בקרוב- אתגר מצדה, ההר המיתולוגי כמו שלא הכרתם מעולם 

06/05/2023

הדור הזה אוהב אתגרים. אם כן, קבלו את "אתגר מצדה". בשביל האתגר הזה צריך לצאת מהטיקטוק והסטורי, אבל זה לגמרי שווה את זה

שביל אתגר מצדה, צילום אייל בן יעיש
שביל אתגר מצדה, צילום: אייל בן יעיש

 אתגר מצדה, הוא מסלול חדש וייחודי ב גן לאומי מצדה אשר חושף את מסתרי מצדה מחוץ לחומת הסוגרים.

המסלול מאפשר יציאה בטוחה אל מחוץ לחומה של מצדה וביקור במכלולים ארכאולוגיים נסתרים, שהיו עד היום ללא גישה, עקב מיקומם המאתגר.

לשם הנגשת המכלולים יצרה רשות הטבע והגנים מסלול הליכה אתגרי על שפת המצוק של מצדה, תוך שימוש בסולמות ומאחזי יד, כאשר ההולכים עליו מחוברים עם רתמה לכבל בטיחות לכל אורכו וחובשים קסדת בטיחות.

לאורך המסלול ניתן ליהנות מנוף מרהיב המתחיל במדבר יהודה ומסתיים אל מול ים המלח.

מצדה שביל אתגר. צילמה אבישג אילון
מצדה שביל אתגר., צילמה אבישג אילון

על השביל הייחודי שנפתח מספרת נועה גורדון, מנהלת מרחב מצדה ויוזמת הפרוייקט:

"כשהתחלתי לעבוד כמנהלת מרחב מצדה הופתעתי לגלות בכל פעם עוד ועוד נדבכים ומכלולים ארכיאולוגים של ההר היפיפה והמרתק הזה.

חלק מהמכלולים הארכיאולוגי אינם נגישים לקהל, כי הם נמצאים מחוץ לחומת הסוגרים ו/או על מצוקים ומדרונות.

מתוך הבנה שלקהל המבקרים מגיע לראות עוד דברים על מצדה ואולי גם לחוות אותם בדרך אחרת ופחות שגרתית, מתוך החיבור שלי לטיילות וכמו כן מתוך רצון לעודד קהל להגיע לחלק הדרומי והפחות מתוייר במצדה ולהוריד קצת עומסים מחלקו הצפוני, החלטתי לקדם את הרעיון של שביל אתגרי בחלקו הדרומי של ההר שחושף מערה מסתורית, בור מים, שרידי חומה, שרידי מדרגות ביזנטיות ונוף פשוט מרהיב. השביל בנוי על בסיס מערכת בסגנון "ויה פראטה". המבקרים ילכו עליו מאובטחים עם ריתמה וקסדה ויוכלו להיחשף למסתורי ההר. על הפרויקט הזה אני עובדת ארבע שנים. קיבלתי הרבה "לא" בדרך, כי זה לא פרויקט שגרתי ברשות הטבע והגנים, אבל לאחר שהצלחתי לשכנע כי זה דבר נכון מהרבה סיבות, כל הארגון התגייס לסייע, כל אחד ואחת בתחומם והתוצאה המוגמרת לפנינו. אני מזמינה את הציבור לבוא ולחוות מקרוב את אתגר מצדה".

מצדה שביל אתגר. צילמה אבישג אילון
מצדה שביל אתגר., צילמה אבישג אילון

אורית בורטניק, מנהלת אגף השימור ברשות הטבע והגנים מוסיפה:

"שביל "אתגר מצדה" פרי יוזמתה של מנהלת המרחב נועה גורדון, בחשיבה יצירתית מחוץ לקופסא, או שמא, מחוץ לחומת הסוגרים העתיקה, מציע חיבור וחוויה מהפנטת של טבע ונוף עוצר נשימה בשילוב שרידים ארכיאולוגיים המבטאים את ערכי המורשת התרבותית לאורך השביל, אשר שומרו בקפידה על ידי צוות משמרים מקצועי, וקושרים אותם אל קורות החיים של מצדה מהעת העתיקה ועד ימינו"

מצדה שביל אתגר. צילמה אבישג אילון
מצדה שביל אתגר, צילמה אבישג אילון

על עבודת השימור שנעשתה לאורך השביל, מרחיבה בורטניק:

"לפני שניגשנו להכשיר את השביל בהתקנת הכבלים, עיגונים, סולמות ומדרגות, נעשתה למידה מדוקדקת ותיעוד של כלל השרידים הארכיאולוגיים בתוואי השביל, בשיתוף וליווי ארכיאולוג האתר  העומד בראש משלחת חפירות מצדה – ד"ר גיא שטיבל.

לאחר מכן נערכה תכנית שימור, וצוות משמרים מקצועי טיפל בשרידים הרגישים, שכלל ייצוב קירות ומתקנים עתיקים, שימור שרידי טיח עתיק, בחומרי מליטה על בסיס סיד, עם חול וחצצים, בדומה לחומרים המקוריים שהיו בשימוש בעת העתיקה.

פעולות השימור היו שלב הכרחי ומחויב, טרם הכשרת השביל, על מנת להבטיח את השימור וההגנה על השרידים העתיקים, וכמובן להבטיח את ההולכים בשביל בהיבט הבטיחותי וליצור חוויה משמעותית ובטוחה, תוך הבהרת הערכים התרבותיים המוחשיים והמשמעות שלהם, בשילוב השלטים שהוצבו לאורך התוואי.

השרידים הארכיאולוגיים לאורך השביל, מייצגים את מרבית התקופות הארכיאולוגיות במצדה, כמו לדוגמא בור המים מתקופת הורדוס, ששימש בתקופה הביזנטית את הנזירים המתבודדים כמערת מגורים הידועה כ"מערת הצלבים", בשל אותם צלבים בצבע אדום, שצוירו על הטיח שדיפן את הבור. שרידי קירות של החומה ההרודיאנית, שרידי מדרגות מהתקופה הביזנטית ועוד. ובעצם, הערכים התרבותיים במצדה לאורך התקופות העתיקות בציר הזמן, מיוצגים גם בשרידים בפרוייקט המיוחד הזה"

ההגעה וההליכה על המסלול הן בתיאום ובתשלום מראש בלבד, 
בהתאם לכללי הרשומים בעמוד הפעילות. מוזמנים להיכנס ולהתחיל לטפס >>

 

שביל אתגר מצדה, צילום אייל בן יעיש (3)
שביל אתגר מצדה, צילום: אייל בן יעיש
שביל אתגר מצדה, צילום אייל בן יעיש
שביל אתגר מצדה,, צילום אייל בן יעיש

קטגוריות

גני שמורה קשורים