גן לאומי כוכב הירדן

​​​

גן לאומי כוכב הירדן מציג למבקרים את בלוואר – מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל, המשקיף ממרומי הגליל התחתון על בקעת הירדן והגלעד. מסלול רגלי מקיף את המבצר ועובר בעין הידיד ובאנדרטה לזכר אורד צ'ארלס וינגייט

מוקדי עניין

• מבצר צלבני כמעט שלם
• שביל הליכה לעין הידיד
• גן פסלים של האמן יגאל תומרקין
• תצפיות נוף

מקום בארץ

גן לאומי כוכב הירדן שוכן במזרח הגליל התחתון. הגישה לאתר בכביש משובש המסתעף מערבה מכביש בקעת הירדן (כביש 90), מצפון לנווה אור. מטפסים בכביש כ-6 ק"מ עד שער הגן הלאומי.

תצפיות נוף

מצפור דן שומרון: ממרפסת התצפית מדרום למבצר נשקף נוף מרהיב של בקעת הירדן והכנרת, החרמון, הגולן והגלעד, הגלבוע והשומרון.
השער המזרחי של המבצר: נקודת מבט דומה לנוף הנשקף ממצפור דן שומרון. 
שביל הידיד:  השביל מקיף את המבצר ומעניק מבט מזרחה וגם תצפית מערבה על גבעת המורה, הרי נצרת, הר תבור והרי הגליל העליון עד הר מירון. הוא נקרא על שם אורד צ'ארלס וינגייט.

תעודת זהות

גן לאומי כוכב הירדן הוא גן לאומי מוכרז, המשתרע על 615 דונם בקירוב. הגן הלאומי משמר את שרידיו של מבצר צלבני, והוא משמר גם מדרון פתוח ובו צמחיית בר אופיינית לאזור ומעיין עונתי. בתחום הגן הלאומי ניצבת אנדרטת הנצחה לזכר אורד צ'ארלס וינגייט.


הסיבות להכרזה

• שימור מבצר צלבני – השלם ביותר בישראל

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• שימור המבצר הצלבני והכשרתו למבקרים
• הקמת גן פסלים של האמן יגאל תומרקין
• יצירת שביל הידיד – שביל מעגלי העובר דרך עין הידיד
• הכשרת חניון לילה
• הכשרת שביל נגיש לאנשים עם מוגבלויות לביקור חלקי באתר
• גן מקלט לצמחים נדירים

פירוט מוקדי העניין

המבצר הצלבני:

המבצר משתרע על כ-15 דונם, וסיור בו הוא הזדמנות להתרשם ממבצר כמעט שלם. מערך ביצוריו כולל חפיר ענקי ושתי חומות – חיצונית ופנימית. החפיר נחצב בסלעי הבזלת הקשים. רוחבו כ-20 מ' ועומקו כ-10 מ'.
אורך החומה החיצונית, המקיפה את המבצר, הוא כ-480 מ'. יוצא דופן בהשתמרותו הוא הפתח הסודי (פּוֹטֶרְנָה) במגדל השער המזרחי. המגדל מסווה אותו היטב, והוא נסתר מעיני העומדים מחוץ למבצר.

רוב רובו של המבצר נבנה אבני בזלת מסלעי הסביבה. כמה אבנים מסותתות בקפידה נלקחו משרידי בית הכנסת של חורבת הידיד. על אחת יש ציור של מנורה בת שבעה קנים והיא נמצאת היום במוזאון ישראל. שלא כמו שאר המבנים, כנסיית המנזר נבנתה אבני גיר מסותתות היטב, כדי להבליט אותה ולהוסיף לה יופי.
החצר החיצונית והקמרונות ששימשו חדרי מגורים ומחסנים השתמרו היטב. כן השתמרו בור המים שבקמרון המזרחי ושרידי בית מרחץ. 

בחצר הפנימית ניצב מגדל העוז, שהיה מבצר בתוך מבצר. אורך צלעות המגדל המרובע והמבוצר הוא 40 מ'. גם המבצר הפנימי מוקף קמרונות, ואולמיו נשתמרו היטב. באגף המזרחי נותרו שרידי תנורי המטבח. בלב מגדל העוז משתרעת חצר מרובעת מרוצפת אבן. מדרגות באגף המערבי של החצר הובילו לקומה שנייה, בנויה בפאר רב. נראה שכאן היו אולם טקסים, הכנסייה ולשכת המפקד.

שביל הידיד:

שביל באורך 1.2 ק"מ. יוצא מהמבצר ושב אליו לאחר טיפוס תלול אך קצר. מומלץ לטייל בו בשעות אחר הצהריים, כשהשמש מאירה את הרי גלעד. השביל עובר בין שרידי הבוסתנים של הכפר כאוכב אל-הווא, ששכן כאן עד מלחמת העצמאות, ויורד למרגלותיו המזרחיים של המבצר הצלבני. סמוך לפינה הדרומית-מזרחית של המבצר מציין שלט את מקומו של השביל היורד לאנדרטה לזכר אורד צ'ארלס וינגייט, מהלך 400 מ'.

סמוך לאנדרטה נובע המעיין הצנוע עין הידיד (הוא עשוי להיות יבש לאחר חורף שחון). ליד המעיין נבנו בתקופה הצלבנית נקבה ובריכת אגירה. ממערב למעיין נראים שרידי יישוב קדום, כנראה שרידי היישוב היהודי כוכבא. חוזרים לפינה הדרומית-מזרחית של המבצר וממנה השביל מוליך אל החפיר הדרומי. דרכו מטפסים חזרה למבצר.

גן מקלט לצמחים נדירים:

חלקה מגודרת ומוגנת שבה מגדלים מיני צמחים נדירים שצומחים בקרקעות הבזלת במזרח הגליל התחתון, כגון שלהבית הגלגל ואלקנת הגליל. הצמחים משמשים מעין גרעין רבייה להשבת הצמחים לנופי הגליל.
גן הפסלים: אוסף פסלים מרשים מיצירותיו של האמן יגאל תומרקין מוצג דרך קבע תחת כיפת השמים, מדרום למבצר.
חניון לילה: בגן לאומי כוכב הירדן הוכשר חניון לילה בכרם זיתים. בחניון תמצאו משטחי לינה לאוהלים, שירותים ומי שתייה, מתקנים להדלקת אש, שולחנות פיקניק ותאורה.

גיאוגרפיה

כוכב הירדן פרוס בקצה הצפוני-מזרחי של רמת כוכב, בראש מדרון תלול המתנשא 308 מ' מעל פני הים וכ-550 מ' מעל בקעת הירדן. רמת כוכב היא רמת בזלת אופיינית למזרח הגליל התחתון. מכיוון ששפכי הלבה מילאו את הסדקים והעמקים, רמות אלו מישוריות יחסית והן נוטות לדרום-מערב, כלומר הפינה הצפונית-מזרחית של כל רמה היא הנקודה הגבוהה בשטח. מסיבה זו נבנה מבצר כוכב הירדן במקום זה.

מקומו של כוכב הירדן אסטרטגי. המבצר, בגבולה הצפוני-מזרחי של ממלכת הצלבנים, חלש על מעברות הירדן בגשר (גִ'סְר אל-מַגַ'אמִע) ועל אם הדרך מבית שאן לדמשק. הצלבנים קראו למקום בלוואר (יפה נוף בצרפתית) וגם פונט ז'ודיר, שם שנגזר משמה של העיר הקדומה גדר שבהרי הגלעד.

מצפון לרמת כוכב עובר נחל תבור, הנחל הראשי המנקז את הגליל התחתון. הוא מתחיל את דרכו למרגלות הר תבור, חוצה את הגליל התחתון המזרחי ונשפך לירדן מצפון לקיבוץ נווה אור. רמות הבזלת בגליל התחתון נוצרו לפני כ-4.5 מיליון שנה, הרבה קודם לשפכי הבזלת בגולן. הסלעים הספיקו אפוא להתרוחח, ולכן הם מכוסים בקרקע עמוקה יחסית. המעיינות הקטנים הנובעים כאן משכו מתיישבים כבר בימי קדם, וכמעט ליד כל מעיין נמצאו שרידים של יישוב קדום. גם היום הגליל התחתון המזרחי הוא אזור חקלאי, ומתאים מאוד לגידולי בעל.

