קום והתהלך בארץ - סדרת סיורי תנ"ך

​​​

רשות הטבע והגנים ומיזם 929 מזמינים אתכם לסדרת סיורי תנ"ך למשפחות ולקהל הרחב באתרי רשות הטבע והגנים - ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויים.

לטייל עם התנ"ך

בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים

שם הסיוראתרתוכןתאריכים ​ ​
וַיִּקְרְאוּ שֵׁם הָעִיר דָּןשמורת טבע תל דןארץ ירדן וחרמונים, העיר המקראית שאליה הגיע אברהם אבינו ובה המזבח של המלך ירבעם השני וגם השער העתיק ביותר בעולם. כל העושר הזה מחכה בין שבילי השמורה הקסומה.9.10.174.11.1724.11.17
חָצוֹר... רֹאשׁ כָּל הַמַּמְלָכוֹתגן לאומי  תל חצורחצור המקראית – הגדולה בערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית. נבקר במפעל מים מרשים מאין כמוהו, בארמון הכנעני ובשער שלמה.19.12.1727.1.1816.2.18
כְכַרְמֶל בַּיָּם יָבוֹאשמורת טבע חי-בר בכרמלנטייל בכרמל – ההר הירוק בכל ימות השנה – ונפגוש את החיות המקראיות, בהן יחמור פרסי, אייל הכרמל ונשר מקראי.21.10.1710.11.1716.12.17
בעקבות שופטים ומלכים בעמקגן לאומי מעיין חרודנצא בעקבות גדעון ולוחמיו ובעקבות שאול ומלחמתו האחרונה בפלישתים, ונספר על כרם נבות. כל זה בנופי עמק יזרעאל והגלבוע.20.1.189.2.1817.2.18
בְּתַעְנַךְ עַל מֵי מְגִדּוגן לאומי מגידו"התל שראה הכול". ניכנס בשער העיר המפואר, נספר על מלכים ונביאים ונלך לאורך מפעל מים מרשים במעבה האדמה.24.11.1715.12.1724.2.18
וַיֶּחֱזַק דָּוִד מִן הַפְּלִשְׁתִּי בַּקֶּלַע וּבָאֶבֶןחורבת קיאפה ותל שוכהסיפורי התנ"ך בעמק האלה: נבקר בחורבת קיאפה, המזוהה עם עיר ממלכה מימי המלך דוד, נספר על דוד וגוליית וניהנה מפריחת התורמוסים בתל שוכה.23.2.1810.3.1824.3.18
בעקבות נביאים וחוזיםשמורת טבע עין פרתמעיין נסתר בלב קניון מדברי יפגיש אותנו עם ירמיהו הנביא תושב ענתות ועם אליהו הנביא, שנמלט לכאן מפני אחאב.18.11.1717.12.1726.1.18
הנשים החכמות אשר ביהודהפארק (גן לאומי) הרודיוןמראש מבצר ההרודיון נצפה על סְפַר המדבר ונצא לטיול מדברי בשמורת נחל תקוע בעקבות סיפורן של נעמי, אביגיל והאישה החכמה מתקוע.25.11.1717.2.1823.3.18
וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָדגן לאומי  תל ערדנבקר בעיר הכנענית, נעלה למצודה המקראית המבוצרת ונגלה בליבה מקדש יהודאי נדיר.27.10.1717.3.1824.3.18
וַיֵּשֶׁב אַבְרָהָם בִּבְאֵר שָׁבַעגן לאומי תל באר שבעניכנס בשער מפואר אל העיר המקראית, נבקר במחסנים ובמפעל המים המרהיב, ונספר על אבות האומה במרחבי הנגב.18.11.176.1.189.3.18

וַיִּקְרְאוּ שֵׁם הָעִיר דָּן

לטייל עם התנ"ך בשמורת טבע תל דן

מה נראה בסיור​ארץ ירדן וחרמונים, העיר המקראית ליש שאליה הגיע אברהם אבינו, המזבח של המלך ירבעם השני והשער העתיק ביותר בעולם. כל העושר הזה מחכה בין שבילי השמורה הקסומה.​
תאריכים9.10.17, 4.11.17, 24.11.17
אתרשמורת טבע תל דן
היכן ומתי נפגשיםברחבת הכניסה לשמורת טבע תל דן בשעה 10:00
משך הסיורשעתיים וחצי
פירוט והרחבה

נדידת שבט דן מהדרום לצפון וכיבוש העיר ליש מתוארים בתנ"ך בפירוט. בני שבט דן נטשו את המרכז הנוח, אך המוקף פלישתים, כבשו את העיר ליש, התמקמו על עין דן השופע מים וצמחייה והקימו עיר לתפארת. מן העיר שרד השער הישראלי המרשים ותחתיו נמצאה כתובת "בית דוד" – אזכור מדהים של המלך דוד. באתר שרד גם השער הקדום יותר מהתקופה הכנענית, ולשער זה הגיע אברהם אבינו ברודפו אחר חמשת מלכי הצפון. נבקר גם באתר המזבח שבנה המלך ירבעם השני בתקופת ממלכת ישראל, נטייל בין פלגי המים, נשתכשך בבריכת השכשוך, ונשמע סיפורי תנ"ך מסמרי שיער.

 

 

השער הכנעני בתל דן צילם טל ליוגנקי

 

 

חָצוֹר... רֹאשׁ כָּל הַמַּמְלָכוֹת

לטייל עם התנ"ך בגן לאומי תל חצור

מה נראה בסיורחצור המקראית – הגדולה בערי ארץ ישראל בתקופה הכנענית. נבקר במפעל מים מרשים מאין כמוהו, בארמון הכנעני  ובשער שלמה.​
תאריכים

19.12.17, 27.1.18, 16.2.18

אתרגן לאומי תל חצור   
היכן ומתי נפגשים ברחבת הכניסה לגן לאומי תל חצור בשעה 10:00
משך הסיורשעתיים (לא כולל ביקור במוזיאון באיילת השחר)

פירוט והרחבה

 

 

 

 

חצור הכנענית הייתה העיר הגדולה והחשובה ביותר בארץ ישראל בתקופה הכנענית, ואולי משום כך היא הוחרבה כליל בכיבושי יהושע בן נון, על פי המתואר בתנ"ך. בתקופה הישראלית חודשה ההתיישבות ונבנו מבנים חדשים בשטח העיר העליונה.

הסיור בתל חצור מזמן הצצה אל עברה של העיר חצור ומקיף כמה מתחמים: מ"שער שלמה" בעל ששת החדרים נלך לארמון הטקסי הכנעני, ששימש את מלכי חצור במאות ה-13-14 לפנה"ס, ומשם למפעל המים הייחודי, שנבנה ככל הנראה בימיו של המלך אחאב. נסיים במגדל התצפית שנבנה כדי להבחין בהתקדמותו של צבא אשור אל העיר – הצבא שהחריב אותה בסופו של דבר.

לאחר הסיור ניתן לבקר במוזיאון בכניסה לקיבוץ איילת השחר הסמוך, המציג ממצאים רבים ומרתקים מהתל.

 

 

כְכַרְמֶל בַּיָּם יָבוֹא

לטייל עם התנ"ך בשמורת טבע חי-בר בכרמל

מה נראה בסיורנטייל בהר הירוק בכל ימות השנה ונפגוש את החיות המקראיות בכרמל: יחמור פרסי, אייל הכרמל, נשר מקראי, ועוד.
תאריכים21.10.17, 10.11.17, 16.12.17
אתרשמורת טבע חי-בר בכרמל
היכן ומתי נפגשים בכניסה לחי-בר בשעה 10:00
משך הסיורשעתיים
פירוט והרחבה

חי-בר כרמל הוקם ב-1973 ביוזמתו של מנכ"ל רשות שמורות הטבע בעת ההיא, האלוף אברהם יפה ז"ל, במטרה לאושש ולהשיב לטבע חיות בר בסכנת הכחדה. בעלי החיים הובאו לחי-בר כדי שיתרבו בתנאי הגנה בשבי ואחר כך ישוחררו לטבע. בחי-בר כרמל מתמחים בבעלי החיים של צפון ישראל, ובחי-בר יטבתה (בערבה) מתמחים בהשבה לטבע של בעלי חיים נכחדים בדרום ישראל. אתרי השבה קיימים ברחבי העולם והם חלק ממאמץ בינלאומי לשימור חיות בסכנת הכחדה ולשיקום מערכות אקולוגיות. קצב ההיכחדות היום הוא מסחרר (בממוצע שלושה מינים נכחדים כל שעה), וכיום מעריכים שב- 50 השנים הבאות ייכחדו 25% מהמינים על פני כדור הארץ, ושבעוד 200 שנים כבר ייעלמו 75% מהמינים.

בחי-בר אפשר לפגוש את היחמור הפרסי ואת אייל הכרמל ולשמוע את סיפור השבתם לטבע, ואפשר לראות גם את הנשר המקראי ולשמוע על אישוש אוכלוסייתו.

