שמורת טבע יער יהודיה

​​​

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות עמוקות. בין הקניונים גדל ברמה יער פארק של עצי אלון התבור. זוהי שמורת הטבע הגדולה בגולן ואחת האהובות על מטיילים בארץ

מוקדי העניין העיקריים

 • חניון יהודיה – חניון לילה והכניסה הראשית לשמורה. נקודת מוצא למסלולי הליכה בנחלים זוויתן ויהודיה.
 • נחל יהודיה – קניון עמוק ויפה. עקב התמוטטויות סלעים במצוקי הקניון בשנים האחרונות נסגר חלקו הפופולרי של הקניון למטיילים. במקומו סומן שביל חדש במעלה הנחל והוא מאפשר גישה למפל יהודיה.
 • נחל זוויתן – קניון עמוק ומרשים, בריכות עמוקות ומעיין ייחודי – עין נטף, שמימיו נוטפים ממצוקי הקניון.
 • הנקיק השחור – קטע בקניון נחל זוויתן ובו סדרת מפלים. המעבר בהם בגלישת צוקים בלבד. הכניסה למסלול זה בתיאום מראש וברישום במשרדי השמורה.
 • חורבות הכפר יהודיה – כפר קדום בראש מצוקי נחל יהודיה. הכפר היה מיושב עד מלחמת ששת הימים וכנראה שימר שם עתיק.
 • מפל עיט – מפל גבוה באפיק נחל עיט, קרוב לכביש 808 ("ציר המפלים"), מדרום ליישוב אניעם (הכניסה ללא תשלום).

תצפיות נוף

 • תצפיות נוף משבילי ההליכה היורדים לנחלים זוויתן ויהודיה – מבט על קניוני הנחלים ועל נוף היער.
 • תצפית מפל עיט – קרובה לכביש 808 ("ציר המפלים"), משקיפה על אחד ממפלי המים הגבוהים והיפים בגולן.

תעודת זהות

שמורת יהודיה היא הגדולה בשמורות הגולן (החרמון הוא חבל ארץ נפרד). לב השמורה הוא יער יהודיה – יער פתוח של עצי אלון התבור, המשתרע בדלילות בין קצרין לכנרת. את הרמה חורצים כמה נחלים עמוקים, הגדולים שבהם הם הנחלים יהודיה, זוויתן ומשושים (גם חלקו התחתון של נחל דליות למרגלות שמורת גמלא כלול בשמורה). מצוקי הנחלים הם בית גידול של עופות דורסים וצמחייה מגוונת. בנחלי השמורה זורמים מים כל ימות השנה, ולאורכם מפלים גבוהים ובריכות עמוקות. מקור שמה של השמורה בשם הכפר הסורי הנטוש יהודיה, המשמר כפי הנראה שם קדום.

הסיבות להכרזה

יער יהודיה הוא אחד היערות הגדולים והחשובים בגולן. קניוני הנחלים זוויתן ויהודיה הם חלק חשוב מאגן ההיקוות של הכנרת, ולאורכם תופעות גיאולוגיות מגוונות. המרחב משמש אתר מחיה חשוב לבעלי חיים, בכללם יונקים גדולים (צבאים, חזירי בר, זאבים) ועופות דורסים (בייחוד נשרים).

מקום בארץ

השמורה במרכז הגולן, בין קצרין בצפון-מזרח לבקעת בית צידה (צפון הכנרת) בדרום-מערב, ובין כביש 888 במערב (צומת בית צידה–צומת בית המכס) לגבול שמורת גמלא וכביש 869 בדרום. כביש 87 מצומת יהודיה לצומת קצרין דרום חוצה אותה.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

שמורת יהודיה משמשת זה שנים רבות יעד מבוקש למטיילים וגם שטח אימונים של צה"ל (במרחב שמדרום לנחל יהודיה). בגלל אימוני צה"ל או פעילות של מטיילים פרצו בשמורה שרפות רבות. גורם שמפחית את הסיכון שיפרצו שרפות הוא רעיית בקר, מפני שרעייה תורמת להפחתת העשבייה. פעילות רשות שמורות הטבע והגנים בשמורה מתמקדת אפוא בשלוש חזיתות:

מטיילים: הרשות מסדירה את תנועת המטיילים בשבילים מסומנים, המאפשרים גישה למוקדי העניין החשובים בשמורה. עם זאת הרשות השאירה אזורי ליבה סגורים למטיילים, ובהם משגשגת אוכלוסייה של בעלי חיים.

מגדלי בקר וצה"ל: הרשות עשתה הסכמים כדי להגן על השמורה ועם זאת לאפשר פעילות שהייתה בשטחה קודם להכרזתה. חלקים מן השמורה הושארו מרחב ללא רעייה, כדי להגדיל את מגוון המינים ואת בתי הגידול באזור.

סוגיה חשובה אחרת היא משק המים בשמורה: באגני הנחלים שבתחומה הוקמו מאגרי מים מעטים בהשוואה לנחלים אחרים בדרום הגולן. כך מתאפשרת זרימה טבעית – הן זרימת מים קבועה (זרימת בסיס) והן זרימות שטפוניות.

בשמורה נעשית גם פעילות מחקר בדגש באקולוגיה, לבחינת מצאי המינים העדכני ושפעת המינים בשמורה.

חי

בשמורה תועדו יותר מ-170 מיני חולייתנים (בהם כ-110 מיני עופות). חיית הבר הבולטת בשמורה היא חזיר הבר, ועדריו חיים ברחבי יער יהודיה. מלבד חזירים יש בשמורה גם צבאים וטורפים, כגון זאבים, תנים ושועלים. מצוקי השמורה הם אתר קינון של עופות דורסים. המים הזורמים כל השנה מאפשרים קיום אוכלוסיית דגים, דו-חיים, סרטני נחלים וחרקי מים.

צומח

ברמה שבין הנחלים שולט יער פארק של עצי אלון התבור וביניהם גדלים דגניים – בעיקר שיבולת-שועל נפוצה ושעורת הבולבוסין. בחלקים מהשמורה הנוף הוא נוף "סוואנה" של שיחי שיזף השיח, ובאזורים הנמוכים גדלים גם עצי שיזף מצוי. בחורף פורחים באזור פרחי בר בשפע – כלניות, רקפות, כרמלית נאה, חלבלוב מגובשש ואחרים, וכן היפה בפרחי השמורה – אירוס הגולן. תפוצתו היא רק במרכז הגולן ובחרמון. בקניוני הנחלים צומחים ליד עצי האלון עצי לבנה רפואי ושקד קטן-עלים, ובשולי נביעות זעירות במצוקים מתפתחים סבכים מרשימים של עבקנה שכיח ולעתים גם של שיחי הדס מצוי.

לאורך פלגי המים הזורמים בולטים עצי ערבה מחודדת, שיחי הרדוף הנחלים וחישות של עבקנה שכיח.

רבים מאלוני התבור הגדלים בשמורה צומחים לאורך גלי אבנים, ולגלי האבנים יש תפקיד חשוב: הם מספקים לבלוטים צל בימות הקיץ החמים, ומשמשים מסתור מפני חזירי בר ומכרסמים, ששמחים לאכול בלוטים בתיאבון רב.

ארכיאולוגיה והיסטוריה

בשמורה יש אתרים ארכיאולוגיים רבים, והשמורה נקראת על שם אחד הכפרים העתיקים בה – הכפר יהודיה. בכפר זה ובאחרים נראים מבנים קדומים הבנויים אבני בזלת, חלקם בשילוב קשתות אבן יפות. בשמורה תועדו כמה בתי כנסת עתיקים מן התקופה הביזנטית. נוסף על אתרים ארכיאולוגיים יש בשמורה שפע דולמנים – מבני קבורה עתיקים בנויים סלעי בזלת ענקיים, מתוארכים לאלף השלישי לפני הספירה הנוצרית. ולהבדיל, בשטח השמורה יש גם שרידים של תעלת ההטיה שהסורים ניסו לבנות בשנות ה-60, כדי להטות את מי מקורות הירדן לממלכת ירדן ולמנוע אותם מישראל.

גיאולוגיה וגיאומורפולוגיה

מרבית תחום השמורה מכוסה קילוחים בזלתיים, אך בערוץ נחל דליות נחשפות שכבות קדומות שאינן בזלתיות: תצורת גשר (גיר), תצורת בירה (חוואר וחול), ותצורת הורדוס (תלכיד נחלים, אבן חול ומעט גיר). אפשר להשקיף עליהן מכביש 869 ליד מעלה גמלא. בכמה מקומות בשמורה נחשפות קרקעות סחף צעירות יחסית.

תופעה גיאולוגית ייחודית בשמורה היא משושי הבזלת. המופע המרשים ביותר שלהם הוא בריכת המשושים (אתר ביקור בפני עצמו), אך יש משושים גם בנחל זוויתן ובמפל עיט. מקור התופעה בסדקים שנפערו בלבה בעת קרישתה ויצרו עמודונים בעלי ארבע, חמש או שש צלעות. העמודונים נחשפו בתהליכי בליה, בעיקר לאורך הנחלים.

הידרולוגיה

השמורה עשירה במקורות מים. במעלה אפיקי הנחלים יש נביעות בין שכבות הבזלת, והן מזינות פלגים כל ימות השנה. באזור זה יש לנחלים מופע של ערוץ רדוד במישורי הבזלת, והוא כונה בערבית "מסיל". בקרבת ציר קצרין–צומת דליות הנחלים מעמיקים וצונחים במפלים מגובה עד עשרות מטרים לקניונים עמוקים, בקירותיהם נחשפות עוד נביעות. הן ניכרות בסבכים עבותים של עבקנה לאורך המדרונות. המעיין היפה ביותר מסוג זה הוא עין נטף שבנחל זוויתן, שזכה לשמו בזכות מסך הטיפות הנוטף מהמצוק לערוץ הנחל.

כיצד להגיע:

 
7 ק"מ מזרחית לצומת יהודיה על כביש מספר 87 (יהודיה - חושניה) לכיוון קצרין.
כ- 5.5 ק"מ מדרום לקצרין.
 

עונה מומלצת:

אביב, סתיו, קיץ. בחורף - תצפית 
 

לא לוותר:

 
הבריכות המשושות בנחל זוויתן 
 

מה יש עוד:

 
מרכז מידע, חניון לילה, חניוני יום, מזנון, שולחנות פיקניק,
גלישת צוקים בתיאום מראש בלבד
04-6962817
 

לידיעת ציבור המבקרים

 
 מי השתייה מסופקים מהמעיין ולכן על פי הוראות משרד הבריאות אסורה השתייה והרחצה במים שכאלו והמקלחות שבחניון הלילה נסגרו עד להודעה חדשה.
חניון הלילה פעיל כרגיל ודמי הלינה הוזלו.
 
 
 

המסלולים הבאים בשמורת היהודייה-זוויתן פתוחים לטיול

 •  זוויתן עליון ארוך- מעיקול זוויתן ועד חניון שייח חוסיין.     כ - 5 שעות מסלול - לא מעגלי.
 • זוויתן עליון קצר - מחניון שייח חוסיין, מעגלי עד חניון שייך חוסיין. כ- 3 שעות מסלול.
 •  זוויתן תחתון - מסלול מעגלי של כ 4 שעות.
 • זוויתן תחתון - בריכת המשושים" - מסלול של כ 6 שעות - לא מעגלי.
 • מפל יהודייה - הליכה עד למפל הראשון וחזרה
 •  יהודיה עליון - (מסלול חדש) מעגלי של כ- 3 שעות

מצורפת מפת המסלול

הנחיות בטיחות

 • חל איסור על טיול בשמורה עם כפכפים ו/או נעלי אצבע !
 • בשל סיבות בטיחות, הכניסה לנקיק השחור בתאום מראש בלבד.
 •  חובה להיות מלווים במדריך גלישה מוסמך.
 • בעקבות נפילות סלעים במסלולי היהודייה, המסלולים הישנים סגורים לטיול. ההליכה עד למפל הראשון מותרת וכן, נפתח מסלול חדש במעלה הנחל.
 • בדבר פרטים יש להתקשר לשמורה 04-6962817.

שעות פתיחה

הכניסה לשמורה נסגרת שעתיים לפני שעת הסגירה הרשומה (בשעה 15:00 הכניסה האחרונה למסלול שהוא עד שעתיים הליכה, בערבי חג ושישי – שעה קודם)
 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 7:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 7:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

 בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

 דרכי התקשרות

 
טלפון:  04-6962817
פקס:  04-6961166

מייל: ​st-yehudya@npa.org.il

כניסת כלבים

הכניסה לכלבים אסורה

מידע נוסף 

מצורפת דפדפת האתר להורדה


  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  32.941765,35.701909
  יהודיה שמורת טבע
  יהודיה שמורת טבע

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות