גן לאומי חורשת טל

​​​

לינה בחיק הטבע ובילוי טבעי באווירה קסומה

חורשת טל היא אתר טבע ונופש. הגן הלאומי משתרע על פני 700 דונמים, ובו מדשאות רחבות ידיים ואגם שחייה גדול, הניזון מפלגי מים צוננים, שמקורם בנחל דן. מעל לכל אלה מתנשא הר החרמון, וממנו ההשראה לשם המקום, כמאמר הפסוק: "כטל חרמון שיורד על הררי ציון" (תהלים קל"ג 3). המקום מושך אליו חובבי אתרי מים ומי שמבקשים מקום נוח ללון בו בחיק הטבע.


גם חובבי הטבע ימצאו בחורשת טל עניין רב. בשמורת הטבע חורשת אלונים בה צומחים פרטים מרשימים בגודלם של עצי אלון התבור. סמוך אליהם שוכנת שמורת הסחלבים, המציגה מגוון נדיר של מיני סחלבים שאינו קיים בשום מקום אחר בישראל.

מוקדי עניין

 • סיור בחורשת אלונים ובה אלוני תבור עתיקים ותצפית בפרטים של יחמור פרסי שהובא למקום לרעייה
 • סיור בשמורת הסחלביםהשמורה נמצאת מדרום-מערב לגן הלאומי חורשת טל, מגוון רב של צמחים, ובהם מגוון יוצא דופן של 13 מיני סחלבים.
 • חניון ללינת לילה - חניון לילה מטופח ובו שירותים ומקלחות מים חמים, אגם שחייה, חשמל ותאורה (24v), מזנון ותאי קירור (בתשלום). אפשר ללון באוהלים תחת כיפת השמים. במקום גם חדרי אירוח מעץ ובונגלוסים (בקתות קש).
 • חניון לחניית קרוונים - בחלקו הדרומי של הגן הלאומי חניון לקרוואנים. עמדות החנייה מופרדות בגדרות כדי לאפשר פרטיות לנופשים. בכל עמדה חיבור לחשמל, לגז ולמים.
 • רחצה ונופש באגם השחייה הניזון ממי נחל דן.
 • פריחה חורפית מרהיבה של כלניות

תצפיות נוף

 • תצפית אל החרמון המושלג משטחו של חניון הלילה
 • תצפית מהאתר לעבר מדרונות רמת הגולן והרי נפתלי

תעודת זהות

סטטוס

גן לאומי חורשת טל הוכרז בשנת 1968. שמורת הטבע חורשת טל שבה חורשת האלונים הוכרזה בשנת 1968.

הסיבות להכרזה

 • שימור חורשה ובה כ-240 פרטים של עצי אלון תבור עתיקים.
 • שימור בתה הצומחת על מסלע נדיר ובין ערוצים לחים, עשירים במינים בני משפחת הסחלבים ומינים נדירים של בית הגידול הלח.
 • מקום קיט ונופש בחיק פלגים זורמים.
 • חלקה המיועדת לגידול גרעין רבייה של יחמור פרסי.
 • מקום לגידול גרעין השבה של הדיה השחורה.

מיקום בארץ

חורשת טל שוכנת בצפון עמק החולה, ממזרח לקיבוץ הגושרים וצמוד לו.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

 • שימור עצי אלון תבור עתיקים הגדלים בחורשת האלונים ועידוד התחדשות היער.
 • איגום המים המגיעים מפלג "טל", שמקורו בנחל דן, באגם המיועד לשחייה. יצירת תעלות מים בנויות היוצרות פלגי מים להנאת הנופשים. המים ממשיכים בזרימתם לנהר הירדן.
 • יצירת גרעין רבייה ליחמור הפרסי, כ"גיבוי" לגרעין הרבייה בכרמל. היחמורים ברעייה יפתחו את הצמחייה הצפופה כדי לאפשר שגשוג של מיני הסחלבים הרבים המתקיימים במקום.
 • ניטור רב-שנתי של 13 מיני הסחלבים המתקיימים באזור המגודר. זה הריכוז הגבוה ביותר של מספר מינים גבוה של משפחת הסחלביים.
 • שימור בתה עשבונית עם עושר מינים ובעיקר שימור עושר של מינים נדירים כפרע ריחני וחלביב יווני המתקיימים על סלע טרוורטין. הסלע עצמו ייחודי כי מכסה שטח נרחב.

החי

חלק מהשמורה מוקדש לגידול גרעין רבייה של יחמור פרסי, אוכל עשב גדול שנכחד מישראל והושב אליה. גרעין הרבייה המקורישל האייל הנדיר הזה נמצא בחי-בר כרמל ומשם אף שוחררו פרטים לטבע. בחורשת טל מחזיקה רשות הטבע והגנים עדר נוסף של יחמור פרסי כדי "לגבות" את הגרעין בכרמל, וגם כדי לפתח את הצמחייה באתר.
פלגי חורשת טל נצפתה בעבר לוטרה ("כלב נהר") – יונק נדיר מאוד בישראל, שאורך גופו כ-60 ס"מ והוא מכוסה פרווה חומה. הלוטרה מבלה בעיקר במים והיא ניזונה בעיקר מדגים וממינים אחרים שהיא מוצאת במים.

בחורשת טל חיה אוכלוסייה של קטיפנית האלון - מין נדיר של נמלה המתקיים בישראל רק בחורשת טל ובאזור הבניאס. זוהי נמלה קטנה, שאורך גופה ארבעה עד שישה מ"מ וצבע גופה חום-כהה. סימן היכר בולט היא כסות שעירה וקטיפתית של בטנה. הנמלה פעילה בשעות היום, בעיקר על עצי אלון אך גם על עצי דולב וערבה. קטיפנית האלון טורפת חרקים וזחלים שנמצאים על העצים, ובכך מגינות עליהם ממזיקים. הקטיפנית בונה את קינה בחללי עצים בנסורת שהיא אוספת מתוך מחילות של זחלי חיפושיות.
לחורשת טל מזדמנים מינים רבים של עופות ובהם אנפית בקר, לבנית קטנה, סיקסק, שרקרק מצוי, עורב אפור ודיה שחורה.

הצומח

 • בחורשת טל מגוון בתי גידול העשירים במיני צמחים ייחודיים:
 • חורשת אלוני התבור – בחורשת טל צומחים בר כ-240 אלוני תבור קשישים. החורשה היא שריד ליער אלון תבור גדול שכיסה בעבר את החלק הצפוני של עמק החולה. שרידים של יער זה נמצאים בדמות עצים בודדים ששרדו פה ושם ברחבי העמק ונראה כי החורשה בחורשת טל השתמרה בגלל קדושתו של המקום. גילם של העצים מוערך ולמעלה מ- 100 שנה. בין העצים צומחים הגבעולים הגבוהים של מורית גדולה, צמח ממשפחת הסוככיים.
 • בקרקע רדודה, המתייבשת מהר, צומחים מינים חד-שנתיים רבים והנפוצים שבהם הם תלתן חקלאי ושעלב ריסני.
 • קרקע עמוקה ולחה יותר מכוסה כולה בחד-שנתיים והמין הבולט ביותר הוא קחון הגליל. כן צומחים כאן מינים נדירים אופייניים לבית גידול לח, כגון ורד צידוני, חלבלוב בירותי, חלביב יווני, כלורה חרוזה, מכבד הביצות, פרע ריחני, שבטבט גדול, געדת הביצות, סמר הפרקים וברוניקת החולה.
 • על הסוללות שבין הברכות צומח עבקנה שכיח.
 • משטחי טרוורטין – טרוורטין הוא סלע גירני ששוקע במקום שבו זורמים מים. מחשופי טרוורטין נדירים יחסית בישראל. משטחי הטרוורטין בחורשת טל שימשו בעבר ברכות דגים ולכן יש בהם שקעים ומקומות מוגבהים. בטרוורטין החשוף (חסר הקרום הקשה) כמעט ולא צומחים מינים חד-שנתיים. כלורה חרוזה וערבז פשוט ייחודיים לבית גידול זה. במשטחי הטרוורין נמצאו 13 מינים של משפחת הסחלבים, מגוון שאינו קיים במקום אחד בשום מקום אחר בישראל. מיני הסחלבים הגדלים במקום: דבורנית דינסמור, דבורנית צהובה, דבורנית שחומה, דבורנית הקטיפה, דבורנית הדבורה, סחלב מנוקד, סחלב השקיק, סחלב ריחני, סחלב אנטולי, סחלב פרפרני, סחלב ביצות, שפתן מצוי ובן חורש גדול.
 • תעלות הזרימה – תעלות זרימה, טבעיות ומלאכותיות, חורצות את השטח. בתעלות המקיימות זרימה קבועה של מים צומחים פה ושם עצי ערבה. הגדות, בכל התעלות, מכוסות בפטל וקנה. במישורים הסמוכים לתעלות שמוצפים חלקית בחורף יש שרידים של צומח אחו המאופיין על ידי פרע אזוביוני, סחלב מנוקד וסחלב הביצות.

הסטוריה וארכיאולוגיה

חורש עצי האלון הוא שריד ליער פארק גדול שכיסה בעבר את עמק החולה. המקום נודע בפי תושבי המקום בשם שג'רת אל עשרה (חורשת העשרה). יש להניח שהעצים השתמרו במקום בשל קדושתם וקרבתם לקבר שיח' עלי, ששכן במקום.
אגדה מקומית מספרת שבימי קדם עברו במקום עשרה רוכבים מ"הצחאבה" (הראשונים שהכירו במוחמד כנביא). הם היו עייפים מהמסע, אך לא מצאו אפילו עץ אחד לחסות בצלו. הם תקעו את מטותיהם באדמה וקשרו אליהם את סוסיהם. כשהתעוררו בבוקר, גילו להפתעתם שהמטות שלהם הפכו לעצים גדולים.

בצדה המערבי של השמורה נחשפו מערות קבורה חצובות בסלע ובתוכן ממצאים מרשימים של כלי זכוכית מהתקופה הביזנטית. החפצים מוצגים בחדר הזכוכית שבמוזיאון ישראל ירושלים.
בחורשת טל נמצאים שרידי בריכות דגים שקיבוץ דפנה הפעיל עד שנות ה-70'. כדי ליצור את הברכות, שעומקן כיום 0.5 עד 2 מ', הוסרה התשתית המקורית השל הסלע. האתר חרוץ בתעלות, טבעיות ומלאכותיות.

גיאולוגיה וגיאומורפולוגיה

שני ערוצים – ערוץ חורשת טל וערוץ שאר ישוב תוחמים את חורשת טל מצפון, מערב ודרום. האתר גובל במזרח בכביש 918, המוביל לכפר סאלד.
חורשת טל שוכנת בשטח מישורי הנוטה קלות דרומה. השטח מצופה בקרומים של גיר קשה, המתפתחים על סלע אם טרוורטיני. הטרוורטין נוצר מגיר שהיה מומס במי המעיינות ושקע במהלך זרימת המים בשטח.
נראה כי בעבר נבעו בשטח נביעות, אך הן נסתמו. תופעה זו נצפתה גם בימינו. המעיין הקדוש, המעיין היבש ומעיין התאנה נבעו עד שנות ה-70 ומאז אינם נובעים עוד.

במישורי הקרומים ניכרת התערבות האדם, והיא מתבטאת בחציבה, בשפיכת פסולת, בהקמת כוורות ובסלילת דרכים. הקרקע דומה באופייה לרנדזינה, צבעה חום-אפור בהיר ועומקה משתנה ממקום למקום. בשל התערבות האדם אין רואים כיום פרופיל קרקע ברור, והמעבר מקרקע לסלע האם אינו הדרגתי, אלא חד.

הידרולוגיה

הבריכות ופלגי המים בחורשת טל ניזונים ממי נחל דן. המים מגיעים דרך נחל טל, פלג המתפצל מנהר הדן מצפון לקיבוץ דפנה. ייתכן שנחל טל איננו אלא תעלה מלאכותית קדומה, מהתקופה הביזנטית (מאה 5 לספה"נ), ששימשה להעברת מים להשקיה. נחל טל הוא שמורת טבע מוכרזת, הממשיך רצף של שמורת טבע עד כביש 99.
נחל טל מנקז שטח של כקילומטר רבוע אחד בלבד. הנחל קולט מי נגר ונקז מהשדות ומהמטעים הסמוכים אליו, בשטחים שממערב לקיבוץ דפנה, וכן מקטע כביש 99 הסמוך לחורשת טל. מי הגשם הנקווים בתחום הגן הלאומי נאספים לפלגים, והם נשפכים לערוץ המרכזי של נחל טל הממשיך מחורשת טל דרומה ושב לנחל דן.
פלג נחל טל זורם בספיקה של 1,260 מ"ק לשעה לפחות.

​כיצד להגיע:

על כביש 99 (צפונית מזרחית לקריית שמונה). כ- 5 ק"מ מזרחית לצומת המצודות.

עונה מומלצת:

כל השנה (רחצה בקיץ, טבע בשאר ימות השנה).
 

לא לוותר: 

 סיור בין האלונים
 

מה יש עוד?

חדרי אירוח, בונגלוס, מקלחות, אתרי פיקניק, שירותי הצלה .
 
ניתן לקיים טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן

שעות פתיחה

 הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ (יולי אוגוסט):

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
 בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

שעות הקבלה לחניון לילה

14:00-23:00
שעת עזיבה עד 12:00 ביום שלמחרת (מעבר לשעה זו יחויב בתשלום של 50% עד השעה 18:00).

חניון הלילה פתוח בסופי שבוע גם בחורף, בתאריכים המופיעים במערכת ההזמנות.

החניון פעיל בין החגים פסח עד סוכות. מערב ליל הסדר עד לסוף חג הסוכות.

הלינה לקבוצות מעבר לחג הסוכות בתיאום מראש.

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6942440 , 04-6942360

פקס:
04-6959360

מייל: shulap@npa.org.il

לידיעת ציבור המבקרים

 • מגלשות המים לא יפעלו עד להודעה חדשה.
 • כניסת כלבים אסורה! 
 • אסורה הכנסת בקבוקי זכוכית וגנרטורים.
 • אסור להפעיל אמצעי הגברה ולהשמיע מוזיקה בשטח החניון
 

 מידע נוסף

 

מצורפת דפדפת האתר להורדה

 

כניסת כלבים

אסורה!לפרטים הקישו כאן


  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  33.220997,35.632908
  גן לאומי ושמורת טבע חורשת טל
  גן לאומי ושמורת טבע חורשת טל

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות

  מערכת הזמנות

  רכיב זה בתהליכי הנגשה, לפרטים אנא פנו למוקד המידע 3639*

  חורשת טל גן לאומי 

  חורשת טל גן לאומי