לג בעומר חגיגי – זוחלים במחילת מסתור מימי מרד בר כוכבא ומקנחים בתערוכת וידיאו ארט ייחודית במערות הפעמון בבית גוברין

16.05.2022

מחפשים מה לעשות בחופשת לג בעומר? יש לנו המלצה מושלמת בשבילכם
טיול בשטח פתוח, מערות ומורשת, סיור מודרך ללא תשלום וגם אומנות ייחודית.

מתחילים בטיול בחורבת מדרס שבשמורת טבע חורש עדולם.
תוכלו ליהנות משלל מערות כמו מערת הקולומבריום ומערת הקבורה המיוחדת, אבל בעיקר לזחול במחילה כמו לוחמי בר כוכבא כשהתחבאו מהרומאים ואף החביאו בה כלי נשק.

אחרי הטיול, ב19:00, ממשיכים לגן לאומי בית גוברין ומבקרים בתערוכה "ליבה" – של להקת המחול ורטיגו.
בתערוכה, קטעי וידאו ממופעי הלהקה שנערכו במיוחד עבור מערות הפעמון הענקיות והם מוקרנים בין כוכי המערה ועל קירותיה ומעוררים את כל החושים – חוויה שתישאר אתכם לאורך זמן.


בית גוברין, צילום: מנו גרינשפן
גן לאומי בית גוברין, צילום: מנו גרינשפן

פותחים את הבוקר בח'רבת מדרס

נתחיל את הטיול בח'רבת מדרס, בשמורת טבע חורש עדולם. המסלול טבעתי ואורכו כ-2 ק"מ. שימו לב!!! בחורבת מדרס יש פתחים נסתרים של מערות ובורות, שלעתים קשה להבחין בהם. אין לסטות מהשביל המסומן, מחשש נפילה!

נעקוב אחר סימון השבילים הכחול, ניקח דפדפת הסבר ממתקן הדפדפות, שנחצב באבן, ועוצב על ידי האומן אברי רגב, ונצא לדרך על פי התיאור בדפדפת. נזחל במחילת מסתור, נמשיך אל הפירמידה, שממנה נשקפים נופי שפלת יהודה, הרי ירושלים והרי חברון, אל שרידי בית הכנסת, מערת הקבורה ומערת הקולומבריום וחזרה אל רחבת החניה.

נחזור אל כביש מספר 38 ונפנה דרומה (שמאלה) לכיוון בית גוברין. ניסע כ-3 ק"מ עד הפנייה ליישוב נחושה. מעט אחרי הפנייה בצד ימין של הכביש נבחין בתחנת אוטובוס, שאחריה מתחילה דרך עפר המסומנת בכחול. ניכנס אל הדרך וניסע בה על פי הסימון הכחול. הדרך מעלה אותנו אל רמת אבישור בפארק בריטניה ואל ח'רבת צורא. נעצור לתצפית נוף מהח'רבה. נוף אופייני, מדהים של שפלת יהודה נשקף לעינינו. נמשיך. השביל הכחול מתחבר עם שביל ישראל שסימונו כחול, לבן, כתום. נפנה דרומה עם שביל ישראל לכיוון תל גודד על פי השילוט האומר "דרך פארק ראשית". הדרך תוביל אותנו עד לקיבוץ בית גוברין בינות בוסתנים ושרידי חוות חקלאיות. נצא לכביש ליד קבר שייח'. אנחנו על כביש בית ניר-בית גוברין. הכביש יוביל אותנו אל גן לאומי בית גוברין.

ניכנס על פי השילוט אל הגן הלאומי. הגן הלאומי משתרע על פני 5,000 דונם, ובתחומיו נמצאות הערים העתיקות מרשה ובית גוברין. לבחירתכם מסלול ארוך (כ- 3 שעות) ומסלול קצר (כשעתיים). דפדפת ההסבר שתקבלו בכניסה לגן תוביל אתכם אל נפלאות הגן. לאחרונה, נפתח בגן שביל מיוחד למוגבלי תנועה. את ארוחת הצהריים תוכלו לאכול כאן בצל אחד מעצי החרוב או להתאפק ולאכול אותה בחניון הקרן הקיימת הצמוד לגן לאומי תל לכיש.

נחזור לכביש מספר 35 ונפנה מערבה (שמאלה) לכיוון קריית גת. לאחר כקילומטר, נבחין בדרך אספלט, הפונה דרומה (שמאלה). הדרך עוברת בשטחים חקלאיים. לאחר כ- 300 מטר נבחין שוב בסימון שביל ישראל. נעקוב אחר הסימון כ- 2 ק"מ ונפנה מערבה (ימינה) עם הסימון, בין כרמי לכיש, לכיוון מושב לכיש, עד לחניה של תל לכיש. נחנה את הרכב בחניה. שולחנות הפיקניק נמצאים בחורשה שמשמאלנו.

תל לכיש הוא אחד התלים הגדולים והחשובים ביותר מתקופת המקרא בארץ ישראל. הוא משתרע על פני 124 דונם והוא חלק מהגן הלאומי, שגודלו 3,000 דונם. לכיש היתה עיר מרכזית בדרום הארץ, הן בתקופה הכנענית והן בימי ממלכת יהודה. בתל ובסביבתו נמצאו שרידים מהתקופה הניאוליתי-קירמית, הכלכוליתית והברונזה הקדומה. גם פה נצטייד בדפדפת ונטייל בעזרתה בתל. שביל הטיול המסומן יוביל אותנו אל מוקדי העניין. משך ההליכה כ- 40 דקות. אל תדלגו על "עץ השדים". זהו עץ שיזף, העץ היחיד שנותר על התל.
טו' באב. ירח מלא, שקיעה. רומנטיקה.

נחזור אל כביש לכיש-אמציה וניסע לכיוון מושב אמציה. בצומת אמציה נפנה מערבה (ימינה) ונמשיך עוד קילומטר עד דרך עפר המסומנת בשחור. שלט ירוק "שמורת טבע גבעות גד" יקבל את פנינו. הדרך עבירה לכל רכב, למעט בימי גשם ולאחריהם, והיא תוביל אותנו לצומת שבילים שחור וכחול ושלט "חץ" שיפנה אותנו לגבעת גד (שייח' עלי). סעו לאט, הדרך, העוברת בתוך חורשת אורנים, מעט משובשת. על הגבעה נמצא קברו של שייח' עלי, הבנוי על אתר קדום. מראש הגבעה יש תצפית מרהיבה לכל העברים, הכוללת את המרחב שבין גוש דן לעזה ואת דרום הרי יהודה והר חברון. השקיעה תתפוס אותנו במערב, בעוד הירח המלא יעלה במזרח. ששש… תקשיבו לשקט.

כיצד מגיעים

אל שמורת טבע חורש עדולם נגיע מכביש מספר 38 (כביש בית שמש – בית גוברין), כק"מ מדרום ליישוב לי-און, מול הכניסה למצפה משואה (בין סימני ק"מ 7, 8), נפנה מזרחה על פי השלט החום. נמשיך בכביש העובר מדרום ליישוב צפרירים. סמוך למפעל הרהיטים "קקדו" נפנה דרומה (ימינה) וניסע מעט במעלה הגבעה, עד לרחבת חנייה. נחנה את הרכב. במקום הוצבו שולחנות פיקניק לנוחותכם.

חורבת_מדרס_–_יעקב_שקולניק.JPG, חורבת מדרס. צילום: יעקב יעקב שקולניק

לקראת הערב ניתן להגיע למתחם מערת הפעמון בגן לאומי בית גוברין
ולהתרשם מתערוכה "ליבה" – להקת המחול ורטיגו

בערב, בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון, מציגה להקת המחול ורטיגו תערוכת וידיאו ארט המוקרנת על קירות המערה. בתערוכה מוצגים קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנוצרה בחציבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

התערוכה והאתר מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים, הכוריאוגרפית והמנהלת האומנותית של הלהקה, הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב, לפעימת כדור הארץ. עם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה "ליבה" פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מייד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני שממנו התהוותה.

"ליבה" נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידיאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הווידיאו ארט נוצר על ידי הצלם אלעד דבי והעורך גל קציר והוא כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן "פרדס", "לילא", "ימה", "סילויה" ו"לידת הפניקס". אוצרת התערוכה: דורית טלפז.

פרטים נוספים:

התערוכה תוצג עד 14 ביולי 2022.
היכן: בגן לאומי בית גוברין – מתחם מערות הפעמון
מתי:  בימים חמישי ושבת בשעות 19:30–22:00. כניסה אחרונה לתערוכה בשעה 21:00.
הדרכות על מערת הפעמון, בשעות 19:00, 20:00, 21:00. משך ההדרכה כחצי שעה.

  • הביקור יתאפשר במתחם מערות הפעמון בלבד.
  • ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר. חינם למנויי מטמון.
  •  יש להירשם לביקור בגלריה בנפרד בשעות 19:00–22:00
    להרשמה – לחצו כאן 
ליבה – ורטיגו, צילום: דור פזואלו

 

תגיות

גני שמורה קשורים