התנדבו לסיוע באספקת מזון לנשרים ולדורסים בכרמל

24/05/2023

יש בכם אהבה לדרכים? רוצים לקחת חלק בהצלת הנשרים? אנחנו מגייסים מתנדבים למשימה חדשה, שמטרתה לנייד מזון עבור הנשרים בכרמל מחקלאים באזור. יחד, נעצור את ההרעלות!

נשר בתעופה, צילום מידד גורן
נשר בתעופה, מידד גורן

 חשיבות המשימה

הנשרים והרחמים הם עופות המתמחים באכילת פגרים  – הם  "הסניטרים" (כלומר, "המנקים") של הטבע המונעים הפצת מחלות מסוכנות ובעיות תברואה אחרות. ככלל, העופות הדורסים נמצאים בראש מארג המזון ומהווים נדבך חשוב במערכת הטבעית, בה גם אנו חיים.

איסוף פגרי חיות המשק חשוב מכיוון שהוא מבטיח תזונה בריאה ומבוקרת לנשרים. פעולות האישוש שנעשות בשנים האחרונות יצרו אוכלוסייה של עופות דורסים הזקוקה לאספקת מזון וטיפול. הבעיה היא ששיטות גידול ואחזקת חיות משק גורמות למזון הקיים להיות לא זמין או אף מורעל ומסוכן לדורסים.

סיבה נוספת לחשיבות איסוף וניוד פגרי חיות המשק היא מניעת השלכתם ללא פיקוח, שעלולה לגרום להתרבות לא טבעית של בע"ח למשל תנים  ובעקבותיה – להרעלות הפוגעות בדורסים ובמיוחד בנשרים וברחמים.

 

מקום ההתנדבות

הגעה בבוקר לשמורת טבע חי בר בכרמל, ומשם נהיגה ברכב ייעודי לשם ניוד בעלי החיים. רוב הנסיעות הן בצפון הארץ. בסוף היום, החזרת הרכב לחי בר כרמל.

שמורת טבע חי בר בכרמל נמצאת על הר הכרמל, סמוך לאוניברסיטת חיפה.

 

מסגרת זמן

התחייבות למינימום 6 שעות, יום אחד בשבוע (כולל שישי-שבת), בטווח השעות 08:00-16:00, לתקופה של לפחות חצי שנה.

המתנדבים יעברו הכשרה על ידי מטפל עופות דורסים מוסמך בה ילמדו על כל דורס והמאפיינים שלו. כמו כן, יקבלו מידע עדכני על מצב האוכלוסיות בטבע וזיהוי עופות בשטח.

 

תכונות וכישורים נדרשים

  • מעל גיל 24
  • רישיון נהיגה תקף ואהבה לנהוג
  • בגרות ואחריות
  • יחסי אנוש טובים
  • ניסיון בעבודת שטח והכרות עם חקלאים – יתרון

 

משימות מרכזיות

הגעה לחי בר כרמל, נהיגה ברכב הייעודי לנקודות איסוף מזון במשקים חקלאיים לפי קריאה (אחת לשבוע נדרשת נסיעה לירושלים. שאר הנסיעות הן באזור הכרמל, רמות מנשה ועמקי הצפון הקרובים).

העמסה של הפגר על הרכב נעשית  באמצעות מתקן הרמה, ללא צורך בכח פיזי רב.

חזרה לחי בר כרמל או ליעד אחר באזור ופריקה בסיוע הצוות המקומי.

במידה ואין קריאה –סיוע לצוות המטפלים בשמורה.

מעוניינים להצטרף אלינו?

מלאו את הפרטים בטופס ונחזור אליכם.