גן לאומי מעיין חרוד

​​​

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, הנובע במערה, ובמדרון המתנשא מעליו צופה על העמק אחוזת הקבר של יהושע ואולגה חנקין ליד ביתם הקטן, המספר את סיפור חייהם.

מוקדי עניין

 • מעיין חרוד ומערת גדעון 
 • בית חנקין
 • יד לבני העמק

מקום בארץ

גן לאומי מעיין חרוד שוכן בעמק חרוד, למרגלות הגלבוע. נוסעים בכביש עפולה-בית שאן (כביש 71) כ-8 ק"מ מעפולה, בדרך לגדעונה.

תצפית נוף

תצפית בית חנקין: מאחוזת הקבר, במקום הגבוה ביותר בגן הלאומי, נראים נופי עמק חרוד ועמק יזרעאל, הרמות המזרחיות של הגליל התחתון, גבעת המורה והר תבור.

תעודת זהות

גן לאומי מעיין חרוד הוא פארק נופש לבילוי בחיק הטבע הנשען על מעיין חרוד. במקום יש מדשאות רחבות ידיים (מאפשרות משחקי כדור), בריכת שכשוך גדולה, שולחנות פיקניק וכל מה שדרוש לבילוי תחת כיפת השמים. במדרון שמעל למעיין חצב יהושע חנקין אחוזת קבר קטנה לו ולרעייתו אולגה, ליד בית המגורים הקטן שבנה.

מעיין חרוד הוכרז כגן לאומי בשנת 1966. הגן הלאומי משתרע על פני 1,136 דונם. שטחו של החלק הפתוח למבקרים הוא 100 דונם ושטח המיקהל כ-10 דונם. 

הסיבות להכרזה
• פארק נופש לבילוי בחיק הטבע
• הבית ואחוזת הקבר של יהושע ואולגה חנקין

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• הקמת גן נופש לבילוי בחיק הטבע
• הפעלת מוזיאון בבית חנקין ובו סרט על יהושע חנקין
• סיור מודרך באתרי מורשת – מגדעון השופט עד יהושע חנקין גואל האדמות
• הפעלת חניון לילה

פירוט מוקדי העניין

מעיין חרוד: מעיין חרוד נובע במערה בצלע הגלבוע. המערה נקראת מערת גדעון על שמו של השופט המקראי שאסף לכאן את לוחמיו כדי להילחם במדיינים. מי המעיין זורמים בפלג צלול לתוך בריכת שכשוך גדולה ולעוד פלגים הזורמים במרחבי הגן הלאומי. בעבר יצר המעיין ביצה ופלג שמימיו זרמו לנחל חרוד, ומי המעיין הוזרמו באמה לשתי טחנות קמח. שרידי האמה נראים בגן הלאומי ושרידי שתי טחנות הקמח נמצאות מחוצה לו.

בית חנקין: ביתו של יהושע חנקין (1864-1945) עומד במדרון המתנשא מעל מעיין חרוד. הבית הקטן משמש כיום מוזיאון לתיעוד קורות חייו של האיש, שגאל למען העם העברי יותר מ-600 אלף דונם ברחבי הארץ.

יהושע חנקין החל לבנות את הבית בשנת 1934, כשהיה בן 70. כשאשתו אולגה חלתה החל לחצוב מערת קבורה בשבילה סמוך לבית. אולגה חנקין נקברה במערה בשנת 1942. יהושע נטמן לידה שלוש שנים אחר כך.

הדלת הפנימית של אחוזת הקבר נושאת סמל מנורה, והיא מקורית. שני העמודים בחזית הקבר ודלת הנחושת, הנושאת דגמים של מסמרים ומנורת שבעה קנים, מזכירים במראם מערת קברים מתקופת המשנה והתלמוד, בדומה למערות הקברים בבית שערים. העמודים וקיר החזית עשויים גיר ורדרד. רצפת המערה עשויה שיש אפור ובמרכזה מגן דוד שחור. הדלת החיצונית היא מעשה ידיו של הפסל דוד פלומבו. היא נושאת את השם חנקין מעוצב בצורה יוצאת דופן של אות בתוך אות.

המוזיאון פתוח לקבוצות בתיאום מראש. בחגים יש במקום הדרכות למבקרים.

אנדרטת בני העמק: מעיין חרוד היה מקום ההתכנסות של אנשי המושבים והקיבוצים באזור בחגים ובעצרות. הסמיכות למעיין שנקשר במלחמות גדעון במדיינים, במותם של שאול ובנו בגלבוע, במערת הקבר ובביתו של גואל קרקעות העמק יהושע חנקין, הפכו את המקום למרכז סמלי. האנדרטה הוקמה לזכר שבעה מבני העמק שנפלו במלחמת העצמאות על הגלבוע, והיום היא מנציחה את כל בני העמק שנפלו במערכות ישראל.

האנדרטה היא פרי יצירתו של אמן המתכת דוד פלומבו. היא עשויה גשר מלוחות ברזל ובהם פתחים שנקרעו בלהבת אש. מהגשר עולות מעין שתי דמויות עשויות ברזל. על הקיר מאחוריה כתוב באותיות מתכת "הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים".

חניון לילה

בחניון הלילה פרוסים משטחי דשא נרחבים ללינת שטח במעונועים (קרוואנים), באוהלים פרטיים או תחת כיפת השמים. בחניון יש מקלחות ושירותים, מי שתייה, מקררים, מקפיא, שולחנות פיקניק ותאים לטעינת טלפונים ניידים.
החניון פתוח בכל סוף שבוע מפסח עד סוכות, ולקבוצות גדולות מ-50 איש בכל ימות השנה בתיאום מראש.
תיאום לינה: טל' 04-6532211, פקס' 04-6531136, דואר אלקטרוני moshep@npa.org.il

לפרטים נוספים הקישו כאן

גיאוגרפיה וגיאולוגיה

מעיין חרוד נובע במקום שעמק חרוד נושק להר גלבוע. עמק חרוד הוא חלקו המזרחי של עמק יזרעאל, ובינו לבין עמק יזרעאל מפריד קו פרשת המים הארצי. את עמק יזרעאל מנקז נחל קישון לים התיכון ואילו את עמק חרוד מנקז נחל חרוד לעבר הירדן.

נחל חרוד זורם בעמק צר וארוך שנוצר משבר גיאולוגי חריף למרגלות הגלבוע. רוחבו המרבי של העמק הוא 4 ק"מ. המים בעין חרוד ובשאר מעיינות עמק בית שאן פורצים מקצהו של מאגר תת-קרקעי מתחת להרי שומרון באזור ג'נין ושכם. המאגר קולט את מי הגשמים המחלחלים בסלע הגירי והסדוק הבונה את השומרון, ובגלל נטיית השכבות בהר המים זורמים לעמקי הצפון ופורצים שם.

היסטוריה

שני אירועים חשובים העלו את מעיין חרוד על במת ההיסטוריה. ספר שופטים מתאר את ה"גיבוש" הצבאי שערך השופט גדעון לפני הקרב עם המדיינים – שבטי מדבר נודדים שפלשו מעת לעת לשטחי ישראל. לקריאה להילחם בהם התגייסו 10,000 איש. גדעון העדיף להקים יחידת עילית קטנה וזריזה ולכן בחן את המתייצבים: הוא הוריד אותם אל המעיין וביקש שישתו מן המים. רק 300 שתו בלי להניח את כלי נשקם בצד, והם נבחרו למשימה. הקרב הסתיים בניצחון בני ישראל (שופטים ז).

האירוע ההיסטורי הבא התרחש ב-3 בספטמבר 1260. המונגולי הוּלָאגוּ, נכדו של ג'נגיס חאן, הגיע בכיבושיו עד שערי ארץ ישראל ודרש מקוּטוּז, הסולטן הממלוכי בקהיר, שייכנע. אומות רבות נכנעו למונגולים ללא תנאי, אך בַּיְבַּרְס, המצביא הממלוכי, שכנע את הסולטן שלו להשיב מלחמה שערה. בעוד הצבאות מתכוננים למלחמה נאלץ הולאגו לשוב לממלכתו עקב מותו של אחיו מוֹנְגְקֶה, שליט מונגוליה, והשאיר במקום כ-10,000 לוחמים בלבד, אולי בשל מודיעין לקוי על גודל הצבא שהממלוכים היו מסוגלים לגייס.

הכוחות התעמתו בעין ג'לות, הוא מעיין חרוד. הממלוכים עלו על המונגולים במספר לוחמיהם וניצחו בקרב. הניצחון שינה את פני ההיסטוריה בארץ ישראל ובמזרח התיכון כולו, שכן עד אז נחשבו המונגולים המפחידים לבלתי מנוצחים. מאוחר יותר רצח ביברס את קוטוז, הפך לסולטן וכבש את ארץ ישראל מידי הצלבנים. הארץ עברה לשלטון הממלוכים עד לכיבושה בידי העות'מאנים ב-1516.

בראשית המאה ה-20 היה העמק ביצה גדולה ובה התיישבות ערבית דלילה. את העמק חצתה מסילת רכבת העמק, אך מלבדה היו בו מעט מאוד דרכים. בשנת 1909 רכש יהושע חנקין אדמות ליד הכפר אל-פולה (עפולה), ובשנת 1920 רכש את אדמות גוש נוריס – 51,000 דונם – ועליהן קמו היישובים עין חרוד, כפר יחזקאל, גבע, תל יוסף, בית אלפא, חפציבה ובית השיטה.

בשנת 1921 התיישבו ליד המעיין ראשוני קיבוץ עין חרוד. לאחר כחמש שנים עברו לגבעת קומי, המקום שבו נמצאים כיום הקיבוצים עין חרוד איחוד ומאוחד.

כיצד להגיע:

בין עפולה לבית שאן, על כביש 71. כעשרה ק"מ מעפולה יש לפנות לכיוון גדעונה (לעלות על הגשר). אפשרות נוספת לנסוע בכביש 675 מצומת הסרגל (התענכים) לצומת נבות ולאחר קילומטר נוסף לפנות למעיין חרוד.
 

משך הסיור: 

כשעה - לקבוצות בתיאום מראש
 סיורי משפחות מתקיימים בחגים מומלץ להתעדכן בטלפון האתר 04-6532211
 

עונה מומלצת: 

 כל השנה


לא לוותר:

מוזיאון חנקין (פתוח לקבוצות בלבד ובתיאום מראש), תצפית על העמק בסמוך לקבר חנקין
 

מה יש עוד:

 • מעיין זורם
 • בריכות שכשוך
 • מתקני נופש
 • פיקניק
 •  מגרש שעשועים לילדים
 •  מגרשי ספורט
 •  כדורגל וכדור עף.

ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן

 חניון לילה

חניון לילה מעיין חרוד  עם מקלחות חמות פעיל למשפחות בסופי שבוע בלבד.  ולקבוצות מעל 50 איש - בתאום מראש
 

תקופת פעילות החניון:
לקבוצות  מ 1 במרץ עד אוקטובר.

למשפחות מפסח-אוקטובר

 חובה להזמין מקום לינה מראש - לפרטים הקישו כאן

סיור לימודי חינוכי בעקבות סיפורי התנ"ך

 • מערת גדעון וסיפור הגבורה
 • תצפית וביקור בקבר חנקין
 • כניסה למוזיאון חנקין וצפייה בסרט - בתיאום מראש
 • סיור לילה בתיאום מראש

שעות פתיחה

 הכניסה לגן נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

 בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
 • בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי
 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6532211
 

פקס: 04-6531136
 
 
 מייל :  gl-mharod@npa.org.il
 
 

מידע חשוב

 • איסור מוחלט להשמיע מוזיקה (אין להכניס לגן הלאומי או לחניון הלילה מערכות שמע​).
 • אסור למתוח או לחבר כבלי חשמל ומאריכים בשטח הגן הלאומי וחניון הלילה
 • אין כניסה לבעלי חיים לחניון הלילה.
 • אין להכניס בקבוקי זכוכית למיניהם.
 • קיימות באתר בריכות שכשוך.
 • אין מרכז שירות למבקר.
 • האתר מונגש לבעלי מוגבלויות​.​

כניסת כלבים

מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה, אסורה בחניון הלילה

לפרטים הקישו כאן

קישורים

 

מצורפת דפדפת האתר להורדה

מצורפת דפדפת כולל מפת האתר בשפה האנגלית
Click here for site pamphlet


  בגן לאומי מעיין חרוד מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • שביל התיירים עד למערת גדעון.
  • שביל לבעלי מוגבלויות מחניית הנכים בכניסה עד למבני השירותים והמקלחות
  • ירידה עד לקו בריכת השכשוך.

  32.55079,35.358794
  בריכות שכשוך בגן לאומי מעין חרוד
  מעיין חרוד

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות

  סרטון וידאו - חניון לילה מעיין חרוד