טבע זום אין - מצילומי מאקרו ועד זריחות ושקיעות

25.11.2020

רשות הטבע והגנים משיקה סדרת חוויות והזדמנויות צילום מיוחדות לצלמים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים

זריחה בארבל- טומי טטרו זריחה בארבל - צילם יניב כהן רט"ג

הטבע בישראל הוא מהיפים בעולם וגם מצטלם נהדר. עשרות אלפי צלמים חובבים ומקצועיים מישראל ומהעולם פוקדים פינות ורגעי קסם מיוחדים ומפיקים בלחיצת כפתור עם ציוד צילום מתקדם ואפילו עם סמארטפון רגיל צילומים מרהיבים ומעתיקי נשימה. אלו מתפרסמים תדירות ברשתות החברתיות וגם בערוצי התקשורת וזוכים למחמאות והוקרה מכל עבר. לא פחות חשוב מכך החוויה של הצלמים ואלו שמתלווים אליהם, נצרבת בליבם ובנפשם כחוויה מרוממת רוח ומרגשת במיוחד.

לאור מגמה זו, שצוברת תאוצה רבה  בין היתר בזכות זמינות ציוד הצילום והשימוש הגובר ברשתות חברתיות תוך התגבשות קבוצות/קהילות צילום וטבע עתירות חברים, רשות הטבע והגנים משיקה בימים אלו סדרת חוויות והזדמנויות צילום מיוחדות בשמורות הטבע והגנים הלאומים בשם "טבע זום אין" .

סדרת חוויות אלו כוללת מועדי ביקור מיוחדים במבחר שמורות טבע וגנים הלאומים, בשעות פתיחה מעבר לרגיל , סביב מוקדי עניין וצילום בולטים ו"בשעות הזהב" ( סמוך לשעות זריחה/שקיעה) המתאימות ופוטוגניות יותר לצילום.

רגעי שקיעה מול האגם בגן הלאומי ירקון-תל אפק. צילם יניב כהן רט"ג

בין חוויות הצילום הראשונות שמושקות כבר עתה במסגרת סדרת "טבע זום אין":

שלכת אדומה בגן לאומי עין חמד – יניב כהן רשות הטבע והגנים

"טבע זום אין" בגן לאומי עין חמד

חוויית צילום מיוחדת

בעונת הסתיו מתכסים מרחבי גן לאומי עין חמד בשמיכת שלכת, ועליהם הגדולים של עצי הדולב המזרחי בשלל גווני חום, צהוב ואדמדם משרים על המקום אווירה של חורף כמו בתמונות מז'ורנל. תאורת סוף היום מחדדת את צבעי הנוף, ואבני המצודה הצלבנית בוהקות בתוך צבעי השלכת והירוק העשיר של עצי האלון העתיקים.

נישות קטנות לאורך נחל זורם, עלי שלכת שטים במים וגזעי עץ זית ורימון הם רק טעימה קטנה ממה שהמצלמה שלכם תוכל ללכוד בפינת החמד בשעות הזהב המופלאות. אכן, השלווה של סוף היום מעניקה הזדמנות מיוחדת לקרוא דרור למצלמה ולהנציח רגעים של קסם.
היכן: גן לאומי עין חמד

מתי: יום שני 30.11, יום חמישי 3.12, בשעות 16:00—17:30.
(בוטל ביום חמישי 26.11 בשל תנאי מזג האוויר),
מומלץ להגיע מ-15:30 כדי להתארגן ולבחור את נקודות הצילום.

ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר – לחצו כאן

תל אפק, מנו גרינשפן
תל אפק, צילם מנו גרינשפן

הגן הלאומי ירקון – תל אפק – צילומי שקיעה מול האגם עם עופות המים או/ו במבצר אנטיפטריס הקדום עם נוף מרהיב לגוש דן, ביום חמישי ה- 19/11/2020 . במועד זה הגן הלאומי יהיה פתוח במיוחד עד רדת החשכה (במקום 16:00) לטובת צילום בשעות הזהב ורגעי השקיעה. בגן הלאומי ירקון תל אפק אגם מלאכותי קסום שנבנה על שקע טבעי, לשם יצירת בית גידול מתאים לבעלי חיים שוכני מים ולמטרות פנאי ונופש. בנוסף במתחם ירקון תל אפק מבצר מרשים שנבנה בתקופה העות'מאנית לפני מאות שנים וממנו נשקף נוף מרהיב לכל האזור.

"טבע זום אין" בגן לאומי ירקון־תל אפק

היכן: גן לאומי ירקון־תל אפק
מתי: יום חמישי 19.11 משעה 15:30 עד רדת החשכה
שימו לב: הכניסה לגן הלאומי תותר עד השעה 15:45.
ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.
להרשמה לחצו כאן>>

מצדה – צילום wendy rose

הגן הלאומי מצדה – מצדה, מאתרי המורשת המשמעותיים ביותר בישראל, היתה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי והיא מסמלת את אחריתה של ממלכת יהודה בסוף ימי בית שני ואת חורבנה האלים. על במת ההר שרידי ארמונות פאר מתקופתו של המלך הורדוס ועדות אילמת למצור הרומי והסוף המר. ההר הפך לסמל והזריחה הנצפית ממנו מול ים המלח לאחת הזריחות המרהיבות והמיוחדות שניתן לחוות בישראל.

