תצפית מתועדת של כריש טיגריסי באילת

18/06/2023

בשבוע האחרון הגיעו מספר דיווחים מתועדים של כריש טיגריסי המסתובב לאורך חופי אילת.

כריש טיגריס, צילום עמוס ברטי
כריש טיגריס, צילום עמוס ברטי

ד״ר אסף זבולוני אקולוג מפרץ אילת ברשות הטבע והגנים: בשבוע האחרון הגיעו מספר דיווחים מתועדים של כריש טיגריסי המסתובב לאורך חופי אילת. אתמול אף צולם הכריש מגיע קרוב מאוד לחוף ונכנס אל תוך אזור הרחצה של החוף הצפוני. כרישי טייגר נמצאים באופן טבעי בים האדום ובמפרץ אילת וכטורפי על הם מהווים חלק חשוב מהמערכת האקולוגית של מפרץ אילת, אולם הם נדירים יחסית ותצפיות עליהם מדווחות לעיתים רחוקות מאוד. נוכחותו של הכריש באזורנו העלו לא מעט שאלות לגבי האם ועד כמה זה מסוכן להיכנס לים באילת.

תקיפות על ידי כרישים הם אירועים מאוד נדירים במיוחד באילת. נכון שנתונים סטטיסטיים לא עוזרים להרגיע פחדים, אבל חשוב לדעת שההסתברות להיפגע מתאונת דרכים גדולה פי כמה וכמה ועדיין אנשים לא נמנעים מנסיעה ברכב.( בשנת 2022 נרשמו 57 תקיפות שליש מהם נבעו מהתגרות בכרישים או ניסיון להתקרב ולהאכיל אותם, 41 מהם בארצות הברית ו2 במצרים)

יש הסוברים שכרישים עוקבים אחרי אניות משא שמובילות צאן ובקר בגלל פגרים שמשליכים מהן בלב ים ובגלל שתשתיפי הסיפונים שמגיעים לים מושכים אותם. אין מידע מספיק מבוסס על זה, אבל היו תצפיות על כרישים שעוקבים אחרי אניות כאלה.

אנית משא צילום עמוס ברטי רשות הטבע והגנים
אנית משא, צילום עמוס ברטי רשות הטבע והגנים
הובלת צאן באניית בקר, צילום עמוס ברטי רשות הטבע והגנים
הובלת צאן באניית בקר, צילום עמוס ברטי רשות הטבע והגנים

חשוב לציין שכרישים הם ערכי טבע מוגנים על פי החוק ואין לפגוע בהם בכל דרך. הם מהווים חלק חשוב מהמערכת האקולוגית במפרץ אילת והאיום שלהם על האדם הוא מינורי (לרוב, ההפך הוא הנכון)!

בעמותת כרישים בישראל ציינו שמפרץ אילת הינו ביתם של כרישים טיגריסים מזה זמן רב, כמו גם של כרישי סנפירתן וכרישים נוספים שמהווים טורפים במערכת הימית ושומרים על בריאות הדגים והמערכת כולה.
אנו עדים כל שנה לתצפיות של כרישים גדולים בתקופת הקיץ במפרץ, ופעמים רבות אלו נקבות הבאות ללדת או להשריץ את הצאצאים. זכינו לראות צעירים של כרישים טיגריסים, כרישים ארוכי גף, עמלצים כחולים ועוד. אפילו זכינו בתצפית של מנטה צעירה שכנראה הושרצה במפרץ, גם היא דג סחוס גדול כמו הכרישים.

בימים האחרונים מספר צוללים פגשו בכריש טיגריסי צעיר ונהנו לצפות בו, אך מפגש זה יכול להיות גם מבהיל למי שלא התכונן לו. מה עושים? חשוב להשאר רגועים, לא לעשות תנועות חדות ולחוצות. לשמור על קשר עין עם הכריש כל הזמן, ואם מרגישים צורך לחזור לאט לחוף. לרוב הכריש יתרחק מהאירוע בעצמו.

גם אם נהנים מנוכחותו של הכריש, חשוב לא להקיף אותו, לא לחסום את דרכו, לא להתקרב, וכמובן לא לגעת. לאחר המפגש תוכלו לדווח לקבוצת הפייסבוק "כרישים בישראל" על מנת לסייע במחקר ובניטור.

כרישים טיגריסיים הם כרישים גדולים, הנפוצים בכל האוקיינוסים. אורכם עד 5 מטרים, ויכולים לחיות עד 50 שנה. הם שוחים במים רדודים יחסית, והנקבות משריצות בין 10 ל80 צאצאים בגודל של חצי מטר עד מטר, לאחר הריון של כ14 חודשים.

תגיות

דפים קשורים