גן לאומי קבר בן גוריון

​​​

אחוזת קבר בן גוריון - קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה עומדים בלב גן ירוק, מול נופי המדבר של נחל צין ורמת עבדת. אחוזת הקבר ממחישה את המסר שביקש ראש הממשלה הראשון של ישראל להעביר: "בנגב ייבחן העם בישראל".

מוקד העניין

גן אחוזת הקבר: דוד בן-גוריון הוא שבחר להיקבר ברמה שמדרום לקיבוץ שדה בוקר, המשקיפה על נחל צין ורמת עבדת. הגן סביב הקברים הוא פרי תכנונם של אדריכלי הנוף ליפא יהלום ודן צור, לימים חתני פרס ישראל לאדריכלות. בגן, המבטא את חזונו של דוד בן גוריון להפריח את הנגב, הם יצרו שביל המדמה ערוץ נחל מדברי וסביבו צמחייה ירוקה ועצי חרוב וזית. אורך השביל כ-300 מ' והוא מסתיים ברחבה גדולה ופתוחה. בלב הרחבה מונחים קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה, ועליהם מצבות צנועות בצל עץ פלפלון. מקצה הרחבה נשקף נופה המרהיב של בקעת צין ורמת עבדת.

מקום בארץ

אחוזת קבר בן גוריון נפרסת  בשוליה המזרחיים של מדרשת שדה בוקר והיא חלק מגן לאומי עין עבדת. הכניסה לאתר היא כ-3 ק"מ מדרום לקיבוץ שדה בוקר (לא בכניסה לקיבוץ). פונים מכביש 40 מזרחה על פי השלטים המכוונים למדרשת שדה בוקר.

תצפית נוף

תצפית נחל צין: מקצה רחבת אחוזת הקבר נשקפים הנופים המרהיבים של נחל צין ורמת עבדת, ובהם נחל חוורים, נחל עקב, רמת דבשון, הפסגה המחודדת של חוד עקב, החוורים המלבינים של נחל צין, ומצוקי רמת עבדת. בתנאי ראות טובים ניתן להבחין גם בהרי מואב.

תעודת זהות

אחוזת קבר בן גוריון היא מתחם בגודל כ-70 דונם, וקצהו על שפת מצוק רמת עבדת. במתחם נכלל גם המבנה של מכון מורשת בן גוריון (הוא אינו בניהול רשות הטבע והגנים).

הסיבות להכרזה

מקום קברו של דוד בן גוריון ורעייתו פולה. 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

יצירת גן מיוחד בנוף מדברי וטיפוחו והנגשתו לאנשים עם מוגבלויות.

גיאוגרפיה

קבר בן גוריון שוכן ברמת עבדת – במת הרי שולחן בין שדה בוקר למכתש רמון. הרמה מתנשאת כ-600 מטר מעל פני הים. ברמת עבדת עובר קו פרשת המים הארצי. נחל צין מנקז אותה מזרחה לערבה, ונחל בשור ונחל ניצנה מנקזים את יובליה המערביים וזורמים לים התיכון.

הרמה מכוסה בעיקרה סלעי קירטון לבנים ובהם רבדים של צור. סלעים אלו נרבדו בתקופת האיאוקן (לפני 35­-55 מיליון שנה) לאחר הקימוט בנגב ויצירת הקמרים והקערים בו, שהתחוללו בעיקר בתקופת הסנון (לפני 70­-80 מיליון שנה). סלעי הקירטון מילאו את הקערים ויצרו את הרמה השטוחה.

בתקופת הניאוגן (לפני 5­-25 מיליון שנה) התפתחו נחלים והחלו להתחתר ברמת עבדת. ממזרח לרמה החל להיווצר הבקע העמוק של הערבה. הנחלים שהתחתרו לכיוון הערבה יצרו קניונים עמוקים. ייתכן שבעבר נחל צין האדיר התנקז לנחל בשור ונשפך לים התיכון, אך באזור שדה בוקר הוא נלכד ונשבה באגן הניקוז המתפתח של הערבה, והיום הוא זורם מזרחה.

המצוק האדיר שגובל ברמת עבדת – מצוק הצינים – חושף שכבות נושאות מים ועל כן פורצים בו מעיינות, בהם עין עבדת ועין עקב.

דוד בן גוריון

דוד בן גוריון  (1886­- 1973) היה איש העלייה השנייה ומראשי המנהיגים של תנועה העבודה. בן גוריון דחף להקמת מדינת ישראל והכריז על הקמתה. לאחר שקמה היה ראש הממשלה ושר הביטחון הראשון שלה.

דוד בן גוריון (גרין) נולד בעיירה פלונסק שבפולין, למד ב"חדר" מסורתי ואחר כך ב"חדר" מודרני שהקים אביו. בגיל 11 התייתם מאִמו ושלוש שנים אחר כך הקים עם חבריו את אגודת "עזרא", שהכשירה את חבריה לעלייה לארץ ישראל ושמה לעצמה מטרה להחיות את השפה העברית.

בגיל 20 עלה לארץ ישראל והיה פועל חקלאי במושבות. במלחמת העולם הראשונה גירשו אותו השלטונות התורכיים והוא היגר לארצות הברית, הכיר את פולה והם נישאו. כשחזר לארץ עסק בפעילות ציונית ובשנת 1935 נבחר ליושב ראש הנהלת הסוכנות היהודית – הגוף העיקרי בניהול היישוב היהודי בארץ ישראל.

בהנהגת בן-גוריון קיבלה התנועה הציונית את תכנית האו"ם לחלוקת הארץ למדינה ערבית ולמדינה יהודית. ב-14 במאי 1948 הכריז על הקמת המדינה והיה ראשון החותמים על מגילת העצמאות. מיד אחר כך ניהל בן גוריון את המערכה במלחמת העצמאות. בתקופת כהונתו הראשונה בתפקיד ראש ממשלה (1948¬-1953) הוכפל מספר תושבי המדינה.
אחרי שהתפטר מראשות הממשלה ב-1953 עבר בן גוריון להתגורר בקיבוץ שדה בוקר בצריף שנבנה בשבילו, ועבד בדיר. בפברואר 1955 חזר בן-גוריון לראשות הממשלה עד התפטרותו בשנית, בשנת 1963. הוא חזר לשדה בוקר והקדיש את שארית חייו לכתיבת זיכרונותיו. הצריף שבו חי הפך לאתר עלייה לרגל למדינאים מרחבי העולם, שביקשו להכיר את אחד המנהיגים הנערצים במאה העשרים. 

 

 

כיצד מגיעים:

 על כביש 40 (באר שבע-מצפה רמון) בסמוך למדרשת בן גוריון, שלושה ק"מ דרומית לקיבוץ שדה בוקר. 
 

משך הסיור: 

 חצי שעה 
 

עונה מומלצת:

כל השנה 
 

לא לוותר:

 תצפית על נחל צין   
 

מה יש עוד?

 • נגישות למוגבלים
 •  חניון פיקניק
 •  חנות מזכרות
 •  ציוד למטיילים
 •  תחנת מידע ומזנון
 

שעות פתיחה

 פתוח כל היום
 

דרכי התקשרות

  טלפון:    6555684 -  08 ,  6554418 - 08
  פקס:
08-6570536
 

דמי כניסה

 ללא תשלום 
 

 מידע נוסף

 

  בגן לאומי קבר בן גוריון מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • חניה
  • בית השימוש
  • שבילים
  •  רחבת הקבר​

  30.849651,34.779015
  גן לאומי אחוזת קבר בן גוריון

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות
  • נגישות ברשות הטבע והגנים

   רשות הטבע והגנים פועלת בשנים האחרונות להכשרת אתריה לביקורי אנשים עם מוגבלות. בכל הגנים הלאומיים, ...

   נגישות ברשות הטבע והגנים