גן לאומי קסטל

הקסטל - האתר שמבשר את ירושלים.
הגבעה המתנשאת מעל כביש 1 הפכה לסמל של קרבות פריצת הדרך לירושלים במלחמת העצמאות. בין תעלות ובונקרים מנציח הקסטל בדרך של חוויה את אחד הפרקים המרתקים במלחמה.

מוקדי עניין

  • נקודה שחלשה על הדרך לירושלים במלחמת העצמאות והפכה לאתר מורשת. 
  • תחנות פעילות קבוצתית להמחשת ערכים כגון רעות, מנהיגות, נחישות ואמינות. 
  • אנדרטה לזכר נופלי הקסטל.
  • בור מים עתיק ובו מוקרן סרט בן 11 דקות המתאר את קורות הקסטל.

מקום בארץ

אתר לאומי הקסטל שוכן בפאתי היישוב מבשרת ציון שבהרי ירושלים. הגישה לאתר היא מכביש תל אביב-ירושלים (כביש 1). במחלף הראל פונים דרומה למבשרת ציון (כביש 3965). במעגל התנועה הראשון פונים ימינה לרחוב מעלה הקסטל ומשם ימינה לרחוב ראשונים ושמאלה לרחוב קרן קיימת לישראל, והוא מוביל לרחבת החניה של האתר.

תצפיות נוף

בית המוכתר: הנקודה הגבוהה בקסטל – מעניקה תצפית מרהיבה על הרי ירושלים.
מצפור פייט: נקודת תצפית בראש הדרך הנופית, מעניקה מבט על המרחב המערבי והצפוני של הרי ירושלים.

תעודת זהות

הקסטל הוכרז אתר לאומי בשנת 1980. האתר מנציח את המורשת שהתגבשה בקרב על הדרך לירושלים הנצורה במלחמת העצמאות, והוא אתר הנצחה ללוחמי חטיבת הראל וגדוד מוריה של חטיבת עציוני. שטחו כ-150 דונם.

הסיבה להכרזה

• אנדרטה לזכר הנופלים ושימור וטיפוח אתר מורשת קרב מימי מלחמת העצמאות.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• הכשרת האתר למבקרים
• הכשרת תחנות פעילות קבוצתית להמחשת ערכים הקשורים במלחמת העצמאות
• הצבת שלטי הסבר והכוונה
• הכשרת בור מים עתיק להקרנת סרט המספר על תולדות הקסטל
• הפעלת חניון לילה עד ל-200 מטיילים

פירוט מוקדי העניין

סרטון: עמדת הפתיחה לסיור היא מתחם מקורה בפרגולה ובו מוקרן סרטון מבוא (אורכו כשלוש דקות). המתחם נגיש לאנשים עם מוגבלויות.

תעלות קשר: השביל לראש ההר עובר בתעלות קשר. התעלות נחצבו לאחר מלחמת העצמאות שכן עד מלחמת ששת הימים היה הקסטל מעין מוצב, והוא המשיך לשמש עמדה להגנה על הדרך לירושלים מפני התקפה ירדנית אפשרית. 

בור המים: בור עתיק. על דופנותיו נותרו סימני טיח וחלקים של בית בד. בבור מוקרן מיצג הקרב – סרטון באורך 11 דקות המתאר את קרב הקסטל.

בית המוכתר: נקודת תצפית מרהיבה ואתר הנצחה, שבו חרוטים על סלע שמות הנופלים בקרבות הקסטל.

דרך נופית: מבית המוכתר לרחבת החניה יורד במדרון שביל נוף עשיר בצמחיית בור. ליד השביל הוכשרה פינת התרגעות בצלו הנדיב של אלון מצוי.

גיאוגרפיה

אתר לאומי הקסטל שוכן בראש הר מעוז (779 מ') המתנשא מעל חלקו המזרחי של היישוב מבשרת ציון. ההר הוא חלק משלוחה הררית המשתרעת מאזור הכפר בית סוריק עד הר חרת והר צובה. השלוחה תחומה בנחל כסלון מצפון וממערב, בנחל לוז מצפון-מזרח ובנחל שורק מדרום. גבעת הקסטל היא הנקודה הגבוהה ביותר בסביבתה הקרובה וכבר בתקופה הרומית חלשה על תוואי הדרך לירושלים. היום סלול בתוואי זה כביש מספר 1.

ארכיאולוגיה והיסטוריה

יש המזהים את הקסטל עם הר עֶפְרוֹן שבגבול השבטים יהודה ובנימין (יהושע ט"ו 9). ֹמקור השם במילה הרומית קסטלום, שפירושה מבצר, ובאתר אכן התגלו שרידים מהתקופה הרומית. בימים ההם עברה למרגלות הקסטל הדרך מאמאוס שבעמק איילון לירושלים. מהקסטל ירדה הדרך בעקלתון המכונה "שבע האחיות" (כיום במבשרת ציון) למוצא, וטיפסה לירושלים ב"מעלה הרומאים" (בשולי הר המנוחות). 

במאה ה-12 בנו הצלבנים בהר מבצר בשם קסטלום בלוּואר (בצרפתית: מבצר יפה נוף). המבצר  היה חוליה בשרשרת ביצורים שהוקמו בהרי ירושלים. לימים נבנה כאן כפר ערבי קטן והוא שימר את שמו הרומי הקדום של המקום – הקסטל.
ב-29 בנובמבר 1947 התקבלה בעצרת הכללית של האומות המאוחדות תכנית לחלוקתה של ארץ ישראל. הערבים דחו אותה ובעקבות דחייתם פרצה מלחמת העצמאות. בשלביה הראשונים התנהלה המלחמה כמלחמת אזרחים. הערבים התמקדו בניתוק הדרכים ליישובים העבריים, והיהודים ניסו לפרוץ את הסגר בשיירות של משאיות ובאוטובוסים משוריינים ("סנדוויצ'ים").

