שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

06/09/2018

השמורה הימית המתוכננת שבי ציון–בוסתן הגליל משתרעת מטבלאות הגידוד הסמוכות לחוף ועד רכס תת-ימי בעומק של 45 מ' לערך. מיני אצות ובעלי חיים ישיבים משגשגים על גבי המצע הסלעי והתשתית הסלעית משמשת אתרי רבייה לדגי הים הפתוח.

ים שבי ציון-בוסתן הגליל
ים שבי ציון-בוסתן הגליל, צילמה: אורית ברנע

שם המקום:
שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

סיווג השמורה:
שמורת טבע ימית ייחודית

שמורות הטבע הימיות של ישראל >>

תיאור השמורה:

שמורת טבע זו נועדה לשמור על רצף בתי גידול סלעיים המתקיימים על תשתית רכסי הכורכר, החל מטבלאות הגידוד שבקו החוף, דרך הרכסים התת-ימיים בעומקים שונים מול החוף, ועד רכס תת-ימי המצוי בעומק של כ-45 מ'. טבלאות הגידוד מצויות בתחום הכרית (הגאות והשפל) והאורגניזמים המצויים כאן (בהם שושנות ים, רכיכות, בלוטי ים, צלחיות, אצות ודגים) ניחנים במנגנונים המאפשרים להם להתקיים בתנאים המשתנים באופן קיצוני במהלך היממה. על פני טבלאות הגידוד נוצרים מכתשי המסה, בריכות רדודות ובורות שפל, המשמשים בתי גידול שונים זה מזה בתנאיהם ומאוכלסים במגוון גדול של מיני אצות ובעלי חיים. בין טבלאות הגידוד ובשטח שממזרח להן נוצרות לגונות רדודות ובריכות חוף המתרחבות לעיתים למפרצונים. בחלקן התחתון של טבלאות הגידוד, קרוב לקרקעית החולית, מצויים בדרך כלל צנירים, שקעים ומנהרות.

שטחם של רכסי כורכר תת-מימיים קטן מ-10% מכלל השטח, והרכסים הקרובים לחוף נדירים אף יותר. בתי הגידול הסלעיים מספקים לבעלי חיים ישיבים מצע להתיישבות ולכן מתפתחות עליהם חברות קרקעית עשירות, מגוונות ומרהיבות ביופיין. קשריהן של חברות בעלי חיים אלה עם הים הפתוח תורמים למערכת הימית כולה. השמורה תגן על שורת הרכסים התת-ימיים המקבילים לחוף, ובמיוחד על רכס בוסתן הגליל אשר מצוי במרחק של כ-6 ק"מ מהחוף, בעומק קרקעית של כ-45 מ', ובו מתקיימת שונית עשירה וצפופה. הנישות הפיזיות הרבות הנוצרות על ידי התשתית הסלעית מאוכלסות בדגים קבועי מקום (טריטוריאליים) ובאתרי רבייה לדגים פלאגיים (של הים הפתוח). נוסף על כך, חברת בעלי החיים הישיבים יוצרת אף היא מגוון של מיקרו בתי גידול המאוכלסים בתורם בבעלי חיים אחרים, בעיקר דגים בשלבי החיים הצעירים שלהם.

לצפייה בנוף התת-ימי של רכסי הכורכר מול בוסתן הגליל ושבי ציון ראו סרטון :

מצב סטטוטורי
שמורת טבע מוצעת

שטח וגבולות:

• גבול צפוני: שפך נחל געתון
• גבול דרומי: כ-9 ק"מ דרומית לצומת כביש 8510 – מסילת הרכבת
• שטח השמורה: 51.7 קמ"ר
• מרחק מקו החוף: 8.5 ק"מ
• אורך קו החוף: 4.1 ק"מ
• העומק המרבי בשמורה: 50 מ'

מפת השמורה:

יצירת קשר:

עזרו לנו לשמור על הים ועל שמורות הטבע הימיות. במקרה של פגיעה בשמורה או בערכי טבע מוגנים אנא התקשרו למוקד הרשות 3639*.
דיווחים ניתן להעביר לדוא"ל MARINE@NPA.ORG.IL

דף זה אינו מסמך משפטי ו/או על המידע המפורט בעמוד זה לא חל תוקף משפטי, למעט מסמכים מצורפים שאושרו ונחתמו כחוק.