שמורת טבע חוף האלמוגים

​​​

שמורה ימית מהיפות בעולם - גנים צבעוניים מתחת למים

שוניות מפרץ אילת הן שוניות האלמוגים היחידות בארצנו, ובהן אפשר לצפות בעולם מופלא וססגוני של אלמוגים, דגים ומגוון עצום של בעלי חיים ייחודיים. שמורת הטבע חוף האלמוגים באילת מאפשרת למבקר גישה נוחה לשונית, וגם שירותי חוף חיוניים, ובהם חנות, מקלחות, שירותים, סככות צל, כיסאות חוף ומיטות חוף.

מוקדי עניין מרכזיים

 • ברכות שכשוך – ברכות רדודות בסמוך לחוף, המאפשרות לילדים קטנים להשתכשך במים.
 • גשרים מעל השונית – גשרים הבנויים מעל השונית, ומהם אפשר לצפות בשונית האלמוגים ובדגים הצבעוניים השוחים בקרבתה. כמו כן, יש מהגשרים גישה בטוחה לצוללים ול"משנרקלים" לצדה המזרחי של השונית הפונה אל הים בלי לפגוע בשונית ובחיים בה.
 • תצפיות בשונית ובבעלי החיים המאכלסים אותה – המבקרים בשמורה יכולים ליהנות מיופיים של היצורים הססגוניים החיים בה גם בלי לצלול בצלילה מקצועית. בעזרת מסכת צלילה ושנורקל (שאפשר לשכור בחוף), אפשר להציץ אל העולם העשיר והמופלא המתקיים בסמוך לשונית החוגרת ואל בלטי האלמוגים שבמקום.
צוללי מכשירים (SCUBA), יוכלו להעמיק לאורך חזית השונית ומדרונה ולחזות במראות הנפלאים של השונית העמוקה יותר.

תצפיות נוף

מהגשרים הבנויים מעל השונית אפשר לצפות בכמה כיוונים:

מזרחה

אל ים סוף וברקע שכנותינו ירדן, סעודיה, העיר עקבה והרי אדום;

מערבה

אל הרי אילת והר צפחות;

צפונה

אל העיר אילת והערבה הדרומית;

דרומה

אל סיני שבמצרים;

למטה

אפשר להתבונן בשונית וליהנות מהמראות הססגוניים שיוצרים האלמוגים והדגים החולפים בה.

תעודת זהות

סטטוס

שמורת הטבע הוכרזה בשנת 1964.
בסמוך לה הוכרזו שתי שמורות טבע ימיות: "שמורת טבע הים הדרומי באילת", בשנת 2002, ו"שמורת טבע ים האלמוגים", בשנת 2009. 

הסיבות להכרזה

• בשמורות הימיות האלה שוניות האלמוגים היחידות בתחום מדינת ישראל, ובהן מגוון גדול של מיני אלמוגים, חסרי חוליות ודגים. 
• שוניות האלמוגים באילת הן משוניות האלמוגים הצפוניות ביותר בעולם, ולכן יש בהן מינים ייחודים רבים, לצד מינים שמקורם באוקיינוס ועברו הסתגלות לתנאים המקומיים של ים סוף.  
• בשוניות בתי גידול שונים ומגוונים, והם יוצרים יחד מערכת אקולוגית מורכבת ומגוונת.
• מטרת השמורה היא למנוע, או להקטין ככל האפשר, את ההפרעות המקומיות שגורמת פעילות האדם ולאפשר לציבור ליהנות מהטבע בשמורה בלי לפגוע בו.

מיקום בארץ

כשבעה ק"מ מדרום לעיר אילת, על כביש אילת טאבה. 
 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

  פעולות ממשק לשמירה על השונית פעולות מקומיות לנטרול ולמזעור פגיעה בשוניות האלמוגים בשמורה.
 • הכוונת קהל והנגשתו לסביבה הימית – שימוש בשילוט, בגשרים ובסימון במכוון את קהל המבקרים לגשת לסביבה הימית בדרך שאינה פוגעת בשונית האלמוגים, ונוסף על כך מונעת פציעות של מבקרים.
 •  סגירת אזור ליבה ואזורים רגישים – החלת האיסור לגשת למקומות רגישים בשמורה (כמו אזור שולחן השונית והלגונה), או אזור המוגדר ליבת השמורה ("הגנים היפניים"), מגנה על השונית ועל באזור הליבה מפני הפרעות ישירות ומקומיות.
 • הסברה – צוות שמורת האלמוגים מקיים פעולות ההסברה לקהל, שנועדו להגביר את המודעות לשמירת טבע ולסייע במניעת פגיעות של מבקרים בשונית האלמוגים, במזיד או בשוגג. מרכז חינוך והסברה של מחוז אילת עורך פעולות הדרכה והסברה על חשיבות השמירה על השונית לקבוצות מקהלים מגוונים.
 • תיקון חוקים, תקנות ואכיפה – חוקים ותקנות לשמירת טבע מקנים לפקחי השמורה סמכות לאכוף את החוק ולהזהיר או להעניש מבקרים שאינם מצייתים לכללי ההתנהגות בשמורת הטבע. האכיפה מרתיעה מפני פגיעה בשמורה, ובכל המקרים מלווה בהסברה.
 • ביקורת ושליטה על כמות המבקרים – מכיוון שהשמורה מגודרת, צוות השמורה יכול להגביל את עומס המבקרים בשמורה ולמנוע לחץ מבקרים ששמורת הטבע אינה מסוגלת להתמודד אתו.
  • הגנה על אזורים שיש להם השפעה על השמורה – הגנה על שוניות סמוכות לשמורה ועל אזורים שהם בית גידול לשלבים צעירים של בעלי חיים המאכלסים בשלב מאוחר יותר את שונית האלמוגים, כגון מרבדי עשב ים.
 •  ניקיון – ניקוי יום-יומי של הסביבה החופית כדי למנוע הגעה של פסולת מוצקה לים (כמו שקיות פלסטיק), וכן, ניקוי שוניות האלמוגים. נוסף על כך, לרשות הטבע והגנים תפקיד מרכזי בהתמודדות עם אירועי זיהום ים, לרבות זיהומים שמקורם בכלי שיט.
 • קידום מחקרים אקדמיים ותמיכה בהם, וגם הגבלת המחקר והכוונתו – מחד גיסא, קידום מחקרים החשוב לשמירת שוניות האלמוגים, מכיוון שעדיין חסר ידע רב כדי לענות על שאלות חשובות ורלוונטיות הקשורות בשמירת טבע. מאידך גיסא, חשוב לזכור ששטח השמורה קטן ביחס לשמורות אחרות בעולם, ועומס המחקר עליו הוא הגבוה ביותר בעולם. ולכן, רשות הטבע והגנים היא הגוף המווסת את עומס המחקר בשוניות האלמוגים.

החי

שונית האלמוגים היא מהמבנים הטבעיים הגדולים ביותר שיוצרים יצורים חיים, והתורמים העיקריים לבנייתה הם אלמוגי האבן. האלמוגים ויתר בעלי החיים המאכלסים את השונית, כגון דגים, סרטנים, ספוגים, קווצי עור וחסרי חוליות אחרים, יוצרים סביבת חיים מגוונת ומורכבת ביותר. 
במפרץ אילת מתקיימים תנאים סביבתיים ייחודיים, והם שאפשרו את התפתחותה של שונית האלמוגים, מהשוניות הצפוניות ביותר בעולם. צורתו המוארכת של המפרץ והיותו מוקף הרים גבוהים יוצרים משטר רוחות שונה מזה של המדבריות הסובבים אותו. בעקבות זאת, האקלים בחופיו של המפרץ יציב לאורך כל השנה. טמפרטורת המים גם היא גבוהה ויציבה (ביחס למקומות אחרים) בשל הקרינה הגבוהה ועומקו של המפרץ מגיע לכ-900 מ'. המבנה הגאופיזי של המפרץ מתאפיין בהעדר מדף יבשת, ושיפוע הקרקעית הוא המשך של המדרון היבשתי התלול. גורמים אלו חשובים להתפתחותן של שוניות האלמוגים, המתקיימות בדרך כלל באזורים טרופיים, שבהם מזג האוויר יציב וחמים. התנאים המאפשרים את קיומן של שוניות האלמוגים בקו רוחב צפוני כל כך הם גם התנאים האחראים לייחודה של השונית באילת ביחס לשוניות טרופיות אחרות. מבנה המפרץ והמייצרים שדרכם הוא מחובר לים סוף (טיראן) ולאוקיינוס ההודי (באב אל-מנדב) והתנאים האוקיינוגרפיים השוררים בו עודדו התפתחות של בעלי חיים ייחודיים. מינים רבים בשונית הם מינים אנדמיים, כלומר מינים שתפוצתם מוגבלת לשוניות האלמוגים של ים סוף.

מגוון בתי הגידול בשמורה:

שוניות האלמוגים בשמורה יוצרות מגוון רב של בתי גידול. בגלל מיקומו ועומקו, כל אחד מהם מתאפיין בתנאים ביוטיים וא-ביוטיים אחרים, והם שקובעים את הרכב חברת בעלי החיים המאכלסים אותו.

 

בתי הגידול בשונית הם:

השונית החוגרת באילת – שונית צעירה יחסית (גילה כ-2,500 שנה), הנמצאת במקביל לקטע חוף קצר יחסית, שאורכו כ ק"מ אחד – שמורת חוף האלמוגים.
חלקו העליון של השונית החוגרת נקרא "שולחן השונית". שולחן השונית שטוח מאוד וגובהו נקבע על ידי אירועי שפל קיצוניים המתרחשים מדי כמה שנים וגורמים לתמותת אלמוגים מאסיבית בחלקו העליון. בשל הימצאו של שולחן השונית במים רדודים מאוד (פחות ממ' אחד בזמן הגאות), הוא נתון לשינויים רבים, הנובעים בעיקר מאירועי שפל קיצוני ומסערות דרומיות, שבהם נשברים הגלים על השונית ויוצרים בליה מכאנית של חלקה העליון.
חזית השונית  היא החלק של השונית החוגרת הפונה מזרחה, אל הים הפתוח, והוא קטע שונית מפותח ומגוון מאוד, ובו בדרך כלל כיסוי רב של אלמוגים. גם אזור זה נתון לאנרגיית הגלים המכים בו בזמן סערה.

הלגונה היא האזור הרדוד יחסית (עומקו עד 2.5 מ') שבין השונית החוגרת לחוף הים, והיא מתאפיינת בדרך כלל בקרקעית חולית גירנית וב"כתמי" שונית המפוזרים בתוכה. בשל ניתוקה היחסי מהים הפתוח ובגלל שטח הפנים הגדול של השונית הבא במגע עם האטמוספרה (ביחס לעומקה) היא מתאפיינת במשרעות גדולות ובטמפרטורה ובמליחות גבוהות  מאלה שבים הפתוח.

בלטי אלמוגים נמצאים גם בלגונה וגם במרחק מהשונית החוגרת לכיוון הים הפתוח. בלטי השונית זוכים במקרים רבים לתנאי זרימה טובים, ולכן במקרים רבים הם מפותחים ומגוונים מאוד.
מדרון השונית הוא קטע שונית שהצפיפות וכיסוי האלמוגים בו משתנים, ויש בו גם אזורים חוליים. בגלל השינויים בעומק המים בקטע שונית זה, משתנה גם כמות האור המגיעה לשונית. מגוון התנאים המורפולוגיים והסביבתיים של אזור זה, באים לידי ביטוי במגוון רב של מיקרו בתי גידול ומביאים במקרים רבים לעושר רב של מינים.
 
הקרקעית החולית היא בית גידול לשוכני קרקעית רבים ומגוונים, כגון פרוקי רגליים, קווצי עור ודגים למיניהם. בכמה חלקים של הקרקעית החולית גדל עשב ים (sea grass) שהוא בית גידול ייחודי, חשוב ומגוון.
חתך המדגים את בתי הגידול העיקריים שיוצרת שונית האלמוגים באילתבשונית האלמוגים בשמורה מתקיים מגוון מינים גבוה ביותר. כ-100 מיני אלמוגים הם התורמים העיקריים ליצירת המבנה המרהיב ובית הגידול הנקרא שונית אלמוגים. משום כך נחשבים אלמוגי האבן בוני השונית ל"מיני מפתח" – מינים שלהם השפעה מרכזית על מכלול המערכת האקולוגית של השונית.
בעלי חיים נוספים המאכלסים את השונית והם בעלי תפקיד משמעותי בתחזוקת המערכת האקולוגית הם: דגי השונית הצמחונים, הניזונים מאצות, הם מווסתים את כמות האצות ומונעים את השתלטותן על השונית. גם מיני דגים טורפים מווסתים מיני בעלי חיים אחרים. דוגמה אחרת היא מיני קיפודי ים המוצאים את מזונם על שטחי הסלע של השונית, ובכך מכשירים את השונית ומאפשרים התיישבות של אלמוגים צעירים.
בשונית האלמוגים מתקיימות מערכות רבות של יחסי גומלין מורכבים ומגוונים. ולכן, פגיעה באחד המינים עלולה להוביל לתגובת שרשרת ולפגיעה במכלול המערכת האקולוגית.
 
דגי השונית הססגוניים מרהיבים ביופיים, אך מעבר להנאתם של הצוללים מהצבעוניות הרבה והמיוחדת, לדגים תפקידים חשובים ביותר בשונית האלמוגים. הדגים הצמחונים, למשל, מווסתים את אוכלוסיות האצות המאיימות לכסות את האלמוגים ולהשתלט על השונית. מינים רבים של דגים מקיימים סימביוזה (יחסי הדדיות/שיתופיות) עם אלמוגי השונית ועם יצורים אחרים המאכלסים אותה.
דוגמאות לכך הן דגים נקאים הניזונים מטפילים שעל גופם של דגי השונית ומחכים ב"תחנות ניקוי", שהן מוקד להגעתם של דגים הזקוקים לניקוי. דג ממין קוורנון שטייניץ חי בשיתופיות עם סרטן ושמו נקשן שיתופן. השניים משתמשים להגנתם במחילה שהסרטן חופר, ואילו הדג משמש צופה ומתריע מפני סכנות. הדג שושנון אילתי (מין אנדמי יחודי לים סוף) חי בין זרועותיה הצורבות של שושנת הים. בתמורה למסתור מפני טורפים שהשושנה מספקת לדג, הדג מגביר את תחלופת המים סביב השושנה בעזרת תנועת סנפיריו.
את מפרץ אילת פוקדים מידי פעם בפעם מינים "מזדמנים" – בעלי חיים שאינם שוכני קבע במפרץ, אך מבקרים בו לפעמים (לרוב במחזוריות שנתית על פי הטמפרטורה, המזון, עונת הרבייה ועוד). דוגמאות למינים כאלה הם: כרישים, ובהם גם כריש לוויתן – הגדול בדגים, שגודלו עשוי להגיע ל- 18 מ' והוא אינו מסוכן לאדם; צבי ים הניזונים מאלמוגים רכים וספוגים בשונית האלמוגים; דולפינים – יונקים ימיים גדולים החיים בלהקות בים הפתוח ומזדמנים מידי פעם לקרבת החוף; מנטות – בטאים ענקיים דמויי ציפורים הניזונים מפלנקטון. אף שמינים אלו אינם נמצאים בקביעות באזורנו ואינם מיני מפתח, הם נחשבים "מיני דגל", מינים מפורסמים המעוררים עניין רב בציבור, ושמירה עליהם תביא באופן עקיף לשמירה על מכלול המערכת האקולוגית. צפיפותם של כמה מינים עולה בעקבות שינויים בתנאי הסביבה בשונית, ואם אין גורם שיווסת את התרבותם של מינים אלו, הם הופכים ל"מינים מתפרצים" ועלולים לפגוע באיזון במערכת המורכבת של השונית. כך, למשל, צפיפותו של חילזון טורף אלמוגים מהמין Drupella cornus עלתה עלייה חדה ונבחנה האפשרות להסירו מן האלמוגים הסרה יזומה כדי להקטין את הפגיעה. הממצאים הראו שלמרות הנזק המידי שיוצר החילזון, יש לו תפקיד חשוב בתחזוקת מגוון המינים, ולמעשה, חילזון זה פוגע כמעט רק במינים הנפוצים ביותר ומעניק יתרון למינים השכיחים פחות, ולכן הוחלט שלא להתערב בהתפרצויות מסוג זה.

הצומח

עשבי הים הם צמחי ים שפרחיהם גדלים כמרבדים על קרקעית הים באזורי חוף רדודים. למרבדי עשבי הים כושר יצרנות ראשונית גבוה (כלומר, הם יוצרים חומר אורגני מחומרים לא אורגניים בתהליך הפוטוסינתזה), והם בית גידול חשוב למינים רבים של בעלי חיים, לכן הם נחשבים "מיני מפתח"  המהנדסים את סביבתם ומשפיעים עליה. עשבי הים יוצרים בית גידול ליצורים החיים על הקרקעית, בתוך מערכת השורשים המסועפת שלהם. נוסף על כך, העלים שלהם משמשים מסתור או מזון לבעלי חיים רבים.  
המבקרים במרבדי עשב הים יוכלו להבחין בבעלי חיים ייחודיים לאזור זה, כגון סוסוני ים, דיונונים, תמנונים, צבי ים, סרטנים, קיפודי ים, נחשונים, חלזונות, חשופיות מרהיבות, צלופחי גן ודגים מעניינים במיוחד. בעלי חיים רבים מבלים את השלבים הראשונים של חייהם בין עלי עשבי הים, ולאחר מכן, כאשר הם גדלים, הם נפוצים למערכות אקולוגיות שכנות, כמו הים הפתוח ושוניות האלמוגים. לעשבי הים חשיבות בתהליכים נוספים המתרחשים בים: באמצעות תהליך הפוטוסינתזה, הם שותפים לתהליך קיבוע הפחמן ומורידים את רמת החומציות של המים ומערכת השורשים שלהם מונעת סחיפת קרקע. 

גאולוגיה וגאומורפולוגיה

המסלע באזור שמורת האלמוגים הוא בעיקר מסלע מגמתי-מטמורפי, ובו סלעי צפחת נציץ וגנייס. סלעי הצפחה הם סלעי משקע ימיים קדומים שעברו התמרה (שינוי) בלחץ גבוה, לפני כ-800 מיליון שנים. פלחי הסלע של הצפחה שטוחים בדרך כלל, ובולטים בהם גבישי נציץ מבריקים. הגנייס נוצר בשלב מאוחר יותר, והוא סלע מגמתי שעבר תהליך של לחץ גבוה. מהבחינה הגאולוגית, חוף השמורה נמצא על צלעו המזרחית של הר צפחות המורכב מסלעים אלו, והחוף זרוע אבנים וחלוקים עשויים בחלקם מהסלעים האלה. נוסף על כך, אפשר למצוא במסלע החופי את מרכיבי הסחף שהובל לאזור מנחל שלמה, ובהם סלעי יסוד (גרניט ודיוריט), סלעים פירוקלסטיים (שנוצרו בהתפרצויות געשיות), אבני חול (שמקורן בבליית סלעי היסוד), גיר, חרסיות וגבס. 
סלעי החוף (beach rock) מהווים רצועה שרוחבה 1 3 מ' בקו המים. אלו סלעים הנוצרים באזורים חופיים-טרופיים מליכוד חול, חצץ ושברי קונכיות ואלמוגים. 
הטופוגרפיה של חוף מפרץ אילת נוצרה, כנראה, בתום העידן הקרחוני ומושפעת בעיקר מהרוח הקבועה הצפונית-מזרחית ומהסערות העונתיות המסיעות סחף לאורך החוף. סחף זה נעצר בבליטות חוף, שנוצרו בפעילות טקטונית. שוניות אלמוגים מאובנות מלמדות שבכמה תקופות חלו שינויים במפלס מי הים. לאורכו של מפרץ אילת עובר בקע טקטוני פעיל, ונרשמות בו רעידות אדמה רבות, בינוניות בעוצמתן.

​כיצד מגיעים:

 כביש אילת טאבה, מול בית ספר שדה 

 

משך הסיור:

שעה ועד יום
  

עונה מומלצת:

 כל השנה
  

לא לוותר:

שנורקל, מסכה, ולמים!!!
 

מה עוד?

השכרת ציוד שנירקול, חנות מזכרות, מזנון, כסאות נוח (בתשלום),
בקרוב מערך הסברה אור קולי חדש.
 

ניתן להזמין פעילויות והדרכות 

 לפרטים הקישו כאן

לידיעתכם

שמורת האלמוגים הינה חוף שאינו מוכרז, ללא שרותי הצלה. 
 

שעות פתיחה

שעון קייץ

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות
בימים א'-ה' ושבת   9:00 -18:00
בימי שישי וערבי חג 9:00 -17:00​
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת  9:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 
9:00-16:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 9:00- 13:00

דרכי התקשרות

טלפון: 08-6326422

פקס: 08-6375776
 
 דואר אלקטרוני: st.almogim@npa.org.il
          

השכרת ציוד

 •  מסכה ושנורקל: ₪23
 • מסכה: ₪15
 • שנורקל: ₪8
 • מסכה ושנורקל לקבוצות בהשכרה של מינימום 20 מסכות:  ₪20
 • פיקדון ₪100 או כרטיס אשראי על כל מסכה
 • אפוד ציפה: ₪13
 • כיסא: ללא תשלום
 • מיטת שיזוף: ₪12
     
ניתן לשכור תא נעילה (לוקר) במחיר של ₪10
 
החזרת ציוד מושכר 15 דקות לפני סגירת הקופה.  
 

כניסת כלבים


  בשמורת טבע חוף האלמוגים באילת  מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות.  ההתאמות הקיימות כיום הן:

  •  גם אנשים עם מוגבלות בתנועה יכולים לרדת ולצלול בשמורה
  •  באמצעות שבילים
  • גשרים
  •  ואפשרות מיוחדת לירידה לים.
  •  פרטים באתר  
  • החל מתאריך 28.01.2015 ועד 31.03.2015 מתבצעת בשמורת  הטבע חוף האלמוגים תכנית בינוי ופיתוח נרחבת לצורכי הנגשה.
   התכנית כוללת:
   • בניית רחבת כניסה לאתר אשר תקשר אותו עם הכביש והחניות החדשות שנסללו בחזיתו (כולל חניות נכים בחזית הכניסה לאתר).
   • חידוש הריצוף ברחבת המבואה הפנימית.
   • שיפוץ המלתחות ובניית תאי שירותים מונגשים.
   • דלפק מונגש בחנות.
   • מערך כסאות מונגשים (שורה ראשונה) באודיטוריום (כיתת לימוד).
   • שתי סוכות צל מרוצפות עם ריהוט גן מונגש בחוף האתר.
   • שביל גישה מותאם להנגשה ממבואת האתר ועד לראש הגשר  כולל מתקן כיסא להורדה לים.
   • שביל גישה ישיר לכיסא גלגלים מהסוכות המונגשות ואל השיכשוכית (מים רדודים).
   • מערכות שמע מותאמות למכשירי שמיעה (בחנות ובאודיטוריום).
   • ביטול "בור התדריכים" והפיכתו לרחבה מרוצפת בגובה אחיד עם רחבת המבואה כולל מערך שילוט הסברה חדש על דגים ואלמוגים והסביבה הימית.
   • ריהוט גן מונגש (שולחנות ספסלים וברזיות).
   • החלפת מערך שערי הכניסה והיציאה באתר. 

  במהלך העבודות יסגרו השירותים, המלתחות והמקלחות באתר והוצבו במקומם תאי שירותים כימיים ניידים.

  ייתכנו שינויים באופן הכניסה לאתר (משער צדדי ולא דרך החנות).

  אזורים בהם תתבצע עבודת בנייה יהיו מסומנים ומשולטים וסגורים למעבר קהל המבקרים.


  29.509716,34.922289
  שמורת האלמוגים צילם דורון ניסים
  שמורת האלמוגים צילם דורון ניסים

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות