האיש שבקיר מעל נחל כזיב

מאת: אייל שפירא 25/06/2020

או: איפה קפטן קוק כשצריך אותו?

Mikdash HaMeara 19 19
Mikdash HaMeara 19 19

 

הם עובדים עליכם.

כולם עובדים עליכם.

והם עושים את זה מאז שאתם ילדים קטנים!

הם אומרים לכם שאין יותר מה לגלות, שהכל כבר ידוע, שכל העולם כבר ממופה מכל עבר.

ובכן, הם עובדים עליכם. 

כי יש עוד המון דברים לגלות. 

 

תחשבו על קפטן ג'יימס קוק. דמיינו שהיו אומרים לו "עזוב חביבי, גילינו כבר את הכל. לך, שב עם הילדים בסלון, תפצח אוכמניות, שתה תה בשעה חמש, ואם ממש יש לך קוצים בישבן, אולי פשוט תמצא עבודה נחמדה בשירות הדואר של הוד מלכותה".

ואם זה היה קורה, אף אחד לא היה יודע על ניו זילנד, או הוואי או על שאר המקומות שקפטן קוק גילה.

אנחנו מציינים את כל העניין הזה כי מסתבר שיש עוד מלא מה לגלות גם בימינו אנו. הנה, עד לשנת 1985, אף אחד בעולם כולו לא ידע על קיומו של המקום המדליק הזה.

אף אחד.

ולא שלא טיילו לפני 1985. להיפך, טיילו המון. כי ככה זה כשאין Wi-Fi. מטיילים, קוראים ספרים, מדברים אחד עם השני ושאר דברים משעממים כאלה.

 

"האיש שבקיר" ניצב גבוה מעל גדתו הצפונית של נחל כזיב. זהו תבליט שנחקק בימי קדם, לצד פתחה של מערה קטנה ואפלולית, המציג לראווה דמות שנראית כמו חייל רומאי העשוי ללא חת, המשקיף על הנוף מגבוה.

אז מי יצר אותו? הדעות רבות, אבל מה שיפה זה שאף אחד לא באמת יודע. אנחנו מעדיפים את ההסבר לפיו מדובר ביצירה של חייל רומאי שבוז שנתקע בעמדת השמירה שלו קצת יותר מדי זמן. 

כי חיילים שבוזים תמיד ימצאו משהו יצירתי לעשות. היום עושים גרפיטי או סרטון בטיק-טוק, פעם עשו תבליט. סיים-סיים. 

התבליט הזה חקוק על הסלע החשוף, האדיר, בגובה של כשלושה מטרים מהקרקע, מה שרק מקשה על גילויו, גם אם ממש עומדים מולו ומצמצמים טוב טוב את המבט.

הוא מציג לראווה דמות גברית ושרירית, כנראה לוחם רומאי. הוא אפילו אוחז פגיון אימתני. 

אבל למרות גבריותו המתפרצת של הלוחם, שגובהו כמטר וחצי, מפתיע לגלות שהוא לובש סוג של שמלה. 

לא שיש לנו משהו נגד גברים עם שמלה. להיפך. אולי הם בכלל מקדימים את זמנם. 

מצד שני, מה זה הקדים את זמנו? בואו, מדובר בתבליט בן 2,000 שנה. מה שלא קרה עד עכשיו, כבר לא יקרה. העולם כבר לא יתמלא בגברים עם שמלות.

כך או אחרת, הוא התגלה ממש במקרה, במהלך סקר ארכיאולוגי שנערך באזור באמצע שנות השמונים. וכך, במשך שנים, נחשב "האיש שבקיר" לסוד כמוס. 

 

משמאל לדמות מצוי פתח של מערה חמודה, שכיף להתחבא בה מהעולם. קוראים לה "מערת המקדש". למה בדיוק? שוב, כל השערה שתעלו תהיה מקובלת עלינו. רוצו.

 

 ואם אתם רוצים להוסיף טוויסט נוסף לטיול הזה, שלבו בו תעלול חמוד:

קחו לטיול את האנשים האהובים עליכם, ובשום אופן אל תספרו להם מה הם הולכים לראות. ואז, כאשר תעמדו מול המערה, בקשו מהם להביט בקיר הסלע. זה ייקח להם 10 שניות, דקה וחצי ואולי גם שעה ארוכה אבל בסוף, ה"וואו" הקולני שלהם יהדהד בין מצוקי נחל כזיב. באחריות.

 

כדי להגיע:

נוסעים על כביש 8925 לכיוון היישוב אבירים בגליל המערבי. בתחילת העיקול הגדול לפני ההגעה לאבירים, חפשו בצד ימין את השלט "מצד אבירים" והחנו בזהירות לצד הכביש. כעת צועדים בלב החורש בשביל בסימון שחור, ממנו חוברים לשביל כחול, שחולף בקרחות יער נהדרות, ומשם עולים על שביל ירוק. כאשר מגיעים לאזור המצוק עוצר הנשימה, ממשיכים בזהירות עד שמגיעים. גיליתם את האיש שבקיר? כעת קחו שעה קלה של סתלבט מול הנוף הכי יפה בגליל המערבי, גבוה מעל נחל כזיב. ביום טוב אפשר לשמוע את קולות המשכשכים שעולים ממעיינות הנחל, שם למטה. אז הנה, היעד הבא שלכם כבר מרמז לכם לצאת לדרך.

קחו בחשבון שמדובר במסלול הלוך-ושוב של כ-5 ק"מ בסך הכל, ברמת קושי בינונית. אם הגעתם עם ילדים, השגיחו עליהם היטב באזור המדרון ליד המערה. יש להצטייד במפה רלוונטית.

 

קטגוריות

גני שמורה קשורים