שמורת טבע מערת הנטיפים

​​​

בשמורה שטח חורש טבעי נרחב ומערת הנטיפים הגדולה והיפה במערות הארץ. הכניסה לבטן האדמה מאפשרת ביקור בעולם אגדות קסום ומופלא של פסלי אבן מעשה ידי הטבע. נטיפים וזקיפים בשלל צורות מעוררים את דמיונם של גדולים וקטנים ומבטיחים חוויה מרהיבה.

מוקדי עניין מרכזיים

 • רחבת תצפית חיצונית

  תצפית לכיוון מזרח/מערב, אל העיר בית שמש ואל המחצבות הפעילות. המערה התגלתה הודות לעבודת המחצבות האלה. סמוך לפתח המערה ומחוצה לה ממוקמת רחבת תצפית המאפשרת לצפות אל מרחבי שמורת הטבע ולעבר חלקים נרחבים של שפלת יהודה, ובהם העיר בית שמש. בתנאי ראות טובים אפשר להבחין מרחוק אף בעיר אשדוד. למרגלות התצפית נמצאת המחצבה, שעבודתה היא שחשפה את המערה לפני עשרות שנים.
 • רחבת תצפית פנימית

  סקירת חלל המערה העצום, צורות הנטיפים והזקיפים והתאורה המלאכותית המיוחדת.  בקדמת המערה נמצאת רחבת תצפית המאפשרת מבט כולל אל חללה העצום. מהמרפסת המוגבהת אפשר ליהנות מתמונה פנורמית של שלל צורות הנטיפים והזקיפים ומהתאורה המלאכותית המיוחדת המאירה את חלקיה של המערה בצבעים ססגוניים.
 • צורות מרהיבות של נטיפים וזקיפים- 

   ובהן ה"סבא" של המערה, עמוד אוזני הפיל, גן הפסלים ושדה המקרונים.  את החלל המערה ממלאים נטיפים וזקיפים, והם מלווים את המטיילים לכל אורך המסלול. בין היתר, אפשר להבחין בעמוד, באוזני הפיל, בגן הפסלים, בשדה המקרונים, בשלגייה ובשבעת הגמדים, ברומיאו ויוליה – נטיף וזקיף שכמעט שנושקים זה לזה אך אינם נפגשים, ועוד.

תצפיות נוף

בדרך ממגרש החנייה למערה נפרש מול המבקרים נופה של שפלת יהודה. 

תעודת זהות

סטטוס:

השמורה הוכרזה בשנת 1975.

הסיבות להכרזה:

• שמירת אתר הטבע הייחודי.
• שמירה על המשך התהליכים קארסטיים במערה ובסביבתה.
• פתיחת המערה לביקורי קהל, מצד אחד, ומזעור הנזקים הנובעים מחשיפה זו, מצד אחר.
• חינוך לשמירה על ערכי הטבע הדומם.
• הגנה על החי והצומח האופייניים להרי יהודה.

מיקום בארץ:

במורדות המערביים של הרי יהודה, קילומטרים ספורים ממזרח לבית שמש.

פעילות​ רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום 

 • מערת הנטיפים התגלתה במקרה בשנת 1968, בעקבות פיצוץ שגרתי במחצבת הַרְטוּב הסמוכה. הפיצוץ יצר פתח במדרון ההר וחשף את המערה. לאחר שנתגלתה המערה הוכרז השטח שמעליה שמורת טבע, והופסקה העבודה במחצבה. רשות הטבע והגנים הכשירה את המערה לביקור הקהל בדרך שתבטיח את שמירתה ותמנע פגיעה בערכי הטבע הנדירים שבה. המערה נפתחה לציבור הרחב כעשור אחרי גילויה.
 • תהליכי ההיווצרות האיטיים של נטיפים וזקיפים במערה ממשיכים ומתקיימים גם עתה, אולם הם רגישים ופגיעים. שינויי הטמפרטורה, הלחות וריכוז הפחמן הדו־חמצני בעקבות חשיפת המערה לאוויר וכניסתם של מבקרים עלולים לשבש את המשך התפתחות המערה ולגרום לנזקים. כדי לשמור על איזון בין חווית ביקור איכותית לבין שמירה על משאב הטבע הייחודי הזה, משקיעה רשות הטבע והגנים מאמצים בניהול הביקור באתר, במחקר ובניטור. 
 •  בשנת 2012 התקינה רשות הטבע והגנים במערה מערכת תאורה חדשה, אקולוגית ואמנותית. התאורה החדשה היא תאורת לֵד ייעודית, שאינה פולטת חום, והיא בעלת הרכב אורכי גל המונע התפתחות אצות. התאורה החדשה לא רק שומרת על המערה, אלא גם מדגישה את יופיים של הנטיפים והזקיפים ויוצרת אווירה קסומה המעוררת את דמיונם של המבקרים אל מול הצורות והדמויות הנשקפות מהם.  
 • לזכרו של אבשלום - שמורת הטבע מערת הנטיפים מוקדשת לזכרו של אבשלום שוהם, חייל צה"ל שנפצע בזמן שירותו הצבאי ונפטר מפצעיו שלוש שנים אחר כך, בשנת 1974. משפחתו וידידיו של אבשלום סייעו בטיפוחה של המערה ובהכשרתה לקהל הרחב, ובכך הנציחו את זכרו.

החי והצומח

בשטח השמורה, בסביבת המערה, צומח ים־תיכוני, ובעלי חיים רבים, ובהם צבאים ושועלים, ציפורי חורש ועופות דורסים. השמורה סמוכה לשמורת טבע נחל שורק.  
מערת הנטיפים היא חלק משמורת טבע ובסביבתה אפשר ליהנות מהצומח הים־תיכוני המאפיין את הרי יהודה. בחלק מהאזור שולטים עצי החורש – אלון מצוי, אלה ארץ־ישראלית ואורן ירושלים. אזורים אחרים פתוחים יותר, ובהם שיחי אלת המסטיק, קידה שעירה, סירה קוצנית ואשחר. בעונת האביב פורחים בשמורה עשרות מיני גאופיטים ופרחים למיניהם. מעולם החי נמצאים בשמורה צבאים, שועלים ותנים, מיני מכרסמים, חרדונים, ציפורי חורש ועופות דורסים.

גאולוגיה

מערת הנטיפים נוצרה בעקבות תהליכי המסה והשקעה של סלעי דולומיט וגיר שיצרו נטיפים וזקיפים רבים ומגוונים בצורותיהם, כגון נטיפי מקרוני, עמודים, אלמוגי מערות, וילונות, אוזני פיל ושלל צורות אחרות.

 היווצרות מערת הנטיפים

 מערות נטיפים נוצרות בסלעי גיר ודולומיט. בתחילה מתרחש תהליך של המסת הסלע: מי הגשמים המחלחלים דרך הקרקע ממיסים בדרכם את הפחמן הדו־חמצני שריכוזו בקרקע גבוה והופכים לחומצה חלשה. חומצה זו מכונה "חומצה פחמתית", והיא מסוגלת להמיס את סלעי הגיר והדולומיט בתהליך איטי מאוד הנמשך אלפי שנים. המים החומציים מחלחלים לאורך סדקים, מרחיבים אותם ויוצרים חללים גדלים ההופכים למערות. כשטיפת המים מגיעה לחלל המערה מתחיל תהליך ההשקעה של הסלע: הפחמן הדו־חמצני שהיה במים נפלט, ובעקבות זאת שוקע החומר הגירני (סידן פחמתי) שהיה מומס במים ובונה את הנטיפים, את הזקיפים ואת יתר צורות ההשקעה במערה. פיזורם של הנטיפים והזקיפים במערה אינו אקראי – סידורם עוקב אחר סידור הסדקים בתקרת המערה.  
 • נטיפים – הנטיפים גדלים מתקרת המערה וצומחים כלפי מטה. סביב טיפת המים שהגיעה לתקרת המערה, מתגבשת מעין טבעת של סידן פחמתי, ודרכה עוברת הטיפה הבאה. טבעת מצטרפת לטבעת ונוצר צינור דקיק וחלול שדרכו זורמות טיפות המים. צינורות אלו גדלים בקצב איטי מאוד, והם מתארכים בשיעור ממוצע של 0.2 מ"מ בשנה. כאשר צינור כזה נסתם, המים עוברים לזרום על פניו החיצוניים של הנטיף, וצורתו הופכת לחרוט עבה בבסיסו, צמוד לתקרת המערה וצר בקדקודו. לעתים זרימת המים אינה אחידה והנטיפים מתפתחים בצורה לא סימטרית ויוצרים צורות של "בדים" ושל "אוזני פיל".
 •  זקיפים – טיפות המים הזולגות מתקרת המערה ומן הנטיפים יוצרות את הזקיפים – משקעים הצומחים מקרקעית המערה כלפי מעלה. כאשר קצב הטפטוף מהיר מקצב ההשקעה, הטיפות נושרות, מתנפצות אל הקרקעית, ורק אז שוקע החומר המומס בהן. השקעה בלתי אחידה זו יוצרת זקיפים בצורות שונות: "כובעים מקסיקניים", "פגודות" ושלל צורות אחרות. הנטיף והזקיף שתחתיו עשויים להתחבר זה אל זה וליצור עמוד. גם עמודים אלו יכולים להתחבר זה לזה, ליצור מסכים וכך לחלק את המערה לחללים קטנים יותר. הצורות המרהיבות נוצרו במהלך מאות אלפי שנים, אך אזורים רבים במערה עדיין פעילים, והנטיפים והזקיפים שבהם ממשיכים לגדול. עדות לכך היא קולות טיפות המים הנופלות ומתנפצות על קרקעית המערה. כדי שתהליכי היווצרות המערה ימשכו, מקפידים לשמור בה על תנאי אקלים קבועים: 22 23 מעלות צלזיוס ו־90 100 אחוזי לחות. 
 • מערת הנטיפים – כלי עזר מחקרי - לצד יופייה של המערה, היא משמשת חלון הצצה למתרחש מתחת לפני האדמה. בעזרת בדיקת ריכוזי הטריטיום (איזוטופ רדיואקטיבי של מימן), אפשר ללמוד מהו משך הזמן שלוקח למי הגשמים להגיע מפני השטח למערה. נמצא שזמן נדידת המים במערת שורק אינו אחיד – בין ימים ספורים ל־35 שנים. התהוות מערות נטיפים היא תהליך ארוך מאוד, ולכן המערה אוצרת בחובה מידע רב וחשוב על האקלים הקדום ועל רעידות אדמה קדומות. במהלך התהוותם הנטיפים והזקיפים מתעדים את הרכב מי הגשמים ואת כמותם, את טמפרטורת הסביבה ואת סוג הצמחייה שלאורך התקופות שבהן נוצרו. כך אפשר לשחזר מה היו תנאי האקלים ששררו באזורנו באלפי השנים האחרונות. מחקרים אחרים משתמשים בסימני ההתמוטטות במערה  ובנטיפים וזקיפים שבורים כדי לתארך רעידות אדמה קדומות. 

​כיצד להגיע:

 לבאים מכביש 1  - פונים במחלף שער הגיא דרומה לכביש 38. ברמזור שני לפנות שמאלה לכביש 3855. בכיכר השנייה לפנות שמאלה לכביש 3866 ולעלות במעלה ההר כ- 5 ק"מ עד לפניה שמאלה למערת הנטיפים.
 
לבאים מדרום -  יש לפנות ימינה בצומת האלה אל כביש 375 ושוב שמאלה אחרי צומת עציונה לכביש 3855. בכיכר הרביעית לפנות ימינה לכביש 3866 ולעלות במעלה ההר כ- 5 ק"מ עד לפניה שמאלה למערת הנטיפים. לבאים ממזרח מהכיכר של עין כרם - נוסעים על כביש 386 לכוון דרום. בצומת בר גיורא פונים ימינה לכביש 3866 ונוסעים מערבה כ 5 ק"מ עד לפניה ימינה למערת הנטיפים.
מכוון צור הדסה ומבוא ביתר פונים מכביש 375 לכביש 386 נוסעים עד צומת בר גיורא שם פונים שמאלה ונוסעים כ 5 ק"מ עד לפניה ימינה למערת הנטיפים .
נקודת ציון בולטת לפניה לכוון המערה היא אנדרטת הצ'לנג'ר בצורת כף יד האוחזת "צלחת".

משך הסיור

משך הסיור כ 45 דקות
 • נשתדל שתיכנסו קרוב למועד הגעה אבל מסיבות שונות יתכן שזמן המתנה לכניסה למערה יהיה עד 30 דקות.
 • הכניסה למערה מלווה בסרט קצר ובהדרכה.
 • הסיור במערה מתאפשר רק בליווי מדריך מטעם השמורה.
 • בודדים יצורפו לקבוצה לפני הכניסה למערה.

עונה מומלצת

כל השנה.
אידיאלי לסיור בימי החורף הגשומים.

         חשוב לדעת

 • ההדרכה והסרט הינם ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה והפעלתם כפוף להחלטות הנהלת השמורה ובכפוף לעומס ולאי הרצון לעכב מבקרים לזמן רב.
 • ההרשמה והיציאה לסיור מתבצעת במרכז השירות למטייל הסמוך לכניסה למערה, יש לרדת במדרגות לאחר התשלום בקופה ולהירשם לסיור.
 • כדי להימנע מעומס מומלץ בשבתות, חגים וחול המועד להגיע לפני 10:00 בבוקר או אחרי 14:00.

שעות פתיחה 

 הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות

 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת  8:00-17:00
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00
 • בימי החג ובשבתות רצוי להגיע מוקדם, הכניסה היא על בסיס מקום פנוי
 • במהלך חול המועד סוכות ופסח הדרכות יתקיימו עד השעה 11:00 ובהתאם לעומס. 
 • בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות 

 טלפון: 02-9911117, 02-9994730, 02-9915756
 
     
פקס כללי: 02-9990215 כולל מרכז הזמנות
 
תאומי קבוצות באמצעות הפקס
 
ניתן להזמין סיורים מקצועיים ביחידת הדרכה מחוז מרכז בטלפון 08-6220835 בנושאים:
 • כימי- נטיפי כימייה
 • גיאוגרפי- אדם-מערה 

סיורים בשפה האנגלית למבקרים עצמאיים

שעות הדרכה באנגלית

 • בין החודשים אפריל עד ספטמבר הדרכה בשפה האנגלית תתקיים בימי חול בשעה 16:00 ובשעה 15:00 בימי שישי.
 • בין  החודשים אוקטובר עד מרץ ההדרכה תתקיים בשעה 15:00 בימי חול  וב14:00 בימי שישי.

יש להגיע רבע שעה לפני תחילת ההדרכה.

קבוצות המבקשות הדרכה באנגלית יש להזמין סיור מראש במרכז ההזמנות.

חנייה

חניה עליונה ומהקופה מובילות אל המערה כ- 150 מדרגות.
לא ניתן להיכנס עם עגלות ילדים
 
 

כניסת כלבים

קישורים

דפדפת האתר בשפה האנגלית

דפדפת האתר בשפה העברית

דפדפת האתר בשפה הרוסית 

דפדפת האתר בשפה הערבית 

Click here for site pamphlet ​


  בשמורת טבע מערת הנטיפים  מבוצעות התאמות נגישות לאנשים עם מוגבלות. ההתאמות הקיימות כיום הן:

  • גישה ברכב וברגל- הירידה מהחניון העליון והקופה למפלס המערה היא בשביל מדרגות תלול. הגישה למוגבלים בתנועה ברכבים פרטיים בלבד. כדאי מאוד לתאם הגעה מראש (בטלפון: 02-9911117), כדי למנוע המתנה ממושכת. קבוצות מאורגנות של מבקרים עם מוגבלות בתנועה - יש לתאם את הביקור באמצעות מרכז ההזמנות בפקס  02-9990215.
  • הביקור במערה- השאלת אוזניות להגברת שמע, סרט הסבר מלווה בכתוביות, גישה במעלון אנכי עד לרחבת התצפית הראשונה.
  • מידע חשוב

  א.  מטעמי בטיחות המסלול מעגלי, לא ניתן לחזור לאחור.

  ב. ההליכה בתוך המערה כוללת מדרגות וקטעים חלקלקים.

  ג. הכניסה לכלבים אסורה לרבות לכלבי שירות.

   


  31.755835,35.024272
  שמורת טבע מערת הנטיפים
  שמורת טבע מערת הנטיפים

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות
  • נגישות ברשות הטבע והגנים

   רשות הטבע והגנים פועלת בשנים האחרונות להכשרת אתריה לביקורי אנשים עם מוגבלות. בכל הגנים הלאומיים, ...

   נגישות ברשות הטבע והגנים