נצא כולנו אל הנוף ולא נקטוף

19.02.2020

רשות הטבע והגנים תקיים את שבוע שמירת הטבע במטרה להעלות את מודעות הציבור לחשיבות שמירת ערכי טבע ופרחי הבר

שבוע שמירת הטבע יתקיים ב-28.2 – 7.3 ויכלול מגוון רחב של פעילויות מיוחדות בכל רחבי הארץ

מקבץ פרחים

האביב בפתח ומרבדי הפרחים מקשטים את הטבע, שמחכה לביקורם של המוני מטיילים. אך כדי שגם הדורות הבאים יוכלו ליהנות מהטבע המיוחד שלנו, רשות הטבע והגנים תציין בסוף חודש פברואר (28.2 – 7.3) את שבוע שמירת הטבע. מטרת שבוע זה הינה העלאת מודעות הציבור לחשיבות שמירת ערכי הטבע בכלל ושמירת פרחי הבר המוגנים בפרט.

במהלך שבוע שמירת הטבע תקים רשות הטבע והגנים מספר רב של תחנות מידע והסברה בסמוך למוקדי פריחת פרחי הבר המוגנים. בתחנות הללו יוכלו המטיילים לקבל מידע על פרחי הבר והטבע באזור, לשמוע על מסלולי טיול נוספים בהם ניתן לראות כרגע פריחה, ותוך כדי ללמוד את הכללים לשמירה על הפרחים המוגנים ועל הטבע. בין שמורות הטבע והגנים הלאומיים בהם אפשר יהיה למצוא את תחנות ההסברה, ניתן למנות את פארק כרמל, נחל דישון, נחל תבור, חוף דור הבונים, שער פולג, חוף השרון.

צמחיית ישראל כוללת מגוון עצום של מינים, רובם פרחים, עצים וצמחי תבלין והיא ידועה בעולם בריכוז המינים הגדול ביחס לשטחה. כמה מהפרחים, כמו כלנית מצויה ורקפת מצויה, נפוצים מאוד בזכות מעמדם כפרחים מוגנים – מינים שאסור לפגוע בהם בכל מקום שהם מצויים. מעמד זה עוזר לא רק בשמירתם מפני הכחדה אלא גם בשימור מרבדי מינים אלה ואחרים הגדלים באזורים מוגדרים.

מגי מגנאג'י מוסקוביץ', מנהלת אגף הסברה ברשות הטבע והגנים: "רשות הטבע והגנים מציינת מדי שנה לקראת האביב את שבוע שמירת הטבע, שמטרתו להעלות את מודעות הציבור לחשיבות שמירת ערכי הטבע, תוך חשיפת הפעולות המקצועיות של הרשות לשמירת ערכים אלו. כמו בשנים עברו, השנה אנו מתמקדים בצמחים בסכנת הכחדה ובמיוחד בפרחי הבר".

"אנחנו מודעים לחשיבותה של התגייסות הציבור לשמירה על מינים מוגנים, ומשקיעים מאמצים רבים בהגברת מודעותו ומעורבותו בשמירה עליהם. הפרחים המוגנים הם סמל לשמירת הטבע בארץ, וההצלחה בשימורם בארץ אף מהווה דגם לשימור בכל העולם. זוהי הצלחה הסברתית אדירה. לא פעם מבקרים מקצוות תבל משתאים בראותם מרבדי פרחים בשטחים פתוחים המובילים לאזורים אורבניים, מפני שמרבדים מעין אלו לא היו שורדים כמעט בשום ארץ אחרת בעולם".