שמורת טבע גמלא

​​​

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק.

המצפור צופה אל מושבת קינון של עופות דורסים, ובמרחק הליכה ממנו, בראש קניוני הנחלים המרשימים – שרידיה של העיר העתיקה גמלא, המספרים את סיפור גבורתה הייחודי, ובהם שרידי בית הכנסת הקדום ביותר בעולם.

מוקדי העניין המרכזיים 

 • מרפסת תצפית
 • סיור בין שרידי העיר העתיקה
 • מצפור
 • ראש מפל נחל גמלא
 •  דולמנים
 

פירוט (למוקדי עניין מרכזיים)

 •       מרפסת תצפית – מבט מלמעלה על שרידי העיר עתיקה גמלא ועל שרידי בית הכנסת הקדום. מהמרפסת יורד שביל תלול אל העיר העתיקה ומאפשר גישה למיטיבי לכת.
 •         מצפור – תצפית אל מצוקי קניון נחל גמלא ואל מושבת הקינון של העופות הדורסים.
 •         ראש מפל נחל גמלא – מפל המים הגבוה ביותר בארץ (גובהו 51 מ') זורם לאורך כל השנה. שביל הליכה נוח מוביל אל מרפסת התצפית שממנה נראה המפל במלוא הדרו.
 •         דולמנים – ריכוז מבני קבורה, הבנויים מאבנים אדירות ממדים, מתקופת הברונזה. 

תצפיות נוף

 •       גבעת גמלא, שצורתה כדבשת גמל, ועליה שרידי  עיר העתיקה גמלא
 •        קניון נחל גמלא, מפליו ומצוקי מושבת הדורסים
 •       מפל בזלת ביובלו של נחל דליות
 •       צפון הכינרת ובקעת בית ציידא
 •       רכס הגליל התחתון ורכס הגליל העליון תליהם המזרחיים של רמת הגולן ושל הר החרמון

תעודת זהות

סטטוס

השמורה הוכרזה בשנת 2003

הסיבות להכרזה

העיר העתיקה גמלא, שהתפרסמה בעמידתה מול הרומים בתקופת המרד הגדול. בעיר נחשף בית כנסת הנחשב לבית הכנסת קדום ביותר בתחומי ארץ ישראל.

באתר נחשפו ממצאים ארכאולוגיים מרשימים מתקופות רבות.
במקום מושבת קינון הנשרים והדורסים הגדולה והחשובה ביותר בארץ.

בשמורה מגוון בתי גידול ומערכות אקולוגיות: מישורים, מצוקים ומדרונות, ערוצי נחלים ומעיינות ושלוליות חורף.

בנחל גמלא מפל המים האיתן הגבוה ביותר בארץ.

בשמורה תופעות גאולוגיות וגאומורפולוגיות ייחודיות.  

מיקום בארץ

השמורה נמצאת במרכז רמת הגולן.  
 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום  

       רשות הטבע והגנים הכשירה בשמורה שבילים, כמה מהם מותאמים לכיסאות גלגלים, מסלולי הליכה ומרפסות תצפית לרווחת המבקרים.
 
       אל העיר העתיקה יורד שביל תלול, ועד כה יכלו לרדת בו רק מיטיבי לכת. כדי לאפשר נגישות קלה יותר אל המקום, הסדירה רשות הטבע והגנים דרך לאוטובוסים, המגיעה עד השרידים העתיקים. הדרך החדשה הוסדרה בסיוע פרויקט "ציוני הדרך" (פרויקט תמ"ר – תכנית מורשת) של משרד ראש הממשלה, תכנית לשיקום ופיתוח תשתיות של נכסי מורשת לאומית.
 
      במסגרת הפרויקט "שומרים על הנשרים בגמלא" נערכות פעילויות ניטור ותצפיות ויושמו אמצעי ממשק. המעקב הרציף אחר הנשרים מאפשר איתור של בעיות  הגורמות לפגיעה בנשרים.
 
      באתר נערכות פעולות חינוך והסברה: המבקרים יכולים ליהנות מהדרכות ומתצפית בעופות הדורסים באמצעות משקפות. תלמידי כיתות ז' תושבי הגולן משתתפים בתכנית החינוכית "ילדי הגולן פורשים כנף על אוכלוסיית הנשרים", בשיתוף המועצה האזורית גולן. התכנית מתמקדת במצבם של הנשרים הנמצאים בסכנת הכחדה ובעידוד תושבי הגולן לעשייה למען שמירת הטבע בגולן.

החי

שמורת הטבע גמלא היא אחד מאתרי הצפרות החשובים בארץ, בזכות מגוון הציפורים והדורסים העשיר שבה המשתנה עם עונות השנה, כמה מהם נדירים. בגמלא נמצאת מושבת הלינה והקינון של עופות דורסים הגדולה והמגוונת ביותר בארץ. בשמורה גם מינים רבים של יונקים ומינים ייחודיים ונדירים של דגים ודו-חיים.
 
בעלי חיים רבים מצאו בשמורת גמלא את ביתם, וכ-260 מינים של בעלי חוליות נצפו בה. בשמורה 24 מינים של יונקים, והגדול שבהם הוא חזיר הבר, אוכל הכול. בין היונקים נמצא מינים צמחונים: צבי ארץ-ישראלי, דרבן ושפן סלע, ומיני טורפים: תן ושועל, וכן זאב, חתול בר וסמור, המוגדרים מינים שעתידם בסכנה. יונקים נדירים החיים בשמורה הם יעל נובי וצבוע מפוספס, המוגדרים בסכנת הכחדה, וכן דָלָק ולוטרה, הנמצאת בסכנת הכחדה חמורה. במעיינות ובנחלים חיים שלושה מיני דגים, שניים מהם נדירים ובסכנת הכחדה: בינון הירדן ובינון נמרי, וגם ארבעה מיני דו-חיים, ובהם חפרית עין החתול – מין נדיר ביותר המוגדר בסכנת הכחדה חמורה.
 
עולם העופות בשמורת הטבע גמלא עשיר ומגוון ביותר, והוא אחד מאתרי הצפרות החשובים ביותר בארץ, ואחד האתרים החשובים ביותר למחקר ולתיירות אקולוגית. בכל אחת מעונות השנה משתנה הרכב המינים של הציפורים והדורסים בשמורה: המינים היציבים נמצאים בשמורה כל השנה, המינים החורְפים בה מגיעים בסתיו מהצפון ומבלים בשמורה בחורף, והמינים המקייצים מקננים בגמלא בקיץ ובחורף חוזרים לאפריקה. בסתיו ובאביב, עונות הנדידה, חולפים בשמורה מינים רבים נוספים.
 
בתחום נחל גמלא ונחל דליות התקיימה בעבר מושבת הלינה והקינון הגדולה והמגוונת ביותר בארץ של עופות דורסים, ובהם נשרים, רחמים, חוויאים, עיטים ניציים ואוחים. כיום מקננים במקום פחות פרטים.  
 

הצומח

בשמורת הטבע גמלא בתי גידול מגוונים, ובהם מישורים, שבהם גדלים עצים, ובאביב מתכסה שטחם במרבדי פריחה; מדרונות, מצוקים וערוצי נחלים, שבהם גדלים צמחי מים וצמחיית גדות נחלים.
 
למרות שטחה הקטן, נסקרו בשמורה 325 מינים של צמחים, ובהם גם מינים נדירים הגדלים באתרים ספורים בישראל. חוויה מיוחדת שמורה למבקרים לקראת סוף החורף ובאביב, עת מתכסה השמורה במרבדים של פרחי אביב צבעוניים וריחניים. בחורף פורחים בה מיני כרכום, סתוונית ירושלים, נץ החלב ההררי, כלנית מצויה בצבעים רבים, נרקיס מצוי, רקפת מצויה ועוד. באביב מתכסים פני הקרקע בסביון אביבי, בוולריאנה איטלקית, בתורמוס ההרים ובמגוון של מיני תלתן וטופח.
ייחודה של השמורה במגוון בתי הגידול והמערכות האקולוגיות שבה, ובהם מישורים, מצוקים ומדרונות, ערוצי נחלים ומעיינות, ושלוליות חורף. בתי גידול אלו שונים מאוד בתנאיהם, ולכן בכל אחד מהם צמחייה אחרת.
 
באזורים המישוריים נמצא עצים למיניהם, הגדלים במרחק ניכר זה מזה, ובראשם אלון התבור. מצטרפים אליו גם האלה האטלנטית, השיזף המצוי, הלבנה הרפואי והעוזרר הקוצני. השטח שבין העצים מכוסה בעשבוניים חד‑שנתיים ורב‑שנתיים ובאביב הוא מתמלא בפריחתם.
 
על מדרונות הערוצים גדלה צמחייה מגוונת: עצים, ובהם כליל החורש ושקד הבר, הבולטים לעין בתקופת הפריחה; בני שיח, כמו החלבלוב המגובשש, הנראה ככדור ירוק-צהבהב המכסה בצפיפות אזורים סלעים, ובחורף הוא משווה לשמורה מראה יפה וייחודי המוכר לכל מטייל, והקרקש הצהוב, שזרעיו "מקרקשים" בתוך תרמילם הנפוח. שיח זה פורח באביב בצהוב עז, גובהו המרבי 2 מ' ומדרונות גמלא הם גבול התפוצה הצפוני שלו בארץ. על המדרונות והמצוקים צומחים גם צמחים מטפסים (יערה איטלקית, זלזלת הקנוקנות ופואה) וצמחי סלע זעירים וקטנים בעלי בית שורשים שטוח (צורית, טבורית ושושנתית).
 
בערוצים ובמעיינות גדלים צמחים האופייניים למים ולגדות נחלים: ערבה מחודדת והרדוף הנחלים, ותחתם סבך של שיחים, כמו פטל קדוש, נענה משובלת, ערברבה שעירה ושנית מתפתלת. כמו מרבית צמחי המים, מתאפיינים מינים אלו בפריחה קיצית.  
 

היסטוריה וארכאולוגיה

בשמורת הטבע גמלא שרידים לפעילות אדם מתקופות שונות. הדולמנים, שהם מבני קבורה עתיקים הבנויים מאבנים עצומות, שרידי העיר גמלא מתקופת הבית השני, וכן שרידי הכפר הנוצרי דיר קרוח.
 
הדולמנים – בתחום שמורת הטבע גמלא התגלו 716 דולמנים, המפוזרים בשטח המשתרע מנחל דליות וצפונה. הדולמנים הם מבנים מתקופת הברונזה ששימשו תאי קבורה. הם בנויים לוחות אבן גדולים: שניים ניצבים לקרקע ומשמשים קירות, ועליהם מונח לוח אופקי המהווה את הגג. המבנים נראים כשולחנות אבן גדולים וכבדים, ומכאן נגזר שמם (בברטונית עתיקה: דול=שולחן מן=אבן). בשל גודל המבנים וההערכה שבכל אחד מהם נקבר אדם יחיד, מניחים שהדולמנים שימשו רק לקבורתם של אנשי העילית.
 
העיר גמלא בתקופת הבית השני – העיר גמלא מוזכרת במקורות תלמודיים כעיר מוקפת חומה מימי יהושע בן-נון. הממצאים הארכאולוגיים מלמדים שאכן התקיים בגמלא יישוב מבוצר כבר בתקופת הברונזה הקדומה, אך הוא חרב והתחדש רק בתקופה ההלניסטית. בתקופת בית המקדש השני הייתה גמלא בירת מחוז הגולן, ותושביה התפרנסו בעיקר מחקלאות. מתיאוריו של יוסף בן-מתתיהו (מלחמות היהודים ד' 1) אנו למדים שהעיר ישבה בראש גבעה תלולה מאוד, מוקפת מצוקים, ורק שביל אחד, המוליך לגמלא גם כיום, ירד אליה מן הגבעות המקיפות אותה: "כי ממעל להר גבוה מתנשא שם צוק זקוף ובתווך הוא מעלה גבנון ומשתרע במישור למעלה ונוטה (תלול) לפנים ולאחור והוא דומה בתבניתו לגמל..."
 
הורדוס הושיב בגמלא יהודים, ובשנת 66 לספירה הונף בה נס המרד ברומים. המלך אגריפס השני עלה על העיר המורדת והטיל עליה מצור, אך לאחר שבעה חודשים נאלץ להרפות ממנה. אספסינוס, שהגיע מרומא בראש שלושה לגיונות רומים וחילות עזר, שב והטיל מצור על העיר. לאחר חודש הצליחו הרומים לפרוץ את החומה בפעם הראשונה ולחדור לעיר, אבל המגנים הצליחו להפוך את הפריצה לכישלון שרבים מהפורצים נהרגו בו ("ורבים ועצומים מצבא הרומאים מתו במלחמה הזאת...") רק בניסיון הפריצה השני, לאחר שבעה חודשי מצור, עלה בידי הרומים להתגבר על המגנים. לפי כתביו של יוסף בן מתתיהו, עלה ניצחונם של הרומים בחייהם של 9,000 יהודים.
 
מאז נפילת גמלא ב-23 בתשרי שנת 67 לספירה ועד היום לא נבנתה העיר מחדש, ובמשך הדורות שחלפו מאז נשכח מקומה של העיר. בשנת 1968 הציע יצחקי גל, שהשתתף בסקר טבע ונוף שערכה רשות שמורות הטבע בגולן, לקבוע שגמלא נמצאת במקום הזה. בשנת 1976 החל הארכאולוג שמריה גוטמן בחפירות במקום, וממצאיהן אישרו את קביעת מיקום העיר וחשפו שרידים מרשימים, ובהם: החומה שנבנתה במסגרת ההכנות למרד; בית הכנסת המפואר של העיר; בתי מגורים של שכונות העיר, וכן כ-4,000 אבני בליסטרה וכ-6,000 ראשי חץ, המעידים על עוצמת הקרב שהתחולל לפני כניסת הלגיונות הרומים לעיר.
 
במיוחד מושכים את העין שרידי בית הכנסת של גמלא. בית הכנסת היה בניין מפואר, שניצב ממש בכניסה לעיר. הוא הוקם, כנראה, בראשית המאה ה-1 לספירה, והיה אחד מששת בתי כנסת הראשונים שהוקמו בעולם בזמן שבית המקדש עדיין עמד על מכונו. בית הכנסת בגמלא הוא אולי בית הכנסת הקדום ביותר שנתגלה בארץ. סמוך לבית הכנסת נחשף מקווה טהרה, אחד מארבעה מקוואות ששימשו את תושבי העיר. בקצה המערבי של גמלא נמצאו מבנים מפוארים במיוחד, ונראה שהייתה זו שכונה של עשירי העיר. בין המבנים המרשימים ביותר גם בית בד, שתקרת האבן שלו נתמכת בשתי קשתות גדולות ששוחזרו. בבית הכנסת ובמבנה ציבורי נוסף נמצאו סימני בישול ומדורות, והם מעידים שבתקופת המצור שימשו המבנים אכסניה לפליטים הרבים שברחו מהגליל והתקבצו בעיר. באזור המערבי נמצאו 7 מטבעות ייחודיים, שיוצרו, כנראה, בבית מלאכה מקומי בתקופת המרד והוטבעו עליהם גביע העומר והכיתוב "לגאלת יורשלם הק(דשה)". ממצא זה מלמד על הקשר בין אנשי גמלא לבית המקדש, וכן שהמרד הגדול היה מרד כלל-ארצי ומאורגן ולא מרד מקומי בלבד. ניכר שגם בימי המצור והמצוקה לא שכחו מגני גמלא את מטרת המרד – שחרור ירושלים ובית המקדש מעול הרומים.
 