היסטוריה וארכיאולוגיה

נראה כי הקצה המזרחי של רמת כוכב היה מיושב כבר בתקופה הישראלית הקדומה (מאה 12 לפנה"ס). האזור היה בשטחו של שבט יששכר. מאוחר יותר, בתקופות המשנה והתלמוד (מאות 2¬-6 לספירה), היה במקום יישוב יהודי בשם כוכבא, ובחפירות ארכיאולוגיות התגלו בו שרידים של בתי מגורים ושל מבנה ציבורי. היו שזיהו במקום זה את גרופינא – יישוב ברצף הפסגות שבהן לפי מקורות חז"ל השיאו משואות להודיע על קידוש החודש.

הצלבנים השתמשו באבני היישוב היהודי לבניית מבצרם. בחפירות במבצר התגלו אבני בזלת מגולפות שנלקחו מבית כנסת קדום, ובהן אבן שבה נחקקה מנורה. השם הערבי של המבצר, כַּאוּכַּב אל-הָווָא (כוכב הרוחות), משמר את צליל השם העברי העתיק.

במאה ה-12, לאחר שהצלבנים כבשו את הארץ והקימו את ממלכת ירושלים, נכללו שטחי כוכב הירדן בנסיכות הגליל. בגלל  סכסוכים פנימיים נמסרה הנחלה למשפחת וֶלוֹס הנכבדה, ובשנות ה-30 של המאה ה-12 היא בנתה במקום חווה מבוצרת.

בשנת 1168 מכרה משפחת ולוס את החווה לאבירי המסדר ההוספיטלרי, והם שבנו במקום את המבצר החזק, הנראה באתר בימינו. המבצר זכה לשם בלוואר. אבו שמא, היסטוריון מוסלמי בן המאה ה-12, תיאר בכתביו את המבצר במילים: "קבוע בין כוכבים, כקן נשרים ומקום משכן הירח".

בשנות ה-80 של המאה ה-12 תקף צלאח א-דין את הממלכה הצלבנית שוב ושוב. לאחר קרב קרני חטין (1187), שבו השמיד צלאח א-דין את רוב הצבא הצלבני, נותרו בידי הצלבנים שלושה מבצרים – צור, צפת, וכוכב הירדן. צלאח א-דין גמר אומר לכבוש את כוכב הירדן ויהי מה. שנה וחצי צרו חייליו על המבצר, ובינואר 1189 עלה בידם למוטט מגדל בחומה החיצונית של המבצר ("ברביקן"),  אך הם גילו שהנצורים מתבצרים בחלקיו האחרים. שני הנצים כבר היו מותשים. הצלבנים הסכימו למסור את המבצר בתנאי שיוכלו לעבור לצור, וכך היה.

בשנת 1193, לאחר מותו של צלאח א-דין, עבר הגליל לחזקתו של שליט דמשק, אל-מַלִךּ אל-מוּעַטַ'ם, ובשל חששו ממסע צלב נוצרי חדש הוא הרס את מבצר כוכב הירדן. במצב זה התגלה המבצר בחפירות הארכיאולוגיות, אך מכיוון שרוב אבניו נמצאו, היה ניתן לשחזרו במלואו ולהציגו במלוא תפארתו.

​כיצד להגיע:

בכביש 90 (בית שאן - טבריה) פונים לכביש 717 כ- 15 ק"מ צפונית מבית שאן.

משך הסיור :

שעה
עונה מומלצת : כל השנה

 לא לוותר :

גן הפסלים של יגאל תומרקין

מה יש עוד:

 אתר פיקניק, מצפים, גן פסלים, גישה חלקית למטיילים בכיסאות גלגלים.
מסלול רגלי בין הבוסתנים והנופים (1200 מטר). 
 
 

שעות פתיחה

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג
8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

 דרכי התקשרות

טלפון : 04-6581766
פקס: 04-6191294

כניסת כלבים

מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה, לפרטים הקישו כאן

מידע נוסף

Click here for site pamphlet


    התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.