מרכז מבקרים מצפה רמון נפתח למבקרים

​​​

בין שמיים לארץ - בין אדמה לחלל

מרכז המבקרים המחודש במצפה רמון

  מרכז המבקרים שהוקם להנצחת זכרו של אילן רמון, שנספה באסון המעבורת קולומביה, נפתח בימים אלו למבקרים. המרכז מציע מסע מרתק בחייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, לצד היכרות עם פלאי הטבע באזור הייחודי  

בין המייצגים במרכז:

  • חליפת האסטרונאוט של אילן
  • שרידים מהמעבורת
  • יומניו האישיים וסרטים שלו מהחלל
  • לצד מייצגים בתחום הגיאולוגיה והטבע

  מרכז המבקרים מכתש רמון  נפתח (בפברואר 2013) למבקרים ומציע חווית ביקור מדהימה, המשלבת בין סיפור חייו של האסטרונאוט הישראלי הראשון, לצד היכרות עם המכתש הגדול בעולם, המציג תופעות נוף וגיאולוגיה ייחודיות בקנה מידה עולמי.

הקונספט הרעיוני שהנחה את מתכנני הפרויקט היה החיבור בין שמיים לארץ ובין אדמה לחלל. בין מכתש רמון – במלוא הדרו ועוצמתו, לבין סיפורו של אילן רמון – המעורר השראה בכולנו.

  מרכז המבקרים מציג את סיפורו המרתק של אילן רמון, משירותו בחיל האוויר, דרך תקופת האימונים בנאסא ועד המשימה בחלל וסופה הטראגי, עת התרסקה מעבורת החלל קולומביה בשבת, 1 בפברואר 2003  בזמן שעשתה את דרכה חזרה לכדור הארץ לאחר 16 ימים בחלל.

כל זאת לצד היכרות עם המכתש הגדול בעולם, המציג תופעות נוף וגיאולוגיה ייחודיות בקנה מידה עולמי. באופן טבעי ומתבקש מופיע בהנצחה, בתמונות ובסיפורים בנו של אילן רמון – סרן אסף רמון ז"ל.

אסף, שבחר ללכת בדרכי אביו, סיים בהצטיינות מגמת קורס טיס בחיל האוויר ואף דיבר על שאיפותיו להיות אסטרונאוט. הוא נהרג בתאונה כאשר מטוסו התרסק במהלך אימון טיס בהר חברון.  

מרכז המבקרים בנוי על שפת מצוקו של מכתש רמון, בפאתי היישוב מצפה רמון. מיקומו זה הצופה אל נופיו מהווה למעשה את מבואת הכניסה אל המכתש.
מכתש רמון הוא שמורת טבע פתוחה שבה עוברים מאות אלפי מבקרים בשנה. חלקם מטיילים, שוהים בו לילה או יותר וחלקם חולפים בדרכם לאילת ובחזרה. מאחר ולמכתש רמון אין שערי כניסה, אלא דרכים ושבילים רבים הפתוחים לקהל, משמש מרכז המבקרים כשער למכתש.
הכוונה כאן היא לצייד את המבקר במידע על השטח ועל תופעת המכתש הייחודית, לעדכן את המטייל בכללי ההתנהגות הנדרשים בשמורת טבע ולהמליץ על שלל מסלולי הטיול ואפשרויות הבילוי במכתש ובסביבותיו. 
הכניסה למרכז המבקרים המחודש עוברת דרך בניין מבואה חדש, שנבנה לאחרונה.
מסלול הסיור מוביל את המבקר מבניין המבואה דרך מעבר החצוב בסלע מתחת לפני הקרקע. ההליכה בינות לקירות הסלע החשופים מעוררת את תחושת העוצמה הן של הסלע הטבעי והן של מעשה ידי האדם המשתלבים כאן זה בזה.
מן המעבר החצוב המבקר נכנס אל חלל גבוה ומרשים וכאן הוא פוגש בסיפורם של אילן רמון ובנו אסף. שניהם - בתחנות המקבילות בחייהם, בחיל האוויר ובקורס הטיס. אילן – בהמשך דרכו כטייס שנבחר לייצג את ישראל בתכנית החלל של נאסא. בצילומים ובמילותיו של אילן מתוארות שנות האימונים בנאסא, ההכנות הארוכות לקראת המשימה בחלל, וחבריו לצוות – סה"כ שבעה במספר.
 
