גן לאומי כורסי

​​​

גן לאומי כורסי משמר שרידים מרשימים של מנזר וכנסייה מהתקופה הביזנטית. על פי המסורת הנוצרית במקום זה התרחש נס החזירים הנזכר בברית החדשה

מוקדי עניין

• שרידי מנזר וכנסייה ביזנטית
• פסיפס מרהיב מהתקופה הביזנטית
• הסלע הקדוש
• "הספסל המכושף"
• פסוקי החול
• שרידי בית מרחץ מהתקופה הרומית המאוחרת

מקום בארץ

כורסי שוכנת למרגלות הגולן בחוף המזרחי של הכנרת, כ-5 ק"מ מצפון לעין גב. 

 

תצפית נוף

מהסלע הקדוש נשקפים עמק נחל סמך, הכנרת והרי הגליל שבמערבה.

תעודת זהות

כורסי הוא גן לאומי מוכרז המשתרע על כ-240 דונם. האתר נפתח למבקרים בשנת 1982. הגן הוכרז על פי חוק בשנת 2002.


הסיבות להכרזה

• הצלת אתר ארכיאולוגי רב-חשיבות מהרס
• הכשרת האתר למבקרים, בהם מאמינים נוצרים הרואים בו מוקד עלייה לרגל

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• שיקום האתר הקדום
• הכשרת האתר לביקורים: הותקנו שלטי הכוונה, נבנו שירותים ורחבת חניה

פירוט מוקדי העניין

המנזר והכנסייה: השרידים שנראים בימינו הם מן התקופה הביזנטית. המנזר הוקף חומת אבן (123X145 מ') והוא אחד הגדולים בישראל. נראה כי במתחם התגוררו לא רק נזירים אלא גם עדה נוצרית שהתבדלה מהיישוב היהודי הסמוך על חוף הכנרת, כנראה. בחצר המנזר נבנו בנייני ציבור, בתי מגורים, מבני משק, מתקני חקלאות ודיג ואכסניות לעולי רגל.

דרך כבושה עלתה מהים והגיעה לשער המונומנטלי של האתר. לידו ניצב מגדל שמירה. מהשער יצא רחוב מרוצף שהוליך לכנסייה גדולה (23X45 מ') – בזיליקה בעלת שתי שורות בנות 6 עמודים כל אחת, והן חילקו את החלל המרכזי של הכנסייה לאולם תווך ולשתי סיטראות. עמודי האבן וכותרות השיש הקורינתיות עוטרו בצלבים מגולפים. תחת המקום שבו ניצב המזבח התגלתה  בחפירות תיבת אבן קטנה לשמירת שרידים מקודשים.

לכנסייה היה אפסיס אחד ומשני צדדיו חדרים. בסף החדר הדרומי נמצאה כתובת פסיפס המספרת שרצפת הפסיפס הונחה בימי הקיסר מאוריציוס בשנת 585. החדר שימש להטבלת תינוקות. תחת אחד החדרים שבצד האולם נחשפה מערת קבורה ובה שרידים של 30 גברים.

הפסיפסים: ברצפת הכנסייה התגלו פסיפסים מפוארים, בעיקר בסיטראות. אין בהם כל תיאור של סיפור נס החזירים, גם לא ברמז, אך ייתכן שהיה פסיפס כזה והוא נהרס או טרם התגלה. הפסיפסים מתארים בעיטורים מרהיבים ביופיים דמויות של בעלי חיים וצמחים: תרנגולים, אווזים, יונים, קורמורנים ומיני דגים. רבות מדמויות בעלי החיים הושחתו. גורל העיטורים המתארים צמחים היה טוב יותר ואפשר להבחין בקלות בעצי פרי – אתרוגים, תאנים, רימונים ואשכולות ענבים. באחד הפסיפסים מתואר סל בין זוג יונים. בנצרות היונה מסמלת את רוח הקודש, את טהרה של מרים (התעברה לא בחטא) ואת נשמתו של ישו.

הסלע הקדוש: בחפירה ארכיאולוגית סביב סלע בולט במדרון ההר שממזרח לכנסייה התגלתה בשנת 1980 קפלה קטנה סמוך לסלע. האפסיס שלה משולב במערה. המסורת הנוצרית קושרת את המערה למקום שבו התגלה לישו האיש אחוז השדים.

פסוקי החול: סביבון גדול בארגז חול. המבקרים יכולים לסובב את הסביבון ולהטביע בחול בכמה שפות את סיפור נס החזירים, כפי שהוא מסופר בברית החדשה.

הספסל המכושף: ספסל עץ שהתפרסם בסגולותיו האנרגטיות המשרות רוגע מיוחד על המבקרים.  

שרידי בית מרחץ: בחפירות באתר בשנים 2011­-2013 התגלו מצפון לכנסייה שרידי בית מרחץ והוא מתוארך לתקופה הביזנטית.

גיאוגרפיה

כורסי שוכנת סמוך לגדתו הדרומית של נחל סמך, מהארוכים שבנחלי הגולן. הנחל גורף סחף רב והסחף יוצר לשון יבשה החודרת מאות מטרים לתוך הכנרת. לשון זו נודעה בעבר בשם "ראש כורסי". באזור שפך הנחל משתרעת בקעה צרה ופורייה באורך כ-3 ק"מ.

שפך הנחל נודע כמקום דיג משובח וייתכן שמסיבה זו נקרא הנחל בפי הערבים ואדי סמכ (נחל הדגים). היום האזור הוא בתחומה של שמורת טבע חוף כורסי.

אפיק הנחל שימש תוואי דרך קדומה שעלתה לגולן, והיא הוסיפה לערכה האסטרטגי של כורסי.   

היסטוריה וארכיאולוגיה

כורסי הוא שמה הערבי של חורבה השוכנת על חופה המזרחי של הכנרת. בתקופת המשנה והתלמוד היה כאן כפר דייגים יהודי. שרידי כורסי התגלו במקרה לארכיאולוג וחוקר הכנרת מנדל נון אחרי מלחמת ששת הימים, בעת סלילת הכביש למרגלות הגולן. הכביש היה אמור לעבור ממש על שרידי כנסייה ביזנטית, ורק בזכות נון הוסט התוואי ברגע האחרון והאתר ניצל.

בחפירות בניהולם של ואסיליוס צפיריס ודן אורמן נחשפו שרידי מנזר מן התקופה הביזנטית, אחד הגדולים במנזרי ישראל. המנזר והכנסייה שבתוכו הוקמו באמצע המאה ה-5 לספירה וכפי הנראה ניזוקו בפלישה הפרסית (614 לספירה). הכנסייה שופצה אך נהרסה ברעש אדמה במאה ה-8, ומאז לא שבה עוד למלא את ייעודה.

האתר מעורר עניין רב בקרב עולי רגל נוצריים, שכן הם רואים בו את המקום שבו חולל ישו את נס החזירים הנזכר בברית החדשה: "ויהי כבואו אל ארץ הגרגשים (הגדרים) ויפגשוהו שני האנשים אחוזי שדים יוצאים מבית הקברות. והמה רגזנים מאוד, עד אשר לא יכול איש לעבור בדרך ההוא... ועדר חזירים רבים היה שם במרעה הרחק מהם. ויתחננו אליו השדים לאמר: אם תגרשנו, שלחנו בעדר החזירים. ויאמר אליהם: לכו לכם. ויצאו ויבואו בעדר החזירים והנה השתער כל עדר החזירים מן המורד על הים וימותו במים" (מתי ח' 28-32).

על פי ספרי הבשורה של מתי, מרקוס ולוקאס התרחש הנס בחוף המזרחי של ים הגליל, אם כי כל אחד מהם מציין מקום אחר. על פי אוריגנס (182-251 לספירה בערך), מאבות הכנסייה, מתי מכנה את המקום גֶּדָרָה, מרקוס – גֶּרָסָה ולוקאס מכנה אותו גֶרְגָּסָה. אוריגנס הוא שזיהה את כורסי עם המקום שבו התרחש נס החזירים. מאז נחשב המקום לאתר נוצרי מקודש וברבות הימים הפך למרכז הנוצרי של האזור.

 

כיצד להגיע:

בצומת כורסי שעל כביש 92 (מזרח הכינרת), הנמצא 5 ק"מ צפונית לעין גב, יש לפנות מזרחה ואחרי כ- 50 מטר נמצא שלט הפנייה לאתר.
 

משך הסיור:

שעה
 

 עונה מומלצת:

כל השנה
 

מה יש עוד:

מזנון, חנות מזכרות, מתקן להדלקת נרות 
 
ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 

שעות פתיחה

הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות
 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

 

בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6731983
 

כניסת כלבים

כניסת כלבים אסורה, לפרטים הקישו כאן

 מידע נוסף

מצורפת דפדפת האתר להורדה

 


   
  בגן לאומי כורסי מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:
  • בגן לאומי כורסי רחבת חנייה גדולה
  • בית שימוש
  •  כמו כן נבנתה רמפה מיוחדת לירידה לכנסיה העתיקה התנועה בתוך הכנסיה יותר קשה בשל הריצוף העתיק המחוספס אך בסיוע קל ניתן לנכים ומוגבלים לבקר ולהנות מהארכיאולוגיה ומסיפורי המקום


  32.826616,35.650029
  גן לאומי כורסי

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות

  פסיפס יונה בגן לאומי כורסי