הכפר דיר קרוח מהתקופה הביזנטית – בשמורה נמצאו ושומרו שרידי הכפר הנוצרי דיר קרוח, מהמאות 5-4 לספירה. בפינה הצפונית-מזרחית של הכפר שרדו מבנים שלמים, ובהם מנזר וכנסייה בעלת מבנה ייחודי.
 
אתר ההנצחה לתושבי רמת הגולן שנפלו במערכות ישראל – בשמורה הוקם אתר הנצחה לתושבי רמת הגולן שנפלו במלחמות ישראל ובפעולות איבה. האתר ממוקם על מצוק טבעי המבותר לשניים, וביום הזיכרון נערך כאן הטקס המרכזי של יישובי רמת הגולן.  

גאולוגיה  

את שטחה המישורי של שמורת הטבע גמלא מבתרים קניוניהם העמוקים של שני נחלי איתן: נחל גמלא ונחל דליות. התחתרותם של הקניונים חושפת לעין את הגאולוגיה: שפכי הבזלת השחורים מונחים על גבי סלעי המשקע הלבנים. בין שכבות הבזלת אפשר להבחין בשכבת אדמה אדמדמה ש"נאפתה" מתחת לקילוחי הלבה. שכבה זו אטימה למים ובזכותה נוצרו שורה של מעיינות קטנים. הר געש קדום ורדום (תל בזק) נמצא בחלק המזרחי של השמורה.
 
רמת הגולן היא רמה בזלתית שנוצרה מהתפרצויות של לבה מתוך סדקים בקרקע ומהרי געש. ברמה המישורית בשמורת הטבע גמלא מתחתרים שני נחלי איתן: נחל גמלא ונחל דליות. ההתחתרות בסלעי הבזלת הקשים יצרה קניונים עמוקים ומצוקים, ובהם מפלים גבוהים.
 
בערוצי הנחלים נחשפים גם סלעים קדומים יותר, וכך אפשר להציץ ל"סיפור הגאולוגי" של רמת הגולן: במישור העליון נראים סלעי בזלת שנוצרו מקילוחי לבה מהרי געש מלפני 1.6-0.7 מיליון שנים. מתחת להם מתחתר הקניון בבזלת קדומה יותר מתקופת "בזלת הכיסוי" שגילה 3.7-2.8 מיליון שנים. בתקופה זו פרצה הלבה מתוך סדקים בקרקע, וכאשר שכבת הלבה הייתה עבה, היא התקררה והתגבשה לאט ויצירה עמודים מחומשים ומשושים שאפשר לראות בקניונים. בין שכבות הבזלת אפשר להבחין בשכבת אדמה אדמדמה. זוהי קרקע שנוצרה לפני מיליוני שנים מעל לשכבת הבזלת, ובהתפרצות הבאה נקלתה בחום העז של הלבה שזרמה על פניה. שכבה זו אטימה למים ובזכותה נוצרו שורה של מעיינות קטנים.
 
לפני היווצרות הבזלת התרחשו באזור תהליכים של השקעת חומר שנסחף מאזורים גבוהים יותר ונוצרו סלעי משקע – קִרטון, חוואר ואבן חול גירנית. סלעי משקע אלו חבויים בדרך כלל מתחת לכיסוי הבזלת הקשה והשחור, אך בערוצי הנחלים נחשפים הסלעים הלבנים והרכים.
 
בחלקה המזרחי של שמורת גמלא נמצא תל געשי קדום ורדום (תל בזק), שבמורדותיו טוף ואפר וולקני שנפלטו בעת ההתפרצות הגעשית. 

הידרולוגיה

מימי נחל גמלא מגיעים ממעיינות תנורייה, הנובעים בכל ימות השנה במעלה אגן ההיקוות של הנחל. בחורף נוספת בנחל זרימה שטפונית בעקבות התנקזות מי הגשם ביובלי הנחל. בין רשות הטבע והגנים לאגודת מי גולן יש הסכם לחלוקת מימי השיטפונות בנחל, ולפיו חלק מהמים מוזרמים ב"תעלת גמלא", ממעלה הנחל אל מאגר דבש.
מימיו של נחל דליות הצפוני (המכונה "בזלת") נשפכו אף הם אל השמורה, אך בימינו חוסם את דרכם סכר מאגר דבש. כדי לשמור על  זרימה בנחל נחפרה בעבר תעלה העוקפת את המאגר ומזרימה את מי הנחל אל השמורה מבלי ש"ייתפסו" במאגר. בחורף, לאחר שהמאגר מתמלא במימי השטפונות, עודפי המים מוזרמים אף הם אל השמורה במגלש.
גם מימיו של נחל דליות הדרומי נחסמים בסכר מאגר שעבניה. ההסכם בין רשות הטבע והגנים למי גולן מסדיר שחרור מכוון מבוקר של מים מהמאגר כדי לשמור על זרימה בנחל במורד המאגר, ולשחרור כמות של מי שטפונות לנחל לאחר שהמאגר מתמלא בחורף.

 כיצד להגיע:

יש לפנות מכביש סובב כינרת (92) בצומת מעלה גמלא לכביש 869 , לחלוף על פני מושב מעלה גמלא ומושב כנף עד לצומת דליות, מנקודה זו יש לפנות שמאלה לכביש 808 ולאחר כשלושה קילומטרים לפנות שמאלה עם השלט "שמורת גמלא".   

השמורה נמצאת במרחק 15 דקות נסיעה מהכינרת ו 15 דקות נסיעה משמורת יהודיה - משושים.
 

משך הסיור:

שעה - ארבע שעות 
 

עונה מומלצת:

 אביב (מרץ-מאי)
  

לא לוותר:

תצפית בעופות דורסים. פעמיים ביום מתקיימות הדרכות על הנשרים. ניתן להזמין הדרכות גם לקבוצות. ההדרכות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. 
 

מה יש עוד:

מזנון, משקפות להשכרה, מרפסות תצפית, שולחנות פיקניק, נגישות חלקית למטיילים על כיסאות גלגלים   
 
ניתן לקיים טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 

שעות פתיחה

הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
  

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13.00

 דרכי התקשרות

 טלפון: 04-6822282
 מייל: st.gamla@npa.org.il
 פקס: 04-9120295
 

הערות

 1. מסלול דליות הינו חלק משמורת גמלא והטיול בו כרוך בתשלום.את התשלום יש להסדיר בסיום המסלול בשמורת גמלא
 2. את המסלול למפל גמלא ניתן להתחיל  בקיץ לא מאוחר משעה 15:00 ובשעון חורף לא מאוחר משעה 14:00
 3. את המסלול לעיר העתיקה ניתן להתחיל בקיץ לא מאוחר משעה 14:00 ובשעון חורף לא מאוחר משעה 13.00
 4. הכניסה עם כלבים אסורה - המגיעים עם כלב יוכלו להשאיר את הכלב במכלאה מוצלת עם מים ללא תשלום.  

מצורפים

מצורפת דפדפת האתר להורדה


  בשמורת טבע גמלא מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • חניות
  •  בית שימוש
  • שביל אספלט ותצפית על הנשרים
  • מודלים תלת-ממדיים


  32.905741,35.747424
  גמלא שמורת טבע
  גמלא שמורת טבע

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות