גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

​​​

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים החשובים והיפים באזור השרון. לפני שהוא נשפך לים, סמוך לחוף בית ינאי, מלווה את הנחל פארק רחב ידיים, משופע בערכי נוף וטבע: דיונות חול, חורשות אקליפטוסים, שטחי פיקניק ושרידי פעילות אנושית מהעבר.

מוקדי העניין המרכזיים  

 • אוכלוסיית הצבים הרכים במי נחל אלכסנדר חיה אוכלוסיית הצבים הרכים הגדולה בארץ. הצב הרך חי במים מתוקים, בביצות ובנחלים רדודים. בעבר היה הצב נפוץ בנחלי החוף בארץ, אך בעשורים האחרונים קטנה האוכלוסייה ונעשים מאמצים לעידוד הרבייה שלה. בגן הלאומי נחל אלכסנדר אפשר לצפות בצבים הרכים ב"גשר הצבים".
 • תוואי נחל אלכסנדר – יובליו של הנחל מתחילים באזור שכם, והנחל זורם לאורך 32 ק"מ ונשפך לים מצפון לחוף בית ינאי. עד לפני כמה שנים היה הנחל מזוהם מאוד, אך לאחר שזכה לטיפול מקיף של ניקוי ושיקום, הוא היום פנינה של טבע, במימיו הנקיים חיים בעלי חיים רבים ובגדותיו צומחת צמחייה עשירה.  
 • חורבת סמרה – בלב הגן הלאומי נחל אלכסנדר ניצבת גבעת כורכר, ובראשה שרידי מבנה מסוף המאה ה-19. המקום שימש, כנראה, תחנת מכס של השלטון העות'מאני, ואפשר לראות כאן קמרונות האופייניים לאדריכלות הטורקית. בעקבות כריית כורכר בתקופות קדומות, נוצרו במדרון הדרומי של גבעת הכורכר מערות, ובחורף ובאביב שופע אזור הגבעה בפריחה מרהיבה. 
 • שפך נחל אלכסנדר – נקודת השפך של הנחל אל הים נמצאת מצפון לחוף בית ינאי. בנקודה זו היה במאה ה-19 נמל קטן ששימש למסחר באבטיחים. בתקופת המנדט שימש הנמל לקליטת אניות מעפילים, ובשנת 1948 עגנה בו האנייה אלטלנה שהובילה נשק בשביל האצ"ל אך נאלצה להמשיך לחופי תל אביב.
 • חוף בית ינאי – זהו אחד החופים היפים והמטופחים בארץ, והוא מושך אליו רבבות נופשים בכל שנה. בחוף שירותי הצלה, מרחבים, סוכות צל לרווחת הרוחצים, אזור שירותים ומקלחות, וכן מתחם קמפינג המופרד משטח החוף המוכרז.   

תצפיות נוף

 • תצפית ההעפלה
 • חורבת סמרה – שרידי מבנה מסוף המאה ה-19 שנותרו על גבעת כורכר גבוהה. מהגבעה תצפית נפלאה אל רצועת החוף והים במערב, ועל הפארק המוריק ממזרח.   

תעודת זהות 

סטטוס

הגן הלאומי נחל אלכסנדר הוכרז גן לאומי בשנת 1982.

 

הסיבות להכרזה 

השמורה משמרת נופים מגוונים של תוואי נחל, חוף פראי, דיונות חוליות ורכסי כורכר, אך גם של אוכלוסייה ייחודית של צב רך וצמחייה אופיינית לכמה בתי גידול.
 

מיקום בארץ

נחל אלכסנדר זורם בלב השרון דרך עמק חפר ונשפך לים מדרום למכמורת.   

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

 • ניטור אוכלוסיית הצבים הרכים ממשק לעידוד הרבייה של הצבים הרכים, הכולל הכנת משטח להטלה, איתור הקינים ומיגונם, וכן תיעוד ומעקב.  
 •  פעילות מתמשכת למיגור מינים פולשים של צמחים הגדלים בשטחי הגן הלאומי, ובהם האמברוזיה, השיטה המכחילה וטיונית החולות. הפעילות כוללת כריתה ועקירה של הצמחים ופינויים מהשטח.   
 •  חוף רחצה מוכרז – טיפוח המקום לרווחת הנופשים. בחוף מגוון שירותים לרווחת הרוחצים, ובהם סככות צל,  קיוסק, וכן שירותים ומלתחות. כמו כן, נאכף האיסור על הבערת אש ומטרדי רעש, ונעשים מאמצים לשמירת החוף במצב טבעי ככל האפשר.  
 • חניון הלילה בחוף בית ינאי – חניון הלילה פועל לצד חוף הרחצה המוכרז, אך מופרד ממנו, ואפשר להקים בו  אוהלים.   
 •  נאמני נחל אלכסנדר – מנהלת הנחל, רשות הטבע והגנים והמועצה האזורית עמק חפר הקימו גוף מתנדבים העוסק בחינוך והסברה לשמירה על הנחל. המתנדבים מסייעים לרשות בפעילות ממשק הצב הרך ובפעולות נוספות לשמירה על הטבע.  

החי

בנחל אלכסנדר ובאזור החוף שבו הוא נשפך לים חיות שתי אוכלוסיות של צבים מיוחדים. בנחל חיים הצבים הרכים ובחוף – צבי הים הירוקים והצבי הים החומים העולים אל החוף כדי להטיל את ביציהם בחול. שתי האוכלוסיות הן אוכלוסיות בסכנת הכחדה, ונעשים מאמצים רבים לאושש אותם. אבל לא רק צבים נהנים מאיכויותיו של הנחל ומסביבתו. בנחל חיים מגוון דגים שקשה לראותם, ולעומתם, את הנוּטרייה, מין של מכרסם, אפשר לראות שטה במי הנחל משחרת למזון. הנוטרייה נחשבת מין פולש, והיא גורמת נזקים לגדות הנחל ולשטחי החקלאות. מלבדה יש בסביבות הגן הלאומי גם יונקים אחרים, ובהם נמיות ומכרסמים קטנים. במרחב האווירי עפות ציפורי מים, שלדגים, אנפות ואנפיות, וגם ציפורי שיר ודורסים. חוף הים מאופיין בעיקר בעופות מים, ובחול חיים זוחלים ויונקים קטנים.  

הצומח 

הצמחייה הבולטת לאורך הנחל היא צמחיית גדות. בשולי הנחל חיים בצוותא קנה מצוי, סוף מצוי ופטל קדוש, האופייניים לגדות נחלים. לאורך הנחל, ובעיקר בתחומי הגן הלאומי נחל אלכסנדר, מתקיימת השבה של צמחים בסכנת הכחדה אל הטבע, ובהם המינים חוּמעת האוירון, סוּף הקָרין ואירוס הארגמן.  
הדיונות ורכס הכורכר הסמוכים לחוף הם בית גידול לצמחיית חוף ייחודית. על הכורכר בולט הקריתמון הימי, ולדיונות אופייניות חבצלת החוף החיננית, לפופית החוף והלבנונית הימית.  
בשטחי הגן הלאומי התרבו מיני צמחים שאינם מקומיים בישראל, ולכן נחשבים "פולשים", ובהם האמברוזיה, השיטה המכחילה וטיונית החולות. בשל פגיעתם של המינים הפולשים במינים המקומיים, נעשית ברשות פעולה מתמשכת למיגורם, ובכללה כריתה ועקירה שלהם. את החומר הכרות גורסים לשימוש חוזר בחיפוי הקרקע, ובשטחים שנפתחו עוקבים אחר נביטות מחודשות, עוקרים אותן, ונוטעים בהם עצים מקומיים או זורעים פרחי בר, כדי לשמור על רצף של צומח ארץ-ישראלי.

היסטוריה

נחל אלכסנדר הוא נחל שטפוני, והוא מושפע מאירועי גשם גדולים. בעבר היה אפיקו של הנחל צר מלהכיל את המים הרבים שזרמו בו, ולכן הם גלשו אל שוליהם ויצרו ביצות גדולות.
 כאשר החלה ההתיישבות היהודית באזור עמק חפר, פעלו המתיישבים לניקוז הביצות. אחת הפעולות החשובות הייתה הרחבת אפיק הנחל, והיא סייעה להקטנת הנזקים. שנים אחר כך, כאשר שוקם הנחל ונוקה, הועמק האפיק והורחב עוד כדי למנוע השפעות שטפוניות עתידיות. 
קרבתו של הנחל אל קו החוף הפכה את אזור השפך לנקודת מפתח. במאה ה-19 פעל במקום נמל שנקרא אז בערבית "מינת אבו זבורה". תחנת המכס של המזח עמדה מעט מזרחה משם, בחורבת סמרה הנמצאת היום בשטח הגן הלאומי נחל אלכסנדר. מהנמל שולחו אבטיחים לשווקים בלבנון ובמצרים, אך עם הפעלת מסילת הברזל בתום מלחמת העולם הראשונה, הופסקה פעילותו. גם בתקופת המנדט נעשה שימוש במקום – בשנות ה-30 של המאה ה-20, במהלך המרד הערבי שפרץ בארץ, החליט היישוב העברי להקים נמל חלופי לנמל יפו וממנו לייצא הדרים ולייבא דשנים. שלטונות המנדט אישרו את התכנית והמזח נבנה, אולם למעשה הוא נועד לסייע לאניות המעפילים. אניות מעפילים הגיעו את החוף הזה, והעולים החדשים נקלטו בחוף והוברחו ממנו הלאה.   
אחד האירועים הזכורים ביותר הוא עגינתה בחוף של האנייה אלטלנה, ביוני 1948, הספינה שהובילה ציוד צבאי ונשק בשביל האצ"ל ולא הספיקה לפרוק את תכולתה, ומשסערו הרוחות במקום החלו חילופי אש בין אנשיה לכוח צה"ל. בסופו של דבר, נאלצה אלטלנה להפליג משם לחופי תל אביב, ושם נתן בן גוריון הוראה להטביעה, והיא טובעה לעיני המוני אזרחים. 

ארכאולוגיה  

למרות תפקידו החשוב של הנחל בהיסטוריה של המקום, אין באזור ממצאים ארכיאולוגים רבים. בתל מכמורת נמצאו שרידיו של יישוב עתיק ששכן סמוך למפרץ טבעי קטן. הנמל של תל מכמורת פעל לפני יותר מ-3,300 שנה, ולצדו נמצאו שרידים גם מתקופות מאוחרות יותר (כנראה של מצודה). נוסף על כך התגלו כאן שרידים של שתי ברכות דגים מלאכותיות, והם מעידים על חקלאות ימית באזור.   

גאולוגיה  

אזור החוף מאופיין ברכסי כורכר ובדיונות חוליות. רכסי הכורכר נוצרו בתהליך ארוך של מיליוני שנים, שבמהלכם רובדו שכבות החול זו על זו, ובתוספת מינרלים מהים הפכו לסלע אנדמי. מעט מאוד רכסי כורכר נותרו היום בקו החוף של ישראל, ובכמה מהם ניטשים מאבקים למניעת בנייה ופיתוח. הדיונות הנוצרות מהסעת החול המגיע בדרך הים, נעצרות לרוב על ידי כבישים מעשה ידי אדם, וכך נמנע הרצף הטבעי שלהם מזרחה. הדיונות, וגם רכסי הכורכר, הם בתי גידול ייחודיים לחי ולצומח, ופגיעה בהם פוגעת פגיעה ישירה בחי והצומח בהם.  

הידרולוגיה

אגן הניקוז של נחל אלכסנדר משתרע על פני שטח של כ-550 קמ"ר. הוא מתחיל במדרונות השומרון המערביים וגולש דרך לב השרון לאורך 32 ק"מ עד לים. באזור הגשום שבו נמצא הנחל היו לא אחת שיטפונות, והם גלשו וגאו וגרמו להצפות סביב הנחל והיקוות ביצות גדולות. כאמור, הביצות נוקזו בראשית ההתיישבות היהודית באזור בשנות ה-30 של המאה ה-20, הנחל הורחב בשנית בשנות ה-60, ובעת האחרונה, בשנות ה-90, נוקה וטופל טיפול יסודי. בקרבת הנחל נותרו עדיין נביעות קטנות, שריד לביצות ההן, ומימיהן זורמים בתעלות קטנות אל אפיק הנחל.

​​כיצד להגיע:

לחוף הים:

סמוך לכביש החוף (מספר 2)  כ- 15 דקות מנתניה. עליה דרך מחלף ינאי ופנייה לכיוון מערב. בצומת T ימינה ומייד ימינה.
 

לחורשת סמארה:

 1.  כביש מספר 2. עליה למחלף ינאי ופנייה מערבה (לים), בצומת T  ממשיכים צפונה (ימינה) פחות מקילומטר. שלט חום "נחל אלכסנדר" מסמן פניה שמאלה לים. ממשיכים בדרך העפר מתחת לגשר לכיוון מזרח בסמוך לנחל.
 2. הגעה מגשר הצבים. הגעה מכביש 4. בצומת חפר פונים לכפר ויתקין. לאחר כקילומטר נוסעים בכיכר עם השילוט המכווין ל"פארק צבי הנחל". חוצים את הנחל בגשר, ממשיכים עוד מעט ישר לכיוון צפונה ופונים מערבה לחורשת סמארה

מה יש עוד

שולחנות פיקניק

שירותי הצלה

קלחות בעונת הרחצה

מסעדות

אפשרות לינה

 

ניתן להזמין פעילויות - למידע הקישו כאן
 

שעות פעילות סוכת ההצלה

 
חודשימיםשעות פעילות
 אפרילא-ו08:00-17:00
 החל מ 8 באפרילשבת07:00-17:00
מאיא-ו08:00-18:00
מאי​שבת07:00-19:00
יוני, יולי אוגוסטא-ו08:00-19:00
יוני, יולי אוגוסט​שבת07:00-19:00
ספטמברא-ו 08:00-18:00    
ספטמברשבת07:00-18:00
אוקטובר (עד 20)א-ו08:00-17:00
 אוקטובר (עד 21)   שבת07:00-17:00

 

חגים ומועדים

10/4/17 -  ערב פסח: 15.00 סגירת החוף לרחצה.

20/9/17 – ערב ראש השנה: 15.00 סגירת חוף רחצה.

29/9/17- ערב יום כיפור: 14.00 סגירת חוף רחצה.

 

דרכי התקשרות

טלפון   09-8666230

פקס  1539-8666230

 
 
 
 
 
פרטים  על פעילויות וסיורים לקבוצות בלבד ניתן לקבל ביחידת הדרכה מחוז מרכז בטלפון 08-6220835

                         הנחיות תשלום

 • בחוף מופעלת חנייה ממוחשבת - גבייה במשך כל שעות היממה
 • יש לקחת כרטיס בכניסה לחוף ולשלם במכונות התשלום בזמנכם הפנוי ולפני היציאה.
 • ניתן לשלם עבור הכניסה באמצעות מנוי של חברת פנגו 
 • דמי הכניסה לרכב תקפים למשך 24 שעות - מרגע כניסת כלי הרכב לגן הלאומי

הנחיות תשלום למנויי מטמון:

מנויי מטמון, נא להגיע למחסום הכניסה, יש להכניס את כרטיס המטמון על פי הציור, להמתין שתי שניות ולקבל כרטיס כניסה הכולל הנחת מטמון בשויי 50%, אין ללחוץ על כפתור השחור.
 

חניית קרוואנים אסורה

כניסת קרוואנים ללינה בחנייה אסורה            

הוראות כניסה לחוף/לחניון הלילה

 • חל איסור מוחלט על הכנסת גנרטורים תאורות ומערכות שמע מכל סוג שהוא לחוף 
 • חל איסור מוחלט על הכנסת כלבים, הקנס הוא 1000 ₪.
 • אין שימוש/חיבור בחשמל  

כניסת כלבים

מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה,
אסורה באזור חוף הרחצה המוכרז

  בגן לאומי נחל אלכסנדר חוף בית ינאי  מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • חניות
  • בית שימוש
  • מקלחות
  • שבילים
  • רחבת התכנסות

   


  32.387207,34.866256
  נחל אלכסנדר וחוף בית ינאי
  נחל אלכסנדר וחוף בית ינאי

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות