שמורת טבע נחל עיון (התנור)

​​​

שמורת הטבע נחל עיון, במעבר הנחל מעמק עיון ב"אצבע הגליל" אל עמק החולה, נמצא קניון יפהפה, ובו מפלי מים זורמים.

לאחר עשרות שנים שבהן היה הנחל יבש בקיץ בשל הטיית המים בלבנון, פעלה רשות הטבע והגנים לחידוש הזרימה בנחל בעזרת מים הנשאבים מנחל דן, כדי לשקם את המערכת האקולוגית הייחודית בנחל עיון. 

מוקדי העניין המרכזיים

 • חניון יום לפיקניקים בחלקו הצפוני של הנחל
 • קניון נחל עיון ומפליו: מפל עיון, מפל הטחנה; מפלי האשד ומפל התנור
 • משאבה בעין סוכרה
 • פריחה עונתית בגבעת החצבים
 • מצפור התנור (גפני) – תצפית למפל התנור ולמורד הנחל
 • חניון יום דרומי לפיקניקים ושלוש ברכות שכשוך
 • שביל נגיש לכיסאות גלגלים לציבור המתקשים בהליכה ולעגלות ילדים, מחניון היום עד לאזור מפל התנור

 פירוט מוקדי העניין

 • חניון יום לפיקניקים בחלקו הצפוני של הנחל – החניון נמצא בפאתי המושבה מטולה, והוא שער הכניסה צפוני לשמורה. בחניון חורשת איקליפטוסים ותיקה המתאימה לפיקניקים ומנגל. בחניון שירותים לשימוש המטיילים ומותר להדליק בו אש.
 • קניון נחל עיון ומפליו – מסלול הליכה לאוהבי לכת. מומלץ ללכת במורד הנחל, מהחניון הצפוני הסמוך למטולה ועד לחניון הדרומי. המסלול אינו מעגלי, ויש לדאוג להשארת מכונית בנקודת הסיום בחניון הדרומי. האטרקציה המרכזית בקניון היא מפלי המים – מפל עיון, מפל הטחנה, מפלי האשד ומפל התנור. מפלים אלו זורמים כל ימות השנה, ולאורך הערוץ צומחת צמחיית מים שופעת. שניים מהמפלים נחשבים יפים ומרשימים במיוחד: מפל הטחנה – מפל רחב יחסית, גובהו 21 מ' ולצדו שרידי טחנת קמח, שהייתה בעבר הטחנה היחידה בארץ בבעלות יהודית; ומפל התנור – מפל שגובהו 30 מ', מהגבוהים במפלי האיתן בישראל.
 • משאבה בעין סוכרה – בערוץ נחל עיון כמה מעיינות קטנים וברכות האוגרות מים כל השנה. בברכות האלה חיים דגים גם כאשר הנחל מתייבש לחלוטין. עין סוכרה, הנמצא מדרום למפל הטחנה, הוא אחד המעיינות הבולטים בהם. עד 1957 נוצלו מי המעיין להשקיית אדמות מטולה השכנה, ובמקום נותרו שרידי משאבת השקייה.
 •  פריחה עונתית בגבעת החצבים – במדרון שממערב לקניון הנחל, בקרבת בית הקברות של מטולה, פורחת בסתיו פריחה מרהיבה של חצבים.
 • מצפור התנור (גפני) – נקודת תצפית מרשימה למפל התנור, וממנה אפשר להתרשם מהמפל, ולצפות לעבר הרי נפתלי ועמק החולה. הדרך למצפור היא בשביל תלול ובו מדרגות רבות.
 • חניון יום דרומי לפיקניקים ושלוש ברכות שכשוך – החניון הדרומי הוא החניון הראשי בשמורה, והוא משמש הן את המטיילים במסלול הארוך, הן את מבקרי מפל התנור בלבד. בחניון חורשה ובה שולחנות פיקניק, ומותר להדליק בו אש. בחניון גם שירותים, קיוסק ושלוש ברכות שכשוך חדשות, המאפשרות למבקרים ליהנות משפע המים שבנחל.
 • שביל נגיש לכיסאות גלגלים לציבור המתקשים בהליכה, ולעגלות ילדים – חלקו האחרון של מסלול ההליכה בשמורה, ממפל התנור ועד לחניון הדרומי, הונגש גם למתקשים בהליכה. 

תצפיות נוף

 • תצפית מהחניון העליון לכיוון צפון-מערב – לעבר עמק עיון שבלבנון (מקור המים של נחל עיון) והכפרים המקיפים אותו (כפר כלא, אל-קליעה ואל-חיאם), וכן לעבר המבצר העתיק בופור
 •  תצפית לעבר מפל הטחנה
 •  מצפור מפל האשד
 •  מצפור תצפית פנורמית הצופה אל מפל התנור ואל מורד הנחל
 • מצפור התנור (גפני) – צופה אל מפל התנור ולעבר עמק החולה והרי נפתלי

תעודת זהות

 

סטטוס

שמורת הטבע נחל עיון הוכרזה בשנת 1968.

הסיבות להכרזה

 • שימור נופי מפלים ומצוקים, הנדירים מאוד בישראל ומקיימים עולם עשיר של מיני חי וצומח.
 • ערכי מורשת: טחנות קמח ושרידי שביל קדום (נקובתא דעיון)
 • שרידי עיר קדומה, אתר מורשת חשוב בישראל
 •  מיני צומח ייחודיים לשמורה: ארנין ההרים (צמח הגדל בארץ רק כאן) ומינים נדירים נוספים, כגון אדר סורי (האתר היחיד שהוא צומח בו בין החרמון והרי מירון), מישויה פעמונית, הציפור כותלי, חסרי חוליות ייחודיים ואחרים.

מיקום בארץ

אצבע הגליל. השמורה צמודה למושבה מטולה מכיוון מזרח, קרוב מאוד לגבול עם לבנון.

פעילות רשות הטבע והגנים לשמירה על המקום

• הזרמת מים בקיץ – מטבעו נחל עיון הוא נחל איתן הזורם כל השנה. במהלך המאה ה-20 החלו החקלאים בלבנון לנצל את כל מי המעיינות במהלך הקיץ, והנחל הפך לנחל אכזב. שנים ארוכות היו המפלים יבשים בקיץ, והדגים שרדו רק בכמה ברכות עמוקות ומוצלות. בהיעדר אפשרות מדינית לשחרר את מי המעיינות לזרימה בנחל, יזמה רשות הטבע והגנים הזרמת מים מלאכותית בחודשי הקיץ מקידוחים באזור נחל דן. הובלת המים החלה בשנת 2009, והיא נמשכת מאז בכל שנה.
• ניטור מיני חי וצומח בשמורה – במי הנחל חיים מגוון מיני חסרי חוליות, חלקם נדירים. עם הזרמת המים לשמורה בקיץ, עלה חשש לפגיעה בשוגג בערכי הטבע הייחודיים לשמורה. כדי למנוע פגיעה כזאת  נערכים כיום בשמורה מחקרים וסקרים עונתיים, שמטרתם לבדוק את השפעות ההזרמה המלאכותית על המערכת האקולוגית הרגישה. במיוחד נבחן מצבן של כמה קבוצות בעלי חיים: דגים, חלזונות מים (שחריר הנחלים) ועוד.
• ממשק חקלאות – השמורה גובלת בשטחים חקלאיים פרטיים. לאורך שנים ניכר "לחץ חקלאי" על השמורה – היו פלישות חקלאיות של הכשרת קרקע בשולי תחום השמורה כדי להרחיב את המטעים, ונערך  ציד בלתי חוקי על ידי הצבת מלכודות בתחום השמורה ובשוליה. תופעות אלו מחייבות פיקוח שוטף כדי לבלום את הפגיעה המתמשכת בשמורה.
• שמירה על הצומח בשמורה – בשטח השמורה מתבצעת אכיפה שוטפת של האיסור לקטוף צמחי תבלין ופרחי בר.
• טיפול במיני צומח פולשים – לאורך השנים ניטעו בשמורה כמה חורשות איקליפטוס, ומהן התפשטו זרעי איקליפטוסים לאורך הנחל. עץ זה, ממוצא אוסטרלי, צומח לגובה רב ומטיל צל כבד הדוחק את מיני הבר המקומיים. בשנים האחרונות נכרתו חלק מהאיקליפטוסים כדי לשפר את תפקודה האקולוגי של השמורה. כמו כן נעקרו צמחי קיקיון וזריעים של עצי אורן, שאינו גדל בקרבת השמורה באופן טבעי.
• מניעת סחף – המדרונות התלולים של הנחל חשופים לסחף מואץ, בפרט בשולי השטחים החקלאיים והשטחים הבנויים של המושבה מטולה. כדי לעצור את הסחף הוקמו מסלעות בכמה נקודות בשמורה.
• הנגשת מסלול ההליכה – הנגשה זו כללה הקמתם של גשרי עץ במסלול ההליכה, והסדרת שביל גישה לציבור המתקשה בהליכה ולמשפחות המטיילות עם עגלות ילדים.
• הסדרת ברכות שכשוך – כניסה של מבקרים ונופשים רבים למי הנחל משפיעה לרעה על איכות המים, מביאה להרחפת קרקע ולירידה בכמות החמצן הזמין לדגים ולחסרי חוליות. הנטייה של מבקרים לפנות אבנים מקרקעית הברכות תורמת אף היא להיעלמות מקומות המסתור המשמשים את בעלי החיים במקום. כדי לשפר את חוויית הביקור וכדי להגביל את השפעת המטיילים לאזור מצומצם בנחל, הוקמו בקרבת החניון שלוש ברכות טבילה ושכשוך, המאפשרות לטבול במים הצוננים תוך הגבלת השפעת המטיילים לאזור מצומצם בנחל.

החי

השילוב הייחודי בין מצוקים נישאים למים זורמים יוצר עולם חי מגוון. במיוחד ראויים לציון כמה מיני דגים ומגוון רחב של חסרי חוליות המתקיימים במי הנחל כל ימות השנה. המצוקים הנישאים משמשים אתר קינון של יוני סלע, ואף לגְדול דורסי הלילה בישראל – האוח.
בעל החיים המזוהה ביותר עם השמורה הוא הציפור כותלי – ציפור נדירה בישראל, שצבעה אדום עז, והיא מגיעה אלינו לביקורים קצרים בחורף ושוכנת באזורי מצוקים. שמורות הטבע נחל עיון ושמורת הטבע הארבל הן  המקומות הטובים ביותר בישראל לפגוש בציפור זו. במצוקים מקננות יוני סלע (המעורבות כיום עם יוני בית), ומקנן כאן גם זוג אוחים. המצוקים התלולים אינם נוחים לפעילות יונקים גדולים, אולם בשמורה חיים גם חזירי בר ודרבנים.
בערוץ הזורם בולטים במיוחד חסרי חוליות למיניהם: סרטני נחלים, שפיריות ושפריריות, סרטנים ירודים וחרקי מים. סקר בשנת 2002 זיהה בנחל 57 מיני חסרי חוליות גדולים, שלושה מיני דו-חיים ושני מיני דגים. שני מיני חרקי מים תועדו בישראל רק בשמורה זו. עם חידוש הזרימה בקיץ  על ידי הזרמת מים מנחל דן, עלו חששות לפגיעה במגוון חסרי החוליות הייחודיים לנחל עיון, שחלקם אינם חיים בשמורת הדן. כדי לצמצם את הפגיעה במינים הנדירים, נערך ניטור שוטף של מגוון המינים שבנחל. כניסה של מבקרים רבים למים פוגעת גם היא בפעילותם של חסרי החוליות, ומשום כך – וגם משיקולי בטיחות – הכניסה למים אסורה בתחומי השמורה, מלבד בברכות השכשוך בחלקה הדרומי של השמורה.

הצומח

בשמורה אפשר לפגוש גם צמחייה ים-תיכונית אופיינית, וגם צמחייה ערבתית וצמחי בתי גידול לחים. נוף הצומח משלב כתמי חורש ים-תיכוני, צומח גדות נחלים, וכן אזורי בתה ושיחייה בשטחים היובשניים המרוחקים מהנחל הזורם. הנדיר שבצמחי השמורה הוא ארנין ההרים, קוץ ממשפחת המורכבים, שעליו מזכירים מאוד עלי אורן, וידוע בארץ רק כאן ובחרמון. מינים נדירים אחרים הם מישויה פעמונית ואדר סורי. במצוקים ובטרשים בולטת מאוד באביב פריחת חלבלוב מגובשש, אך גם מינים נוספים, שכמה מהם יוצרים מרבדי פריחה בעונות השונות, כגון חצב מצוי (ב"גבעת החצבים"), צמר מפוצל (ליד מצפור התנור), גביעונית הלבנון וקוציץ סורי. לאורך הערוץ הזורם בולטים עצי ערבה וצמחי עבקנה שכיח. כדי לעמוד כראוי על השתנות הצומח בשמורה לאורך השנים, הוקמו בה חלקות מעקב ומתבצע ניטור שנתי של מיני הצומח.

ארכאולוגיה

בקרבת קניון הנחל (ומחוץ לשמורה) נמצאים שרידי העיר הקדומה אָבֵל בֵּית מַעֲכָה, הנזכרת במקרא לצד הערים עיון ודן ברשימות הערים בגבולה הצפוני של ממלכת ישראל (ספר מלכים א', פרק ט"ו, פסוק כ'). במקרא נזכר המעבר הצר מעמק החולה לעמק עיון – "נקובתא דעיון". מעבר זה הוא חלק מאחת הדרכים העתיקות באזור, סעיף של "דרך הים" הקדומה. 

היסטוריה

בעת החדשה, עם התפתחותה של המושבה הסמוכה מטולה (שהוקמה בשנת 1896), עלתה חשיבותה של השמורה. תושבי מטולה ניצלו את מי הנחל והמעיינות הסמוכים לשתייה, להשקיית השדות החקלאיים, ואף לטחינת קמח בטחנה שבמפל הטחנה, שרכש הברון רוטשילד. בטחנה זו נמצאת הארובה הגבוהה בארץ (15 מ'). הטחנה ננטשה עם בריחת תושבי מטולה בשנת 1920, לאחר נפילת תל חי, והפעלתה לא חודשה גם אחרי חזרת התושבים. עם קביעת גבולה הצפוני של הארץ במשא ומתן בין הבריטים לצרפתים נכלל קניון הנחל בתחום המנדט הבריטי, אך עמק עיון ומעיינותיו נותרו מעבר לגבול. במלחמת העולם השנייה שילבו הבריטים את האזור במערך ההגנה שלהם נגד כוחות וישי בלבנון, והקימו סכר במורד מפל עיון כדי לספק מי שתייה למחנות הסמוכים. אזור זה היה אחד מהנתיבים להברחת מעפילים לארץ ישראל בדרך היבשה, וגשר עיון הוא אחד מהגשרים שפוצצו בידי הפלמ"ח ב"ליל הגשרים" המפורסם בשנת 1946. 

גאולוגיה וגאומורפולוגיה

בתחום השמורה יורד נחל עיון מרום 500 מ' (בשולי עמק עיון) לרום 350 מ' ביציאתו לעמק החולה. הפרש הגבהים הזה נתן את אותותיו בשטח בדמות קניון עמוק, ובו חמישה מפלים, כמה מהם הם מפלי המים הזורמים הגבוהים ביותר בישראל (מפל הטחנה ומפל התנור). לאורך הקניון עוברים כמה שברים גאולוגיים, וחלקו העליון חתור בגיר קירטוני. עיקר הקניון חתור בשכבת תלכיד נחלים, ואילו במורד הקניון נחשף גיר מתקופת האיאוקן.
 

הידרולוגיה

בנחל עיון התקיים במשך שנים מצב ייחודי מעשה ידי אדם –  מעיינות איתן ונחל אכזב. המעיינות העיקריים בנחל נובעים בשטח לבנון (עין אל-קוצייר ועין דרדרה), ובכל קיץ מנוצלים המים כולם בידי חקלאים לבנונים, מצב שהביא להתייבשות הנחל בתחומי ישראל. מאז שנת 2009 השתנה המצב, בעקבות העברת מים יזומה ממעיינות הדן אל השמורה.
נחל עיון הוא אחד מארבעת מקורות הירדן. הנחל הוא במקורו נחל איתן ושפיעתו מתעצמת בחודשי החורף – הספיקה הממוצעת היא 1.5 מ"ק לשנייה, ובאירועים שטפוניים מגיעה אף ל-25 מ"ק לשנייה. בגלל ניצול המים בשטח לבנון נפסקת הזרימה בנחל בחודשי הקיץ, למעט בכמה נביעות קטנות (עין סוכרה, מעיין האשד ומעיין התנור) ובברכות עמוקות למרגלות המפלים, המשמשות מקום מקלט לדגים ולחסרי חוליות ייחודיים. החל משנת 2009 מוזרמים מים מפלגי הדן לנחל עיון בחודשי הקיץ, כדי לשחזר את המופע הטבעי של נחל הזורם כל השנה. היקף ההזרמה הוא 80 מ"ק מים בשעה, והיא נעשית בסיוע אגודת המים "מימי יובל". הבחירה במי הדן נעשתה לאחר בחינת איכות המים בכמה אתרים  – בחינה שהעלתה שאיכות המים בפלגי הדן היא הטובה ביותר האפשרית. כדי להימנע מפגיעה בשוגג באיכות המים בנחל עיון ובמגוון המינים הטבעי בו, לווה צעד זה בדיונים ממושכים ברשות הטבע והגנים. 

​​כיצד להגיע:

למפל התנור - מכביש קרית שמונה-מטולה. כקילומטר אחד מדרום למטולה פונים מזרחה.
למפל עיון ולנחל - בדרך המתחילה מהקצה הצפון מזרחי של מטולה, ליד גדר הגבול.
     

משך הסיור: 

90-30 דקות
 

עונה מומלצת: 

כל השנה
 

מה יש עוד? 

מצפורים, חניוני פיקניק,  מזנון ,  בריכת שכשוך 
 
לידיעת ציבור הכהנים: המסלול בתוך שמורת טבע נחל עיון עובר ליד בית הקברות של מטולה.

 
ניתן לקיים פעילויות - לפרטים הקישו כאן

שעות פתיחה

הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני השעות הרשומות 
 

שעון קיץ:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-17:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-16:00
 

שעון חורף:

בימים א'-ה' ושבת 8:00-16:00.
בימי שישי וערבי חג 8:00-15:00

 

ניתן להיכנס למסלול הארוך עד שעה וחצי לפני שעת הסגירה הרשומה.

בערב ראש השנה, ערב יום כיפור וערב פסח: 8:00 - 13:00

דרכי התקשרות

טלפון: 04-6951519

פקס: 04-8276733
דוא"ל: st-iyyon@npa.org.il

 

כניסת כלבים

מידע נוסף

מצורפת דפדפת האתר להורדה


  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  33.269102,35.577959
  מפל הטחנה בשמורת טבע נחל עיון
  מפל הטחנה בשמורת טבע נחל עיון

  חדשות מהשטח

  עצור חדשות