פארק הכרמל

​​​

פארק הכרמל: גן לאומי ושמורת טבע הר הכרמל - ההר הירוק כל ימות השנה

"ראשך עלייך ככרמל", אמר משורר שיר השירים, ואמנם מאז ימי קדם הכרמל הוא סמל ליופי. החורש ירוק-העד, נופי הפרא מרהיבי העין, אתרי עבר חשובים ועולם עשיר של חי וצומח הפכו את הכרמל למרחב טבע ומורשת שאין שני לו בישראל. הכרמל מרושת בשבילי טיול, בחניונים ובמצפורים.

מוקדי עניין

 

מקום בארץ

פארק  הכרמל הוא בתחום הר הכרמל, בין ואדי מילח בדרום (כביש 70) לקצה הדרומי של העיר חיפה.

 

תצפיות נוף

מנזר המוחרקה:  גג המנזר מעניק מבט מרהיב על רמת מנשה, על עמקי הצפון, על הרי הגליל עד רכס הסולם, וביום בהיר עד כיפת החרמון.

גבעת ההגנה: נקודת תצפית מרהיבה על עמק עכו.

דרך נוף כרמל: לאורכה יש נקודות תצפית יפות על הגליל התחתון, על עמק עכו ועל הגליל העליון.

חוות משמר הכרמל: מרפסת תצפית על נוף מערב הכרמל ועל חוף הים.

הר שוקף: הפסגה הגבוהה של הכרמל התיכון צופה על מורדותיו המערביים ועל מישור החוף עד ארובות חדרה.

מצפור הסיירים ברכס כרמיה: מבט על מערב הכרמל ועל מישור חוף הכרמל.

 

תעודת זהות

פארק הכרמל משתרע על פני כ-124,000 דונם ובו גן לאומי ושמורת טבע בהיקף כ-60,000 דונם. הפארק יוצר מרחב רציף של שטחים פתוחים מן הגדולים שבישראל. ארגון אונסק"ו הכיר בכרמל כמרחב הביוספרי הראשון בישראל. 

 

הסיבות להכרזה

 • מרחב גדול של שטחי חורש ים תיכוני מפותח
 • מגוון גדול של תופעות גיאולוגיות
 • אתרים פרהיסטוריים עולמיים חשובים 

 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

 • פעילות להטמעת המרחב הביוספרי לשם שמירת האיזון בין אדם, טבע ומורשת
 • הסדרת שבילי הליכה למטיילים
 • מחקרים וניטור ללימוד והבנה של תהליכי שיקום חורש לאחר שרפות
 • בעקבות השרפה ב-2010 הקימה רשות הטבע והגנים את ענף היער, והוא פועל ליישום ממשק יערני אינטנסיבי לדילול יערות האורנים הצפופים וליצירת בית גידול הטרוגני עם מגוון ביולוגי רחב
 • חפירות ארכיאולוגיות בשיתוף משלחות חפירות מוסמכות
 • הקמת מרכזי מבקרים בשמורת חי-בר, בחוות משמר הכרמל ובשמורת נחל מערות
 • שיקום ושימור הטבע ובכלל זה השבת יחמורים לכרמל, חיזוק אוכלוסיית הנשרים באזור, ועוד
 • שיקום דרך נוף כרמל

פירוט מוקדי העניין

מבחר שבילים ואתרים

חי-בר כרמל: שמורת טבע לגידול בעלי חיים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור, ולהשבתם לטבע. בחי-בר מגדלים גרעיני רבייה של היחמור הפרסי ואייל הכרמל, נשרים ועופות דורסים. המקום פתוח למבקרים בשבת ובחג (בתשלום) ולקבוצות גם במועדים אחרים בתיאום מראש.

חורשת הארבעים: שביל מעגלי באורך 1.5 ק"מ. בדרך יש עצי אלון קשישים ותצפיות על מפרץ חיפה.

נחל כלח ("שוויצריה הקטנה"): שביל מעגלי באורך כ-3 ק"מ בנופי חורש ומצוקים. השביל עובר ליד צניר גדול, אחד מסמלי הכרמל. באזור זה שוחררו לטבע פרטים של יחמור פרסי.

רכס אצבע ומערת אצבע: שביל מעגלי באורך כ-3 ק"מ בנופי חורש, עם תצפית מרהיבה על מישור חוף הכרמל וביקור במערת אצבע. חלק מהשביל חופף לתוואי שביל ישראל.

נחל ספונים ומצוק מגדים: שביל באורך כ-4 ק"מ העובר במערה גדולה, בנופי חורש נמוך ובתצפית מראש מצוק מגדים על מישור חוף הכרמל. בדרך יש מדרון תלול למדי, אך קצר.

מנזר קרן הכרמל (מוחרקה): ביקור במנזר הכרמליתי שלפי המסורת בו הוכיח אליהו הנביא לעם שהוא הוא נביא אמת, לא נביאי הבעל. מגג המנזר יש תצפית מרהיבה על עמקי הצפון, על נחל קישון, על רמת מנשה ועל הרי הגליל. הכניסה בתשלום סמלי.

מחורבת כרך לקרן הכרמל: שביל לא מעגלי באורך כ-3 ק"מ. השביל עובר באתר של שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית, ממשיך בחורש מפותח ומסתיים במנזר קרן הכרמל (מוחרקה).

שמורת טבע נחל מערות: הוכרזה בשנת 2012 אתר מורשת עולמית ברשימת אונסק"ו. בשמורה  מערות של האדם הקדמון ובהן המחשות של אורח חייו. במערת הנחל יש חיזיון אור-קולי. הכניסה בתשלום.

נחל יגור: שביל לא מעגלי באורך 5 ק"מ מעספיא לקיבוץ יגור, למיטיבי לכת. בדרך יש סדרה של מפלי סלע (במפלים הגבוהים הותקנו ידיות אחיזה).

נחל נשר: שביל לא מעגלי באורך כ-2.5 ק"מ בחורש מפותח. השביל מסתיים בדרך נוף כרמל.

נחל נדר ונחל גלים: שביל מעגלי באורך 8 ק"מ, למיטיבי לכת. יורדים בנחל נדר ומבקרים בעין קדם, עולים בנחל גלים ומסיימים ליד נקודת המוצא בחניון טללים, ליד אוניברסיטת חיפה (החניה בשבת בתשלום).

מנחל אלון לחניון האגם: שביל לא מעגלי באורך כ-5 ק"מ. יורדים בחורש לבקעת אלון ובה סלעי טוף, נכנסים לנחל אורן, עוברים בעין אלון ומסיימים בחניון האגם.

נחל אורן: שביל לא מעגלי באורך 6 ק"מ. מתחילים במחצבות קדומים, יורדים לאורך שולי נחל אורן דרך הצנירים בסלע עד ערוץ הנחל, ומסיימים בחניון פתחת נחל אורן.

האנדרטה לנספים באסון השרפה בכרמל: אנדרטה מרשימה מדרום לכביש העולה לבית אורן (כביש 721) לזכר 44 הנספים בשרפה שפרצה בכרמל בשנת 2010. מהאנדרטה יורד שביל מסומן לחוות משמר הכרמל (ח'ירבת שלאלה) ולנחל אורן.

 

מבחר חניונים

מכל החניונים יוצאים שבילי טיול ברגל. הכניסה בתשלום לחלק מהחניונים בסופי שבוע. השהייה בחניון שוויצריה הקטנה ובחניון הצוק אסורה בשעות החשכה.

 • חניון פתחת נחל אורן:  הגישה מכביש 721, ליד כביש 4. זהו חניון גדול והוא שער הכניסה לכרמל מכיוון כביש החוף. מהחניון יוצא השביל העולה למערת אצבע. בשבת הכניסה בתשלום. החניון נגיש לאנשים עם מוגבלויות.
 • חניון האגם: הגישה מכביש 721, בגשר נחל אורן. מן החניון הגדול יוצא שביל המוביל לאגם מלאכותי ובהמשך לעין אלון.
 • חניון רקית: הגישה מכביש 721, דרך הכביש למלון יערות הכרמל. במקום שביל מעגלי קטן המוביל לשרידי בית הכנסת ולמערת קבורה מרשימה, מעוטרת בשתי רוזטות ובכתובת יוונית. בחורבה נותרו שרידי יישוב מהתקופות הרומית והביזנטית ובהם חציבות בסלעים, ברכת אגירה ובית בד. החניון נגיש לאנשים עם מוגבלויות.
 • חוות משמר הכרמל: חניון לילה מוסדר, מיועד לקבוצות. יכול לקלוט 800 איש. בחניון מקלחות עם מים חמים, מבנה שירותים, שירותי נכים, שולחנות עץ, תאים לטעינת טלפונים. הלינה בתשלום. תיאום: טל' 04-8220005, דוא"ל mc@npa.org.il.
 • חניון "שוויצריה הקטנה" וחניון הצוק: הגישה מכביש 672, מדרום לאוניברסיטת חיפה. נקודות יציאה לשבילי טיול בנחל כלח-גלים. חניוני יום, השהייה בלילה אסורה.
 • חניון גבעת ההגנה: הגישה מכביש 672 מצפון לצומת דמון. תצפית מרהיבה על מפרץ חיפה ורכס הסולם.
 • חניון הר אלון: הגישה מכביש 672, ממזרח לצומת דמון. מהחניון יוצא שביל נחל אלון.
 • חניון יער היערנים: חניון רחב ידיים בכניסה לדרך נוף כרמל. הגישה מכביש 7212 היורד לנשר.
 • חניון שביל ישראל: חניון קטן בלב החורש במפגש דרך נוף כרמל עם שביל ישראל.

 

למידע על חניוני פארק הכרמל - הקישו כאן  

 

גיאוגרפיה

הר הכרמל הוא שלוחה צפונית-מערבית של הר שומרון. השלוחה משתרעת מרמת מנשה בדרום עד מפרץ חיפה בצפון, ומן הים התיכון במערב עד עמק יזרעאל במזרח. גבולות הרכס ברורים מאוד ויוצרים חטיבה עצמאית על פני 232 קמ"ר.

הכרמל אינו הר גבוה מאוד. פסגתו מתנשאת לרום 546 מ' בלבד מעל פני הים, ובכל זאת בהיסטוריה הגיאולוגית הצטברו בו סוגי סלע רבים. הסלעים הנפוצים בהר הם סלעי משקע ימיים – גיר, דולומיט וקירטון. התפרצויות געשיות בעבר הקדום, כשההר היה עדיין שקוע בים, הולידו סלעי טוף, והם נפוצים במיוחד בבקעת אלון ובעמק מהר"ל. בכרמל יש גם סלעים שוניתיים, כלומר סלעים הבנויים משלדים של בעלי חיים ימיים כגון קונכיות ואלמוגים. מחשוף סלע שונית נאה במיוחד נגלה בתחום שמורת נחל מערות.

שברים גיאולוגיים יצרו מתלולים חריפים. המרשים שבהם הוא חלקו המזרחי של ההר – קיר זקוף המתנשא כ-500 מ' מעל עמק יזרעאל, ובמערבו מתנשא מצוק זקוף מעל מישור החוף. מצוק זה –  גובהו המרבי כ-200 מ' – נוצר בתהליך אחר: גלי הים היכו ברכס שוב ושוב ונגסו בו.

בתחום הגן הלאומי יש מובלעות של ארבעה יישובים: בית אורן, עין חוד, דאלית אל-כרמל ועספיא, ועוברים בו שלושה כבישים:

כביש עתלית-צומת דמון (כביש 721):  כביש בנוף מרהיב על גדתו הדרומית של קניון נחל אורן, מחייב נהיגה זהירה מאוד. זהו כביש הגישה לשבילי טיול רבים ולחניונים פתחת נחל אורן, חניון האגם, חניון הלילה של חוות משמר הכרמל, אחוזת יערות הכרמל, וכן לקיבוץ בית אורן.

כביש רכס הכרמל (כביש 672): חוצה את הכרמל לכל אורכו מצפון לדרום, ומקשר את אוניברסיטת חיפה עם כביש 70. הכביש עובר בחי-בר כרמל, בצומת דמון, בעספיא  ובדאלית אל-כרמל, וזהו כביש הגישה למוחרקה, לחניונים ולשבילי טיול רבים.

כביש נשר (כביש 7212): יורד בעיקולים חדים במדרון המזרחי התלול של הכרמל וחושף לנוסעים בו את נופי מפרץ עכו והרי הגליל. זהו כביש הגישה לדרך נוף כרמל ולפארק נשר.

 

ארכיאולוגיה והיסטוריה

בכרמל התגלה רצף התיישבות ארוך של האדם הקדמון. החוקרים מעריכים שהאדם החל להתיישב באזור זה לפני כמיליון שנה. נראה כי בתקופה הפליאוליתית התיכונה (250,000­­­-50,000 לפנה"ס) חיו באזור נחל מערות אוכלוסיות של האדם המודרני ולידן אוכלוסיות של האדם הניאנדרטלי – תופעה נדירה מאוד. כמו כן התגלו בכרמל שרידים מן התרבות הנטופית (לפני כ-12,000 שנה) ובהם מבני מגורים, קברים וחפצי אמנות. התרבות הנטופית מייצגת שלב ביניים בין תרבויות הנוודים לראשית החקלאות.

בתקופות ההיסטוריה היה הכרמל מיושב בדלילות. החורש הסבוך והמדרונות התלולים הקשו את העיבוד החקלאי, ומיעוט המעיינות מנע הקמת יישובים. לעומת זאת בחוף הכרמל התפתחו ערי נמל חשובות בזכות ניצול המפרצים הרבים, שפע המים והקרקע הפורייה. בקברו של קצין מצרי בשם אוני (וני) נמצאה כתובת מהאלף ה-3 לפנה"ס, המספרת על מסע צבאי בימי פפי הראשון (2325­-2275 לפנה"ס). בכתובת מצוין מקום בשם "אף האיילה", ויש הסבורים שזהו כינוי לכרמל.

גם בתקופת הברזל (התקופה הישראלית, 1200­-587 לפנה"ס) התקיימו רק יישובים מעטים בהר, בעיקר בבקעות הפוריות עמק מהר"ל ובקעת אלון, או בקרבת מעיין גדול כמו עין קדם. בתקופה הפרסית (587­-332 לפנה"ס) שימש הכרמל עורף חקלאי ליישובי החוף ומספר היישובים בו גדל. בימי אלכסנדר ינאי ואולי אף קודם לכן סופחו הכרמל וחופו למדינה החשמונאית, אך פומפיוס הרומאי ניתק את האזור מיהודה.

בתקופות המשנה והתלמוד, בעיקר לאחר מרד בר כוכבא (132 לספירה), היגרו תושבים רבים מיהודה לצפון הארץ וגם לכרמל. היישוב הגדול ביותר בהר מתקופה זו התגלה בח'ירבת סומקה, שם נמצאו שרידים של יישוב יהודי גדול מהתקופות הרומית והביזנטית. במקום התגלו שרידים של בית כנסת, בתי מגורים, בתי מלאכה, מתקנים חקלאיים ומערות קבורה. אחת מהן מעוטרת במנורת שבעה קנים.

לאחר המרד כבר היו הבקעות הפוריות של הכרמל מיושבות, והמתיישבים החדשים עסקו בעיקר בתעשייה, במלאכה ובעיבוד תוצרת חקלאית. בחורבת כרך התגלו ברכות מים חצובות בסלע, שרידי מבנים עם רצפות פסיפס, גתות וגושי זכוכית גולמית. יישובי הכרמל נעזבו במאה ה-4 וההר נותר נטוש עד להתיישבות הדרוזים בימיו של פח'ר א-דין (1590­-1634). בתקופה העות'מאנית התקיימו בכרמל כ-20 יישובים של דרוזים. רובם חרבו ותושביהם התכנסו לשני הכפרים דאלית אל-כרמל ועספיא, והם משגשגים בכרמל בימינו.

בשנת 1942 הועידו הבריטים לכרמל תפקיד: הם חפרו בכרמל תעלות קשר ובונקרים כדי לעצור פלישה גרמנית מכיוון מצרים, ולמרבה המזל לא הייתה פלישה. במלחמת העצמאות התנהלו קרבות על השליטה בדרכים העוברות בשולי הכרמל מחיפה לתל-אביב ומחיפה לעמקים.  

 

צומח

בזכות הקרבה לים זוכה הכרמל בכמויות משקעים נכבדות, והן מאפשרות צמיחת חורש ים תיכוני מפותח. הפריחה העולה באביב ססגונית ומגוונת – 670 מינים שונים של צמחים מצאו את משכנם בהר זה. בשל מיעוט המעיינות הייתה התיישבות האדם בהר מצומצמת בימי קדם. היעדרותו סייעה להשתמרות החורש, ובזכות המשקעים והלחות הרבה השוררת בכרמל החורש מתאושש במהירות יחסית משרפות שפוגעות לעתים בהר.

בטיפוס החורש הנפוץ בכרמל שולט אלון מצוי, והוא מפותח מאוד במדרונות שמעל יגור, בסביבות נחל כלח ("שוויצריה הקטנה") ובקרן הכרמל (מוחרקה). חורש האלון המצוי יוצר סבך בלתי עביר לבני אדם, וכדי לעבור בו צריך לפרוץ שבילים.

בנחלים העמוקים והמוצלים של הכרמל צומחים מורן החורש – עץ נדיר בישראל, המשמש גם לנוי ופורח באביב בפריחה שופעת; וער אציל, שעליו משמשים לתיבול וידועים בשם עלי דפנה.

יחידת צומח אחרת היא חברת החרוב המצוי ואלת המסטיק, הנפוצה מאוד בחלק המערבי של הכרמל, עד לרום כ-300 מ' מעל פני הים. בין העצים יש רווחים גדולים ובשטח הפנוי צומחים מינים רבים של שיחים כגון קידה שעירה הפורחת בצהוב, לוטם מרווני הפורח בלבן ולוטם שעיר הפורח בוורוד. אל הצבעים העזים מצטרף ניחוח צמחי התבלין – מרווה משולשת (מרמיה) ואזוב מצוי (זעתר).

היערות הטבעיים של אורן ירושלים בכרמל הם תופעה יוצאת דופן בישראל, שכן שלא כמו באזורים אחרים בארץ, כאן נותרו אוכלוסיות טבעיות של יערות אורן ירושלים, בעיקר ליד בית אורן ועספיא. יערות אלה נפגעו פגישה קשה בשרפה הגדולה ב-2010.

בקרקעות שנוצרו על הסלעים הגעשיים אין מתפתח חורש וגם לא צמחים חד-שנתיים, אולי בגלל משק מים גרוע. הצמחים הנפוצים באזורים אלו הם בתות דלילות של זקנן עשיר, קורנית מקורקפת, קידה שעירה ועירית גדולה.

מינים מיוחדים הראויים לציון הם צמחים ייחודיים לכרמל : השיח רתמה קוצנית, חלבלוב השיח – הצומח בישראל רק במורדות הפונים לים של נחל שיח – ושום סתווי – מין נדיר מאוד, הצומח ביובלים העיליים של נחל נשר ונחל יגור. מין נדיר אחר הוא שושן צחור, הפורח במאי במצוקי נחל כלח.

בכרמל יש גם יערות נטע אדם, והם מכסים כ-30,000 דונם. מלאכת הייעור החלה בימי המנדט הבריטי, והקרן הקיימת לישראל המשיכה בה. עם העצים הנטועים נמנה אורן הצנובר, שזרעיו ידועים בכינוי "פיניונס" והם משמשים למאכל. חלקת יער נאה של אורן הסלע משתרעת מצפון לצומת אלייקים (כביש 672, בין סימני ק"מ 29-28).

 

חי

עד תחילת המאה ה-20 היה הכרמל מקלט לבעלי חיים רבים, אך פעילות האדם גרמה התמעטות ניכרת באוכלוסייתם. כאן הושמדו הפרטים האחרונים של היחמור ואייל הכרמל, והצבאים כמעט נעלמו. בעשורים האחרונים ננקטים צעדים להפוך מגמה זו. אוכלוסיית הצבאים ומינים אחרים התאוששה מעט, ובשנת 2015 החלה רשות הטבע והגנים להשיב את היחמור הפרסי לנופי נחל כלח ונחל גלים מפרטים שמקורם בגרעין הרבייה בחי-בר כרמל. גם התנים שבו להתרבות אחרי ההרעלות שעשו בהם שמות בשנות ה-60, וחזירי הבר התרבו בכרמל עד כדי כך שהם גורמים נזקים לחקלאות ומטרד לתושבי חיפה.

מינים אחרים של בעלי חיים המתקיימים בכרמל הם צבוע, גירית, שפן הסלעים ונמייה. במכרסמים נפוץ מאוד בחורש יערון גדול – מכרסם באורך כ-12 ס"מ בעל גב אפור, גחון לבן וזנב ארוך מאורך הגוף כולו. היערון פעיל בלילה ולכן קשה לצפות בו, אך אפשר לזהות בקלות את "שולחנות האכילה" שלו – חורי סלע ובהם בלוטים למכביר. המערות הרבות שבכרמל משמשות מקום משכן מצוין למינים רבים של עטלפים.

הכרמל הוא גבול התפוצה הדרומי בעולם של הסלמנדרה המצויה – מין מקבוצת הדו-חיים הניכר בכתמיו הכתומים על רקע צבע גופו השחור. בכרמל נפוצים גם מינים רבים של זוחלים, המצויים גם באזורים אחרים שבתחום החבל הים תיכוני בישראל. בכרמל היה בעבר אחד הריכוזים הגדולים של עופות דורסים בישראל ובהם נשר, עיט נצי ובז צוקים ודורסי לילה כגון אוח וכוס. בחי-בר כרמל נעשים ניסיונות לגדל את מיני העופות האלה ולהשיבם לנופי ההר. הניסיונות מוכתרים בהצלחה בשנים האחרונות, והכרמל הפך למקלט חשוב לנשרים בישראל.

הכרמל עשיר מאוד גם בציפורי שיר. עם היציבות שבהן נמנות שחרור, חוחית, צופית, פשוש וגדרון – עוף זעיר שבונה את קנו מטחבים בסדקי סלע. בעבר היה הכרמל מקום משכנו האופייני של העורבני, אך מכאן הוא התפשט לאזורים אחרים בארץ.

כיצד להגיע

:
מכביש 4 (ת"א - חיפה הישן) דרך צומת אורן מזרחה. מכביש 70 (פרדיס - יוקנעם) מערבה למחלף אליקים ומהעיר נשר לכיוון האוניברסיטה.
קוים 22, 37, 24, מחיפה (עירוני) או 137 מחיפה לבית אורן.
 

משך הסיור:

שעה - כל היום

 

עונה מומלצת:

כל השנה
 
שימו לב: בימות הקיץ מפלס מי התהום יורד ויתכן ובריכת השכשוך בעין אלון והאגם יהיו יבשים
 
ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 

מוקדי עניין:

לינת שטח (ללא חשמל וללא מקלחות)
 

שעות פתיחה

הפארק פתוח למטיילים ולמבקרים בחניונים כל השבוע.

קבוצות, אירועים, פעילות מסחרית:  יש לתאם מול משרד פארק הכרמל – 04-8228983 (כרוך בתשלום)

 

דרכי התקשרות

 טלפון: 04-8228983
 פקס: 04-8322287
דוא"ל    gl.carmel@npa.org.il
 ​

כניסת כלבים

כניסת כלבים מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה, לפרטים הקישו כאן

 

  בגן לאומי הר הכרמל מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • חניון טללים
  •  חי-בר כרמל כולל שבילים
  • שולחנות פיקניק
  • בית שימוש
  • מרפסות תצפית ושילוט​

  32.714075,34.976244
  מטיילים בנחל אורן בכרמל צילום דותן רותם
  מטיילים בנחל אורן בכרמל צילום דותן רותם

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות