גן לאומי גן השלושה (הסחנה)

​​​

פארק מים מפורסם במערב עמק המעיינות (עמק בית שאן). ייחודו של גן השלושה במעיינותיו החמימים ובבריכות הרחצה הטבעיות שבו. בתחומו יש גם מוזיאון ארכיאולוגי ושחזור אתר ההתיישבות ההיסטורי של קיבוץ תל עמל, שעלה על הקרקע ופתח את תקופת יישובי חומה ומגדל

מוקדי עניין

 • בריכות שחייה של מים חמימים ועל גדותיהן מדשאות רחבות ידיים
 • אתר חומה ומגדל
 • המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית ים תיכונית
 • טחנת קמח משוחזרת
 • גן פעמוני ההתיישבות
   • בוסתן ארץ ישראלי 

מקום בארץ


גן לאומי גן השלושה נמצא בבקעת בית שאן ליד קיבוץ ניר-דוד, כ-5 ק"מ ממערב לבית שאן. הגישה לאתר מכביש 669.

 

תצפית נוף


מגדל התצפית באתר חומה ומגדל: ממרומי המגדל נפרסים נופי עמק המעיינות, הר הגלבוע, רמת יששכר והגלעד. 

 

תעודת זהות


גן לאומי גן השלושה הוא גן לאומי מוכרז, המשתרע על כ-130 דונם. בתחום הגן הלאומי כלולים נחל עמל על בריכותיו והמוזיאון הארכיאולוגי. מתכנני הגן הלאומי, האדריכלים ליפא יהלום ודן צור, זכו בפרסים חשובים על תכנונו.

השם גן השלושה מנציח את זכרם של שלושה מחלוצי המתיישבים באזור – אהרון אטקין, חיים שטורמן ודוד מוסינזון. הם נהרגו ב-1938 בעלות רכבם על מוקש בעמק בית שאן.  

הסיבות להכרזה

 •  מעיינות חמימים המשמשים פארק מים ואתר נופש בחיק הטבע בלב אזור אקלים חם
 • שימור אתר העלייה על הקרקע של קיבוץ תל עמל – ראשון יישובי חומה ומגדל

 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

 • הכשרת בריכות רחצה בנחל טבעי וטיפוח גן נוי טבעי
 • הפעלת מתקנים לשירות המבלים – שירותים, מלתחות ומזנונים
 • שחזור טחנת קמח ישנה
 • הפעלת "עקבות בעמק" - מרכז לימוד וחוויה ובו האתר המשוחזר חומה ומגדל, המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית ים תיכונית, וטחנת קמח עתיקה משוחזרת. במרכז נערכים סיורים מודרכים והפעלות, בעיקר לקבוצות תלמידים (בהזמנה מראש).

פירוט מוקדי העניין

בריכות השחייה: בריכות נפלאות ובהן מי מעיינות ומפלים בערוץ נחל עמל. טמפרטורת המים במעיינות קבועה כל השנה – 28 מעלות צלזיוס – וזהו מקור שמם הערבי, סח'נה, שפירושו "חם". הבריכות הורחבו ושופרו והותאמו לרחצה ולשחייה.

אתר חומה ומגדל: האתר משחזר את היישוב תל עמל, ראשון יישובי חומה ומגדל. היישוב עלה על הקרקע ב-10 בדצמבר 1936. באתר שוחזרו 3 צריפי מגורים, צריף חדר האוכל והמטבח, מגדל תצפית וחומת העץ הכפולה, שמולאה בחצץ. חדרי החלוצים בצריפים ממחישים את אורח החיים של המתיישבים. מוצגים בהם מיטות ברזל וכילות, בגדי עבודה, וכן ספרי הקריאה שהמתיישבים קראו. למבקרים במקום מוצעות 7 תחנות עצמאיות להמחשת פעילויות מאותם ימים, כגון כיבוס בגדים במי הנחל, תצפית מהמגדל ומילוי סלים בחצץ.

בצריף חדר האוכל מוצגים קטעים מעיתוני התקופה ותעודות, ומוקרן בו סרטון באורך 15 דקות (לקבוצות). הסרטון מתעד בכמה שפות את ימי המרד הערבי בשנים 1936­-1939.  ניתן להזמין פעילויות כגון סיורים מודרכים, הרצאות והפעלות עם שחקנים.

המוזיאון לארכיאולוגיה אזורית ים תיכונית: המוזיאון נוסד בשנת 1963 בתרומה של דן ליפשיץ, אספן יהודי משווייץ, שמסר לקיבוץ ניר דוד אוסף נדיר של חפצי אמנות וכלים מהתקופות היוונית והרומית וכן אוספים מתרבות פרס ומצרים הקדומה. במוזיאון מוצגים גם עתיקות מתקופות קודמות שנמצאו בבקעת בית שאן, מן התקופה הניאוליתית עד תקופות המשנה והתלמוד, ובהן פריטים מתקופת המרידות ברומאים ומבתי כנסת קדומים ששגשגו באזור. צילום גדול מתאר את פסיפס בית הכנסת הקדום ביישוב רחוב. הכתובת שבפסיפס מזכירה יישובים רבים בארץ ישראל וכן פירות וירקות שגידלו באותם ימים בבקעת בית שאן, כגון קישואים, אבטיחים, מלפפונים, מנתה, פול מצרי, חרדל, אורז, אפונה ושומשום.

טחנת קמח עתיקה: טחנת הקמח פעלה בכוח מי נחל עמל. היא שוחזרה והיום ניתן להפעילה באתרה המקורי. קבוצות יכולות לתאם סיור מודרך להצגת העבודה בטחנת הקמח והווי החיים בתקופת פעולתה. בעבר פעלו באתר גן השלושה שלוש טחנות קמח לכל הפחות, ושרידים של אחת נמצאו בגדה הצפונית של הנחל, בקרבת אתר חומה ומגדל.

שרידי נָאוּמַכְיָה: בגדה הדרומית של הנחל התגלו שרידי 10 שורות מושבים חצובים בסלע. ייתכן שהיה כאן "תאטרון מים" בתקופה הרומית – מקום התכנסות לקהל שבא לצפות בשחזור קרבות ואירועים היסטוריים, לעתים עקובים מדם, שבמקור התרחשו בים. החוקרים משערים שבתאטרון היו כ-500 מושבים. אם אכן זה היה ייעוד המבנה, זוהי הנאומכיה היחידה עד כה שהתגלתה בישראל.

גן פעמוני ההתיישבות: תצוגה של פעמונים משוחזרים המציגים דגמי פעמונים שנמצאו ביישובי חלוצים ברחבי הארץ. בפעמונים צלצלו בעת התקפה או שרפה וגם כדי לקרוא לעובדים לארוחות. ביישובים הדתיים הפעמונים קראו גם לתפילה.

בוסתן ארץ ישראלי: בוסתן ובו עשרות עצים ממינים שנזכרים בתנ"ך כגון תאנה, גפן ורימון, ועצי פרי ושיחים שאפיינו את ההתיישבות בראשיתה. במקום עומדת גם סוכת גפנים ואפשר לתפוס בה כמה רגעים של שלווה.

 

גיאוגרפיה

גן לאומי גן השלושה נסמך לנחל עמל (אסי) – נחל איתן שמוצאו במעיין שופע הנובע למרגלות הגלבוע. הנחל זורם כחצי קילומטר בתחום הגן הלאומי ויוצר בדרכו סדרה של בריכות טבעיות. נחל עמל ממשיך לזרום מזרחה ולאחר שהוא חוצה את קיבוץ ניר דוד מימיו משמשים למילוי בריכות דגים ולהשקיית שדות העמק.

מקור המים במעיינות נחל עמל הם גשמים היורדים בצפון השומרון. מי הגשם מחלחלים בקרקע ובגלל המבנה הגיאולוגי הם זורמים עם נטיית השכבות לעמק בית שאן.

 

ארכיאולוגיה והיסטוריה

הגן הלאומי מחזיק בתוכו את אתר חומה ומגדל, המשחזר את ראשית ההתיישבות בקיבוץ תל עמל. הקיבוץ – הראשון ביישובי חומה ומגדל – עלה על הקרקע  בנר שני של חנוכה, 10 בדצמבר 1936. ימים אלו היו ראשית ימי המרד הערבי, שפרץ בשנת 1936 ונמשך לסירוגין כשלוש שנים. הערבים דרשו מהשלטונות הבריטיים לאסור על עלייה של יהודים לארץ ישראל ועל מכירת קרקעות ליהודים. בפעולות האלימות נהרגו יותר מ-600 יהודים, כ-200 בריטים וכ-5,000 ערבים. בלחץ הערבים החל שלטון המנדט להיכנע לדרישותיהם.

המוסדות הציוניים חששו לשלוח גרעיני התיישבות לאזורים מרוחקים ומסוכנים. צוות מחברי גרעין קיבוץ תל עמל, ובראשם שלמה גרזובסקי (גור), הגה רעיון נועז: להכין מראש את כל הדרוש ולהקים את הקיבוץ ביום אחד.

מתיישבי תל עמל התארגנו כמה שבועות בקיבוץ בית אלפא. בתאריך שנקבע הם יצאו עם שחר בשיירה למקום המיועד, והקימו ביום אחד 3 צריפי מגורים, צריף חדר אוכל, ומגדל שהתנשא לגובה 12 מטרים. היישוב הוקף חומת עץ כפולה ממולאת בחצץ, בגובה 1.60 מ'. שכבת מגן זו היה בכוחה לעצור כדורי רובים. את החומה הקיפה גדר תיל ותפקידה היה למנוע השלכת רימונים ובקבוקי תבערה על היישוב.

שיטת ההקמה, שזכתה בשם "חומה ומגדל", קצרה הצלחה רבה. ארגון ההגנה אימץ אותה ובתקופת המרד הערבי נוסדו בדרך זו יותר מ-50 יישובים, וקבעו במידה ניכרת את גבולותיה של מדינת ישראל.

לשם הקיבוץ תל עמל נוסף מאוחר יותר השם ניר דוד, על שמו של דוד וולפסון, נשיאה השני של ההסתדרות הציונית. היום שמו הרשמי של הקיבוץ הוא ניר דוד (תל עמל).

צומח וחי

בחלקו התחתון של הגן הלאומי גדלים שיחי עבקנה שכיח, קנה מצוי, פטל קדוש, פלגית שיחנית, מלוח קיפח, טיון דביק ועוד. מי הנחל מקיימים דגי אמנון וחלזונות שחריר הנחלים.

​​כיצד להגיע:

גן השלושה ממוקם על כביש 669, בין צומת השיטה לבית שאן, כ – 25 דק' מעפולה

בתחבורה ציבורית: קו 412 של חברת סופרבוס, היוצא מבית שאן ומעפולה

 

משך הסיור:

שעה - יום

 

עונה מומלצת:

כל השנה

לא לוותר:

ג'קוזי טבעי מתחת למפל
 

מה יש עוד:

שירותי הצלה, מקלחות, מזנון, בריכה, פינות צל, מפלים, מוזיאון לארכיאולוגיה, אתר חומר ומגדל, שולחנות פיקניק, מתקני משחקים לילדים.

ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן

שעות פתיחה

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00
בימי שישי 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי 
8:00-15:00
 • בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי
 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

שעות פתיחת אתר "חומה ומגדל" והמוזיאון לארכיאולוגיה:

א' – ה' בשעות 10:00 – 14:00
 
למשפחות ויחידים, בחודשים יולי אוגוסט בסופי שבוע - בהרשמה מראש.
לינת שטח לקבוצות בנות 100 משתתפים ומעלה אפשרית כל השנה (ניתן לשלב גם שחייה לילית) בתאום מראש.

​שחייה לילית

קבוצות (100 איש ומעלה) יכולות לקיים שחייה לילית קסומה לאור ירח בבריכת המעיין המוארת. ניתן לשלב עם ארוחת ערב, הפקת מסיבה, הופעה באמפי – דשא רחב הידיים ולינת שטח. עלות: 40 ₪ לאדם.

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6586219

מוזיאון לארכיאולוגיה: 04-6586352
חומה ומגדל: 04-6581017

פקס: 04-6587822

 

מייל:shmulik@gan3.co.il
 

דף פייסבוק

כניסת בעלי חיים

חל איסור על הכנסת כלבים ובעלי חיים אחרים לשטח האתר

איסורים

 • אסור להכניס כלי זכוכית לשטח הגן.
 • אסור להכניס רמקולים לשטח הגן.
    

  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  32.507311,35.445734
  גן השלושה
  גן השלושה

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות