גן לאומי קסטל

האתר שמבשר את ירושלים

לגן לאומי קסטל נגיע בנסיעתנו על הכביש המהיר תל אביב - ירושלים נפנה במחלף הראל דרומה לתוך הישוב מבשרת ציון. נעבור ליד בניין המועצה המקומית ומיד נפנה ימינה ושוב ימינה. אל מולנו יתנשא המבצר. נמשיך בכביש ונכנס בשערי הגן הלאומי. נחנה הרכב ונעלה בדרך עקלקלה לפסגת ההר. 

 מתי יושב הקסטל לראשונה?

אין לנו על כך מידע אך את סיפורו נוכל להתחיל בעזרת דמיון פורה. כאשר נעמוד בראש האתר נוכל להתבונן מסביב ולנסות לראות את ארון הברית עובר באיזור מקריית יערים לירושלים ודוד המלך מכרכר בעוז. תוצאת המסע היה בניית בית המקדש והפיכת ירושלים למרכז שלטוני ורוחני ליהדות ומאוחר יותר לנצרות ולאיסלם. כעת נוכל להביט לכיוון אחר ולדמיין את ההר הצופה אל ירושלים בוכה על כיבושה בידי היוונים ושמח על שיחרורה על ידי החשמונאים לאחר הנצחונות בקרבות על הדרך לירושלים. 
רבים עוברים בדרכם על הכביש המהיר מתל אביב לירושלים או להיפך ליד מבשרת ציון. חדי העין לא יתקשו לראות את ההר הקרוי מעוז והידוע בכינויו "קסטל". במבחן האסוציאציות יעלו מיד מושגים כמו "מלחמת העצמאות", "פלמ"ח", "הטוראים יסוגו והמפקדים יחפו" וגם "צלבנים", "ירושלים" ועוד.

גן לאומי קסטל הינו אתר לאומי

המוכר יותר בגלל הקרבות שניטשו עליו במהלך מלחמת העצמאות. מעטים יודעים כי סיפורו של האתר מתחיל אלפי שנים קודם לכן. לפני שנתחיל לספר על האתר אנא זיכרו את חוט השני המוביל בכל ההיסטוריה של האתר מהישראלים של דוד המלך ועד הישראלים של דוד בן גוריון- חשיבותו איננה בהר עצמו אלא בהיותו נמצא בסמוך לירושלים. רק כך נוכל להבין את חשיבותו של ההר לאורך כל הדורות. 
גם הצלבנים הבינו את חשיבות המקום. ירושלים הייתה בראש מעיניהם ולכן הקיפוה בישובים ומיצדיות שיגנו על הדרכים לירושלים. המבנים הצלבניים באבו גוש, בעין חמד, בצובה ואחרים שומרים על קו עיין אחד מהשני ומהווים מערך הגנה צפוף. הקסטל קרוי באותה תקופה בלוואר (יפה נוף) ומבט מרפרף סביבותינו יסביר לנו מדוע לא היו הצלבנים מקוריים בבחירת בשמות הישובים. בכל מקרה כאשר ניכנס לחללים הנמצאים כיום מתחת לאדמה נוכל לראות שרידי קשתות לש המבנה האדיר שבנו הצלבנים. 
גם לממלכה הצלבנית בא הסוף ושנים רבות איננו שומעים על הקסטל. אנו חוזרים אליו במאה ה- 19 בתיאורים קצרצרים המתארים תושבים בודדים בינות עזובה והרס. הדרך לירושלים, הסמוכה לקסטל, נסללה כשביל מרוצף חצץ ב- 1869.
במהלך מלחמת העצמאות הסתבר כי נסיעת המשוריינים לירושלים גובה מחיר רב וכי הדרך היא השתלטות על צדי הדרכים. כיבוש ההר היה חיוני להצלחת מבצע נחשון. כוח פלמ"ח יצא בתחילת אפריל 1948 מקריית ענבים ותפס את הכפר ללא קרב. מספר ימים אח"כ החלה התקפה ערבית על כוח שנותר לשמור על הישוב, וזו גברה עם עבור השמועה על מותו של עבדול קאדר אל חוסייני על ההר. הלוחמים היהודים נסוגו תוך ספיגת אבידות קשות, ולמחרת חזרו כוחותינו והשתלטו עליו. סיפור הקרב על הקסטל ארוך. המקצרים יסתפקו בדף המחולק בכניסה לאתר ובשילוט המלווה את העלייה לפיסגת ההר והמרחיבים יעיינו בספרות אך נאמר כי יחודו של הקרב היה מכמה היבטים: ראשית, חשיבותו הייתה בגלל שמירת הדרך לירושלים פנוייה, אקט בעל משמעות מהותית לנצורים ופסיכולוגית למוראל העם כולו. שנית, הפקודה שניתנה "הטוראים יסוגו והמפקדים יחפו" הפכה לחלק ממורשת הקרב של הפלמ"ח ואחר כך של צה"ל. שלישית, בהיבט המלחמתי לראשונה נוהל קרב בלילה ולראשונה נכבש ונהרס כפר ערבי.
עם תום המלחמה צפה הקסטל מצפון אל גבול ירדן. משום חששם של מפקדי צה"ל כי ירושלים תותקף חפרו בקסטל את רוב התעלות והבונקרים שאנו רואים היום.
עם התרחקות הגבול הוקם סביב המבצר ישוב יהודי, שומר על הדרך לירושלים, ומהווה חלק משרשרת הישובים העוטפים את בירת ישראל.
ראו נא איך ההיסטוריה חוזרת כאשר ירושלים במרכזה. שליטים באים והולכים, עצמאות ישראל נגזלת ומתחדשת והקסטל צופה על הכל ואבניו שומרות את סיפוריו.

משך הסיור:

כשלוש שעות

עונה מומלצת: 

 
כל השנה  
 
סוג הטיול אינו מתאים למוגבלי תנועה ולעגלות נכים 
 

ניתן להזמין הדרכות:

"כובשים את ההר" משחק חווייתי מלמד
"סיור עששיות בתעלות הקשר"
פרטים נוספים על פעילויות וסיורים ניתן לקבל במרכז הדרכה שפלה והר  בטלפון-02-6232191
 

  

מה יש עוד?

 מומלץ לא לוותר על הליכה בתעלות הקשר 

לא לוותר:

 אתר הנצחה לחללי קרבות הקסטל, חורשה לפיקניקים (ללא הבערת אש גלויה או המצלה) 

שעות פתיחה

 

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00
 

 דרכי התקשרות

 
חפשו אותנו בפייסבוק: גן לאומי קסטל

טלפון: 02-5955012  

פקס: 02-5330476

עלות כניסה

מבוגר 15 ₪ , ילד  7 ₪
קבוצה (מעל 30 איש) מבוגר  14 ₪, ילד  6 ₪
סטודנט 13 ₪

אזרח ותיק 8 ₪

כניסת כלבים

אפשרית עם רצועה ומחסום

מידע נוסף

מצורפת דפדפת האתר להורדהkastel.pdf

גן לאומי קסטל
גן לאומי קסטל

חדשות מהשטח

עצור חדשות