ארוחת בוקר -נחש בלע ארנבת

05/06/2023

צפע תועד אתמול עם ארנבת בפה. את התיעוד צילם מיכאל לביא מתנדב רשות הטבע והגנים בשדות עמק זבולון.

נחש בלע ארנבת, צילום מיכאל לביא מתנדב רשות הטבע והגנים
נחש בלע ארנבת, צילום מיכאל לביא מתנדב רשות הטבע והגנים

דותן רותם אקולוג שטחים פתוחים ברשות הטבע והגנים:
הצפע הוא נחש ארסי המצוי בחבל הים תיכוני בישראל. בלוטות הארס ממוקמות בחלקה האחורי של הגולגולת ומקנות לראש מבנה משולש אופיני. מבלוטות הארס עוברת צינורית לשיני הארס הנשלפות אוטומטית כאשר הצפע פוער את פיו. שיני הארס חלולות ובדומה למזרק כאשר הצפע נועץ את שיניו הארס מוזרק דרך השן לרקמת הטרף. כאן מתחיל החלק המעניין. הארס משתק או ממית את הטרף ( המהירות תלויה בגודל שלו ובכמות הארס שהוזרק). בארס יש חלבונים שונים ובהם אנזימים המפרקים את רקמות הטרף ולמעשה מתחילות כת פעולת העיכול.

כעת הצפע פוער את לסתותיו , שיכולות להפרד זו מזו על מנת לבלוע טרף גדול יותר. כאשר הטרף מגיע לקיבה הוא מעוכל גם כן ושאריות קשות נפלטות בדרך הטבעית.

הצפע פעיל לילה בעיקר אך ניתן לראותו גם ביום. הוא מיטיב לשחות ויכול לחצות מכשולי מים. עיקר מזונו הוא מכרסמים אך כפי שרואים בתמונות הוא לא בוחל גם בארנבות קטנות.

הטרף נבלא במלואו ותמיד מהראש כך שרגלים לא נתקעות… ארוחה שכזו יכולה להספיק לצפע למספר ימים רב ואף שבועות.

 

נחש בלע ארנבת, צילום מיכאל לביא מתנדב רשות הטבע והגנים
נחש בלע ארנבת, צילום מיכאל לביא מתנדב רשות הטבע והגנים

הצפע מצוי בכל האזור הים תיכוני ואף חודר למשכנות האדם. בתקופת החורף פעילותם פוחתת אך בחורף הישראלי ניתן לראות צפעים פעילים בימים חמימים. לצפע חשיבות רבה במארג המזון בכך שהוא מווסת אוכלוסיות של מכרסמים ובעצמי מהווה מזון לעופות דורסים כמו חיוואי הנחשים ודורסים אחרים.

נחש הצפע, בדומה לכל הזוחלים בישראל הוא מין מוגן על פי חוק ובמידה ונתקלים בו במגורי אדם או בחצרות יש לפנות ללוכד נחשים מוסמך.

ראיתם חיה פצועה או במצוקה דווחו למוקד רשות הטבע והגנים 3639*

קטגוריות