"טבע זום אין" בגן לאומי מצדה

צילומי זריחה, מן המרהיבות והמיוחדות שניתן לחוות בישראל, מפסגת מצדה ונוכח ים המלח. ביום זה יפעל הרכבל לבאים ממצדה מזרח מאור ראשון (בשעה 06:00 בערך). הזריחה בשעה 6:30 בקירוב. האתר ייפתח בשעה 5:30 להסדרת הכניסה והתשלום. העפלה לפסגת ההר תתאפשר גם דרך שביל הסוללה מחניון הלילה מצדה מערב (הגעה דרך ערד). זמן עלייה ברגל כחצי שעה.

היכן: גן לאומי מצדה
מתי: יום שישי 11.12 משעה 5:30 בבוקר (פתיחת האתר)

שימו לב: ללא תשלום נוסף על דמי הכניסה לאתר, חינם למנויי מטמון.
לפי הנחיות משרד הבריאות יש לתאם ביקור לפני הגעה לאתר.
להרשמה לחצו כאן>> 

צילום מאקו של שפירית בשמורת טבע עין אפק – צילום דוד בן אלישע

לדברי יניב כהן, מנהל תחום קשרי עיתונות ברשות הטבע והגנים, צלם מקצועי ומיוזמי חוויות 'טבע זום אין' : צילום הוא תחביב, מקצוע, אומנות, כלי ביטוי ותשוקה למיליוני אנשים בעולם ומאות אלפי אנשים אם לא יותר בישראל. לראות ולחוות מקרוב את מוקד העניין ברגע המיוחד ולצלם אותו מזווית אישית, יצירתית ואומנותית זה משהו מרגש ומלהיב המלווה בתחושת סיפוק אדירה. התמונה נשמרת עשרות שנים קדימה וכל מבט בה מעורר מחדש לצלם את התחושות שחווה באותו רגע. גם אלו שרק מביטים בה מרגישים חלק מהחוויה.  סדרת 'טבע זום אין' נועדה לענות על תשוקה זו ועל הביקוש הגובר מצד צלמים לחוויות והזדמנויות צילום מיוחדות. זאת תוך חיבור והנגשה של הטבע היפה והמיוחד בישראל מזווית מעניינת ופחות שגרתית לקהילת הצלמים החובבים והמקצועיים ובכלל למטיילים. טבע זום אין  משתלב עם יעדיה של רשות הטבע והגנים להעצים את חוויות הביקור של המטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים באמצעות חיבור חוויתי, בלתי אמצעי ובלתי נשכח  ליופי וערכי הטבע, הנוף והמורשת המאפיינים אותם . חשוב לציין כי כל פעילות חוויתית מסוג זה, הדורשת השקעת משאבים מיוחדים מצד הרשות  ופתיחת האתרים בשעות מיוחדות וחריגות מעבר לרגיל נעשית תוך בחינת הנושא עם האקולוגים ומנהלי האתרים הרלוונטיים כדי להבטיח מעבר לחוויה  גם שמירה על הטבע ועל בטיחות המטיילים בשעות הביקור הפחות שגרתיות".

זריחה בארבל – צילם יניב כהן רט"ג

בכוונת רשות הטבע והגנים לבחון בהמשך שילוב של עוד חוויות צילום מיוחדות במסגרת "טבע זום אין" בשמורות טבע וגנים לאומיים נוספים בהתאם לעונות השנה ככל שיתאפשר וככל שתהיה לכך היענות מצד קהילת הצלמים המקצועיים והחובבים והמטיילים בכלל. במסגרת זו מתקיימת גם חשיבת יחד והתייעצויות שוטפות עם מגוון  צלמים מקצועיים וחובבים.

הביקור במועדי הצילום והפתיחה המיוחדים במסגרת "טבע זום אין" הינו בעלות דמי כניסה רגילים לשמורות הטבע והגנים הלאומיים ללא תשלום נוסף וחינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים. העלייה ברכבל במצדה בתשלום נוסף.

יודגש כי הביקור בשמורות הטבע והגנים הוא בהתאם להנחיות התו הסגול בצל הקורונה ועל כן נדרש גם להירשם לביקור מראש בכל אתר במועד הרלוונטי באמצעות מערכת הרישום באתר האינטרנט של רשות הטבע והגנים.  אפשרות ההרשמה דרך אתר האינטרנט  למועדים הקרובים של "טבע זום אין" באתרים השונים תיפתח החל מיום שני הקרוב בבוקר (9/11/2020). בתוך כך,  בעונת החורף, במקרים של מזג אוויר סוער במיוחד חשוב להתעדכן לפני היציאה דרך אתר רשות הטבע והגנים אם חלו שינויים כלשהם באופן הביקור.

 

לפרטים נוספים והרשמה לחצו כאן

הנוף מגן לאומי מצדה בזריחה. צילמה נועה גורדון רט"ג