מנזר אותימיוס

​​​

מהחשובים שבמרכזי נזירות מדבר יהודה בתקופה הביזנטית. דרך שרידיו המרשימים המבקרים בו מתוודעים לדופק חיים של מנזר משוכלל, שהעניק לנזיריו אפשרות להתבודד ובה בשעה סיפק שירותים לעולי רגל בדרכם מירושלים ליריחו. מאגר המים הענקי שבמקום הוא מהגדולים שהתגלו בישראל.

מוקדי עניין

• מנזר מהתקופה הביזנטית
• מאגר מים ענקי

 

מקום בארץ

המנזר נמצא באזור התעשייה מישור אדומים, ממזרח למעלה אדומים, ליד צומת הרחובות איתם ושדרות החברה הכלכלית וליד סופרמרקט רמי לוי שיווק השקמה.

 

תעודת זהות

מנזר אותימיוס (נכתב גם אבטימיוס) הוא אתר עתיקות מוכרז בניהולה של רשות הטבע והגנים.

הביקור במקום הוא לקבוצות בלבד, בתשלום ובתיאום מראש (טל' 02-6338230).


הסיבה להכרזה
• שרידי מנזר גדול שייסד אותימיוס, מראשוני הנזירים במדבר יהודה, במאה ה-5 לספירה.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• שימור האתר ותחזוקתו
• הדרכת קבוצות, בתיאום מראש

פירוט מוקדי העניין

שרידי המנזר: במנזר השתמרו שרידי כנסיות וקריפטה, תאי נזירים, אכסנייה, חלקים מהמטבח, פסיפס ותעלות מים. אותימיוס נקבר בתא תת-קרקעי, תחת קפלה קטנה שנבנתה במרכז המתחם והשתמרה. בפתח קברו נמצא לוח אבן ובו שריד של משפך מתכת למזיגת שמן בפולחן עצמות הקדוש.
מאגר המים: מרשים ביותר הוא מאגר המים הענקי (גובהו כ-15 מ'). הוא סיפק את צורכי הנזירים והמתאכסנים באכסניית המנזר, ובמימיו השקו הנזירים גם בוסתן קטן. 

גיאוגרפיה

מנזר אותימיוס נמצא במישור אדומים – אזור התעשייה של מעלה אדומים – כקילומטר מדרום לנחל אוג. הנחל מנקז את המורדות המזרחיים של הר הזיתים, חוצה את מדבר יהודה ונשפך לים המלח. המנזר ניצב ליד הדרך הראשית מירושלים ליריחו ושירת ככל הנראה את עולי הרגל שנעו בציר זה, בין אתרי הקודש של ירושלים לאתר הטבילה בירדן.

המקום נקרא בערבית ח'אן אל אחמר (הפונדק האדום), על שם סלעי תצורת חתרורים הנראים בשטח במחשופים צבעוניים, בעיקר בגוונים אדומים, אך גם בצבעים אחרים. זה המקור לשם מעלה אֲדוּמים, שנזכר בתנ"ך: "וְעָלָה הַגְּבוּל דְּבִרָה מֵעֵמֶק עָכוֹר וְצָפוֹנָה פֹּנֶה אֶל הַגִּלְגָּל אֲשֶׁר נֹכַח לְמַעֲלֵה אֲדֻמִּים" (יהושע ט"ו 7).

מחשופים מתצורת חתרורים מתגלים בכמה מקומות באזור יהודה, תמיד בקערים גיאולוגיים. סלעים אלו נוצרו עקב קרבתם לסלעי ביטומן (סלעים עשירים בחומר אורגני). כששכבות סלעי ביטומן נחשפו לאוויר העולם, החומר האורגני שבהם נחשף לחמצן ונעשה דליק. במקומות שבהם החומר האורגני נדלק, למשל מפגיעת ברק, גרם החום הרב שהשתחרר למטמורפוזה של שכבות הקירטון והחוואר השכנות לביטומן. המינרלים בסלעים אלו שינו את הרכבם ונעשו ססגוניים.

ארכיאולוגיה והיסטוריה

האתר משמר את שרידי המנזר שייסד אותימיוס הקדוש בשנת 428 לספירה. המנזר שבנה אותימיוס היה לַאוּרָה (מבדד, מקום שנזירים מתבודדים באים אליו בסופי שבוע ובאירועים מיוחדים), ובה כנסייה ו-12 תאי מגורים לנזירים. הלאורה נחנכה במעמד יוּבֶנָלִיס, הבישוף של ירושלים ולימים הפטריארך הראשון שלה. בשנת 482, כמה שנים אחרי מות אותימיוס (473), הפך המקום למנזר שיתופי (קוינוביום). באותם ימים הקיפו את המנזר בחומה ובמרכזו נבנתה כנסייה חדשה. מידות המנזר 90X80 מ'.

בתקופה הממלוכית (המאה ה-13) הפך המנזר לח'אן – הוא ח'אן אל-אחמר (החאן האדום) – ובתקופה העות'מאנית הוא ננטש.

בשנת 2010 נמסר האתר לניהולה של רשות הטבע והגנים ונפתח למבקרים.

אותימיוס הקדוש
אותימיוס (473-377 לספירה) היה מראשוני הנזירים במדבר יהודה. הוא נולד בעיר מליטיני שבארמניה. אמו הייתה עקרה שנים רבות. על פי המסורת היא זכתה לפרי בטן לאחר תפילה שבה נגלה לה חזון על הולדת בנה. היא קראה לבנה אותימיוס – עודד בעברית.

​על קורות חייו של אותימיוס אנו למדים מכתביו של קירילוס מסקיתופוליס (בית שאן), נזיר בן המאה ה-6 לספירה שכתביו הם מקור המידע החשוב ביותר על נזירות מדבר יהודה.

אותימיוס התייתם בגיל צעיר והתחנך במוסדות דת נוצריים. בהיותו בן 29 בא לארץ ישראל והתיישב במנזר פאראן, בלאורה שייסד הנזיר חריטון ליד עין פרת שבנחל פרת (ואדי קלט). בשנת 411 יצא עם חברו תיאוקטיסטוס ל-40 ימי תענית. השניים גילו מערה בערוץ נחל אוג (ואדי מוכליך) והשתקעו בה. עד מהרה הצטרפו אליהם כמה תלמידים ויחד הם הקימו מנזר. אותימיוס העדיף להתבודד, וחברו הוא שהיה לאב המנזר ועל שמו הוא נקרא מנזר תיאוקטיסטוס.
אותימיוס המשיך בפעילותו. הוא בנה קפלה במצדה ועוד מנזר בדרום מדבר יהודה, ואת משכנו קבע במערה. כיום היא בין ח'אן אל אחמר למעלה אדומים, שהפכה לקפלה .

אותימיוס היה אדם נערץ ורב סמכות. הוא ניצר תושבים רבים באזור ואף השפיע על הוועידות הראשונות של הנצרות ועל אודוקיה, אשתו של הקיסר תיאודוסיוס השני, שהתגוררה בירושלים. הוא קבע חלק גדול מתקנות הנזירות ולאחר מותו הגיעו תלמידיו לעמדות מפתח בממסד הכנסייתי בארץ ישראל. הכנסייה הכריזה עליו כקדוש, ויומו מצוין בלוח הנוצרי ב-20 בינואר.

​​כיצד מגיעים:

נוסעים בכביש מספר 1 ופונים ברמזור של מישור אדומים לכיוון אזור התעשייה. בכיכר פונים שמאלה, לפי השילוט למנזר אותימיוס.

משך הסיור : 

 כשעה 

עונה מומלצת :

כל השנה. כדאי במיוחד בעונת החורף.

לא לוותר : 

 על הירידה אל מאגר המים.
ניתן להזמין טקסים פעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 

שעות פתיחה

לקבוצות של 3

30 איש ומעלה:

 יש לתאם בהתראה של לפחות 48 שעות מראש בטלפון : 02-6338230
         קיימת אפשרות להארכת שעות הפעילות, בתיאום מראש.

דרכי התקשרות

 טלפון: 02-6338230 
 מייל:  good-shomroni@npa.org.il

הזמנת הדרכות

ניתן להזמין סיור מודרך לקבוצות (בתשלום) בשפות אנגלית או עברית.
טלפון: 09-9539222


    31.792958,35.335222
    מאגר המים של מנזר אותמיוס

    מנזר אותימויוס, צילמה סיגלית כהן, רשות הטבע והגנים