ליל העטלף הישראלי 2016

​​​

שומרים על היונק המעופף ביום חמישי 25.8.2016 במסגרת ליל העטלף הבינלאומי שמצוין ברחבי העולם

במסגרת ליל העטלף הבינלאומי שמצוין ברחבי העולם, אנחנו מזמינים  את הציבור הרחב לליל העטלף שנערך זו השנה השישית ובמסגרתו ייערכו בשעות הערב הנעימות מגוון פעילויות לכל המשפחה בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים:

ליל העטלפים האירופי בגן לאומי ירקון

לילה לבן בעקבות העטלפים הישראליים, במסגרת לילות העטלף הנהוגים היום בכל אירופה.

מה הופך את העטלפים לבעלי חיים כה מרתקים? כיצד הם מנווטים בחשכה? כמה יתושים יכול עטלף לאכול בלילה? מדוע תרדמת החורף שלהם כה חשובה? כיצד שומרים עליהם מפני הכחדה? היכן ניתן לצפות בעטלפים בטבע בארץ?

לילה ייחודי זה מתרחש בו-זמנית בישראל ובכ-30 מדינות ברחבי אירופה והמזרח התיכון, ומוקדש כולו לקבוצת בעלי-חיים מסתורית ומרתקת. מסקר שערכנו עלה כי 60% מהציבור בישראל חושב כי אין תועלת בקיום העטלפים. סברה זו מוטעית ביסודה.

הפעילות כוללת הרצאה מרתקת וסיור לילי לשמיעת עטלפים בעזרת גלאים מיוחדים, והסברים על חשיבות היונק המעופף.

היכן: גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק (אנטיפטריס)

מתי: חמישי 25.8

הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

ליל העטלף בקומראן ועיינות צוקים

כיצד הפך העטלף הקטן והמסתורי שחומק אל הלילה לבטמן הלוחם ברשע או לדרקולה המככב בסרטי אימה? בואו לגלות את עולמם של העטלפים היונקים הקטנים, המדבירים השקטים והנאמנים שלנו. נתחיל בגן לאומי קומראן בהרצאה מרתקת ונמשיך לשמורת עיינות צוקים לסיור שטח ובו נחפש את העטלפים ביציאתם לפעילותם הלילית בשמורה. מגיל 7.

היכן: בגן לאומי קומראן ובשמורת טבע עיינות צוקים

מתי: חמישי 25.8

הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

מחיר: מבוגר 50 ₪, ילד 40 ₪; מנויים: מבוגר 45 ₪, ילד 35 ₪

 

סיור מיוחד ליום העטלף בנחל מערות

בואו לחגוג את סיום החופש הגדול בסיור מיוחד על עטלפים. נתחיל בהרצאה על עטלפים ולאחר מכן נצא לסיור קצר במערות הקרירות בדגש על עטלפים, מאובנים והאדם הקדמון. נסיים בפעילות יצירה עטלפית במיוחד.

היכן: שמורת טבע נחל מערות

מתי: שבת 27.8

הרשמה מראש ותשלום בטלפון 3639*

מחיר כולל דמי כניסה לאתר: מבוגר - 64 ₪, ילד - 38 ₪; מנויים: מבוגר - 25 ₪, ילד - 20 ₪. 

מידע מדעי מקצועי

מסקר שערכנו (2013), עלה כי 60% מהציבור בישראל חושב כי אין תועלת בקיום העטלפים. סברה זו מוטעית ביסודה.

ד"ר נעם לידר, מנהל אגף אקולוגיה ברשות הטבע והגנים מסביר כיצד העטלפים חשובים למערכת האקולוגית "בין היתר, עטלפים הניזונים מחרקים משמשים להדברה ביולוגית המהווה תחליף לחומרי הדברה רעילים.  כמו כן, עטלפים הניזונים מפירות עוזרים בהפצת זרעים באופן יעיל ומהיר, בזכות העובדה הפשוטה כי הם עפים למרחקים. הסיבה היחידה שעדיין קיימים מעט יערות גשם באזורים הטרופיים היא כי עטלפים עוזרים להפיץ את זרעי היער ולחדשו".
 
 
    כל מה שרציתם לדעת על עטלפים ולא העזתם לשאול:
  1. הם היונקים היחידים שמעופפים ויודעים לנצל עולם תלת-מימדי.
  2. הם בעלי חושים שאינם מוכרים לנו- כמו סונאר – חוש התמצאות מדהים שאת סודותיו מנסים לחקות למטרות האדם.
  3. תרומתם האקולוגית בחיסול חרקים מזיקים היא אדירה. עטלף חרקים ששוקל 5 גרם וכל גודלו כקופסת גפרורים מחסל 1000 יתושים בלילה, והם נעים להקות של מאות או אלפים. בארה"ב כימתו את תרומתם של העטלפים לחסכון של כ-4 מיליארד דולר בשנה בצמצום שימוש בחומרי הדברה קטלניים שמגיעים למזון, למים ולאוויר שאנו נושמים.
  4. לעטלפי פירות יש תרומה חשובה בהאבקה ובהפצת זרעים.
  5. רשות הטבע והגנים עורכת פעילויות מחקר כדי לעקוב אחר מצבם של עטלפי החרקים בארץ ולהגן על מקומות המחייה שלהם.
  6. מידי שנה, רשות הטבע והגנים סוגרת בפני מבקרים מערות עטלפים שונות ברחבי הארץ החל מחודש נובמבר עד לתחילת אפריל וזאת בכדי לאפשר לעטלפים שנת חורף. ההפרעה ליונקים הללו מניסה אותם, גורמת להם לבזבוז קטלני של אנרגיה, ואף פוגעת בהריון התקין של הנקבות.
  7. בישראל ניתן לראות עטלפים בין היתר  במערות לוזית, מערת התאומים, מערת עלמה, מערת שרך, מערת נמר, מערת ברניקי, מערת הוטה 6 שבשמורת הר מירון, ומערת אורנית.
 
  תאריך עדכון: 22/08/2016
ליל העטלף ברשות הטבע והגנים
 

סרטון וידאו