זיהום כבד בנחל אשלים

02.07.2017

חומצה מסוכנת דלפה ממפעל באזור ים המלח; זיהום כבד בנחל אשלים

זרימה בנחל אשלים זרימה בנחל אשלים - צילם הראל בן שחר, רשות הטבע והגנים

אנשי רשות הטבע והגנים (להלן רט"ג) החלו כבר אתמול (1.7.2018), מוקדם בבוקר, בתיאום כל הגורמים המעורבים ובכוחות מתוגברים, בדיגום ומיפוי הנזקים הסביבתיים בעקבות אירוע הדליפה.

פקחי רט"ג חולקו לצוותים ולאזורים שונים לאורכו של הנחל כדי לבחון מקרוב את איגומי המים שנוצרו תוך בחינה ודיגום רמת החומציות שלהם. בתוך כך פקחי רט"ג פועלים להרחיק את בעלי החיים מריכוזי מים אלו וכמובן במניעת הגעה של מטיילים לאזור באמצעות סיורים בשטח ותליית שלטים האוסרים כניסה לשמורה.

ניכר כי ישנה עדיין זרימה של המים החומציים בחלק מערוצי הנחל.

גלעד גבאי, מנהל מחוז דרום של רשות הטבע והגנים מדווח כי "כרגע אנו מתמקדים בצוותים שנעים רגלית בערוץ הנחל ודוגמים את המים לכל אורכו, כדי שאחרי זה נוכל לקבל תמונות מצב מלאה של איפה נאגמו המים מה הכמות שלהם ועד כמה הם חומציים. במקביל אנו מפעילים רחפן לצילום כדי לצלם את כל ערוץ הנחל וליצור מיפוי שיציג איפה הבעיות באיזו רמה ובהתאם נוכל להיערך ולתכנן איך לטפל בהם.

מדובר במים מאוד חומציים שדלפו מהמפעל, ופוגעים בכל דבר שחי וגם בצומח. זה נחל שיש בו גבים ובעלי חיים באזור עלולים לשתות מהם.
מדובר גם בנזק ארוך טווח שידרוש שיקום ארוך, שכן אלו מים שנשארים בתוך הקרקע ומחלחלים ועלולים להשפיע גם על אזורים אחרים.
בשלב זה אנו פועלים בשטח ובכלל בשיתוף הגורמים האחרים שמעורבים,  כדי למזער עד כמה שניתן את הפגיעה בטבע, והכי חשוב למנוע פגיעה במטיילים, שכן כל מגע עם המים  מסוכן עבורם. לאור כך, אנו  מבקשים מציבור המטיילים לא להגיע לאזור עד להודעה חדשה, גם כדי לשמור על בריאותם וגם כדי לאפשר לנו לטפל בשטח. בשלב זה אנו מעריכים כי השטח שנפגע בנחל הוא מעל 10 ק"מ".