 

 

יום הנשר צילם דיויד רזק

 

בעקבות שופטים ומלכים בעמק

לטייל עם התנ"ך בגן לאומי מעיין חרוד ובסביבתו

מה נראה בסיורנצא בעקבות גדעון ולוחמיו ושאול ומלחמתו האחרונה בפלישתים, ונספר גם על כרם נבות. כל זה בנופי עמק יזרעאל והגלבוע.
תאריכים20.1.18, 9.2.18, 17.2.18
אתרגן לאומי מעיין חרוד
היכן ומתי נפגשים ברחבת הכניסה לגן לאומי מעיין חרוד בשעה 10:00
משך הסיורשלוש-ארבע שעות

פירוט והרחבה

 

 

 

 

מעיין חרוד נובע מתוך מערת גדעון, הנקראת כך על שם השופט המקראי שכינס כאן את לוחמיו כדי להילחם במדיינים. מי המעיין זורמים בפלג צלול לתוך בריכת שכשוך גדולה.

תל יזרעאל מזוהה עם ארמון החורף של מלכי בני עומרי. כאן התרחש הסיפור המקראי על המלך אחאב שחמד את כרם נבות היזרעאלי (מלכים א כ"א). ממצפור הנוף בתל יזרעאל יוצא שביל באורך כ-1 ק"מ לחורשת אקליפטוס ולעין יזרעאל – מעיין שכבה הנובע לרגלי הגלבוע ומימיו מתנקזים אל בריכה יפה. המקום מזוהה עם "עין אשר ביזרעאל" – מקום מושבו של צבא שאול המלך במלחמתו האחרונה (שמואל א כ"ט, א).

לסיום נטפס על הגלבוע. ממרומי כתף שאול נפרסת תצפית מרהיבה ביופייה על עמק חרוד וסביבותיו ועל הגליל ורכס הגלעד. כאן נספר על הקרב האחרון של שאול המלך.

 

 

 

גן לאומי מעין חרוד - צילמה רקפת שלו

 

בְּתַעְנַךְ עַל מֵי מְגִדּו

לטייל עם התנ"ך בגן לאומי תל מגידו

מה נראה בסיור

ניכנס בשער העיר המפואר ונספר על חשיבותו בעת העתיקה, נשמע על מלכים ונביאים ונסיים בחוויית הליכה לאורך מפעל המים המרשים במעמקי האדמה.

תאריכים24.11.17, 15.12.17, 24.2.18
אתרגן לאומי תל מגידו   
היכן ומתי נפגשים במוזיאון במבואת הכניסה לתל מגידו בשעה 10:00
משך הסיורשעתיים

פירוט והרחבה

 

נוֹדָע בַּשְּׁעָרִים בַּעְלָהּ בְּשִׁבְתּוֹ עִם זִקְנֵי אָרֶץ (משלי ל"א, כ"ג). כולנו מכירים פסוק זה מהשיר "אשת חיל" המושר בערב שבת לפני הארוחה והקידוש. המשפט מרמז על מרכזיותו של שער העיר בעת העתיקה, ובביקורנו במגידו נראה את שער העיר ונשמע על החומה ועל שעריה, שבעת ההיא היו רבי חשיבות ושימשו לצרכים אחרים מן המוכרים לנו היום. כמו כן נראה מהם ארכיאולוגיה בכלל ותל בפרט, נכיר מלכים ונביאים, נשמע על עבודת אלילים בתקופה הכנענית, נדבר על מקורות המים, ולקינוח נהלך בתוך מפעל המים המפואר שבתל מגידו – "התל שראה הכול"

 

 שער העיר בתל מגידו צילמה שרון גולדזון

 

וַיֶּחֱזַק דָּוִד מִן הַפְּלִשְׁתִּי בַּקֶּלַע וּבָאֶבֶן

לטייל עם התנ"ך בחורבת קיאפה ותל שוכה

מה נראה בסיורסיפורי התנ"ך בעמק האלה: נבקר בחורבת קיאפה המזוהה עם עיר ממלכה מימי המלך דוד, נספר על דוד וגוליית, וניהנה מפריחת התורמוסים בתל שוכה.
תאריכים23.2.18, 10.3.18, 24.3.18
אתרחורבת קיאפה ותל שוכה
היכן ומתי נפגשים בתחנת דלק "פז" בצומת עמק האלה בשעה 10:00
משך הסיורכארבע שעות

פירוט והרחבה

 

 

"וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם לַמִּלְחָמָה וַיֵּאָסְפוּ שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה וַיַּחֲנוּ בֵּין שׂוֹכֹה וּבֵין עֲזֵקָה בְּאֶפֶס דַּמִּים וְשָׁאוּל וְאִישׁ יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה (שמואל א י"ז, א-ב).

