פארק (גן לאומי) קומראן

​​​

שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס התיישבו במקום בני כת המדבר, כותבי המגילות הגנוזות הנחשבות לממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר שהתגלה במאה ה-20, מהם ניתן ללמוד על אורח החיים מצית הדמיון של תושבי קומראן הקדמונים

מוקדי עניין

 • אתר ארכיאולוגי
 • תצוגה של פריטים ארכאולוגיים ומיצג על תולדות קומראן
 • הפעלת הדרכות חווייתיות

 

מקום בארץ

פארק קומראן שוכן בצפונה של בקעת ים המלח. לבאים מצפון: מצומת אלמוג נוסעים דרומה בכביש 90, פונים ימינה בכביש הגישה לקיבוץ קלי"ה ומיד שמאלה לאתר קומראן.

תצפיות נוף

סככת תצפית מעל נחל קומראן: נקודת תצפית על נחל קומראן, על מערת המגילות מספר 4 ועל מערות אחרות, וכן על קניון נחל קומראן המגיח ממצוק מדבר יהודה.

מגדל התצפית במצודה: המגדל שימש נקודת תצפית ושמירה מפני התקפות של נוודים. הוא צופה על בקע ים המלח, על מצוק ההעתקים ועל הרי מואב. 

תעודת זהות

פארק (גן לאומי) קומראן משתרע על פני כ-480 דונם. האתר מציג לראווה את שרידי היישוב קומראן וממחיש בעזרת סרטון, מוצגים ואמצעי המחשה את דרך החיים המיוחדת של כת בני המדבר. מגילות ים המלח מכילות מידע רב להבנת נוסח המקרא ולהבנת היהדות בימי בית שני והברית החדשה. 

הסיבות להכרזה

 • החשיבות ההיסטורית והארכיאולוגית של קומראן
 • שימור שרידי קומראן הקדומה

 

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

 • חפירות ארכיאולוגיות באתר בשיתוף גורמי מקצוע
 • שימור השרידים והמבנים באתר
 • הפעלה של מערך כניסה
 • הקמת מוזיאון ואולם והקרנת סרטון בכמה שפות על בני כת המדבר ועל המגילות הגנוזות
 • הכשרת מסלול טיול נגיש והצבת שלטי הסבר והמחשה
 • הכשרת אתר לגלישת צוקים בקניון נחל קומראן

פירוט מוקדי העניין

תצוגה של פריטים ארכיאולוגיים ומיצג על תולדות קומראן: הביקור באתר נפתח בהקרנת סרטון על תולדות קומראן. מאולם ההקרנה יוצאים למוזיאון קטן ובו המחשה של אורח החיים במקום. מהמוזיאון יוצא שביל הסיור לאתר. השביל עוקב אחר התוואי של אמת המים שאספה את מי השיטפונות מנחל קומראן.

ביקור באתר הארכיאולוגי: המבנים שנחשפו בקומראן מעידים על אורח חיים שיתופי, והשביל עובר דרך חדרי אספות, חדר אוכל מרכזי, שבו נערכו סעודות טקסיות, שרידי מטבח, מגדל שמירה, בתי מלאכה לכלים ואורווה.

בולט במיוחד מספרן הרב של מקוואות הטהרה – ממצא העולה בקנה אחד עם ההקפדה של תושבי קומראן על היטהרות. ריכוז גדול של מקוואות נמצא ליד חדר האוכל, שבו התכנסו אנשי קומראן לסעודות משותפות.

בשני חדרי הסופרים נמצאו קסתות דיו מחרס וקסת דיו ממתכת והם מרגשים במיוחד משום שייתכן שבהם כתבו אנשי קומראן את כתביהם. בחדרים אלו נחשפו מאות נרות חרס. לאורם כתבו ולמדו גם בלילה.  

ממזרח לסככת התצפית נחשף בית הקברות. הוא הוקם ממזרח ליישוב והתגלו בו כ-1,100 קברים, מרביתם של גברים. הקבורה נעשתה בשוחות בכיוון צפון-דרום. הגופות הונחו על הגב והידיים הונחו בצדי הגוף.

הפעלת הדרכה חווייתית – באתר עורכים סיורים ליליים לאור עששיות וסיורים מומחזים המשחזרים את גילוי המגילות ואת המבצע הדרמטי לרכישתן.

גיאוגרפיה

קומראן שוכנת בצפונה של בקעת ים המלח, למרגלות מצוק ההעתקים. לאנשים שראו בכת תחליף לבית המקדש, מקום זה היה אידיאלי: אף על פי שהיה מבודד, הוא היה במרחק יום הליכה אחד בלבד מירושלים.

לתושבי קומראן היו שני מקורות מים עיקריים: עינות צוקים – מעיינות שופעים הנובעים 3 ק"מ מדרום לקומראן – ונחל קומראן, שערוצו קרוב ליישוב. תושבי קומראן בנו מאגרים והיטו אליהם חלק ממי שיטפונות החורף הזורמים בנחל.

על פי הממצאים שהתגלו באתר תושבי קומראן עסקו בענפי בחקלאות כגון גידול תמרים וחיות משק.

 

ארכיאולוגיה והיסטוריה

יש המציעים לזהות את חורבת קומראן עם היישוב סככה, הנזכר במקרא. היישוב התקיים כ-200 שנה, מהמאה ה-2 לפנה"ס עד שנת 68 לספירה – תקופה סוערת בחיי עם ישראל. על פי הממצאים התגוררו בו 150 עד 200 איש.

המקום זכה בפרסום עולמי בזכות הכתבים העתיקים שהתגלו במערה סמוכה לאתר. המגילות הן קטעים של כ-800 ספרים מתקופת בית שני – הכתבים הקדומים ביותר בעברית שהתגלו בארץ ישראל – ובהם גם הטקסט השלם של ספר ישעיהו.

מהטקסטים שנמצאו ומן הממצאים שהתגלו בקומראן מסיקים חלק מהחוקרים שיושבי המקום נמנו עם בני כת האיסיים, המכונה במחקר "כת בני המדבר", "כת מדבר יהודה" או "אנשי היחד". אנשים אלו חיו חיים סגפניים, הקפידו על לימוד המקרא ודיני הטהרה וחיו חיי שיתוף. מספרן הרב של בריכות המים והמקוואות שהתגלו באתר מלמד על חשיבותן של הטבילה והטהרה בחייה של קהילה זו. 

תושבי קומראן האמינו בגזרה הקדומה, ולפיה אדם נולד "בן אור" או "בן חושך" וגורלו נקבע מראש. הם ראו בעצמם בני אור. בני הכת הנהיגו לוח שנה מבוסס על השמש וקבעו מועדי חגים משלהם. יש הסבורים שמאורח חיים זה צמחה תנועת הנזירות בנצרות. יוחנן המטביל חי חיי נזירות במדבר, הטיף להיטהרות ולחזרה בתשובה, ועל פי המסורת היה גם בקומראן. (המרחק מקומראן לאתר ההטבלה של יוחנן בנהר הירדן אינו רב.

​כיצד להגיע:

האתר נמצא בצפון ים המלח. נוסעים על כביש 90 וליד קיבוץ קלי"ה פונים מערבה לפי השילוט.   

עונה מומלצת: 

סתו, אביב

משך הסיור

בין חצי שעה לשעה
 
ניתן להזמין טקסים ופעילויות - למידע נוסף הקישו כאן
 
יש שולחנות פיקניק בחנייה בלבד

שעות פתיחה

* הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.

בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות

טלפון  02-9942235

פקס: 02-6482568

דוא"ל: gl-komeran@npa.org.il

פייסבוק: גן לאומי קומראן

הדרכות

ניתן להזמין סיור מודרך לקבוצות (בתשלום) בשפות אנגלית או עברית
בטלפקס 02-6541255 או בדוא"ל: mh.deadsea@npa.org.il

כניסת כלבים

מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה, לפרטים הקישו כאן

  בגן לאומי קומראן  קיימות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות:

  • מערך כניסה, כולל חניה
  • שירותים
  • תצוגה מוזיאונית וסרט עם כתוביות בשפות שונות
  • באתר הארכיאולוגי שביל מותאם לכיסאות גלגלים
  • תצפיות
  • סככות צל
  • שילוט

  31.741601,35.460146
  גן לאומי קומראן
  גן לאומי קומראן

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות

  ​   ניתן להזמין טקסטים ופעילויות

  הטקסים והפעילויות שלכם בגן לאומי קומראן

  גן לאומי קומראן