המלצת השבוע: לך ירושלים – סובבים את העיר שחוברה לה יחדיו

24.05.2022

מתי בפעם האחרונה טיילתם בירושלים כמו תיירים שבאו מרחבי העולם? להתפעל מיופייה הדרה ומיוחדותה של העיר הזאת. אכן ירושלים,  עיר הבירה ואחת הערים המורכבות והמגוונות ביותר שיש, צופנת בחובה פנינות יופי ואתרים מרתקים הספוגים בהיסטוריה רבת שנים ובסיפורים שעולים על כל דמיון, לכן המלצת השבוע – לקראת יום ירושלים ושבוע ירושלים היא על טיול נעים וקליל בגן לאומי סובב חומות ירושלים, שלא בטוח ששמעתם עליו, וחבל, כי ברור לגמרי שמגיע לו כבוד ויקר

צילמה: רינת כהן, מנהלת גן לאומי סובב חומות ירושלים צילמה: רינת כהן, מנהלת גן לאומי סובב חומות ירושלים

גן לאומי סובב חומות ירושלים הוא גן גדול בשטח של כ-1,100 דונם המקיף את חומות ירושלים וכולל אתרים רבים מעניינים וחשובים כגון: ימין משה, חוצות היוצר, גן בוני החומה, בריכת הסולטאן, גיא בן הינום, הר ציון, חקל דמא, עיר דוד, נחל הקדרון ועוד.

צילמה: רינת כהן, מנהלת גן לאומי סובב חומות ירושלים

הגן הוכרז בשנת 1974 מתוך רצון להגן על השטח ההיסטורי והערכים שמסביב לחומות מפני בינוי ופיתוח, לשמור על ייחודה של העיר העתיקה כמונומנט ולאפשר פיתוח השטח לקליטת המוני מבקרים העולים לרגל תוך שמירה על ערכיו ההיסטוריים המיוחדים של המקום.

מסלול הליכה קצר בשביל ירושלים המסומן בסימון שבילים כחול-לבן ועובר בגן לאומי סובב חומות ירושלים, תוכלו להרחיב ולשלב נקודות עצירה בכל תחנה שתרצו, הגן הלאומי גדול ומשתרע על פני שטח רחב וספוג בהיסטוריה, אפשר גם לערוך טיול מקוצר וקליל ולסיים אותו בפיקניק חגיגי באחת מפינות הצל הרבות שבגיא בן הינום, או לערוך תצפית מכיוון ימין משה לעיר העתיקה ולגן הלאומי המקיף אותה, מדובר במראה מרהיב. בקיצור י-ם של אפשרויות ולכם רק נותר לבחור.

צילמה: רינת כהן, מנהלת גן לאומי סובב חומות ירושלים
צילמה: רינת כהן, מנהלת גן לאומי סובב חומות ירושלים

כדי להגיע למסלול הקצר, נקודת ההתחלה היא ברחבה העליונה של הסינמטק הירושלמי ברח' דרך חברון. שם תוכלו לראות גם שילוט עם מפה המסביר על הגן הלאומי. יורדים עם השביל לכיוון גיא בן הינום ונהנים משטחי הדשא ופינות הצל הרבות תחת עצי זית וחרוב מרשימים. עם הגעתכם לכביש חוצים אותו בזהירות לעבר ה"חווה בגיא" שהיא נקודת הסיום.

"החווה בגיא" – הינה חווה ללימוד מלאכות חקלאות קדומה. אוצר טבע עירוני וחדש שנפתח לאחרונה בליבה של ירושלים במיזם משותף של רשות הטבע והגנים  ועיר דוד. החווה פתוחה באופן חופשי וללא עלות והקהל הרחב מוזמן להגיע וליהנות מאויר הרים צלול כיין באווירה של פעם.

שעות פתיחה: כל ימות השבוע (כולל שבת) בין השעות 8:30-17:00 ביום שישי בין השעות 8:30-13:00.

בכל ימות השבוע מתקיימות סדנאות רבות בתיאום מראש. בימי שישי ישנה מסורת חדשה בחווה בנוסף לסיורים חווייתיים בה: בירות, חומוס, חברים ומוזיקה טובה (התשלום עבור האוכל והשתיה בלבד).

למידע נוסף על המסלול והגן הלאומי >>

אז קדימה תארזו סל של פיקניק, מצברוח טוב ובואו לנשום אויר הרים צלול כיין. אה, אל תשכחו גם בקבוק יין. בכל זאת שווה לחגוג לעיר הזאת.