תחנה 8 - שער אברהם

שמורת טבע תל דן

להאזנה לחצו כאן >>

מבנה רב-רושם, נכון? אני מקווה שאתם יושבים, כי הסיפור שלו מרשים עוד יותר. גם מבנה זה הוא שער כניסה לעיר, אך לא לעיר המקראית של שבט דן כי אם לעיר הכנענית הקדומה שהייתה כאן לפניה – ליש או לשם, והוא התגלה בחפירות בשלמותו! השער הכנעני מתוארך ל-1800 לפנה"ס, כלומר הוא כבן 4,000 שנה, והוא השער השלם היחיד בעולם מתקופה זו. השתמרו בו שלוש קשתות וארבעה תאים, וכן המדרגות העולות אל השער ועוברות דרכו אל העיר.

השער הכנעני מכונה גם שער אברהם. בספר בראשית פרק י"ד מסופר, שאברהם רדף את המלכים עד דן, אחרי שלוט אחיינו נפל בשבי בידי ארבעה מלכים. היה מרתק! אבל לאחר החקירה שערכתי גיליתי שהשער לא קרוי על שם אברהם אביכם, אלא על שם הארכיאולוג אברהם בירן אשר גילה את השער. הקשתות שאתם רואים עשויות מִלִּבְנֵי בוץ. הן כמעט עדות יחידה שהאדם ידע לבנות קשתות בתקופה כה קדומה! ועד גילויו בשנת 1979 סברו החוקרים שבתקופה הכנענית עדיין לא בנו קשתות.

כיצד השתמר השער בצורה שלמה כל כך? שהרי בוץ אינו חומר בנייה עמיד במיוחד. ובכן, הכנענים שבנו את השער באו מהמדבר הסורי הגדול. לבני בוץ היו חומר בנייה ראוי במדבר היבש, אולם, בגשמים הרבים שיורדים כאן שיטת בנייה זו לא התאימה, וכנראה לבני הבוץ לא החזיקו מעמד. כדי למנוע את קריסת השער החליטו הכנענים לסתום אותו. הם סתמו אותו בעפר והפסיקו להשתמש בו, ובצורתו זו הוא התגלה בימינו. משפחת הסלמנדרות שלי ראתה הרבה סוגים מעניינים של בניה לאורך התקופות. אך בניה מדברית באזור כל כך רטוב וצפוני היא דבר נדיר ומיוחד. בתוך החומר הסותם נמצאו חרסים ושרידים מלפני חמשת אלפים שנה! וכך הבינו הארכיאולוגים כי השער נחסם עוד בזמנה של העיר המקראית לשם.

ההערכה היא שסתמו אותו 30 עד 40 שנה אחרי בנייתו, כלומר אולי אפילו אותם בנאים שבנו אותו הם שסתמו אותו. משני צידי השער הייתה סוללה אדירה מהתקופה הכנענית. הסוללה הקיפה את העיר והתנשאה לגובה עשרה עד חמישה-עשר מטרים. דמיינו בניין של ארבע קומות – כמוהו כגובה הסוללה. הרוחב המרבי של בסיסה היה 60 עד 70 מטרים.

מדוע יש גג גדול מעל לשער? רשות הטבע והגנים הציבה אותו כדי להגן על השער מפגעי הטבע והזמן ומשמרת את השער כל שנה.

מוכנים להיפרד מהשער? בואו נלך לפגוש את המשפחה שלי סוף סוף!

חִזרו בשביל המונגש לכיוון השער הישראלי, חִלפו על פניו והמשיכו בשביל עד לבריכת השכשוך.

קטגוריות