צב - מצפונה

05/06/2023

היום, היום הבינלאומי לאיכות הסביבה, השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, ייפתח בשנה הבאה, כך שהמקום יהיה נגיש, הציבור יוכל להיחשף לפעילות הטיפול בצבי הים והשמירה על ערכי הטבע תתהדק. חשוב שכולם יבינו כי השמירה על ערכי הטבע הימיים, משפיעה על כל המערך האקולוגי שלנו".

השרה עידית סילמן, רעיה שורקי מנכלית רשות הטבע והגנים ויניב לוי, במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים
השרה עידית סילמן, רעיה שורקי, מנכלית רשות הטבע והגנים, ויניב לוי במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, צילמה שלומית שביט

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן, ביקרה בסוף השבוע שעבר, במרכז להצלת צבי ים במכמורת, נחשפה לצבי הים הפגועים, מינים הנמצאים בסכנת הכחדה, והתרשמה מהפעילות החשובה למען שמירת הטבע לצד החינוך וההסברה.

"מדובר בפעילות חשובה למען השמירה על ההגנה על צבי הים ובריאותם, התרגשתי לראות את הצבים, אך גם התעצבתי לגלות שרוב הפציעות מתרחשות על ידי האדם. הפעילות שנעשית במקום, חשובה לכולנו כאזרחים, ולפעילות במרכז להצלת צבי ים, יש חשיבות גדולה הן בשמירת המערכת האקולוגית בים והן בתחום החינוך וההסברה. במקביל לכך חשוב שהציבור ייחשף לפעילות שנעשית שם, ותובן החשיבות על שמירת הסביבה הימית בכלל, כמו בתכנית "חוף נקי" של משרדי ובשלל הפעילות להגנת הסביבה הימית בפיקוח ובאכיפה. אני שמחה שתוך שנה, המקום ייפתח לציבור ואין לי ספק שבעקבות החשיפה לפעילות שמירת הטבע הזו, נצליח להגן יותר על הצבים"

בביקור במרכז להצלת צבי ים, נחשפה השרה להגנת הסביבה, לצבים רבים שנפגעו כתוצאה מפגיעות אדם ונכחה בבדיקת אולטראסאונד לצבה פגועה.

ד"ר יניב לוי המייסד ומנהל מרכז ההצלה לצבי הים ברשות הטבע והגנים מזה 24 שנים סיפר לשרה על הטיפול הייחודי בצבי הים הפגועים שמגיעים למרכז, על האתגרים הרבים של הצבים בטבע ועל הצוות המסור שכולל גם כ-700 מתנדבים שמסייעים בטיפול בצבים אך גם בסריקה של חופי הים כדי לאתר כל צב פגוע שעולה אל החוף.

השרה נחשפה לפיתוח המרשים של מרכז ההצלה, התעניינה במצבם ובקצב החלמתם של צבי הים שנמצאים באשפוז, נחשפה לכך שרוב הפגיעות בצבי הים הן מעשי ידי אדם- פסולת פלסטיק, פגיעות הדף, צמצום איזורי מחייה ורביה, דייג ועוד ושמעה על החשיבות לצמצום המפגעים הן על ידי האזרחים והן על ידי החברות המזהמות.

השרה עידית סילמן ורעיה שורקי, מנכלית רשות הטבע והגנים במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים
השרה עידית סילמן ורעיה שורקי, מנכלית רשות הטבע והגנים במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, צילמה שלומית שביט