ספריות בשביל ישראל

24.08.2015

רשות הטבע והגנים בשיתוף עם 'המרכז האקדמי שלם' ועם 'נפגשים בשביל ישראל' יוצאים בפרויקט ייחודי וראשון מסוגו בארץ - ספריות בשביל ישראל

ספריות בשביל ישראל משמאל לימין: דר עידו חברוני, המרכז האקדמי שלם, הפקח רביע דעבוס, רשות הטבע והגנים, רועי סוקולובסקי, רעיה ויוסי אפנר, עם ארגז ספריית השביל בתל- דן.

משמאל לימין: דר' עידו חברוני-המרכז האקדמי שלם, הפקח רביע דעבוס-רשות הטבע והגנים, רועי סוקולובסקי, רעיה ויוסי אפנר, עם ארגז ספריית השביל בתל- דן. צילום המרכז האקדמי שלם

הספריות יוצבו בחניוני הלילה של רשות הטבע והגנים בנקודות נבחרות על שביל ישראל

הספריות מכילות ספרי פילוסופיה והגות, ספרות ושירה, ומאפשרות למטיילים לקרוא ולשאול ספרים באופן חופשי – ולהחזירם בנקודה הבאה

'רשות הטבע והגנים' בשיתוף עם 'המרכז האקדמי שלם' ועם 'נפגשים בשביל ישראל' ויוצאים בפרויקט מיוחד המשלב טבע ורוח בשביל ישראל. שלושת הגופים החלו בהצבת "ספריות שביל" בחניונים נבחרים לאורך שביל ישראל. ספריות השביל מכילות ספרי פילוסופיה והגות, ספרות ושירה, המצויים במרכזו של הקאנון התרבותי. הספריות יתנהלו על בסיס אמון, ואת הספרים יוכלו המטיילים לשאול בכל אחת מהתחנות בהן פועלות הספריות, להשאיר אותם שם, או לטייל איתם ולהחזיר אותם בתחנה אחרת. את הספרים לפרויקט תרם המרכז האקדמי שלם המפעיל את הוצאת שלם, המתרגמת יצירות מרכזיות מן ההגות המערבית לעברית. לפרויקט סייעו נירית לשם ורועי סוקולובסקי, צמד מטיילים בשביל ישראל שדחפו את המיזם עד להגשמת הרעיון. פרויקטים דומים נהוגים בעולם בשבילי מטיילים גדולים, אך זו הפעם הראשונה שפרויקט כזה מתקיים בישראל.

לדברי ד"ר עידו חברוני, המרכז האקדמי שלם:

"שביל ישראל הוא מסע התבגרות וחוויה מכוננת זהות, הדומה לתהליך אותו אנו עוברים עם הסטודנטים שלנו באמצעות ספרי המופת, אותם אנו מציבים גם בשביל. דוגמה מצוינת היא ספרו של ג'ון סטיוארט מיל, 'על החירות', העוסק בשאלות חשובות כגון היחס בין היחיד לחברה, מהו חופש אמתי וכיצד ניתן לבסס חברה טובה יותר. אני בטוח שקריאה בו, לצד המפגשים שמזמן השביל, תתרום לחוויית גיבוש הזהות למי שיבחרו ליהנות מהמגוון שמציעה הספרייה, ותאפשר לרבים גישה אל ספרים גדולים אלה".

לדברי תום עמית, מנהל תחום חניוני הלילה ברשות הטבע והגנים:

"רשות הטבע והגנים שמה דגש בשנים האחרונות על הנגשת רשת חניוני הלילה לציבור. פרויקט 'ספרים בשביל' זו דוגמא מצוינת להעשרת החוויה של המבקר במהלך הטיול. מדובר בפיילוט ניסיוני, בעתיד מתוכננות עוד 15 נקודות נוספות מדן ועד אילת בתקווה שספריות בטבע יהפכו לחלק משגרת הטיולים שלנו".

רעיה אפנר, נפגשים בשביל ישראל:

"ספריית השביל היא יוזמה מקסימה הממשיכה את הרוח המיוחדת האופיינית לשביל. היא נולדה מתוך מחשבה כי האנשים הצועדים בזמנים שונים ובתקופות שונות יכולים להרחיב אופקים, ללמוד ולפתח שיח מעמיק בינם לבין 'שביליסטים' אחרים".

פרויקט ספריות השביל הוא יוזמה משותפת של "המרכז האקדמי שלם", "רשות הטבע והגנים" ו"נפגשים בשביל ישראל", מיזם חברתי המקיים מזה עשור מסע מאילת ועד שאר ישוב.

קישור לכתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2

פרויקט "ספרים בשביל ישראל" כתבה ששודרה בחדשות ערוץ 2 ביום ד' 18.8.2015