שוחררו 2 צבי ים חומים

03/05/2023

היום (ד' 3.5.2023) בחוף בצת התקיים אירוע שחרור של 2 צבי ים חומים שעברו שיקום במרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים.

שחרור צב ים, צילום שי קבסה רשות הטבע והגנים
שחרור צב ים, צילום: שי קבסה רשות הטבע והגנים

 

"מאיר" "ויומחו" הגיעו למרכז הארצי להצלת צבי ים לאחר שנלכדו בשוגג בקרס של דייגים. במרכז ההצלה הצבים עברו אבחון, טיפול ומעקב רפואי, כולל אבחון CT אצל ד"ר צחי אייזנברג במרפאת "כל חי". בבדיקות התגלו הקרסים אשר הוצאו בניתוח תחת הרדמה.

קרסי דיג הם אחד מגורמי הפגיעה הנפוצים בקרב צבי ים באזורנו ואנו מבקשים מהדייגים אם צב ים נתפס בשוגג אל תשחררו את הצב עם הקרס חזרה לים, אנא דווחו בזמן אמת למוקד רשות הטבע והגנים בטלפון 3639* ואנו נידאג לטפל בצב ולהשיבו לטבע כאשר יחלים מהפציעה.
אנו מודים על שיתוף הפעולה עם הדייגים ומשתמשי הים באיתור וחילוץ צבי ים פצועים בכל הארץ.  דגים חכם-שומרים על הים

צפו בסרטון שצילם שי קבסה:

הסיפור של הצב "יומחו" היה מיוחד, שכן בנוסף לפגיעה מהקרס הצב סבל גם מטביעה. צבי הים הינם בעלי חיים ימיים אך הם נושמים אוויר באמצעות ריאות, ממש כמונו. ולכן כאשר הם נלכדים ברשת או קרס מתחת למים, הם נאבקים לנסות להשתחרר וצריכים לעלות לנשום אוויר אך לא יכולים. כתוצאה מכך הם סובלים מטביעה אשר גורמת לדלקת ריאות, בצקות ואף מוות. במרכז ההצלה אנחנו מבצעים הליך רפואי מורכב בשם שטיפת ריאות בזכותו אנו מצילים את צבי הים הטבועים ונותנים להם הזדמנות נוספת לחיים בים. "יומחו" הגיע למרכז ההצלה במצב קשה מאוד ועל סף מוות, וכאן הוא ניצל ברגע האחרון. אנו מודים לדימה וייסברג מתנדב "חיבולנס" העברה של חיות בר פצועות, על העזרה בהעברה מהירה של "יומחו" אל בית החולים לצבי ים לקבלת הטיפול מציל החיים.

כעת "מאיר" "ויומחו" הבריאו ועלו במשקל (שוקלים בין 25-40 קילו כל אחד) וחזרו הביתה אל הים למען השיקום של אוכלוסיית צבי הים בים התיכון.

באירוע השחרור השתתפו תלמידים מ-2 בתי ספר באזור הצפון בית ספר שייח דנון ובית ספר מנור כברי במסגרת ניקיונות חופים ביום המעשים הטובים, מתנדבים ומתנדבות של רשות הטבע והגנים והפקחים הימיים שי קבסה וזיו נדר יחד עם מרכז הדרכה גליל עליון של הרשות

אנו קוראים לציבור לשים לב לצבי ים שנפלטו לחוף או צפים בים בצורה מחשידה ולדווח מיד למוקד רט"ג 3639*.
אנא הישארו עם הצב עד הגעת מתנדב/פקח או הביאו את הצב למרכז ההצלה לאחר הדיווח. אם הצב מסובך בפסולת, לא להסיר את הפסולת ולא לשחרר את הצב חזרה לים.