שמורת טבע המכתש הגדול

​​​

שמורת הטבע המכתש הגדול הוכרזה בשנת 2006, והיא נמצאת בסמוך לעיירה ירוחם, על רכס 'חתירה' שהוא אחד מחמשת הרכסים הגדולים של הנגב.

היווצרות המכתשים היא תופעה גיאולוגית ייחודית בעולם ומכתשים קיימים רק באזור הנגב וסיני.  שטח השמורה מקיף כמעט את המכתש הגדול כולו, למעט חלק מתחתית המכתש הנמצא מצפון לכביש החוצה אותו.  בשטח השמורה תוכלו למצוא נוף דרמטי של מצלעות הרכס, חולות צבעוניים מעשה ידי הטבע, נקודות תצפית מרהיבות אל עבר שטח מדברי עוצר נשימה ועולם חי וצומח מגוון וייחודי.

אזור הנגב נמצא תחת לחצי פיתוח מגוונים המאיימים על קיומם של שטחים פתוחים רצופים, ולכן יש צורך לשמור על אזור פראי ומיוחד זה.  שטח המכתש הוכרז שמורת טבע כדי שאפשר יהיה לשמור ולהגן על המגוון הביולוגי, לאפשר את המשך הקיום של המערכת האקולוגית המדברית, לשמור על חבל הארץ הייחודי ולנהל את ביקור הקהל הרחב בשמורה המיוחדת, בדרך שבה יישמר האיזון בין האדם לבין הטבע.

מוקדי עניין

במכתש הגדול ישנם מוקדי עניין המושכים אליהם מטיילים רבים בכל שנה:

התצפית מהר אבנון - תצפית פנורמית על המכתש כולו ומעבר לו; חניון "חולות צבעוניים" שבו ניתן לראות כיצד מעמקי האדמה נחשפים לעינינו בדמות חולות צבעוניים מרהיבים:  אתר החול המבורזל, תופעה גיאולוגית מיוחדת הנותנת לאבן חול קוורצית שהתגבשה מראה של עץ עתיק (האתר מוכר בספרים ובמפות כאתר "עצים מאובנים" אך מקורו של שם זה בטעות בזיהוי גיאולוגי): מסלולי טיול "סנפיר קטן" ו"סנפיר גדול" - מסלול המטפס מחניון חולות צבעוניים למצלעות המכתש ומגלה לעינינו את המכתש כולו.  עין ירקעם, נביעת מים עונתית ובהמשכה גב מים וסדרת מפלים. בנוסף ישנה דרך ג'יפים החוצה את המכתש ואתרי טיול רבים נוספים במרחק לא רב.

גאוגרפיה

רכס חתירה, שבו נמצא המכתש הגדול, נמשך מצפון-מזרח לדרום-מערב (כמו הרכסים האחרים בנגב).  הנקודה הגבוהה ביותר מטפסת ל-504 מטרים מעל פני הים והיא נמצאת בצדו המזרחי של המכתש.  המכתש הגדול הוא השני בגודלו אחרי מכתש רמון.  אורכו כ-12 קילומטרים ורוחבו כ-5 קילומטרים.

גיאולוגיה וגיאומורפולוגיה

המכתשים כולם החלו להיווצר לפני כ-90 מיליון שנים, כאשר כוחות לחיצה הרימו את הקמטים של הר הנגב מעל למפלס פני הים אשר כיסה את האזור, ובכך יצרו מערכת של איים המבצבצים מעל לפני הים. שילוב של אירועי הרמה חוזרים ותהליכי בליה שפעלו במשך כ-40 מיליון שנים, הספיקו כדי לפגוע ולהסיר את כיסוי הסלע הקשה בראשי הקמרים ולחשוף את המסלע הרך יותר שמתחתיו.
כתוצאה מנסיגת הים, הפך הנגב לחלק מיבשת נרחבת הכוללת את חצי האי ערב ואת אפריקה המזרחית. מערכת של נהרות פילסה דרך ממעמקי היבשת לעבר אוקיינוס תטיס הקדום אשר בצפון מערב, ובדרכם עברו הנהרות בנגב וגדעו מבנים מורמים שעמדו בדרכם, תוך יצירת מישור בשם "פאנאפליין".  תהליך הגידוע של המבנים המורמים לא פסח על קמרי הנגב שהלכו ונגדעו עד שהתאחדו עם המישורים רחבי הידיים שסביבם. תהליך זה חתך בקמרים לעומק רב עד לחשיפת שטחים גדולים של אבני חול במרכז הקמרים הגדועים. התרוממות נוספת של הרכס והטייתו מזרחה אפשרה את סחיפת החולות החוצה ויצרה את המכתשים כפי שאנו מכירים אותם כיום.

תהליכי הבליה שיצרו את המכתשים חושפים בפנינו תצורות גיאולוגיות מזמנים עתיקים.  בתחתית המכתש הגדול ניתן לראות סלעים שנוצרו כבר בתקופת היורָה (באזור הר מטמור).  חלק מהסלעים הללו היוו את הסיבה להקמת המחצבות השונות בתוך המכתש ומחוץ לו.  את המכתש הגדול כולו מנקזים נחל חביון ונחל מטמור, הנשפכים לנחל חתירה שזורם מזרחה אל מחוץ למכתש ונשפך לנחל צין בערבה ועמו לים המלח.

חי

במכתש הגדול מגוון בתי גידול האוצרים בתוכם מינים מדבריים רבים. ניתן לצפות בו בנשרים דואים על זרמי אוויר חם ובעופות דורסים נוספים כגון בז מצוי, רחם, עיט זהוב, עקב עיטי, אוח ובז צוקים. בשטחים המישוריים של קרקעית המכתש תוכלו לצפות בריצתם של עדרי צבאים ואילו גבוה במצוקי המכתש מדלגים היעלים ושפני הסלע. אזור המכתש הגדול מהווה נתיב מעבר בין אוכלוסיית היעלים המתגוררת במדבר יהודה לזו שבנגב.
במכתש מיני זוחלים רבים, בהם שנוניות, חומטים, חרדונים,  מטבעון מדבר, זעמן, אפעה ושפיפון. חשוב להזכיר שכל הזוחלים בישראל הם בעלי חיים מוגנים ואסור לפגוע בהם.  בעלי חיים רבים מעדיפים את שעות החשכה, ואם יתמזל מזלכם תוכלו לצפות בצבוע, זאב, קיפוד מדבר, שועל צוקים, או דרבן ומינים רבים נוספים.

בשנים האחרונות הגיעו אל המכתש הגדול תנים, שאינם בעלי חיים מדבריים, אך אוכלוסיותיהם ברחבי הארץ גדלו מאוד ו"מתפרצות", והם החלו פולשים לבתי גידול חדשים.  התנים מחפשים מקורות מזון מזדמנים וניזונים במכתש ממזונות שמשאירים מטיילים בחניוני הלילה.  נוכחותם במכתש עלולה להפר את האיזון האקולוגי של בית הגידול המדברי ולפיכך עוסקת רשות הטבע והגנים בניטור אוכלוסייתם.  גם העורבים חומי העורף התרבו מאוד באזור בזכות אכילת שאריות מזון שמשאירים מטיילים. אנא הימנעו מהשארת שאריות מזון והקפידו על השארת השטח נקי.

פקחי רשות הטבע והגנים מרכזים נתונים ותצפיות על בעלי החיים השונים כגון יעלים ועופות דורסים במכתש ובסביבתו ומבצעים ספירות תקופתיות. בנוסף עוקבים הפקחים אחר מצבם של מקורות המים באזור כדי לשמור על נגישותם לבעלי החיים.

צומח

בסמוך למכתש, ממזרח לירוחם, פזורים עדרי גמלים הרועים בשטח וניזונים מהצמחייה הטבעית. רשות הטבע והגנים מבצעת בקרה על הרעייה לשם שמירה על האיזון העדין בין רעייה המאפשרת צמיחת הצומח הטבעי לבין רעיית-יתר הפוגעת בצמחייה לטווח הארוך.
במכתש גדלים צמחים המשתייכים לחבלים גיאוגרפיים שונים: צמחייה ים-תיכונית לצד צמחים שמקורם באזור הסודני, בהם עצים בודדים ושיחים שהתאימו עצמם בצורה מופלאה למחסור הקשה במים. העצים באקלים המדברי מועטים ומסתמכים על משטר מים חסכוני ויעיל. פקחי רשות הטבע והגנים עוסקים במניעת כריתה של ענפים וגזעים על מנת לשמור על הנוף הייחודי של האזור ועל מגוון מיני הצומח.
באביב, לאחר עונת הגשמים, תוכלו לחזות בפלא המדברי בדמות מרבדים פורחים של צמחים חד-שנתיים בכל רחבי המכתש, ובעיקר בערוצי הנחלים.
באזור המכתש, במקום שבו מתקיימת פעילות אדם רבה, נמצאים מינים "פולשים" של צומח. אלו הם צמחים שהגיעו ממקומות אחרים בעולם, השתרשו באזור ומפיצים עצמם, לעתים על חשבון הצמחייה המקומית. כך תוכלו לראות עצי שיטה אוסטרלית וושינגטוניה חוטית בקרבת מפעלי הפוספטים "צין" ו"אורון".  צפונית משם, בנחל ממשית, ניתן לראות מין פולש נוסף - טבק השיח. רשות הטבע והגנים מקיימת במקום סקר שיטתי של הצומח, לבחינת נזקי המינים הפולשים וביצוע פעולות בהתאם.

פעילות האדם

העיירה ירוחם, הנמצאת ממערב למכתש הגדול וממוקמת מעליו, הוקמה בשנת 1951 כמעברה לעולים החדשים שהגיעו מצפון אפריקה ומרומניה. המעברה נקראה בראשיתה "כפר ירוחם" ובשנת 1962 הוקם בה יישוב הקבע ושמו שונה לירוחם.  עם השנים חל גידול ביישוב עם הגעתם של גרעיני התיישבות עולים נוספים, והיום הוא מונה כ-8,000 תושבים.  את המכתש חוצה כביש יחיד (כביש 225) שעובר מירוחם מערבה לעבר מפעלי אורון ומעלה עקרבים.
מערבית ליישוב, ליד פארק ירוחם, ישנו אתר ארכיאולוגי הכולל את תל רח'מה ובאר רח'מה המזוהה כירוחם הקדומה ב"כתובת שישק" המתארת את פלישתו לארץ ישראל במאה ה-10 לפסה"נ.  פארק ירוחם הסמוך לתל עובר בשנים האחרונות פיתוח ושינויים רבים והוא מהווה מקור משיכה למבקרים רבים.
סביב המכתש אתרים ארכיאולוגיים מעניינים הקשורים לדרכים העתיקות שהתקיימו באזור: הגן הלאומי ממשית והמערכת החקלאית המפותחת שסביבו; מכלול של מצדים (מצודות דרכים עתיקות) על הדרך לכיוון מעלה עקרבים הרומי ומעלה העקרבים הבריטי; אתרי קבורה עתיקים ששימשו את ההולכים בדרכים העתיקות; ורוג'ומים, הלא הם סימני דרך עתיקים, ששימשו כשלטי הכוונה לצועדים ולרוכבים על הגמלים בשיירות הקדומות.
בשיפולי רכס חתירה נמצאים מפעלי אורון, המפיקים פוספטים, שהם מוצרי זרחה שונים. אל המפעל מובילה מסילת רכבת שמגיעה מהעיר באר שבע, דרך דימונה. המסילה עוברת מזרחית לרכס חתירה.
בתחתיתו של המכתש מבצעת חברת "נגב מינרלים בע"מ" פעילות חציבה של חול המשמש לתעשיית הזכוכית. פעולות הכרייה בסמוך לשמורת הטבע יכולות להשפיע על השמורה בכמה אופנים: התרוממות ענני אבק, זיהום רעש, יצירת קוליסים (דרכי עפר חדשות) ועוד. הכרייה מתבצעת בתחומים שהוגדרו בתכניות המתאר, ובהתאם לתכניות אלו ישוקם השטח לאחר סיום הכרייה.

טיילות במכתש

ממשלת ישראל החליטה בשנת 1994 על הקמת תכנית "ארץ המכתשים" שמטרתה לשמור על מצבם הטבעי של כל המכתשים ופיתוחם כאתרי תיירות. במהלך השנה פוקדים את המכתש הגדול עשרות אלפי מטיילים. תלמידי בתי ספר רבים מגיעים לאתרים המרהיבים של המכתש, וכן משפחות, בעיקר בתקופות החגים. הנגב מתאים לטיול בכל עונות השנה בזכות מזג האוויר הייחודי.
במכתש הגדול ישנה דרך אחת לרכב שטח, המסומנת בסימון שבילים אדום, מכביש 225 דרומה למכתש, דרך מעלה אברהם ומערבה לכיוון כביש 204 (מירוחם- לשדה בוקר). קיימים גם כמה שבילים להולכי רגל: סנפיר קטן, סנפיר גדול ומצלעות המכתש (חלק משביל ישראל). בנוסף קיים חניון לילה אחד בתחומי המכתש - חניון "חולות צבעוניים". ישנן 4 נקודות תצפית מרכזיות על מרחבי המכתש: בראש הר אבנון (אפשר להגיע בכל רכב); בראש מסלול סנפיר גדול (הליכה רגלית בלבד); על מצלעות המכתש (הליכה רגלית בלבד); ובראש מעלה אברהם (אפשר להגיע ברכב שטח).
מערבית למכתש סומנו שבילי אופניים המתחילים בפארק ירוחם ומגיעים עד לשפת המכתש.

מצדו המזרחי של המכתש נמצא המסלול של נחל חתירה, עין ירקעם ונחל ימין, עם גבי המים היפים שלו. באזור מישור ימין יש חניון לילה וכך גם ליד הכניסה לעין ירקעם. מצפון למכתש ניתן לטייל בגן הלאומי היפיפה ממשית ובנחל ממשית.

אנא הקפידו על איסוף האשפה בעוזבכם ועל טיול בשבילים המסומנים בלבד.

התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
    התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
    התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
     
    שמורת טבע מכתש רמון-צילם דורון ניסים
    שמורת טבע מכתש רמון -צילם דורון ניסים