שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

​​​

נחל דרגה הוא אחד מנחלי האכזב הגדולים במדבר יהודה, המתחיל בקו פרשת המים בדרום שכונת תלפיות הממוקמת בדרום-מזרח ירושלים ומתנהל כ-43 ק"מ עד שנשפך לים המלח, תוך שהוא חוצה יחידות נוף רבות מן ההר אל המדבר.

אגן ניקוזו הגדול יחסית אוסף מים מגוש עציון ועד דרום ירושלים ומשתרע על כ-240 קמ"ר. יובלו הגדול ביותר הוא נחל תקוע, המנקז את אזור ההרודיון ואזור מדרום לבית לחם. 

שמירת טבע

ערוצו של נחל דרגה עובר בשתי שמורות טבע המאפשרות הגנה על בתי הגידול ותצורות הנוף שבו – שמורת טבע נחל דרגה עילי שצדה המערבי מתחיל עמוק ברמת המדבר (נ"צ 231314/616618) ומתחברת לשמורת טבע מצוק ההעתקים (נ"צ 234653/612084), המסתיימת בתחתית מצוק ההעתקים בסמיכות לכביש 90. רצף זה מאפשר לשמור על מרביתו של הנחל באזורו המדברי וכן על תצורותיו הקניוניות. שמורת טבע נחל דרגה עילי כוללת מרבצי אבן גיר רכה יחסית (קעקולה) המשמשת לבנייה של קירות אבן חיצוניות. בעבר נתפסו בשמורה כורי אבן שחצבו באופן בלתי-חוקי והובאו לדין. לאחר חתימת הסכמי אוסלו עם הפלסטינים ופירוז השטחים, שכלל פינוי מרבית מאחזי צה"ל באזור, התגבר מאוד הציד הבלתי-חוקי. הציד בנחל דרגה עילי כלל בעיקר צבאים שכמעט ונעלמו מהאזור. בעבר היו חלקיו הפתוחים של נחל דרגה עילי בית גידול עשיר במזון לצבי הישראלי, אולם כיום מראה צבי בערוצו של הנחל נדיר ביותר. ציד הוא גם אחת הסיבות העיקריות להיעלמותם של נמרי מדבר יהודה. נחל דרגה היווה בעבר הלא רחוק טרטוריה של שני נמרים, אולם לצערנו תצפית בנמרים כבר אינה חלק מחוויית הטיול באזור. באזור מצוק ההעתקים ניתן מדי פעם לצפות ביעלים שבית גידולם הוא מצוקים תלולים. ציד יעלים עדיין מתרחש בתדירות רבה וסימניו ניכרים: בעדויות של דם ושרידי תחמושת בנחל עצמו (ובנחלים אחרים באזור), בחלקי יעלים שניצודו ובמספרם הפוחת של היעלים. 

התמצאות

כנהוג בימי קדם ועד למתן שמו העכשווי של הנחל היו מקטעיו השונים קרויים בשמות שונים. מאזור הכפר זעתרה הנמצא כקילומטר צפונית להרודיון ומזרחה - שמו של הנחל הוא ואדי תעמרה על שם בני שבט זה שמתגוררים בכפרים רבים על שדרת ההר. לאחר כמה קילומטרים (בנ"צ 231314/616618, בגבולה המערבי של שמורת טבע נחל דרגה עילי), מחליף הנחל שמו לוואדי אל-חיסווא (עד נ"צ 233505/613387). מזרחה משם משנה שמו לוואדי אל-חלטאמה, זאת עד למפגש הוואדי עם דרך הג'יפים הירוקה שמספרה 8433 – בנ"צ 234653/612084 שם משנה הוואדי את שמו לוואדי אל-מאשש - "ואדי התאנים המיובשות בציפוי שמן זית". יש הסבורים שמקור השם הוא המעדן שיושבי המדבר בימי מרד בר-כוכבא וגם הבדואים של תקופתנו ניזונו ממנו. פירוש אחר לשם הוא המרקם החלבי שנוצר בזרימת השיטפונות כתוצאה מכמות גדולה של אבנים גדולות וקטנות. הוואדי נקרא מאשש עד למפגש עם נחל תקוע, שם שוב יחליף שמו ולמרחק של כ-200 מטרים ייקרא ואדי מורבעאת, על שם המערות המרובעות הנמצאות על גדתו הצפונית - זאת עד המעוק הראשון (נ"צ 235511/610502); משם ועד לים המלח שמו של הנחל ואדי דרג'ה (נחל דרגה, המדרגות).

נחל דרגה תחתון

קטע זה הוא המרשים, המסוכן והמאתגר בנחל וכולל בתוכו שני מעוקים (קניונים) צרים. קירותיו החתורים ברובם בתצורת "מאשש" העשויה גיר קשה והמרכיבה ברובה את מצוק ההעתקים, נישאים לגובה עשרות מטרים. בקטע זה "נופל" הנחל במדרגות רבות היוצרות מפלים שבתחתית כל אחד מהם יצרו כוחות המים והסחף, היורדים בעוצמת השיטפונות הרבים, גבים שבהם נאגרים מי הגשמים בשוך השיטפונות בכל שנה. בשל המבנה הצר של הנחל רוב הגבים שבו אינם חשופים לשמש ישירה ולכן בחלקם מים כל ימות השנה. בזכות מקור מים זה מעוקי הנחל הם אבן שואבת לבעלי חיים, בעיקר בחודשי הקיץ החמים שבהם מתייבשים מקורות המים האחרים במדבר. יעלים, שפני סלע, זאבים, צבועים, שועלים, קרקלים ועד לא מזמן נמרים, בעלי כנף כמו טריסטרמית, עורבים, לילית מדבר, אוח מדברי, נשרים, עיט ניצי, שרקרקים ואחרים מוצאים בנחל מקום משכן קבוע וחלקם הגדול מגדל בו דורות חדשים. קסמו של הנחל לא פסח גם על בני האנוש. במערות מורבעאת בנחל התגלו באמצע שנות החמישים עדויות כי שימשו מקום מושבם האחרון של קומץ מלוחמי המרד ברומאים. במערות אלו כנראה בילה את ימיו האחרונים מפקד המרד שמעון בר-כוזיבה (כוכבא), מי שנחשב בידי כמה חכמי התקופה, בהם רבי עקיבא, ל"מלך המשיח". עוד כתבו חכמי אותה תקופה על משפחות רבות שנסו למדבר, לאזור עין גדי ולמורבעאת, מאימת הרומאים ונשאו עמם את גווילי הקודש. פליטי מרד זה רעבו למוות במערות ואף אכלו מבשר חבריהם המתים. הגווילים שהושארו במערות (רובם נשדדו בידי בדואים) היו עדות אחרונה לסוף המר של לוחמי המרד.                         

מסלולי הליכה עיקריים

נחל דרגה תחתון מצריך הרשמה מראש - הקישו כאן

מסלול אתגרי, מיועד למיטיבי לכת, חסרי פחד גבהים ויודעי שחייה. המסלול מתחיל בשביל הליכה מספר 8426 המסומן בצבע שחור המסתעף מדרך הג'יפים שמספרה 8433 המסומנת בצבע ירוק – כ-2 ק"מ מערבית למצוקי דרגות (ראו מפת סימון שבילים מספר 8). שביל ההליכה השחור יורד בתלילות על גדתו הצפונית של נחל דרגה עד למפגש נחלים דרגה-תקוע, שם נפנה מזרחה לשביל הליכה מספר 8428 המסומן בצבע ירוק המתנהל כ-7 ק"מ עד מפגש נחל דרגה עם כביש מספר 90 (כביש ים המלח), צפונית לקיבוץ מצפה שלם. הנחל צופן בחובו שני מעוקים בעלי קירות כמעט מאונכים, בגובה עשרות מטרים, וכמה עשרות גבי מי שיטפונות עמוקים שחלקם אוגרים מים כל ימות השנה.  

טיול בנחל דרגה תחתון מחייב רישום מקדים ועמידה בתנאים האלה:

 • הכניסה מגיל 10 ומעלה בלבד.
 • חובה להצטייד מראש בחבל גלישה באורך 30 מטר לפחות.
 • במקרה של קבוצה, יש להצטייד בחבל מתאים בעבור כל 10 מטיילים.
 • חובה לדעת לשחות (במסלול גבי מים עמוקים המחייבים מעבר בשחייה).
 • יש לנעול נעלי הליכה נוחות (הכניסה בסנדלים אסורה).
 • הכניסה מותרת עד השעה 09:00 בשעון חורף ועד 10:00 בשעון קיץ, במידה ונכנסו לנחל 200 מטיילים לפני השעות המצוינות – הנחל ייסגר.
 • הכנסת בעלי חיים אסורה.
 • הצטיידו בטלפון, בפנס ובשקיות אטומות בעבור הטלפון ושאר הציוד (הכול נרטב! אין אפשרות לטייל במסלול ללא כניסה מלאה של הגוף והציוד למים עמוקים).
 • חובה לבדוק שתנאי מזג האוויר מאפשרים כניסה למסלול ביום הטיול.
 • סיפור דרך מפורט יותר של המסלול, כולל נקודות חשובות להכנה, תמצאו כאן  http://nahaldarga.org.il//

ואדי מאשש ומערות מורבעאת:

מסלול מעגלי למשפחות המתחיל בשביל הליכה מספר 8426 המסומן בצבע שחור המסתעף מדרך הג'יפים שמספרה 8433 המסומנת בצבע ירוק (כ-2 ק"מ מערבית למצוקי דרגות) ויורד בתלילות על גדתו הצפונית של נחל דרגה. מהשביל השחור מסתעף שביל "שקוף" המטפס כ-200 מטרים למערות מורבעאת וחוזר באותו הנתיב חזרה אל השביל השחור המאפשר ביקור במערות. משם מערבה על השביל השחור עד מפגש הנחלים דרגה-תקוע שם נפגש השביל השחור עם שביל הליכה בצבע אדום שמספרו 8341 המוביל במעלה נחל דרגה (בקטעו זה נקרא גם מאשש), תוך טיפוס ביתדות ומאחזי יד המותקנים בחלק ממפלי הנחל והשביל, עד מפגשו שוב עם דרך הג'יפים הירוקה שממנה התחיל שביל ההליכה השחור, ומשם חזרה למקום תחילת המסלול.

​כיצד מגיעים: 

 נוסעים על כביש 90 בין קילומטר 258 ל 259 פונים לדרך אספלט המסתעפת מערבה ומטפסת כ- 7 ק"מ עד למצוקי דרגות.

מומלץ להצטייד

במפת סימון  שבילים

מספר 8 – צפון מדבר יהודה וים המלח.
סימון המסלול בצבעי ירוק (8433) > שחור (8426)> ירוק (8428)

 

דמי כניסה:

ללא תשלום


  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  31.619913,35.419149
  שחרור נשר בנחל דרגה-צילמה סיגלית כהן
  שחרור נשר בנחל דרגה-צילמה סיגלית כהן