תחנה 5 - אתר הפולחן

שמורת טבע תל דן

להאזנה לחצו כאן >>

ששש… התקרבו בשקט, התיישבו על האבנים, הביטו בבמה רבת הרושם שמולכם ורגע לפני שתתלבטו מהו תפקידה, נסו לענות דרך הרגש.  יותר יותר ברגש… אתם חשים שהאווירה כאן שונה במקצת מבמקומות שביקרנו בהם עד כה? כאן עומדים הבמה והמזבח ששימשו תחליף לבית המקדש בירושלים.

למה הוקם תחליף לבית המקדש? או! טוב ששאלתם! אחרי מותו של שלמה המלך בשנת 900 לפסה"נ בערך הייתה הממלכה במשבר והתפצלה לשתיים: לממלכת ישראל, שעליה מָלַך ירבעם; ולממלכת יהודה, ובה ירושלים, שעליה מָלַך רחבעם. בית המקדש החשוב היה בירושלים, ותושבי תושבי ממלכת ישראל מצאו את עצמם מנועים מלהגיע אליו. ירבעם מצא פתרון לבעיה: במקום בית המקדש בירושלים הוא בנה לא מוקד פולחן חדש אחד כי אם שניים! אחד בבית אל, הקרובה לירושלים, ואחד בתחום השיפוט של שבט דן, ממש כאן מולנו. בספר מלכים א' פרק י"ב כתוב: "וַיִּוָּעַץ הַמֶּלֶךְ וַיַּעַשׂ שְׁנֵי עֶגְלֵי זָהָב… וַיָּשֶׂם אֶת-הָאֶחָד בְּבֵית-אֵל וְאֶת-הָאֶחָד נָתַן בְּדָן… וַיַּעַשׂ אֶת-בֵּית בָּמוֹת וַיַּעַשׂ כֹּהֲנִים מִקְצוֹת הָעָם אֲשֶׁר לֹא-הָיוּ מִבְּנֵי לֵוִי". במה זו נראית ממש כפי שהיא מתוארת במקרא והיא ששימשה את המאמינים בכל טקסי הפולחן. בחפירות במקום נמצאו עצמות של חיות כשרות, וכמה חוקרים סבורים שאלו עצמות הקורבנות שהועלו על המזבח בימים ההם. עמודי הנירוסטה שמעל הבמה עוזרים לנו להשלים בדמיון את צורתו של המזבח הקדום שעמד פה פעם. מבנה גדול, נכון? זהו המתקן הגדול ביותר לשימושי פולחן, שהתגלה בחפירות ארכיאולוגיות בארץ.

אבל רגע, מניין לנו שאכן זה מקומו של המזבח המקורי בדן? בחפירות כאן התגלתה כתובת מאוחרת, מהתקופה ההלניסטית, לפני 2200 שנה בקירוב, כתובה ביוונית ובארמית, ובה כתוב: "לאל אשר בדן נדר זוליוס". כלומר אדם בשם זוליוס היה כאן, נדר נדר למזבח הזה בדן, והניח את הכתובת ממש במקום שבו נדר את נדרו. הכתובת מוכיחה שזהו המקדש בדן שאליו מכוון הכתוב במקרא, והיא איננה הכתובת היחידה בעלת משמעות חשובה מאוד שנמצאה פה. בואו נמשיך ללכת ואני אסביר לכם למה אני מתכוונת.

מאתר הפולחן המשיכו בַּשביל לשער הישראלי. עיצרו בתצפית על בורות ההתנחלות, ושם נגלה את העבר בדן העתיקה.

קטגוריות