תכנית פעולה לנגישות אתרים ארציים

17.09.2013

האתרים אותם אנו מגדירים כאתרים ארציים בהתאם להגדרה בתקנות הנגישות: מצדה, עין גדי, מערת הנטיפים, קיסריה, תל דן, חורשת טל.

שביל מונגש בשמורת טבע עין גדי

שמורת טבע עין גדי – נחל דוד

רקע כללי:

שמורת עין גדי נמצאת בשוליו המזרחיים של מדבר יהודה, על חוף ים המלח, במרכזו של השבר הסורי-אפריקאי. בתחום שטח השמורה נמצאת נאת עין גדי – נווה המדבר הגדול והחשוב בישראל. בזכות שפע המים ומיקומה התקיימה פעילות אנושית בנאה לאורך תקופות היסטוריות ארוכות. שרידים של תקופות אלו בשילוב עם העושר הבלתי רגיל של החי והצומח ותופעות הטבע הייחודיות הם המעניקים לשמורה את מעמדה המיוחד.

מוקדי העניין בשמורה מתמקדים בנחל דוד:

 1. שביל נחל דוד.
 2. המפל ו"הבריכה האולימפית".

תכנית הפעולה להנגשת עין גדי:

התכנית כוללת הכשרת חניית נכים שתאפשר לרדת באופן ישיר מרחבת החנייה ועד למתחם ההתכנסות של מערך הכניסה על מרכיביו.
הסדרת בתי שימוש נגישים, המעבר דרך המתקנים של מערך הכניסה ועד ליציאה ממערך הכניסה שלאחריה חשיפה לנוף המרהיב של מצוק ההעתקים וטיול נגיש בשביל נחל דוד.
בסוף השביל המונגש הכשרת מרפסת תצפית למפל ו"לבריכה האולימפית" המייצגים נוף טיפוסי של נחל דוד בנאת עין גדי.
מצורפת מפה

שמורת טבע תל-דן

רקע כללי:

בשמורת תל-דן נחל זורם החשוב מבין מקורות הירדן. בשמורה שילוב של "ארץ פלגי מים" ושפע יובלים בצמחייה ייחודית עם תל ארכיאולוגי חשוב המזוהה עם העיר המקראית דן.

מוקדי העניין בשמורת טבע תל דן:

 1. פלג נחל הדן
 2. בריכת שכשוך
 3. השער הישראלי
 4. השער הכנעני

תכנית הפעולה:

תכנית הפעולה תכלול חניית נכים שתאפשר ירידה מהרכב וגישה למכלול מערך הכניסה על מרכיביו.
ירידה לכיוון פלג נחל הדן.
תנועה לאורך שבילים מונגשים, פינות מנוחה והצללה המאפשרים טיול בנוף האופייני "לארץ פלגי מים".
מעבר עד לאתר הארכיאולוגי ו"השער הישראלי". תצפית על רחבת השער והמשך נגיש עד לתצפית אל "השער הכנעני", שם תוכשר רחבה עם מודל תלת-ממדי של השער.
מצורפת מפה

גן לאומי חורשת טל

רקע כללי:

חורשת אלונים עתיקים בפארק שהוכשר לקהל על בסיס פלג נחל הטל. בריכה מלאכותית לרחצה ואפשרות לבילוי נופש בחיק הטבע בחניוני יום ולילה.

מוקדי העניין בגן לאומי חורשת טל

 1. פלגי מים באתר
 2. בריכת מי נחל הטל

תכנית פעולה:

חניית נכים המאפשרת ירידה נוחה מהרכב. שביל מותאם עד לבתי השימוש ולחניון היום. רחבת פיקניק מונגשת בצל אלון עתיק עם מבט על פלג המים. שביל נגיש לכיוון בריכת המים המרכזית ודרך מונגשת למים.
מצורפת מפה

גן לאומי קיסריה

רקע כללי:

קיסריה היא עיר נמל שהוקמה באמצע המאה ה-3 לפסה"נ ושימשה בירת ישראל יהודה בתקופה הרומית. שמה של העיר נועד לפאר את שמו של הקיסר הרומי אוגוסטוס קיסר. עתיקות קיסריה מאפשרות הצצה רב-שכבתית ורב-תקופתית אל תרבויות שיישבו את העיר לדורותיה. תחילתה של העיר בתקופה הפרסית הייתה מעגן פיניקי קטן, חשמונאים, הורדוס. הורדוס בנה עיר מפוארת במיטב המסורת הרומית, כולל בתי מרחץ, נמל ענק, תאטרון, היפודרום וארמון דו-מפלסי מפואר. אחריו ישבו במקום נוצרים בתקופה הביזאנטית, יהודים, מוסלמים, צלבנים, צלאח א-דין וממלוכים עד לחורבן העיר . המקום חזר להיות מיושב עד בואם של הטמפלרים בשלהי המאה ה-19, לאחר מכן ישבו במקום בוסנים מוסלמים עד להקמת היישוב היהודי.
בגן הלאומי ממצאים חשובים ביותר בקנה מידה עולמי. כמו כן ניתן לחזות בחיזיון אור-קולי הפורס את יופייה של העיר על תקופותיה השונות.

 

מוקדי העניין בגן לאומי קיסריה:

 1. התאטרון הרומי
 2. תצפית על ארמון הורדוס
 3. העיר הצלבנית והנמל

תכנית הפעולה:

תכנית הפעולה להנגשת קיסריה מתבססת על מעבר בין שני מתחמים גדולים באמצעות רכב:

 1. מתחם התאטרון הרומי – יאפשר חניה וגישה לבתי שימוש נגישים, גישה לתאטרון העתיק (כפוף למגבלות עבודה בתחום מונומנט ארכיאולוגי). בהמשך שביל מונגש עד לתצפית על ארמון הורדוס וקו חוף הים.
 2. מתחם העיר הצלבנית – הנמל. כניסה לחניית נכים בתוך מתחם העיר הצלבנית ומעברים מונגשים בין העתיקות, המבנים המסחריים, הגלריות, בתי הקפה, המסעדות והחיזיון האור-קולי שבאתר.
  מצורפת מפה

שמורת טבע מערת הנטיפים

רקע כללי:

מערת הנטיפים נמצאת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה, כשלושה קילומטרים מזרחית לבית שמש, והתגלתה באקראי, בשנת 1968, בעת פיצוץ שגרתי במחצבה סמוכה. למרות מידותיה הצנועות היא מכילה מגוון רב של נטיפים, זקיפים וצורות השקעה נוספות, שגילם 300,000 שנים לפחות.
המערה ממוקמת בלב שמורת הטבע נחל שורק, אורכה כ-82 מטרים, רוחבה כ-60 מטרים ושטחה הכולל 4,800 מ"ר. הכניסה אליה היא בליווי מדריך מטעם האתר.

מוקד העניין:

מערת הנטיפים

תכנית הפעולה:

דרך מיוחדת הוכשרה עבור בני אדם עם מוגבלות בניידות שיגיעו עד לפתח המערה בתיאום מראש.
מהחניה הקרובה למערה דרך נגישה לאולם סרט המבוא, לאחר מכן ירידה במעליות למפלס המערה. משם מעבר על שביל צף מבטון עד למרפסת הראשית המאפשרת מבט על המכלול המדהים של הנטיפים, עם תאורה אקולוגית ייחודית מותאמת למבקרים עם מוגבלות.
מצורפת מפה

גן לאומי מצדה

מצדה רקע כללי:

במת ההר כוללת שבילים, בתי שימוש, תצפיות, מודלים, מפות תבליט מותאמים לליקויי ראייה, הרכבל והגשר מותאמים לכיסאות גלגלים, מבואת כניסה כולל חניה מקורה, שטחי מסחר ושטחים ציבוריים, אולמות הקרנה ומעליות, הכל מותאם לאנשים עם מוגבלות. קיים רכב חשמלי להסעת אנשים עם מוגבלות בשבילי במת ההר בתיאום מראש עם הנהלת האתר. התאמות לאנשים עם לקויות שמיעה במבואה החדשה, ברכבל ובחיזיון אור קולי באמצעות מכשור מיוחד בתיאום מראש עם הנהלת האתר.
למבקרים עם מוגבלות ניכרת בתנועה מומלץ להגיע עם מלווה.

חיזיון אור וקול מצדה

היום קיימת הנגשה ברמה בינונית בסיוע מלווה. קיים מכשור לליקויי שמיעה. אזור המושבים, בית שימוש והשבילים נגיש.

מצורפים:

צור קשר

תוכניות האב לנגישות מתפרסמות לתגובת הציבור
המגיבים יציינו: שם, ארגון, טלפון ומייל שלהם
את התגובות יש להעביר בדוא"ל u.top@npa.org.il