האזינו לסיפור של הנשרים בישראל

איך נראים חיי הזוגיות של הנשרים? למה הלוגו של בירה נשר הוא בכלל עיט? ואיך ייראה עולם בלי נשרים? הפרק החדש של "הסכת ארצישראלי מצוי", הפודקאסט של רשות הטבע והגנים וגל"צ, לוקח אותנו גבוה אל המצוקים – אל קיני הנשרים!

נשר, גן לאומי כוכב הירדן - צילום דורון ניסים
נשר, גן לאומי כוכב הירדן - צילום דורון ניסים, נשר, גן לאומי כוכב הירדן, צילום דורון ניסים

הנשר הוא עוף דורס גדול הדואה בשמים ותר אחר פגרים למאכל. בעבר הלא רחוק מאות נשרים קיננו בכל האזורים ההרריים והמצוקיים בישראל. כיום ישנם בישראל כ-200 נשרים בלבד! והם נמצאים בסכנת הכחדה חמורה.

מוזמנים לקרוא עוד על הנשרים >> 

האזינו לפודקאסט "הסכת ארצישראלי מצוי"

סקרנים לדעת מה עושות האיילות בלילות? באיזו טיסה הגיעו ארצה היחמורים? מה עושים יעלים עם מגבונים? ומה מחפש תן בקומה 15?  האזינו לכל פרקי הפודקאסט "הסכת ארצישראלי מצוי" >>

אין נשר בשמים

הרעלות מפגרים מורעלים, התחשמלות והתנגשות בקווי מתח, ציד לא חוקי ולכידה, צימצום מקורות מזון ובתי גידול וכן הפרעה במקומות הקינון על ידי מטיילים – השפיעו על הירידה הקיצונית בכמות הנשרים וכיום הם בסכנת הכחדה חמורה ומתקיימים רק בזכות מאמצי שימור נרחבים. 

המגוון הביולוגי ממלא תפקיד קריטי לבריאות האדם ולרווחתו, לשגשוג כלכלי, ביטחון תזונתי ותחומים חשובים אחרים. מערכות אקולוגיות בריאות מספקות אוויר נקי ותומכות בתחומי החיים השונים שלנו. בישראל הקטנה חשוב שנשמור על כל רכיב ורכיב במגוון הביולוגי.

איך מצילים את הנשרים ושמים סוף להרעלות?

  1. חקיקה שתסדיר מכירה ורכישה של רעלים וחומרי הדברה, כפי שנהוג במדינות רבות בעולם.
  2. איסוף פגרים, טיפול במפגעים תברואתיים ופינוי פסולת, שגורמים לעלייה במספר הטורפים כמו: תנים, שועלים וכלבים משוטטים. בכך נצמצם את כמות הטורפים ונפחית את הצורך בשימוש ברעלים בצורה לא חוקית.

ראיתם פגר של בקר או טורף, נשר מת או סימני הרעלה? דווחו למוקד המידע של רשות הטבע והגנים 3639*.