מחול על קירות המערה

12.07.2021

גלריית מערות הפעמון בגן לאומי בית גוברין גאה להציג את "ליבה" – תערוכת וידאו ארט חדשה של להקת המחול ורטיגו

ליבה - ורטיגו צילום: דור פזואלו

בתערוכה מוצגים קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחובר ליצירה חדשה במיוחד עבור המערה שנחצבה בידי אומני חציבה –  תושביו הקדומים של המקום

לפרטים נוספים ולהרשמה – לחצו כאן

 

"ליבה" יצירת הווידאו ארט של להקת המחול ורטיגו, מוקרנת  בחלליה יוצאי הדופן של מערת הפעמון ובה קטעים שנלקחו מעבודת הלהקה, לוקטו וחוברו במיוחד עבור המערה שנחצבה על ידי תושביו הקדומים של המקום.

 

התערוכה והאתר בו היא מוצגת מתחברים לתנועה של נעה ורטהיים הכוריאוגרפית והמנהלת האמנותית של הלהקה הקשורה באופן עמוק לטבע ולסביבה. בכניסה למערת הפעמון מתאפשרת הקשבה ללב ולפעימת כדור הארץ. עם רדת החשכה החושים מתחדדים והיצירה 'ליבה' פועמת – בלב המערה. מתוך החיבור בין המערה לתנועה, נולדה יצירה חדשה שנשזרת בתוך תנועת המבקרים מיד עם כניסתם לתערוכה; יצירת מחול רב ממדית המקיפה אותם מכל עבר באמצעות הקרנות ענק על הקירות והפינות הנסתרות ואשר בתנועתה מרחיבה את גבולות המערה וחוזרת לתוך רחם טבעי ראשוני ממנו התהוותה.

 

"ליבה" נוצרה מתוך יצירותיה של נעה ורטהיים ללהקת המחול ורטיגו ונשזרה לעבודות וידאו ארט פיוטיות, הרוקדות בקו התפר שבין החומר (קירות המערה וגוף הרקדנים) לרוח (האור המוקרן והיצירה). הוידאו כולל קטעים מעבודותיה של הלהקה לאורך כל השנים ובהן: פרדס, לילא, ימה, סילויה ולידת הפניקס.

נעה ורטהיים הכוראוגרפית של "ליבה": "המחול הוא המחולל, ראשיתו של משהו חדש ומרגש, רעיון של יצירה מקורית אשר גדל, מצמיח ענפים ומתפתח למהות אשר פורצת את גבולותיו. מהות אשר מגלמת בתוכה את העבר, ההווה והעתיד. תנועה אינסופית שיכולה להתחיל מכל מקום ומכל אחד או אחת, למצוא את דרכה ולתפוס צורה גשמית או רוחנית – מקום להיות בו ולהשתייך אליו, תרבות שאפשר לחקור ולקחת בה חלק, הזדמנות ללמוד וללמוד, ליזום, לאלתר, להגדיר ולחלוק עם אחרים. המחול הוא דרך חיים. בתנועה".

על להקת המחול: ורטיגו – השראה אומנותית וסביבתית

להקת המחול ורטיגו יוצרת אמנות עכשווית בעלת נגיעה חברתית וקהילתית חזקה הבאה לקרב בין אנשים באמצעות שפת הגוף הרבה מעבר לגבולות המחול. תנועה המבקשת לעורר השראה אמנותית וסביבתית ולעודד מעורבות מתוך תחושת אחריות. מאז הקמתה, בשנת 1992 על-ידי בני הזוג נעה ורטהיים ועדי שעל, מציגה הלהקה רפרטואר עשיר ומגוון של יצירת מקור הזוכה להערכה רבה בקרב אנשי המקצוע והקהל הרחב בארץ ובעולם. לורטיגו שני מרכזים המשלימים לישות אחת: ורטיגו ירושלים וכפר אמנות אקולוגי בעמק האלה.

עוד על להקת ורטיגו באתר: www.vertigo.org.il
עמוד אינסטגרם: https://www.instagram.com/vertigodance/
עמוד הפייסבוק: https://www.facebook.com/vertigodance/
ערוץ יוטיוב: https://www.youtube.com/channel/UCX52-NRrly-qvvC7n3YBfuA

גן לאומי בית גוברין-מרשה

גן לאומי בית גוברין-מרשה הוא לב לבה של "ארץ אלף המערות". הגן מציג פלא אדריכלי קדום – אינספור מערות טבעיות ומערות שנחצבו בידי אדם ונועדו למגוון רחב של שימושים, החל מגידול יונים, דרך איחסון ומגורים וכלה בקבורה. בשנת 1989 הוכרז השטח כגן לאומי על מנת לשמר את שרידיה המרשימים של העיר מרשה, המשך המחקר באתר ושימור החורש הטבעי. הגן הלאומי משתרע על שטח של 5,000 דונם ובו מערות רבות וחללים תת-קרקעיים מגוונים ושרידים ארכאולוגיים חשובים. בחלקו הדרומי והגבוה ביותר של הגן נמצא תל מרשה המוזכר במקורות. עוד בגן הלאומי העיר הרומית אלוותרופוליס, ובה אמפיתאטרון שלם ושרידים מרשימים של מבצר וכנסייה מהתקופה הצלבנית. בגן הלאומי חורש דליל ובתה ים-תיכונית, עשירה במינים רבים של בעלי חיים וצומח.

בזכות המורשת העשירה ושלל המערות, הוכרז הגן הלאומי כאתר מורשת עולמי. כפי שהוגדר בעת ההכרזה ב-2014 – "האתר בעל ערך בין לאומי יוצא דופן בהיבט התרבותי, האנושי וערכי הסביבה לשימור לטובת האנושות כולה". הכללתו של 'גן לאומי בית גוברין– מערות מרשה' ברשימה העולמית היוקרתית של האתרים הנבחרים והחשובים ביותר בעולם ממצבת את ישראל כגשר בין תרבויות עתיקות וכמוקד חשוב לשימור המורשת העולמית, תוך חיבור ייחודי של העבר להווה. מסלול הביקור באתר מזמן חוויה יוצאת דופן והצצה לפלא של ערכי טבע, נוף ומורשת האדם לאורך התקופות.

הגלרייה במערות הפעמון

כבר בתקופות קדומות, זיהו תושבי השפלה את מאפייני המסלע שבסביבתם. סלע הקירטון הרך קל לחציבה ומעליו שכבה קשה יותר המכונה נארי. המערות זכו לשם מערות הפעמון הודות לצורתן שהיא תוצר של אופן החציבה. החוצבים פערו פתח קטן בשכבה העליונה הקשה משהגיעו אל השכבה הרכה, חצבו בה בהרחבה באמצעות איזמלי ברזל שהותירו את סימני החציבה האלכסוניים הניכרים בקירות המערה. בחומר החציבה השתמשו לבנייה והחללים האדירים שנותרו שימשו בעיקר לאיחסון אך גם לבתי מלאכה ולבורות מים מטוייחים. האומנות העכשווית בחומר משתלבת באופן טבעי בתוצרי אומנות החציבה ומציגה יצירה משותפת של האדם בעבר ובהווה. באוגוסט 2020, מתחם מערות הפעמון הדרומיות, הפך לחלל תצוגת חוץ יוצאת דופן המציג עבודות וידאו-ארט ופיסול. מסלול הטיול הוכשר והוסדר לכניסת מבקרים אחרי שנים רבות שלא אושרה כניסה למערות, השביל הואר בתאורה ממוקדת, בעוצמה ובגוון המונעים זיהום אור ופגיעה בסביבה הטבעית. התערוכה ״צורות אנוש – Human Forms״ של האמן איוו ביזיניאנו (Ivo Bisignano) היתה הראשונה להתארח במערת הפעמון וזכתה לסיקור בינלאומי נרחב.
באוגוסט 2021 נחנך שביל גישה חדש במערכת מערות הפעמון הצפוניות, הוכשר שביל מונגש ומוגן. הוסדרה גישה בטוחה לחללים נוספים במערה לאחר שנסגרה לקהל הרחב בנובמבר 2019 בעקבות התנתקות גוש סלע מתקרת המערה.

חזון המיזם

להוות בית נחשק להצגת אמנות לצד טבע ומורשת האדם וברוח ערכי האתר.

קירות המערות תשמשנה במה לאמני וידאו ארט מהארץ ומהעולם, ותחשוף את האומנות לכלל המבקרים מהארץ ומהעולם, תוך הקפדה על שמירת הטבע הנוף והמורשת הייחודיים למקום.

 

מטרות המיזם

  • להעשיר ולגוון את חוויית הביקור במערות הפעמון
  • לזמן למבקרים ולאומנים חוויה תרבותית, איכותית וייחודית ברמה בינלאומית. להוציא את האומנות מהמוזאונים והגלריות ולהנגיש את האומנות לקהל רחב יותר בסביבה חדשה.
  • להרחיב את אופי קהל המבקרים באתר ולפתוח אותו לציבור שוחר אומנות באשר הוא.
  • לקדם שיתופי פעולה בין מוסדות אומנות ומוסדות חינוך לאומנות, וארגונים שוחרי תרבות בינלאומי בתחום הוידאו ארט.
  • לעודד לשיתופי פעולה בין אמנים.
  • לתת במה לאומני וידאו ארט ידועים מהארץ ומהעולם, לצד הזדמנות חשיפה ליוצרים מוכשרים בראשית דרכם.

 

קרדיטים:

כוריאוגרפיה: נועה ורטהיים
וידיאו ארט: אלעד דבי
עורך: גל קציר
אוצרת התערוכה: דורית טלפז