נתחיל בביקור בחורבת קיאפה, שנחשפה לפני כמה שנים. החורבה מזוהה עם תקופת המלך דוד, וממצאיה הייחודיים שופכים אור על החיים בתקופה זו. נחנה למרגלות חורבת קיאפה ונטפס לראש החורבה. מכאן נצפה על עמק האלה – זירת הקרבות בין דוד לגוליית – ועל שוכה ועזקה המוזכרות בקרב. נשמע מדוע מכונה היישוב המקראי גם שעריים, וכיצד הסיקו החוקרים שזוהי עיר מתקופתו של המלך דוד. כמו כן נשמע על ממצאים ייחודיים מתקופה זו, כמו הכתובת העברית הקדומה שנכתבה על חרס.

משם נמשיך בנסיעה לתל שוכה. התל מעניק נקודת מבט גיאוגרפית שונה במקצת על האזור שבו התארגנו כוחות הפלישתים לקרב נגד צבא שאול, וגם בונוס: פריחה יפה של תורמוסים, הצפויה בעונה זו של השנה.

פרטים והרשמה

הסיור ללא תשלום ומחייב הרשמה מראש
להרשמה ולקבלת מידע נוסף חייגו 3639*

בעקבות נביאים וחוזים

לטייל עם התנ"ך בשמורת טבע נחל פרת – עין פרת

מה נראה בסיורמעיין נסתר בלב קניון מדברי יפגיש אותנו עם ירמיהו הנביא תושב ענתות ועם אליהו הנביא הנמלט לכאן מפני אחאב.
תאריכים

 18.11.17, 17.12.17, 26.1.18

אתר

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

היכן ומתי נפגשים

ליד מרכז השירות בעין פרת בשעה 10:00​​

משך הסיור

שעתיים

פירוט והרחבה

עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות טבעיות נמצא כאן גם טבע מרתק בִּסְפַר המדבר וכן מנזר, שממשיך את מורשת הנזירות הביזנטית ברוח הנזירים שהתבודדו בכוכי מדבר יהודה.

המעיין נובע אל בריכת סלע טבעית וספיקתו (כ-1,500 מ"ק מים ביממה) יוצרת פלג קטן. המעיין שימש בעת העתיקה מקור מים חשוב של יריחו. בתקופה החשמונאית יצאה ממנו אמת מים, ובתקופה המוסלמית הקדומה נבנתה עליה אמה נוספת. ממזרח למעיין התגלו שרידי אמות גם מהתקופה הביזנטית ואף שרידים של טחנת קמח.

מכאן נצא למסע בין נקיקי הסלע בנתיבותיו של ירמיהו. בדרך ננסה לדמיין אותו רועה את צאנו בנאת המדבר שוקקת החיים, וננסה לדמיין גם את אליהו הנביא שותה ממי הנחל ואוכל מפי העורבים בבריחתו מפני המלך אחאב.  

הנשים החכמות אשר ביהודה

לטייל עם התנ"ך בפארק (גן לאומי) הרודיון ובסביבתו

מה נראה בסיורמראש מבצר ההרודיון נצפה על סְפַר המדבר ונצא לטיול מדברי בשמורת נחל תקוע בעקבות סיפורן של נעמי, אביגיל והאישה החכמה מתקוע.
תאריכים25.11.17, 17.2.18, 23.3.18
אתרפארק (גן לאומי) הרודיון
היכן ומתי נפגשים במבואה לפארק (גן לאומי) הרודיון בשעה 10:00
משך הסיורשלוש-ארבע שעות

פירוט והרחבה

 

 

 

 

הפסוק חַכְמוֹת נָשִׁים בָּנְתָה בֵיתָהּ (משלי י"ד, א)  בא לידי ביטוי באופן ציורי במקומות רבים במקרא. האישה מייצגת את החוכמה, ומעצבת ומתווה את הכוח שבידי האחר בדרך שרצונה יתמלא.

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפנה"ס יצר הבנאי הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. כאן, על פסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שלימים ביקש להיקבר בו, הוא בנה ארמון קיץ ולמרגלותיו פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו.

בסיור נטפס למרומי ארמון המבצר הרודיון לתצפית מרהיבה על סְפַר המדבר ועל סביבת שדות בית לחם ותקוע. לאחר מכן נצא לטיול מדברי בשמורת נחל תקוע בעקבות הנשים והסיפורים.

וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד

לטייל עם התנ"ך בגן לאומי תל ערד

מה נראה בסיורנבקר בעיר הכנענית, נעלה למצודה המקראית המבוצרת ונגלה בליבה מקדש יהודאי נדיר.
תאריכים27.10.17, 17.3.18, 24.3.18  (בחודש מרץ פורח באתר האיריס השחום)
אתרגן לאומי תל ערד
היכן ומתי נפגשים בקופת האתר בשעה 10:00
משך הסיורכשעה וחצי (ועוד חצי שעה פעילות לילדים)

פירוט והרחבה

 

 

 

 

תל ערד הוא תל מרשים בבקעת ערד, בתפר בין אזור ההר מצפון-מערב לו לבין המדבר מדרום-מזרח לו. מהתל יש תצפית היקפית על מדבר יהודה, על דרום הר חברון ועל הנגב. למרגלותיו משתרעת העיר הכנענית על 100 דונם ומוקפת חומה, ובראשו מצודה מקראית ובליבה מקדש יחיד במינו, וכן מאגר מים שניקז את מי הגשם של המצודה.

ערד הייתה עיר כנענית גדולה ומבוצרת, והיא ידועה מספר במדבר כ"א, א-ב: וַיִּשְׁמַע הַכְּנַעֲנִי מֶלֶךְ עֲרָד יֹשֵׁב הַנֶּגֶב כִּי בָּא יִשְׂרָאֵל דֶּרֶךְ הָאֲתָרִים וַיִּלָּחֶם בְּיִשְׂרָאֵל וַיִּשְׁבְּ מִמֶּנּוּ שֶׁבִי. בסיור נעבור בבתי ארבעת המרחבים, המאפיינים את העיר הכנענית, נראה את באר המים של העיר ואת מבני הפולחן והארמון, נלך לאורך החומה ונעבור בשעריה. משם נעפיל במתינות לתל המצודות המקראי הנישא מעלינו, ובו מקדש יהודאי מן המעטים המוכרים מתקופת המלוכה. בסמוך לו נמצא מאגר מים ואנו נרד אליו בגרם מדרגות. מראש המצודה יש תצפית היקפית על מדבר יהודה, על הנגב ועל דרום הר חברון.

למעונייניםבסוף ההדרכה תתקיים פעילות יצירה לילדים ברוח המקום.

וַיֵּשֶׁב אַבְרָהָם בִּבְאֵר שָׁבַע

לטייל עם התנ"ך בגן לאומי תל באר שבע

מה נראה בסיורניכנס בשער מפואר אל העיר המקראית, נבקר במחסנים ובמפעל המים המרהיב, ונספר על אבות האומה במרחבי הנגב
תאריכים18.11.17, 6.1.18 , 9.3.18
אתרגן לאומי תל באר שבע
היכן ומתי נפגשים בקופת האתר בשעה 10:00
משך הסיורכשעה וחצי (ועוד חצי שעה פעילות לילדים)

פירוט והרחבה

 

 

 

 

למעוניינים

תל מקראי, הוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית, בלב בקעת באר שבע, משקיף על כל מרחבי הנגב הצפוני. מקום זה, בין ארץ המזרע מצפון לארץ הישימון מדרום, היה גבולה הדרומי של כנען, והתל עצמו שוכן בין נחל באר שבע ובין נחל חברון, שהיו מקורות המים של תושביו.

בסיור נראה את הבאר העמוקה בארץ (70 מטר עומקה) ונבין מדוע היא ממוקמת מחוץ לעיר. נטייל ברחובות העיר, נעבור בשער התאים המפואר ובבתי ארבעת המרחבים והמחסנים, נראה היכן מצאו את אבני המזבח שפורק והורכב מחדש, נעלה למגדל התצפית בראש התל לתצפית היקפית, ונרד לנקודה הנמוכה באתר: מאגר מים מרשים שקלט ואיגם את מי השיטפונות שזרמו בנחל חברון. נרד למאגר בפיר מדרגות מקורי ואחר כך נחצה אותו ונצא בצדו האחר.

בסוף ההדרכה תתקיים פעילות רפאות כדים.

 

 הירידה למאגר המים תל באר שבע – צילם צביקה צוק

בשיתוף פעולה עם אתר 929
  תאריך עדכון: 17/09/2017