פארק (גן לאומי) הרודיון

​​​

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום. כאן, בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הוא בנה ארמון קיץ, ולמרגלותיו – פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו

מוקדי העניין המרכזיים

 • הרודיון תחתית – מכלול ובו שרידי ארמון, ברכת נוי גדולה, בית מרחץ ומבנים מימיו של הורדוס. אפשר לצפות בו מהשביל העולה לראש הרודיון.
 • הר הורדוס – הר מלאכותי (בחלקו), ועליו שרידי הארמון המפואר של הורדוס, בית מרחץ ומערך ביצורים, ובו חומה כפולה ומגדלים חזקים. 
 •  קבר הורדוס – שרידי הקבר של הורדוס שנבנה במדרון החיצוני של ההר הפונה לירושלים.
 • תאטרון – תאטרון קטן ובו כ-400 מושבים. התאטרון שימש, כפי הנראה, לבידור אורחי הארמון, ובראשו תא פרטי מעוטר בעיטורים מפוארים, שיועד, ככל הנראה, למלך ולאורחיו.
 • מחילות מסתור– מחילות מסתור, בורות מים ומערות שחצבו לוחמי מרד בר כוכבא.
 

תצפיות נוף

 השביל העולה לראש ההר משקיף אל שרידי הרודיון תחתית. מכאן אפשר להבחין בארמון הגדול, במכלול הברכה המרשים ובבית המרחץ. 
 תצפית מרהיבה מראש ההר
 • נוף מרהיב נשקף מראש הר הורדוס
 • במזרח נראים מרחבי מדבר יהודה
 •  ים המלח והרי מואב שבירדן
 דרומה מכאן
 • תל תקוע המקראית
 •  נחל תקוע (ואדי חריטון) והיישובים תקוע
 • נוקדים
 •  כפר אלדד וחוות שדה בר
 • מצפון להר פרושים : יישובי הבדווים משבט התעמרה, המתקרבים עד בית לחם, ומעבר להם נראים קיבוץ רמת רחל והעיר ירושלים

תעודת זהות

הרודיון - ארמון המלך הורדוס

חשיבות האתר

• שימור מתחם ארכיטקטוני בן התקופה הרומית, אתר יוצא דופן בקנה מידה עולמי.
• שימור מקום קברו של המלך הורדוס.
• שימור עדויות מתקופת המרד הראשון ומרד בר כוכבא.

מיקום בארץ

גן לאומי הרודיון נמצא  מדרום לירושלים, כעשר דקות נסיעה מהעיר, וממזרח לגוש עציון, סמוך לישוב תקוע. הגישה לאתר מכביש 398, דרך שכונת הר חומה בירושלים. 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• חפירות ארכאולוגיות בשיתוף משלחות מחקר מטעם האוניברסיטה העברית.
• שימור הממצאים הארכאולוגיים.
• הכשרת האתר ומחילות המסתור לביקור הקהל.

היסטוריה

בשנת 40 לפסה"נ נאלץ הורדוס לנוס על נפשו מירושלים, מפני מתתיהו אנטיגונוס, אחרון השליטים לבית חשמונאי. אנטיגונוס כרת ברית עם הפרתים (מעצמה שחסמה את הרומים ממזרח) כנגד הרומאים, פטרוניו של הורדוס. באותם ימים השתלטו הפרתים על מרחב סוריה, ובתוכו גם על ירושלים ומינו את אנטיגונוס לשליט יהודה, ולכן נאלץ הורדוס להסתלק מירושלים. אנטיגונוס ובני בריתו דלקו אחריו והשיגו אותו ממזרח לבית לחם. הורדוס ניצל בקושי רב. הוא הותיר את בני משפחתו במצדה, יצא לרומא, ושם מינו אותו הרומים למלך על יהודה.
הורדוס שב ליהודה, הכניע את מתתיהו אנטיגונוס והיה למלך יהודה. זכר הקרב הנואש שניהל נחרט היטב בלבו, ובשנת 28 לפסה"נ לערך החל לבנות את הרודיון וקרא לו על שמו. הורדוס העביר להרודיון את מנהל מחוז בית צור והוביל אליו מים מאזור ברכות שלמה שבירושלים, מרחק של כשישה ק"מ. בהרודיון בנה גם את אחוזת הקבר שלו, וכאן, על פי תיאוריו של יוסף בן מתתיהו, גם נקבר.  
במרד הראשון (בשנת 66 לסה"נ) תפסו המורדים את הרודיון והתבצרו בה. כחצי שנה אחרי חורבן בית המקדש יצאו הרומים לכבוש את אזורי הספר במדבר יהודה מידי הקנאים. נראה שבשל קרבתו לירושלים היה הרודיון היעד הראשון שלהם. יוספוס פלביוס, ההיסטוריון הרומי, כתב שהרודיון נכנע, אבל הממצאים בשטח אומרים אחרת. למשל, אנחנו יודעים ששער הכניסה לארמון העליון נשרף, ושהשרפה התפשטה לחללים תת-קרקעים וגרמה נזק רב. גם בימי מרד בר כוכבא (132 -135/6 לסה"נ) שימש ההר בסיס למורדים, והם הותירו אחריהם, בין השאר, מחילות ומערות מסתור חצובות בסלע. 
בתקופה הביזנטית (המאות הרביעית עד השביעית לסה"נ) נבנה בהרודיון תחתית, על השרידים מימי הורדוס, כפר גדול ובו שלוש כנסיות, ובמבצר שעל ההר הוקמה קפלה.

ארכאולוגיה

הרודיון תחתית – המתחם בהרודיון תחתית תוכנן בדייקנות רבה, על שטח של כ-150 דונמים. כאן נמצאים: מבנה "הארמון גדול", "מכלול הברכה" המרשים וגן הנוי, בית מרחץ ומבנים ששימשו למגורי האורחים ואנשי מנהלת המחוז. באזור שבין ההר למכלול הברכה (אזור המכוסה בחלקו במבנים צפופים מהתקופה הביזנטית) נבנה "מכלול ההלוויה" ובו טרקלין מפואר ("המבנה המונומנטלי") שלצדו מקווה טהרה גדול. מהטרקלין נמשך מסלול ארוך לכיוון מזרח (שגודלו 350X30 מ') שנבנה לטקס ההלוויה המפואר של המלך, לקראת העלאת המיטה בגרם המדרגות המונומנטלי אל מבנה הקבר שבמדרון ההר. 
כמה שנים לפני מותו פנה הורדוס להשלמת בניית אחוזת הקבר האדירה בהרודיון: במדרון הצפון-מזרחי של ההר, לצד גרם המדרגות, הוקם מבנה קבורה מפואר בדמות מוזולאום, וסביבו הוקם ההר המלאכותי – מצבת ענק שתשמר את זכרו. לשם הקמת ההר המלאכותי בצורת חרוט נשפכו סביב ארמון המבצר כמויות אדירות של עפר ואבנים (כ-450 אלף מ"ק) שכיסו כליל את מדרונות ההר, פרט למתחם הקבר במדרון, שנותר גלוי ובולט בנוף.
הר הורדוס, ההר המלאכותי – המדרונות התלולים מקיפים "לוע" שבתוכו בנה הורדוס את מתחם הרודיון. הורדוס הפך את ההר לחרוט בולט, מעין מצבה ענקית. בקיר החיצוני של ההר התגלו פרוזדור ששימש מבוא לכניסה להר וגרם מדרגות מונומנטלי שהוליך אליו. ההר נבנה משכבות של אדמה ואבנים קטנות. התצפית שמראש חרוט ההר מעניקה מבט אל הלוע שבתוכו ועל שתי החומות המקיפות את הלוע בשני מעגלים. הלוע היה במקורו מבנה בן חמש קומות מעל מפלס החצר (25 מ'). היקף החומה החיצונית הוא כ-150 מ'.
המגדל המזרחי – מגדל מעגלי שנשא חמש קומות של חדרים מלכותיים. גובה המבנה כולו היה כ-40 מ'. מגדלים מסוג זה היו חידוש אדריכלי, פרי דמיונו של הורדוס. מהחדרים המלכותיים שבראש המגדל הייתה תצפית מרהיבה על הנוף.
הארמון – מבנה ריבועי שהוקף בחומה עגולה. הארמון כלל גן נוי מוקף בעזרות עמודים (פריסטיל), בית המרחץ, כמה חדרי מגורים ואולם לקבלות פנים ולסעודות. קירות הארמון עוטרו בפרסקאות (ציורים על טיח לח) שתיארו דגמים גאומטריים. בית המרחץ נבנה על פי כל כללי המרחץ הרומי, והיו בו חדר כניסה והלבשה (אפודיטריום), חדר חם (קלדריום), חדר פושר (טפידריום) עגול וחדר הקר (פריגידריום), ובו ברכת טבילה קטנה. האוויר החם עלה מהרצפה הכפולה דרך תעלות שנחצבו בקירות. בחדר הפושר שרדה בשלמותה כיפת אבן מרשימה, העתיקה מסוגה בארץ ישראל.
שרידי המרידות ברומים – באולם הארמון בנו אנשי המרד הראשון בית כנסת. התקרה המקורית של החדר הוחלפה בתקרה קלה שנשענה על ארבעה עמודים שלא עמדו כאן במקור. מחוץ לכניסה לאולם שימש חדר זעיר מקווה טהרה. מקווה נוסף מימי המרד הראשון התגלה במרכז החצר, סמוך למגדל המזרחי. במקווה זה הייתה ברכה קטנה ובצדה מכל ששימש אוצר.
המערכת התת-קרקעית – מתחת לארמון מבצר ההר נמצאת מערכת המורכבת משלושה מפעלי חציבה:
א. ארבעה בורות מים מימי הורדוס.
ב. שרידי מנהרה מימי המרד הראשון. המנהרה נועדה להעלאת מים מן הבורות התחתונים אל ארמון המבצר מבלי להיחשף לעיני הצבא הרומי שצר על המקום.
ג. מחילות מימי בר כוכבא היוצאות ממרתפי המבצר ומובילות אל פתחי גיחה שנועדו להפתיע את יחידות הצבא הרומי. מחילות הרודיון גבוהות, ואדם יכול לעמוד בהן במלוא קומתו, שלא כמו מערכות המסתור הצרות והנמוכות שהתגלו בשפלת יהודה.
קבר הורדוס ¬– על פי תיאורו של יוסף בן מתתיהו, הורדוס נקבר בהרודיון. שנים רבות חיפשו החוקרים את קברו ולא עלה בידם למוצאו. בשנת 2007 הדהים פרופ' אהוד נצר את העולם כשחשף שרידי מבנה גדול וארון קבורה מפואר במדרון ההר הפונה לירושלים. אחוזת הקבר (מאוזולאום) נבנתה כמבנה ריבועי (10X10 מ' בבסיסו), שגובהו כ-25 מ'. נראה כי אנשי המרד הראשון פירקו את המבנה כמעט לגמרי.
במאוזולאום נבנו שלוש קומות ובתוכן חדרים. מעל למסד ניצבה קומה ריבועית ועליה קומה עגולה שהייתה מוקפת ב-18 עמודים. המאוזולאום נבנה מאבן גיר קשה ולבנה באיכות בנייה מעולה. המבנה היה מעוטר כולו, והיו בו כרכובים מעובדים היטב. בראש הגג, שנבנה בצורת חרוט קעור, כמו מצבת יד אבשלום שבירושלים, ניצבה אוּרנה (מְכַל לקבורת אפר הגופה). אורנות נוספות הוצבו בתחתית החרוט.
במקום התגלו שרידים של שלושה ארונות קבורה. פרופ' נצר שיער שאחד מהם, ארון בגוון אדמדם שנשא עיטורי וַרְדוֹת (רוזטות), הוא הארון שהורדוס נקבר בו, שכן הוא יוצא דופן בעיבודו הקפדני. הארון נמצא מנותץ. שני ארונות הקבורה האחרים נבנו אבן לבנה, והם הושלכו מהמאוזולאום בטרם פורק ונמצאו מרוסקים על  הקרקע. בארונות אלו נקברו שניים מבני משפחתו של הורדוס, ובהם, כנראה, אשתו החמישית, אמו של יורשו ארכילאוס. שרידי קירות תמך ומעליהם אדמת גן וברכת השקיה מעידים שהמאוזולאום היה מוקף בגן נוי.
בשנת 2007, לאחר שנים רבות של חפירות, חשף פרופ' אהוד נצר את מקום הקבר וקבע שזהו קברו של הורדוס. מאוחר יותר נחשפו במדרון ההר גם תאטרון מלכותי ומבנים נוספים. באוקטובר 2010, בעת ביקור באתר, מעד פרופ' נצר במדרון התלול, סמוך לתאטרון. הוא נפצע פצעים קשים ונפטר כעבור כמה ימים.
התאטרון – ליד המאוזולאום נחשף תאטרון קטן, שהיו בו כ-400 מושבים. נראה שהתאטרון שימש לבידור אורחי הארמון. בראש היציע התגלה תא פרטי, שיועד, כך נראה, למלך ולאורחיו. החדר עוטר בעיטורים ברמה גבוהה, כנראה בידי אמנים שבאו מרומא או מפומפיי. בין השאר, נמצאו ציורים של  חלונות שמהם נשקפו, כביכול, מראות טבע וכפר. בעת בניית גרם המדרגות המונומנטלי וההר המלאכותי פורק התאטרון, כ-10 שנים לאחר הקמתו. באותם ימים שימשו התא המלכותי וחלקים אחרים במבנה למגורי הבנאים שעסקו בהקמת ההר המלאכותי.  

גאוגרפיה וגאולוגיה

הרודיון שוכן באזור ספר המדבר – חבל הארץ שבמורדות המזרחיים של הרי יהודה הפונים אל עבר מדבר יהודה. אזור ספר המדבר מוגדר בעיקר על פי תנאי האקלים השוררים בו – אזור הזוכה לכ-250 עד 400 מ"מ גשם בשנה.
ספר המדבר הוא גם אזור מעבר ליתולוגי, שבו משתנה המסלע מגיר קשה לקירטון לבן ורך. על הגיר הקשה נוצרת קרקע טרה רוסה, ואילו על הקירטון – רנזדינה בהירה. מסלע הגיר מציין את סלעי "חבורת יהודה", האופיינים למדרונות של הקמרים הגאולוגיים. סלעי הקירטון, השייכים ל"חבורת הר הצופים", שקעו בקערים של מדבר יהודה.
בקרקעות הטרה רוסה שבספר המדבר, שהן קרקעות פוריות יותר ואוצרות כמויות גדולות יותר של מים, מתקיימת חקלאות בעל. האזורים האחרים משמשים למרעה. אין באזור מקורות מים, ולאורך ההיסטוריה נפתרה בעיית המים על ידי חציבת בורות שניקזו אליהם מי נגר. 
                    

​​כיצד מגיעים:

האתר נמצא בסמוך לישובים נוקדים ותקוע. 15 דקות מירושלים.

למגיעים מירושלים:

לפני הכניסה לשכונת הר חומה, פונים במעגל התנועה ביציאה השנייה ימינה, נוסעים כ-7 ק"מ בכביש מס' 398 מהר חומה לכיוון תקוע-נוקדים וכ-2 ק"מ לפני צומת תקוע פונים שמאלה בעקבות השילוט להרודיון עד מגרש החנייה. 

למגיעים ממרכז הארץ דרך צומת עמק האלה:

נסיעה בכביש מס' 375 עד ביתר עילית, המשך בכביש מס' 60 עד צומת אפרת ומשם אל כביש מס' 3157 ואל כביש 356 לכיוון תקוע- נוקדים.

דרך נוספת מצומת עמק האלה:

 נסיעה בכביש מס' 367 אל צומת גוש עציון, פנייה צפונה לכיוון אפרתה והמשך מזרחה לכביש מס' 3157 עד צומת T. פנייה לכיוון צפון- מזרח לכביש מס' 356 אל צומת הרודיון הנמצאת כשני ק"מ אחרי צומת תקוע. 

משך הסיור: 

שעה- שעתיים

עונה מומלצת:

 כל השנה

לא לוותר:

מערכת תת קרקעית של מנהרות מילוט, סרט שתורגם ל 9 שפות בנוסף לשפות עברית ואנגלית
 

מה  יש עוד?

 • מזנון וחנות מזכרות
 • סיורים מודרכים בכל שבת בשעה 12:00
 • אפשרות לתצפית קרובה על הקבר
 • שביל גישה לאזור קבר הורדוס
 • תצפית על התיאטרון ההרודיאני

ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן

שעות פתיחה

* הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות
 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות

טלפון: 02-5953591 ,  02-5953592
פקס: 02-5662289
 
דואר אלקטרוני: gl-erodyon@npa.org.il
  
 

להזמנת סיורים מודרכים (בתשלום) לקבוצות

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה    טלפון-02-6541255
 
דואר אלקטרוניmh.deadsea@npa.org.il
   

כניסת כלבים

מותרת ברוב חלקי האתר- קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה,
אסורה כניסת כלבים למבנים, למתחם הקבר ולמחילות.
 

 מידע נוסף  בגן לאומי הרודיון התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות:

  • מכלול מערך כניסה וחניה
  • תצפית לנוף ממבואת האתר
  • דגם של ההר מוצב במבואת האתר
  • סרט עם כתוביות
  • חנות מזכרות
  • שירותים
  • הגישה אל העתיקות אינה מתאימה לאנשים עם מוגבלות


  31.66522,35.240858
  גן לאומי הרודיון - ארמון המלך הורדוס
  גן לאומי הרודיון - ארמון המלך הורדוס

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות