פסיפס-טקסים בגן לאומי מצדה

14/01/2018

בואו לחגוג את הרגעים המרגשים ביותר שלכם בגן לאומי מצדה

טקס בגן לאומי מצדה
טקס בגן לאומי מצדה

 גן לאומי מצדה

האם יש צורך להציג את סמל המאבק והחירות הידוע, המתנשא מעל מרחבי מדבר יהודה ים המלח? הנופים הם תגמול נוסף עבור מי שמעפילים אל המקום שהוכרז אתר מורשת עולמית – בזכות אירועי העבר המרתקים והממצאים הארכיאולוגיים המרגשים שהתגלו בו. כאן, במעוז האחרון של המורדים היהודים, שכותרו על ידי הלגיונות הרומאיים, ניצבים שרידי האדריכלות הנועזת של המלך הורדוס, בדמות ארמונות, בית מרחץ ומבנים רבים נוספים מתקופות מאוחרות יותר. קשה לתאר את ההתרגשות העזה האוחזת במשתתפי הטקסים הרבים הנערכים על במת ההר, בזכות החיבור הבלתי אמצעי בין עבר, הווה ותקוות לעתיד, ואל מול הנופים הנפלאים של מדבר יהודה וים המלח.

מקום עריכת הטקס – בית הכנסת העתיק, הסוגרים ומקומות נוספים

לצד המצוק הנישא שמשקיף אל מרחבי המדבר מלאי ההוד, ניצבים שרידיו של אחד מבתי הכנסת היחידים מימי בית שני שהשתמרו. הוא שימש את המורדים, ולקירותיו הוצמדו ספסלים בנויים. בצמד בורות שנחפרו ברצפתו אף התגלו גווילים מקראיים, בהם "חזון העצמות היבשות" מספר יחזקאל. ב"סוגר המגילות" הסמוך נחשף אוסף נדיר של קטעי מגילות ופפירוסים מימי המרד. על הרצפה גילו חוקרי מצדה מאות אבני בליסטראה – עדות אילמת לדרמה שהתחוללה כאן לפני כ-2,000 שנים. טקס יהודי הנערך במרחב זה ייחקק בזיכרונם של כל משתתפיו. בהר המצדה ישנם מקומות נוספים המתאימים לעריכת טקסים, תוכלו לבחור את המקום המתאים לכם לאחר סיור איתנו על במת ההר.

מקום לקבלת פנים- במרפסת המבואה. יש לתאם מול הנהלת האתר.

איך מגיעים

כניסה למצדה מזרח – שביל הנחש והרכבל – על כביש 90, כ-18 ק"מ דרומית לעין גדי או 12 ק"מ מכיוון עין בוקק. ניתן לעלות ברכבל או בשביל הנחש, כ- 40 דקות הליכה (טיפוס).
כניסה מכיוון הסוללה (מצדה מערב) – יש להגיע מכיוון ערד בכביש 3199. עלייה רגלית דרך הסוללה – העלייה ברגל אורכת כ- 20 דקות.

איש קשר

חלי מרקוביץ, אחראית מרכז ההזמנות.
פרטי קשר: טל: 08-9959333  מייל: masadaevents@npa.org.il

לקבלת פרטים נוספים לגבי הטקס, רבנים וכדומה,  נא לפנות לחלי.

גן לאומי מצדה

פסיפס-טקסים