שמורת טבע החולה

משכן לעשרות אלפי עופות מים בביצה
עמק החולה היה בעבר מקום מנוחה ו"תדלוק" חשוב לעופות בדרך הנדודים מאירופה לאפריקה ובחזרה. האגם והביצות שימשו מעון לעשרות אלפי עופות. מלבדם התקיימו כאן מינים רבים של צמחים ודגים נדירים, עולם קסום ומופלא של חי וצומח.
 
מיד לאחר קום המדינה הוחלט לייבש את הביצות ואת אגם החולה, שהשתרעו על יותר מ- 60- אלף דונם, ולהופכם לשדות חקלאיים ומבצע הייבוש החל בשנת 1951. אנשי מדע וחובבי הטבע בישראל פעלו בכל כוחם לשמר לפחות חלק מנופי האגם, ואמנם, שטח בן 3,200 דונם הוקדש לשמורת טבע, השמורה הראשונה בישראל, שהוכרזה רשמית בשנת 1964. למרות זאת, מינים של צמחים ובעלי חיים שחיו כאן בעבר, נכחדו מן המקום.
 
עשרות אלפי עופות, ביניהם עגורים, חסידות, שקנאים, קורמורנים ומיני אנפות שוהים בשמורת החולה ונהנים מהאגם, מהביצות וגם משפע המזון שקיים בעמק החולה בכלל. יותר מ- 200- מינים של עופות המים למדו להכיר את יתרונות השמורה והם מבלים כאן בהמוניהם. השמורה גם משמשת מקלט לצמחי מים נדירים, כמו אירוס ענף, גומא הפפירוס ונימפאה לבנה. בשמורה רועים תאואים (ג'מוסים) כדי לשמור, במקומות מסוימים שיועדו לכך מראש, על אופי של אחו פתוח.
 
בשמורה עוסקים גם בהשבת מיני עופות שנכחדו מנופי ישראל, כמו למשל מבצע להשבת העיטם לבן הזנב לטבע.
הותקנו בשמורה שבילי הליכה, חלקם בדמות "גשר צף" מעל לביצה והוקמו אתרי תצפית בציפורים. השביל הראשי בשמורה הותאם לעגלות נכים.
באביב 1994 הגיע לסיומו שלב נוסף בשיקום עמק החולה - הצפת 1,000 דונם אדמות כבול, כשני קילומטרים מצפון לשמורת החולה. מקום זה הוצף ממילא באופן טבעי לאחר כל חורף, משום שקרקע הכבול שנותרה מהאגם המיובש שקעה מתחת לגובהה המקורי. הצפת השטח משפרת את איכות מי הכינרת: המים "נחים" כאן לפני הגיעם לכינרת, ובמשך הזמן הזה שוקעים החומרים האורגניים שבהם, שעד כה עשו את דרכם לאגם וזיהמו את מימיו.
האגם החדש, ה"אגמון" עשיר גם הוא במיני עופות וצמחים ונעשית בו פעולת השקייה של מיני צמחים שנכחדו בעת הייבוש.
 
מרכז המבקרים בשמורה "עופריה"
מאז נולדה השמורה התחוללו בה שינויים ושיפורים רבים. אחד מהם, שהחל לפעול לאחרונה, הוא מרכז המבקרים המדהים "עופוריה". הסיור במרכז מתחיל מול דגם של עמק החולה, בסרטון המסביר על היווצרות עמק החולה וייבוש האגם והביצות. שתי דיורמות (תפאורות גדולות היוצרות אפקט של תלת-ממד) מציגות את העופות והיונקים של עמק החולה.

מכאן מגיעים ללב העניין: מופע מולטימדיה משוכלל, מרהיב עין ורווי אפקטים, שבו צופים במשקפיים מיוחדים המעניקים תחושה של תלת ממד. במשך 15 דקות חש כל צופה שהוא מצטרף ללהקה של עופות נודדים והופך לאחד מהם. הביקור מסתיים בחידון טריוויה ממוחשב על שמורת החולה.

כיצד להגיע:
3 ק"מ לאחר צומת יסוד המעלה (כביש 90 : ראש פינה - קריית שמונה) פונים מזרחה.

משך הסיור: שעה-שעה וחצי

עונה מומלצת: כל השנה - כל עונה והייחוד שלה

לא לוותר: על ה"עופריה"

מה יש עוד? חנות מזכרות וספרות למטייל, חניון פיקניקים, נגישות למטיילים בכיסאות גלגלים

 

שעות פתיחה
בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות מעלה
 
טלפון: 04-6937069

מייל / פקס: 04-6959602 בקופה
04-6860114 להזמנות לעופוריה

דמי כניסה: יחיד: מבוגר 35 ₪, ילד 21 ₪ , אזרח ותיק 18 ₪
קבוצה (מעל 30 איש): מבוגר 30 ₪, ילד 18 ₪
המחיר כולל כניסה למרכז המבקרים "עופריה"

כניסת כלבים: אסורה

נגישות נכים: שמורת החולה הוכשרה לביקורי נכים ומוגבלים. כל השבילים, התצפיות, וגולת הכותרת - שביל הביצה, מותאמים למעבר של כסאות גלגלים

 

מצורפת דפדפת האתר להורדהchula.pdf


שמורת טבע החולה - צילם דורון ניסים