מוזיאון השומרוני הטוב

​​​

השומרוני הטוב מכניס אורחים

האתר נמצא לצד הכביש המהיר המחבר בין ירושלים לים המלח. במשך דורות רבים היה התוואי הזה בשימושם של צליינים, נזירים וחוקרי מקרא, בדרכם אל אתר הטבילה בנהר ירדן (קאסר אל-יהוד). ראשיתה של דרך זו בימי הבית הראשון, והיא זכתה לפריחה בתקופות הביזנטית והצלבנית. כיום מוצגים במקום שרידים ארכיאולוגיים ובהם פסיפסים מרשימים 

מוקדי העניין המרכזיים

 •  מבנה עתיק בעל שישה אולמות שעבר שימור, ונבנה בתקופה העות'מאנית כפונדק דרכים.
 • מוזיאון המציג שרידים ארכיאולוגיים, ובהם עושר פסיפסים מרהיבים מהתקופה הביזנטית. אחד האגפים במוזיאון מוקדש לסיפורה של העדה השומרונית, קורותיה ומנהגיה.
 • כנסייה קדומה וחצר המציגה שלל ממצאים ארכיאולוגיים 

היסטוריה

משל השומרוני הטוב -

ביקור במקום מתחיל בראש ובראשונה במקור שמו: זהו הד לסיפורו של השומרוני מן הברית החדשה, שעשה חסד עם רעהו. תמציתו של המשל הוא  אדם נשדד ונותר פצוע על אם הדרך. כהן ולוי שעברו במקום לא הושיטו לו עזרה, ואילו השומרוני, שביהדות היה נחשב במעמד פחות, הוכיח שהוא אנושי יותר מהם וסייע לאדם הפצוע, הביאו לפונדק ואף שילם על הלנתו וכלכלתו שם. משל זה הפך בנצרות סמל של עזרה לאחר בעת צרה בלי לצפות לתמורה, והמקום זוהה בתקופה הביזנטית עם הפונדק שנזכר במשל.
הממצאים המוצגים באתר נבחרו כך שיתאימו לרוח המשל הנודע והם מציגים עדויות היסטוריות של בני הדתות יהדות, נצרות והשומרונים. אלו לוקטו במשך שנים רבות מיהודה, שומרון ועזה, במטרה לשמרם מפני פגיעה ולהציגם לקהל הרחב.

ארכאולוגיה

אוסף הפסיפסים 

הפסיפסים הנמצאים באתר נוצרו בתקופה הביזנטית (המאה הרביעית עד השביעית לסה"נ), תקופה שבה מלאכת הפסיפסים שגשגה והייתה נפוצה למדי בארץ-ישראל  ובארצות שכנות.
בשטח הפתוח של אתר השומרוני הטוב מוצגים פריטים מעוררי עניין, בהם פסיפסים מדיר קלעה, מחורבת בריכות, משוהם, מנערן, מבתי כנסת שומרוניים, מכנסיות בשילה ומאתרים נוספים. "פסיפס עזה" - רצפת הפסיפס הגדולה בכניסה לאתר - הוא אחד הפסיפסים המרתקים שבו: רצפת הפסיפס התגלתה בשנות השישים של המאה שעברה בבית כנסת יהודי שנחשף בעזה, והובאה לכאן במלאכת מחשבת מורכבת. עיון ממושך בה יגלה מדליונים המורכבים מצמחים שונים ומבעלי חיים בהם נמר, לביאה, ג'ירף, טווס, זברה ועיטורים נוספים.  
המוזיאון, שנחנך בשנת 2009 על ידי קמ"ט (קצין מטה) ארכיאולוגיה במינהל האזרחי ליהודה ושומרון ועבר לידי רשות הטבע והגנים ביולי 2010, הוקם במבנה קיים מהתקופה העות'מאנית. המבנה המקורי, שכלל שישה אולמות, שימש תחנת דרכים. אחד האגפים במוזיאון מוקדש לסיפורה של העדה השומרונית, קורותיה ומנהגיה.

עוד במוזיאון:

ממצאים ארכיאולוגיים מעניינים, בהם כתובת קבר של אחד מראשי מנזר מרטיריוס הסמוך, שולחן שיש שנחשף במנזר מרטיריוס, דוכן דרשות מגולף באבן ותיבת שיש דמוית סרקופג מכנסייה בחורבת בית סילה ועוד.


כנסייה קדומה וחצר ארכיאולוגית

בשנת 1934 התגלתה במקום כנסייה שנחפרה. מאז החפירה נבזזו רבות מאבני הפסיפס שעיטרו את רצפתה. משום כך שוחזרה ורוצפה מחדש רצפתה של הכנסייה בכ-1.7 מיליון אבני פסיפס. בכנסייה מקורה זו, שבה ניצבות כיום שורות ספסלי עץ,  נערכות מעת לעת מיסות של בני זרמים שונים בנצרות.
בחצר הארכיאולוגית מוצגים לראווה ממצאים מקומיים או כאלו שהובאו לכאן: בורות מים, סרקופגים שומרוניים, כותרות מעוטרות, מעגלות קדומות (שתפקידן היה הידוק טיח ששימש לבנייה) ועוד.  
החצר עצמה מרתקת לא פחות מהתצוגה המופיעה בה: ארכיאולוגים שחפרו באתר חשפו בו ממצאים המתוארכים החל מן המאה הראשונה לפסה"נ – עדות לפעילות השוקקת שהתקיימה במקום. נוסף על כך, במאות הרביעית והחמישית לסה"נ פעלה כאן ככל הנראה מצודה, ובמאה השישית נבנתה אכסניה עבור עולי רגל שפקדו את תוואי הדרך הידועה. האכסניה עשתה שימוש במבנה מרובע שבו חצר מרכזית שבלבה בור מים גדול, חדרי מגורים וכנסייה רחבת ידיים. 
 
​​

​עונה מומלצת:

כל השנה  

מה עוד?

מומלץ להשלים את הביקור באזור בביקור במוזיאון הצייר משה קסטל במעלה אדומים  

ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן

שעות פתיחה

הכניסה למוזיאון נסגרת שעה לפני שעות הסגירה הרשומות

שעון קיץ:

 בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 
לאתרים מרטריוס ואוותימיוס 
הכניסה לקבוצות בלבד ובתאום מראש
בטלפון: 02-6338230
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 
בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

 דרכי התקשרות

 טלפון: 02-6338230
 
פקס: 02-6338231
   
 

הזמנת הדרכות

ניתן להזמין סיור מודרך לקבוצות (בתשלום) בשפות אנגלית או עברית. במרכז חינוך והסברה שומרון
טלפון: 09-9539222

כניסת כלבים

מותרת ברוב חלקי האתר - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה
אסורה כניסת כלבים למבנה המוזיאון
 
 
מצורפת דפדפת האתר

  במוזאון השומרוני הטוב מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • מערך הכניסה המונגש כולל חניה
  • בית שימוש
  •  הגישה מהחניה ועד לאתר הארכיאולוגי בשביל כורכר מהודק
  •  אתר העתיקות
  • התצוגה המוזיאונית והתצפית לנוף מונגשים
  •  באישור מיוחד מותר להתקרב עם הרכב עד לבניין המוזיאון​

  31.816105,35.359479
  מוזאון השומרוני הטוב
  השומרוני הטוב

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות