שמורת טבע חולות ניצנים

​​​

השמורה משמרת את עולם הטבע של נופי חולות נודדים, חולות מיוצבים למחצה, שקעים ובהם שרידי בוסתנים ישנים, רכסי כורכר חופיים וחוף ים.

שמורת טבע חולות ניצנים משתרעת על פני כ-20,000 דונם במישור החוף הדרומי, בין אשדוד ואשקלון. בתחום השמורה עובר נחל אבטח, נחל אכזב הנשפך לים בחוף ניצנים.

רקע

חלקה הדרומי של השמורה, מדרום לכביש המוביל לחוף ניצנים, משמש כשטח אש של צה"ל והכניסה אליו אסורה. החלק שמצפון לכביש, כ-8,000 דונם, הוכרז בשמורת טבע בשנת 2008.  

השמורה מקיפה את חוף ניצנים – חוף רחצה מוכרז, הכולל בתחומו גם מחצבות כורכר שבקרקעיתן נוצרו בריכות מי תהום. חוף ניצנים המוכרז ובריכות מי התהום אינם בתחום השמורה.


שער השמורה


שער השמורה הוא נקודת המוצא לטיולים בשמורת הטבע חולות ניצנים. בשער מוצגים שלטי הסבר על השמורה. מעבר לשער נמצא חניון יום/לילה ובו שולחנות פיקניק בצל עצי איקליפטוס ומתקן לאיסוף אשפה. בחניון מותרת לינה לילה. לשירות הלנים נקבע מתחם מוסדר להבערת אש.
אין בשמורה שירותים ומים. נקודת מים קרובה ושירותים קיימים בבית ספר שדה שקמים.

מוקדי עניין מרכזיים


בשמורה המוכרזת מספר יחידות נוף עיקריות:

 • רצועת חוף הים, בין קו המגע של הים והיבשה ובין רכס הכורכר החופי. יחידה זו חסרת צומח, אך מתקיימת בה מיני בעלי חיים של חוף הים. רצועת החוף היא אתר הטלות חשוב לצבי ים.
 •  רכס הכורכר החופי, מאופיין בצומח של גבעות הכורכר של חוף הים, המצטיין בעמידות לרסס ים ולתנאי יובש הטיפוסיים לבית הגידול הכורכרי.
 • דיונות חול מיוצבות למחצה. חברת הצומח כאן היא של לענה חד זרעית ורתם המדבר. בשקעים שבין רכסי החול מצויים שרידי חקלאות עתיקה וכן צומח אופייני כגון קנה סוכר מצרי, אגמון הכדורים ועוד.
 •  אפיק נחל אבטח, אפיק שטפוני עם מי תהום גבוהים, החוצה את חגורת הדיונות החופית ורכס הכורכר. כאן מצוי פרט יחודי של צפצפת הפרת, עץ נדיר יחסית של נאות מדבר בקרבת ים המלח ונחל צין, שהופעתו כאן, ממערב לקו פרשת המים הארצית, היא חריגה.
 • חורש צפוף של שיטה מלבינה, מין ממוצא טרופי, נדיר בישראל, שתפוצתו בארץ מקוטעת והוא מופיע במספר מוגבל של אתרים בישראל, חלקם - שמורות טבע.
 • יער פארק של שקמה ואשל ברצועת המגע בין החולות לשטחים המעובדים. זהו נוף ייחודי למישור החוף הדרומי, שנפגע ביותר עקב פיתוח. 

ייחודה של השמורה המוכרזת: 


 חולות ניצנים הם חלק מחולות מישור החוף הדרומי, המהווים ציר חדירה של מינים ממוצא סהרי צפונה, אל התחום האקלימי הים תיכוני. כאן מתקיים מפגש בין מיני צמחים ובעלי חיים בעלי התאמות לתנאי היובש הקיצוניים של המדבר עם מינים ממוצא ים - תיכוני או אירופי. מפגש זה, לצד ניתוק גיאוגרפי ממרכזי התפוצה, הביא להתמיינות של מינים ואוכלוסיות חדשים, תהליך שנמצא עדיין בעיצומו. תופעה זו, בה ניתן לראות תהליכי אבולוציה של מינים בעת התרחשותם, היא נדירה ביותר גם בקנה מידה עולמי. מסיבות אלה, ניתן למצוא בחולות ניצנים מיני אנדמיים לארץ ישראל כמו גרביל החוף ותת - מין מקומי של ירבוע מצוי.
 
בית הגידול החולי היווה בעבר מציין אופייני למישור החוף של ארץ ישראל. שטחי החולות צומצמו ביותר בשנים שמאז קום המדינה: חלקם שמשו חומר גלם חיוני לבנייה, ועל חלקם נבנו ערי החוף של ישראל. חולות ניצנים הם אחד משטחי החולות החשובים ביותר שנותרו כמייצגים של בית הגידול החולי, על מאפייניו. 

מסלולי הטיול בשמורה

ציר השקמים

ציר תנועה רגלי ולרכב 4X4, העובר בצד שדרה של עצי שקמה גדולים ומרשימים. הציר מתחיל בכביש חוף ניצנים (סימון ירוק). לאחר כחצי קילומטר הנתיב מגיע לשער השמורה. בחורשת האיקליפטוס משתנה צבעו לשחור. הציר ממשיך לאתר "תות-שקמה", שם צומח עץ תות מרשים בצד עץ שקמה גדול. 

שני ק"מ צפונה משם עובר ציר השקמים בצד "בריכת רוברטס" – שלולית חורף גדולה ועונתית, הנמצאת בצד גוש החולות ושדות מעובדים. לאחר גשם רב עשויה השלולית להגיע עד לכביש 4, מרחק של כ-300 מטרים. בחורף פוקדים את הבריכה עופות מים רבים. ייתכן שזו הבריכה שצייר צייר הנופים הסקוטי דיוויד רוברטס בשנת 1839 מסעו בארץ ישראל ומכאן שמה.

שלושה ק"מ צפונה משם מגיע ציר השקמים לחניון השקמים. החניון נמצא מחוץ לתחום שמורת חולות ניצנים והוא מהווה בסיס יציאה ל"דיונה הגדולה". חצי ק"מ הלאה משם מסתיים ציר השקמים מול תחנת הדלק "סונול", בכניסה הדרומית לאשדוד.  

שביל "חוצה חולות"

שביל מסומן כחול, שיוצא משער השמורה מערבה. השביל חוצה דיונות מיוצבות למחצה ומגיע לאחר כקילומטר אחד לציר הנקז. כאן פונים מעט שמאלה וממשיכים שוב מערבה (ימינה). לאחר כ-500 מטרים מגיעים לתצפית על בריכות מי התהום ומשם עד לחוף הים, קצה המסלול, יש לעבור עוד קילומטר אחד.
ניתן לשוב בחזרה לנקודת המוצא, או, אם בוצע תיאום עם רכב מאסף, לצעוד דרומה לאורך החוף כקילומטר אחד, לרחבת החניה של חוף ניצנים.  

"דרך השריון"

נקרא כך משום שבעבר נערכו בו אימוני נהיגה בטנקים. זהו נתיב מסומן ירוק, היוצא מאתר "תות-שקמה" מערבה, עובר אזור של דיונות נודדות ומגיע לאחר קילומטר לציר הנקז, במקום המפגש עם שביל "חוצה חולות" (כחול). מכאן ניתן לשוב בשביל "חוצה חולות" מזרחה לשער השמורה, או להמשיך לחוף הים.

​ כיצד להגיע:

המקום נמצא ממערב לכביש החוף, בין אשדוד ואשקלון. בצומת אשכולות בכביש החוף, נפנה מערבה לכביש מס' 3631 - לכיוון היישוב ניצן וחוף הים, וניסע 1.5 ק"מ. מייד אחרי הצומת נעבור את מסילת הרכבת, נמשיך בכביש, החולף לצד אתר קרוואנים למפוני גוש קטיף, ובפנייה השנייה ימינה נפנה לכיוון ניצן ובית ספר שדה (במקום יש שלט הכוונה חום). לפני הכניסה ליישוב ניצן, נפנה שמאלה בדרך עפר העוקפת את היישוב (דתי, אין כניסה ברכב בשבתות ובחגים), מדרום, ומגיעה למגרש החנייה של בית ספר שדה שקמים.

איזור

מרכז הארץ - מישור החוף הדרומי

מפת סימון שבילים:

10 - גוש דן וחוף פלשת 
 

דמי כניסה:

ללא תשלום.
 

דרגת קושי:

מאמץ קל  

המסלול מותאם ל:

הולכי רגל 

סוג המסלול:

  קווי ומעגלי
 

משך המסלול:

1-4 שעות (במקום מס' מסלולים)
 

עונה מומלצת:

כל השנה. בקיץ מומלץ השכם בבוקר או אחה"צ.

  התוכן בבנייה, המידע יופיע בקרוב.
  31.733035,34.626782
  חולות ניצנים שמורת טבע
  חולות ניצנים שמורת טבע