תחנה 9 - בריכת שכשוך

שמורת טבע תל דן

להאזנה לחצו כאן >>

אחרי שסיפרתי לכם על מגוון החיות הגרות בשמורה, הכירו את הסלמנדרה כוכבת השמורה – אני! אני חיה מיוחדת במינה. תוחלת החיים שלי היא 25 שנים. האורך שלי יכול להגיע ל-26 סנטימטר ובעורף שלי יש שתי בלוטות ארס גדולות ומסוכנות מאוד. צבעיי הם צבעי אזהרה – שחור וצהוב. טורפים רואים בהם איום ונמנעים מלהתקרב אליי, וכך הצבעים שלי עוזרים לי לשרוד. הם גם נקשרים באגדות עם, למשל לפי אגדה אחת ברקים חורצים את הגוף שלי בלילות חשוכים וסוערים מאוד ויוצרים כתמים בוהקים, ומכאן צבעיי המיוחדים. אבל במציאות אני פגיעה מאוד וביישנית דווקא. אני שוכנת בעיקר במקווי המים שבשמורה ואני אוהבת מאוד קור, כפי שכבר ציינתי. העור שלי לא אטום למים אז כדי שלא אתייבש אני חייבת להיות באזורים לחים.

משפחתי ואני נקראים דו-חיים כי יש לנו שני גלגולי חיים – במים וביבשה. נְקֵבַת הסלמנדרה משריצה במים 30 עד 40 ראשנים. לראשנים יש זימים חיצוניים והם ניזונים מטרף שהם צדים במים. באביב הזימים נעלמים. הראשנים המתבגרים מפתחים ריאות, קולטים חמצן מן האוויר ויוצאים מהמים אל חיים ביבשה.

אלא שהחיים שלנו כאן עלולים להיות שבריריים מאוד. בשנות ה-40 – שנים שלא הייתה בהן מודעות לשמירת הטבע – האדם ניצל את מקורות הדן לצריכה ביתית ולחקלאות של מתיישבי עמק החולה, ועם הזמן היישובים התפתחו והדרישה למים עלתה. בשנת 1966 רצו מתכנני משק המים בישראל לתפוס את שארית המים הנובעים במקורות הדן. אילו עשו כן, הנחל היה מתייבש והשמורה, ובה המשפחה שלי ואני, הייתה מתחסלת. לאחר מאבק ארוך של חובבי הטבע בישראל התוכנית שונתה והמים נתפסים רק במורד הערוץ, במרחק שני קילומטרים מהמקורות. איזה מזל! דמיינו שכל מסלול הטיול שלנו היה יבש לחלוטין. ובכל זאת, היום נחל דן הוא אחד המקומות האחרונים בארץ שבהם אוכלוסיית הסלמנדרות מצליחה להתקיים באופן יציב, ולכן אני מוגדרת בעל חיים בסכנת הכחדה. אני מקווה מאוד שאחרי הסיור שעשינו כאן יחד תרצו לשמור על הבית שלי עוד יותר מקודם ולהגן על הטבע המיוחד והמגוון של ארצנו.

כאן מסתיים סיורנו, נהניתי מאוד להיות איתכם. אתם מוזמנים להשתכשך בבריכת השכשוך אם חם או אם יש לכם אומץ. אחרי הרחצה תוכלו לחזור בשביל המונגש כל הדרך אל עמדת התשלום. אני מקווה שגם אתם נהניתם ומזמינה אתכם לבקר גם באתרי רשות הטבע והגנים הסמוכים לדן: שמורת הבניאס – במעיינות ובמפל, שמורת טבע נחל שניר, גן לאומי חורשת טל וגן לאומי מבצר נמרוד.

 

קטגוריות