דגם גדול ומרשים של מעבורת החלל קולומביה המוצב כאן מחזק את אווירת ההכנה לטיסה אל החלל. המבקר עולה במעלית עגולה למלוא גובהה של החללית המוצבת כשחרטומה מעלה מוכנה לשיגור.
היציאה מהמעלית - בקומה השנייה וברקע צלילי ההכנה של האסטרונאוטים בדרכם אל כן השיגור. 
מכאן המבקר נכנס אל אולם הקרנה וצופה בסרט מרגש על רמון, תחנות בחייו, והתחנה האחרונה והדרמטית ביותר – המסע לחלל. קטעי סרטים וצילומים מקוריים מתארים את גודל החוויה ועוצמתה עד סופה הטרגי. עם סיום הסרט עולה המסך ומאחוריו, מבעד לקיר הזכוכית העגול, ניגלה לעינינו מכתש רמון במלוא תפארתו.  
ביציאה מן האולם, במסלול היורד מהקומה השנייה אל קומת הקרקע המבקר מתוודע אל נפלאותיו של מכתש רמון.
 התופעות הגיאולוגיות הייחודיות במכתש רמון מוצגות באמצעות תערוכה, צילומים, ודגמים מכניים הניתנים להפעלה על ידי המבקרים. מייצג חווייתי הפועל באמצעות טכנולוגיה מתקדמת, ממחיש באופן ברור ומרהיב עין מהו מכתש, כיצד נוצר מכתש ומדוע תופעה זו היא ייחודית בעולם. 
בתום מסלול התצוגה הגיאולוגית עובר המבקר לאודיטוריום ובו הוא צופה בסרט על הטבע במדבר. מכתש רמון, שהוא אזור מדברי וצחיח נראה חסר חיים ושומם. אך במבט מעמיק מתגלה בו עולם חי עשיר ומגוון.
הסרט נותן הצצה מזווית אחרת אל עולם החי והצומח המופלא המתקיים באזור זה. 
לאחר הביקור במרכז המבקרים, הנכם מוזמנים לבקר בחי רמון,  לראות ולפגוש חלק מחיות הבר הנראות בסרט "בעקבות בעלי החיים" שמוצג באתר, וכך לייצר חוויה משלימה לכל מבקר ובעיקר למבקרים הצעירים.

חניון בארות

 ​ולהשלמת החוויה הנכם מוזמנים ללון בחניון הלילה הייחודי- חניון בארות, החניון המסודר היחיד שנמצא בלבו של מכתש רמון, עם נוף מדברי מהפנט בכל הכיוונים.
תקופה הזו הראות נקייה ומיוחדת ובלילות צפיית הכוכבים נפלאה וברורה מאוד. הלינה היא באוהלים בדואים סגורים עם מזרנים מרופדים ובמקום יש גם חדרים. בבוקר מתעוררים לשמש חורפית נעימה ומפה ניתן לקבל תדריך ומפה ולצאת לטייל באחד ממסלולי הטיול הרבים שבמכתש רמון. 

 דרכי התקשרות

שעות פתיחה:

בימים ראשון- חמישי ושבת 8:00-16:00
בימי שישי 8:00-15:00
כניסה אחרונה למרכז- שעה לפני הסגירה
הסיורים במרכז בתיאום מראש בלבד בטלפון 08-6588691

 

  תאריך עדכון: 04/02/2013
מרכז מבקרים מצפה רמון