שמורת הטבע מג'רסה – הבטיחה (בקעת בית ציידה)

​​​

נקודת מפגש ייחודית שמנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכינרת. המפגש המרשים בין המדרונות התלולים הגולשים אל הדלתא ושפעת המים הזורמים הופכים את השמורה  לאוצר טבע המשמר רצף בתי גידול ושלל בעלי חיים

 

מוקדי עניין מרכזיים

 • מג'רסה – נחל דליות גולש מהגולן וזורם אל הכינרת מצפון-מזרח. בשפך הנחל נמצא "המסלול הרטוב" (סימון שבילים כחול) – קטע שאורכו כ-800 מטרים של הליכה במי הנחל, המתאים לטיול באביב, בקיץ ובסתיו, ובסופו אפשר לחזור לנקודת ההתחלה דרך "המסלול היבש" ולהתרשם מהשמורה ומנופיה ללא הליכה במים. המסלול היבש מתאים להליכה גם בחורף. בתחילת מסלול המג'רסה שירותים ומלתחות לשירות המטיילים, מי שתייה ושטח מוצל לפיקניקים. הדלקת אש במקום אסורה. הכניסה לשמורה בתשלום.  
 •  זאכי – מסלול הליכה אתגרי באפיק המים שנוצר מחיבור שפך נחל יהודייה ונחל משושים (סימון שבילים ירוק). אופי המסלול משתנה על פי עוצמת הזרימות בנחל, יש בו חלקים שהזרימה בהם חזקה והברכות עמוקות, אך גם קטעים שהזרימה בהם אטית והמים רדודים. מסלול הזאכי מתפתל לאורך נחל יהודייה, והוסדרו בו שמונה דרכי מילוט למקרה חירום או לשם קיצור הדרך. המסלול מסתיים בכניסה ללגונת הזאכי (ליד משאבת מים). כדי לחזור לחניה יש ללכת על המסלול השחור, המקביל לנחל. כמה מהברכות הטבעיות במסלול עמוקות ומחייבות ידע בשחייה או שימוש באמצעי ציפה. 
 •  בית הבק – בית מגוריו של הבק. "בק" היה תואר בהיררכיה השלטונית העותומנית. אפשר להגיע אל הבית ברכב פרטי (סימון שבילים אדום) וגם ללון במקום. איכות הדרך משתנה על פי תנאי מזג האוויר, והיא יכולה להיות זרועה מהמורות.   

תצפיות נוף

 •   אפיקי הנחלים – אפיקי הנחלים, הצרים והרחבים כאחד, הם נקודות מרהיבות לצפייה בזרימות המים. אחרי חורף גשום עוצמת המים מרשימה ובקיץ לוהט המים הצוננים מושכים מטיילים רבים. רוב אפיקי הפְּזָרוֹת (אפיקים המתפצלים מהאפיקים הראשיים ומקיפים את האיים הנוצרים בנחל) יבשים רוב ימות השנה. האפיקים הבוציים הסמוכים לשפך רחבים יותר, אך גם בעלי רגישות אקולוגית גבוהה יותר. 
 • ברכות מים – הברכות נוצרות בתוך האפיקים הזורמים, ושטחן של כמה מהן מגיע לאלף מ"ר. בעונה החמה הברכות מושכות אליהן מטיילים רבים והן קרירות ומצננות.  
 • נופי הלגונות – הלגונות הן גופי מים רדודים שנוצרו בשל מחסומי סחף וגודלן משתנה ביחס למפלס הכינרת. הלגונות הן מוקד משיכה קסום, ושטחיהן הפתוחים מזכירים נופים אירופיים שופעים במים ובצמחייה ומושכים ציפורים ובעלי חיים. הלגונות הן בית הגידול של כמה מיני בעלי חיים ימיים ומשמשות גם משטחי הטלה חשובים לדגים באגם הכינרת. 
 •  אזורי האחו הפתוח – בעקבות נסיגת הכינרת בקיץ, נגלים במקום אזורי אחו פתוח. זוהי יחידת נוף לא שגרתית המאופיינת בצמחייה עשירה, המושכת אליה ציפורים וצפרים.  

תעודת זהות

 חשיבות השמורה

 • שמורת הטבע מג'רסה – הבטיחה היא ביצה שאין שנייה לה בארץ. בתי גידול דומים לה הם שפכי נחלים לים ומלחות אחדות, אך ביצה ובה לגונות וקשר לאגם מתוק יש בארץ רק אחת. עושרה של בקעת הבטיחה בחי ובצומח הוא רב, ושמירה על הבטיחה תבטיח את רצף בתי הגידול גם במפלסים המשתנים של הכינרת.   
 •  השמורה היא בית גידול מיוחד – יש בה ביצה, לגונות ואגם וקשרי גומלין הדוקים ביניהם. בתי גידול אלו ייחודיים בארץ ולכן חשוב במיוחד להגן עליהם.
 • בית הגידול הביצתי בשמורה הוא בעל קרקע טינית ועשיר בצומח ביצתי, ובו, בין השאר, מינים ייחודים ונדירים שבתי הגידול שלהם בארץ ספורים. 
 • ללגונות שבשמורה חשיבות רבה משום שהם מקום הדגירה היחיד בארץ של  כמה מיני עופות,  כמה מהם חלקם נדירים או בסכנת הכחדה. המקום משמש גם אתר אכילה חשוב למיני עופות שונים. 
 •  הלגונות והחיבור שלהן לאגם הרדוד הם בית גידול חשוב להתרבות האמנונים ולאימון הדגיגים, וזהו אזור הריבוי העיקרי של מינים אלו בארץ.
 • שמורת הבטיחה היא דלתא של נחלי הגולן (דליות, יהודייה ומשושים), היא ניזונה ממים איתנים, מתוקים ונקיים, וחשופה לשיטפונות, וכך נוצרת מערכת אקולוגית דינמית. מערכת גם זו מספקת "שירות סביבתי" של השקעת סחף לכינרת.

מיקום בארץ

שמורת הבטיחה נמצאת בבקעת בית ציידה שבצפון-מזרח הכינרת.   

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירת המקום

 רשות הטבע והגנים פועלת להסדרת ביקורי הקהל בשמורה. הכניסה למג'רסה היא בתשלום, אך ההליכה במסלול הזאכי – ללא תשלום. בכניסה למג'רסה ברזיות מלתחות ושירותים לנוחות המטיילים, וכן אזור פיקניק מוצל. חל איסור לערוך מנגל במקום.
 •  במהלך כל השנה הרשות מבצעת ממשק  לטיפול במיני צמחים פולשים ומתפרצים ולניטור השטח. בין היתר, קיים ממשק רעייה התומך בכך.  
 • בשל הקרבה לשטחי חקלאות, פועלת הרשות להקטנת הזיהום מהמערכות החקלאיות.
 • הרשות פועלת לכריתת איקליפטוסים שאינם חלק מבית הגידול הלח ומסיבות בטיחות – כאשר יש סכנה לנפילת ענפים וקריסת עצים.
 • במג'רסה נערך מיזם שבמסגרתו הוחלף מין עץ אחד במינים אחרים. במקרה זה נכרתו איקליפטוסים בשטח של שלושה דונמים, ובמקומם ניטעו עצים מקומיים, כגון זיתים, תאנים, שיזפים וערבות. 

החי

בשמורת הבטיחה התפתח עולם חי עשיר, מגוון ומיוחד. השילוב של בתי גידול ייחודיים הנושקים זה לזה, הביא לכך שבתא השטח של השמורה אפשר למצוא מגוון רחב מאוד של מיני בעלי חיים, מחרקים ועד יונקים, מבעלי חיים ימיים ועד עופות, והמשותף לכולם הוא החיים בקרבת המים או בתוכם.  
שפעת המים בשמורת הטבע מושכת אורגניזמים רבים, משום שהם מוצאים בה מזון, מחסה ומקומות קינון. בין פלגי המים חיים דגים ודו-חיים, וכן סרטנים ורכיכות, ובהם שחרירים, המעידים על איכות המים. צבי ביצות מציצים מהמים  ומודדי מים (חרקים) מהלכים על קרום המים. ביבשה חיים בצוותא יונקים וזוחלים, ובאוויר – שלל עופות, ובהם ציפורי שיר, עופות לילה, דורסים ובעיקר עופות מים. עופות המים הם הבולטים ביותר בשמורה ובאזור כולו, ומספרם עומד על כ-135 מינים. אנפות ושחפים מצויים כאן בשפע, ברווזים ממינים שונים, מיני שלדגים וחופמאים, חסידות וטבלנים, לבניות וסבכיים, אבל גם ינשוף עצים וכוס החרבות, בז, רחם וחיוויאי, לצד פלמינגו מצוי, קורמורן ומגלן.
ביבשה אפשר למצוא 21 מיני יונקים מוכרים, ובהם דרבן, חזיר בר וחתול ביצות, אבל גם נוטרייה (מין פולש), לוטרה, דלק וצבי ארץ-ישראלי. מן הזוחלים אפשר לראות כאן מיני לטאות וצבים, וגם נחשים, כמו זעמן שחור וצפע ארץ-ישראלי. את החי במים קשה לראות, אך יש לו ערך חשוב לא פחות. בשטח השמורה אזור הרבייה של דגי האמנון, דגים התורמים לשימור האיזון האקולוגי של הכינרת, ויש להם גם חשיבות הידרולוגית וכלכלית (לענף הדייג). במים אפשר למצוא כמה מיני אמנון, וכן דגים נוספים, כמו לבנונית הגליל, בינון כינרתי וטברנון לבנון – 19 מיני דגים בסך הכול. בין המים ליבשה מנתרות להן אילניות, קרפדות וצפרדעי הנחלים, ונוכחותן מעידה אף היא על איכות המים. 

הצומח

המים הרבים ובתי הגידול הייחודיים שבשמורה הובילו להתפתחותה של צמחייה עשירה ומגוונת. בשמורה אפשר למצוא כ-250 מיני צומח, ובהם צמחים נדירים ומיוחדים מאוד.  
בגופי המים, בשטחי ההצפה ובלגונות מתקיימות חברת קרנן וחברת נהרונית צפה. בחופי הלגונות הנחשפים בקיץ שופע גומא ננסי, וגם אפרורית מצויה ועליעב מדוקרן הנדירים. דוחן זוחל מאפיין את אזור הביצות העמוקות והפלגים הרחבים, ובביצות הרדודות שולט הקנה המצוי ולצדו סוף, סמר חד, וגם מינים נדירים, כמו פשתה שרועה, ארכובית צמירה ואגמית רבת שורשים. בפלגי המים  שיח אברהם, הרדוף נחלים וערבה מחודדת, למרות ההבדלים בין סוגי הקרקע ובאופי הזרימה. כאשר הזרימה אטית צומחים כאן קנה מצוי וסוף מצוי. עב קנה שכיח בגדות הגבוהות, ובמרחק מה מהם צומחים צמחי מַעֲזֵבוֹת (צמחים רודרליים, ובהם טיון דביק, וצמחי שדות (צומח סגטלי), ובהם ינבוט השדה, שלמון סורי ודורת ארם צובא. את שטחי ההצפה הנסוגים בקיץ כובשים במהירות גדולה הקנה המצוי ואשל הירדן שבקצב צימוח מהיר מגיעים בעונה אחת לגובה 2 3 מטרים.

על פי התנודות במפלס הכינרת – העלייה בחורפים גשומים והנסיגה  בשנים שחונות – חלים שינויים  גם בצמחייה. על האזורים שנסוגו בקיץ משתלטים בקלות האשלים והקנה המצוי ומכסים שטחים נרחבים בקצב צימוח מהיר ביותר. 
עם השנים צמחו לצדם מינים פולשים ומתפרצים המתחרים בצומח המקומי ופוגעים בו. עצי האשל, למשל, גורמים לסגירת האחו הלח, והפרקינסוניה פוגעת בבית הגידול הלח. כדי להתמודד עם הבעיות שיוצרים העצים האלה, וגם הקיקיון, האזדרכת, הקנה המצוי והפטל, מדללים אותם, כלומר  כורתים חלק מהם, ובאזורים שנכרתו מפעילים רעייה מסיבית כדי למנוע צימוח מחדש. באמצעות מעקב וניטור, עוקבת הרשות אחר התפתחותם של מינים אלו וממשיכה לפעול לסילוק מוקדים מתחדשים.

לצד הצומח הטבעי צומחות בשטח השמורה כמה חורשות עצי איקליפטוס אחדים שנטעו בעבר הסורים, ואליהם נוספו עם השנים חורשות איקליפטוס נוספות, וכן עצי כליל החורש, אלון תבור ואלה אטלנטית. הנטיעות נועדו למנוע את פלישת החקלאות מעבר לקו 50 המטרים מהמים, אולם בעת האחרונה נראית פלישה זוחלת. אמנם שטחי החקלאות הם מחוץ לגבולות השמורה, אך השפעותיהם חודרות אליה בדמות ריסוסים ודשנים המחלחלים לקרקע ונשטפים אליה. החלקות החקלאיות גם מושכות אליהן צבאים וחזירים המשחרים למזון וגורמים לנזקים נוספים. הקרבה בין השטחים הביאה ליצירת דרכים רבות סביב השמורה. דרכים אלו מאפשרות לכלי רכב להגיע עד סמוך לחלקים ייחודיים בשמורה, ובעיקר לאזורי המים בקיץ, וכך נוצר לחץ של מבקרים ונגרם נזק מצטבר לשמורה. 
 

היסטוריה וארכיאולוגיה

אופייה של בקעת בית ציידה ויופייה משכו אליה גם בני אדם, ולאורך ההיסטוריה התיישבו בה קהילות למיניהן ונהנו ממים חיים, מטבע שופע ומפרנסה טובה.
רוב המתיישבים היו, כנראה, דייגים וחקלאים, ואף שעדויות להתיישבות יש מתקופת הברונזה הקדומה (לפני יותר מ-3,500 שנה), יצא שמה של הבקעה בעיקר בתקופת בית שני וראשית הנצרות. מתקופה זו הייתה הבקעה מאוכלסת בצפיפות, גם בתקופה הרומית-ביזנטית. באתרים ארכאולוגיים שנמצאו ברחבי השמורה ובסביבתה נמצאו אתר דולמנים (מצבות קבורה) ייחודי וקדום (מתקופת הברונזה הקדומה), מצד קטן (שיח' אל חאדר), שרידי יישוב (בית הבק), טחנת קמח עתיקה, שרידי מנזר, בית קברות מוסלמי ועוד. מבנה בית הבק המוכר הוא עדות לניסיונם של מתיישבים יהודים ממוצא רוסי לעסוק בחקלאות במקום, ניסיון שנכשל בשל מחלת הקדחת.  

גאולוגיה

עמק הבטיחה נוצר בתהליכים גאולוגיים שגרמו לשקיעתו, והוא חלק מבקעת הכינרת. בשל גובהה הייתה בקעת הכינרת בסיס לשיקוע אזורי.
עמק הבטיחה התמלא עם השנים בסחף מנחלי הגולן. בזלת וחרסיות מילאו אותו, ונוצרה קרקע סחף פורייה וצעירה יחסית, שכן תהליכי הסחיפה נמשכים גם היום. השמורה היא דוגמה נדירה לדלתא פעילה שסחף ממשיך לזרום אליה בקביעות. אף על פי שהזרימה אינה רציפה (בשל הבדלי העונות), הסחף מושקע בעמק (מגיע לעומק של 50 מטרים) וחלק ממנו מוסע הלאה לכינרת.  
השמורה נמצאת בקרקעית העמק, והיא מתמלאת בסחף מן המניפות של נחלי הגולן והירדן הנשפכים לכינרת. סוגי הקרקע בה מגוונים, ויש בהם קרקעות ממוצא בזלתי, קרקעות חרסיתיות, מעט חול וגיר וחומר אורגני ברובד העליון. השילוב בין כל אלו יצר את בתי הגידול המגוונים והפסטורליים, ובהם שפך הירדן ושפכי הנחלים, הערוצים, הלגונות, שטחי האחו ואזורי המלחה, ויחד הם יוצרים אזור טבע עשיר ויפהפה. 

הידרולוגיה

מאזן המים בשמורת הבטיחה תלוי בעיקר בכמות המשקעים השנתית ובמפלס הכינרת המשתנה בין העונות. גורמים אלו אחראים לשטחים המוצפים בשמורה ולמשך זמן ההצפה.

אל עמק הבטיחה מתנקזים כמה נחלים מהגולן, ובהם נחל משושים, נחל יהודייה, נחל דליות, נחל שפמנון, נחל דוגה ונחל כנף. בשטח הבקעה (12 קמ"ר) מתפרשים אגני ההיקוות של הנחלים על שטח של כ-370 קמ"ר. הירדן המתנקז לעמק הבטיחה אחראי לכמות המים הגדולה ביותר הנכנסת לשמורה (500 מלמ"ק מים בשנה), ואחריו שני הנחלים האחראים לרוב הזרימות – יהודייה ומשושים. השמורה ניזונה ממים מתוקים וטריים שחלקם הם תוצר של שיטפונות, ונוצרה בה מערכת אקולוגית דינמית המשרתת את הסביבה.

שמורת הבטיחה מחולקת לשני חלקים: החלק היבשתי הגבוה (209-) משתרע על מרבית בקעת בית ציידה, ובו גם הדלתא של הנחלים הגולשים ממורדות הגולן, זורמים אל הכינרת ובדרכם מתפצלים ליובלים קטנים ומתאחדים בחלק הנמוך ללגונות פסטורליות. החלק הנמוך (215-) משתנה לפי עונות השנה בשל תנודות מפלס הכינרת. חלק מהשטח הזה, החלק המוצף כל השנה, יוצר לגונות יפהפיות, והחלק האחר, הנחשף בקיץ, יוצר אחו לח. בשנים שחונות מאוד גם שטחי הלגונות אינם מוצפים והדבר פוגע באיזון האקולוגי. הלגונות והאחו הלח הפכו לבתי גידול נדירים ושולטות בהן חברות צומח וחי ייחודיות.

למרות שפעת המים, כ-20% מהם מתאיידים וכ-2% נשאבים לחקלאות.
לעומת המים המתוקים, יש בשמורה גם מקורות מלחה עמוקים, ועם תנועת מי התהום והנביעות (המושפעות ממפלס האגם והמשקעים) הם מעלים מלחים אל פני הקרקע. המלחים נובעים בשני מוקדים עיקריים: סמוך לבית הבק ובאזור שפך נחל כנף, ובשנים שבהן מפלס הכינרת נמוך ממפלס מי התהום זורמים אל הכינרת כ-14,000 טון מלחים. תנודות מפלס הכינרת בשנים שחונות קטנות יחסית, לעומת משרע עצום של כארבעה מטרים בין שנים שחונות לגשומות. פשט ההצפה של נחלי הגולן הזורמים לבקעה רחב ומותנה בשיטפונות שבעקבות אירועי גשם וגם במפלס הכינרת. מעיינות הנמצאים בגבולות פשט ההצפה נפגעו במהלך פיתוח השטח וניקוזו.

 כיצד להגיע:

נוסעים על כביש עוקף כנרת (מס' 92). בצומת מעלה גמלא פונים מערבה בכיכר ומשם על כביש האספלט ממשיכים על פי השילוט "מג'רסה".

 

משך הסיור:

כ-2 קולומטרים
 

עונה מומלצת:

אביב - מרץ עד נובמבר
 

לא לוותר:

חבל להחמיץ את ההליכה במים

 

מה יש עוד?

מלתחות (14 לגברים + 14 לנשים)
טבון אפשרי רק בתאום מראש ובמזג אויר מתאים
ניתן להזמין פעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 

שעות פתיחה

ניתן להיכנס לשמורה עד שעה לפני שעות הסגירה הרשומות
 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
 • בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי            
 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

 דרכי התקשרות

טלפון: 04-6793410

 

מייל/ פקס: 04-6731851
 

כניסת כלבים

 

 מידע נוסף


  בשמורת טבע מג'רסה (בטיחה) מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • שביל אספלט - כולל גישה לתוך המים
  • בית שימוש​

  32.885839,35.642488
  שמורת טבע מג'רסה-בטיחה צילם אילן דקל
  שמורת הטבע מג'רסה-בטיחה צילם אילן דקל

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות
  • מצביעים ברגליים

   למעלה מ-1.5 מיליון מטיילים ביקרו במהלך יולי-אוגוסט בשמורות הטבע ובגנים הלאומיים.

   מצביעים ברגליים

  שמורת הבטיחה - מג'רסה - צילם יגאל דקל