שמורת טבע גמלא

שמורת הטבע גמלא היא שילוב נפלא של נוף, טבע ושרידי עבר. בשמורה ריכוז ייחודי בקנה מידה עולמי של עופות דורסים, חלקם נדירים, על שטח מצומצם מחד, ומאידך המבנה הארכיטקטוני של בית הכנסת הקדום ביותר הידוע בעולם.

בשעות הבוקר ממריאים הנשרים ובשעות הצהרים הם שבים לקניהם, כשהם מרחפים מעל לראשי המטיילים ממש.

קיים מצפור מיוחד שעומד על קצה המצוק ממנו ניתן לצפות בתעופת הנשרים. נוספה מערכת מצלמות בתצפית המאפשרת מעקב אחרי קינון בזמן אמת, בעונת הקינון (דצמבר עד אוגוסט), וצפיה בסרטונים מוקלטים לאורך כל השנה. ישנה אפשרות להדרכת קבוצות בתיאום מראש עם השמורה. ישנה גם הדרכה לקהל הרחב 3 פעמים ביום.

מעבר למצפור הנשרים, בגדה הצפונית של נחל גמלא, קיימת נקודת תצפית נוספת, המשקיפה על מפל גמלא. המפל, שמימיו נופלים מגובה של 51 מטרים, הוא המפל הגבוה בישראל. בדרך למפל ניצבת קבוצת דולמנים. דולמן הוא מבנה הבנוי משלוש אבני בזלת עצומות בצורת שולחן ששימש כמצבת קבר של נוודים שחיו בגולן לפני כ- 4,000 שנים.
שבילי הטיול בשמורת גמלא מסומנים ומשולטים, חלקם למשפחות וחלקם למיטיבי לכת. אחד המסלולים עובר בקניון ובמפלים של נחל בזלת, היובל הצפוני של נחל דליות. בנחלים זורמים מים כל השנה. השביל חוצה את הנחלים והוא מתוכנן כך שניתן להשקיף ממנו אל המפלים.

שרידי הישוב העתיק גמלא נמצאים לרגלי נקודת התצפית. לאתר יורד שביל תלול, מהלך 20 דקות במורד. גמלא הייתה יישוב יהודי משגשג בסוף ימי הבית השני. העיר התפרסמה במלחמתה נגד הרומאים, בראשית המרד הגדול (שנת 67 לספה"נ). סיפור הקרב מתואר בפירוט ובדרמטיות בספר "תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים" שכתב יוסף בן-מתתיהו, בו נאמר כי יהודי גמלא נלחמו ברומאים בעוז רב.

בגמלא נחשפו שרידי כנסייה בכפר הביזנטי דיר קרוח, שרידי בית הכנסת, שפעל עוד לפני חורבן בית המקדש, אמת מים, מקווה טבילה, מבני ציבור, ראשי החיצים ואבני הקלע רבות שמעידים על הקרב הקשה שהתחולל במקום ועוד.

בשמורה הוקמה פינת הנצחה לתושבי רמת הגולן, שנפלו במערכות ישראל. פינת ההנצחה ממוקמת בתצפית מרשימה.

 

כיצד להגיע:
יש לפנות מכביש סובב כינרת (92) בצומת מעלה גמלא לכביש 869 , לחלוף על פני מושב מעלה גמלא ומושב כנף עד לצומת דליות, מנקודה זו יש לפנות שמאלה לכביש 808 ולאחר כשלושה קילומטרים לפנות שמאלה עם השלט "שמורת גמלא".
 
השמורה נמצאת במרחק 15 דקות נסיעה מהכינרת ו 15 דקות נסיעה משמורת יהודיה - משושים
 
משך הסיור: שעה - ארבע שעות
 
עונה מומלצת: אביב (מרץ-מאי)
 
לא לוותר: תצפית בעופות דורסים. פעמיים ביום מתקיימות הדרכות על הנשרים הכוללות סרטונים. ניתן להזמין הדרכות גם לקבוצות. ההדרכות ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר

 

מה יש עוד? מזנון, משקפות להשכרה, מרפסות תצפית, שולחנות פיקניק, נגישות חלקית למטיילים על כיסאות גלגלים

 

 
שעות פתיחה
שעון קיץ:
בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
שעון חורף:
בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה
 

 

טלפון: 04-6822282
 מייל / פקס: 04-6822285

 

דמי כניסה: יחיד:
מבוגר 29 ₪ , ילד 15 ₪ ,

אזרח ותיק: 15 ₪ .

 

קבוצה:
מבוגר 23 ₪ , ילד 14 ₪ .

 

הכניסה עם כלבים אסורה. המגיעים עם כלב יוכלו להשאיר את הכלב במכלאה מוצלת עם מים ללא תשלום.

 

נגישות נכים: שביל שטוח לאורך כ- 800 מ' בנוף השמורה, עם מבטים לעיר העתיקה ולסיפור הקרב ההיסטורי, תצפית לנשרים בקינון ובתעופה וביקור בשרידי הכנסיה הביזנטית

 

חדש באתר:
אל העיר העתיקה יורד שביל תלול, שאִפשֵר עד כה גישה רק למיטיבי לכת. כדי לאפשר למבקרים נגישות קלה אל המקום הסדרנו  דרך לאוטובוסים המובילה עד לשרידים העתיקים. הסדרת הדרך התבצעה בשיתוף פעולה של רשות הטבע והגנים עם פרויקט תמ"ר– תוכנית מורשת, של משרד ראש הממשלה, לשיקום ופיתוח תשתיות של נכסי מורשת לאומית.
קבוצות המגיעות לאתר באוטובוסים יכולות בתיאום עם האתר להגיע למקום.


מצורפת דפדפת האתר להורדהgamla.pdf