עד מרס 1948 נהרגו 1,200 יהודים, כמחציתם אזרחים. היהודים הבינו שעליהם לשנות אסטרטגיה. ב-3 באפריל 1948, לאחר שהגיע משלוח נשק גדול מצ'כוסלובקיה, יצא כוח עברי למתקפה הראשונה במבצע "נחשון". כוח חטיבתי שמנה 1,500 לוחמים תפס שטחים בדרך לירושלים כדי להשיג הכרעה בחזית זו. קרב הקסטל שייך למערכה זו, שבסופה נפרץ המצור על ירושלים.

עד ה-3 באפריל היה הקסטל בידי הערבים. ביום זה יצא מקריית ענבים כוח פלמ"ח בפיקודו של אליהו סלע ("רעננה") וכבש את הכפר כמעט ללא התנגדות. לאחר הכיבוש עבר המקום לידי לוחמי גדוד מוריה, אך מאות ערבים המשיכו לתקוף את הקסטל ללא הרף. בשחר ה-8 באפריל התקרב לעמדה עבד אל-קאדר אל-חוסייני, מפקד הגזרה הערבי. השומר הבחין בו והרגו, מבלי לדעת במי פגע. בשעה עשר בבוקר פתחו הערבים במתקפה נרחבת על לוחמי גדוד מוריה התשושים. בצהריים יצא כוח תגבורת מקריית ענבים בפיקודו של נחום אריאלי, אך כשהגיע למקום הקסטל כבר נכבש ולא נותר אלא לארגן את הנסיגה. שמעון אלפסי, סגנו של אריאלי, פקד: "הטוראים ייסוגו והמפקדים יישארו לחפות". כל אנשי הפלמ"ח שנשארו לחפות על חבריהם וכל אנשי התגבורת שעלו להר נהרגו. מן הנסוגים נותרו בחיים רק ארבעה.
למחרת, ב-9 באפריל, עלה לקסטל כוח פלמ"ח בפיקודו של סלע ומצא את המקום ריק מלוחמים ערבים. רובם יצאו להשתתף בהלוויית מפקדם הנערץ. הקסטל נשאר בידי הלוחמים העבריים.

בקרבות הקסטל נהרגו 18 אנשי פלמ"ח ו-31 לוחמי חי"ש (חיל שדה). עשרות נפצעו. כיבוש ההר הבטיח שליטה על חלקו המזרחי של הכביש לירושלים והוא גם מסמל שינוי אסטרטגי במאבק של היישוב העברי: לא עוד ניסיונות לפרוץ את המצור הערבי בשיירות אלא  יזמה התקפית וכיבוש שטחים כדי לבסס שליטה של כוחות עבריים בדרך לירושלים. הקסטל היה הכפר הערבי הראשון שנכבש במלחמת העצמאות.

צומח

צומח השיא בהרי ירושלים הוא חורש ים תיכוני. שרידים של חורש זה נראים במדרון המערבי והצפוני של הקסטל, שהשתמר כשטח פתוח, והם פרטים מעטים של אלון מצוי, לבנה רפואי, אשחר ארץ ישראלי, חרוב מצוי ואלה אטלנטית. בשטחים של יישובים נטושים רבים גדלים שיחי אוג הבורסקאים, שפירותיהם משמשים מרכיב בתבלין זעתר, וייתכן שלאדם יש יד בתפוצתם.

ברוב השטח צומחים היום בתה בעלת מגוון נאה של שיחים ובני שיח כגון קידה שעירה, שלהבית דביקה ולוטם מרווני. בחורף ובאביב פורחות כאן כלניות ורקפות. רבות הועתקו לכאן ממקומות שבהן איימה עליהן כליה. עוד פורחים כאן הצמחים חיננית הבתה, דרדר כחול, דם המכבים האדום ומיני סחלבים.
בקסטל צומחים גם עצים נטועים ובהם ארז, ברוש מצוי ואורן ירושלים.

 

 

 

משך הסיור:

כשלוש שעות

עונה מומלצת: 

 
כל השנה  
 
סוג הטיול אינו מתאים למוגבלי תנועה ולעגלות נכים 
 

ניתן להזמין הדרכות:

"כובשים את ההר" משחק חווייתי מלמד
"סיור עששיות בתעלות הקשר"
פרטים נוספים על פעילויות וסיורים ניתן לקבל ביחידת הדרכה מחוז מרכז בטלפון-08-6220835
 

מה יש עוד?

מומלץ לא לוותר על הליכה בתעלות הקשר 

לא לוותר:

אתר הנצחה לחללי קרבות הקסטל, חורשה לפיקניקים (ללא הבערת אש גלויה או המצלה) 

שעות פתיחה

 

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00
 

 דרכי התקשרות

 חפשו אותנו בפייסבוק: גן לאומי קסטל

טלפון: 02-5955012  

פקס: 02-5330476

עלות כניסה

מבוגר 15 ₪ , ילד  7  ₪
קבוצה (מעל 30 איש) מבוגר  14 ₪, ילד  6 ₪
סטודנט 13 ₪

אזרח ותיק 8 ₪

כניסת כלבים

אנא כבדו את המקום ומבקריו והימנעו מהכנסת כלבים

מידע נוסף

מצורפת דפדפת האתר להורדהkastel.pdf

31.797703,35.142636
גן לאומי קסטל
גן לאומי קסטל

חדשות מהשטח

עצור חדשות