גני שמורה


מישור ימין

מישור ימין הוא מישור רחב ידיים מכוסה בחולות אדמדמים – "אי" של נוף ושל צמחייה בין הרכסים הגבוהים של הנגב הצפוני. סיור במקום בעונת הפריחה הוא חוויה לכל מטייל. מישור ימין משתרע על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה. במרכז המישור נמצאת הקריה למחקר גרעיני ולפיכך רובו הוא שטח צבאי סגור. אפשר לסייר לאורך כביש 227 ובפינה הדרומית-מערבית של המישור (שם נמצא פארק תעשיות רותם), ליד כביש 206.

קראו על זה


שמורת טבע מדבר יהודה

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים ומפלי סלע אדירים. רוב שטח השמורה הוא רמת המדבר, אזור של גבעות קירטון בעלות מדרונות מתונים, ובסלעיו הרכים של הקירטון משובצים סלעי צור. גם מצוק ההעתקים, המפריד בין רמת המדבר לבקעת ים המלח, הוא בתחום השמורה. המצוק האדיר, המזדקר כ-400 מ' מעל  לבקעה, מתנשא בחלקים ניכרים מהשמורה. בגלל בסיס הסחיפה הנמוך שבקעת ים המלח יוצרת, נחלי מדבר יהודה מתחתרים בשכבות הגיר והדולומיט שתחת סלעי הקירטון ויוצרים בהם קניונים אדירים. בתחום השמורה יש שני מרחבים גיאולוגיים מיוחדים: אזור חתרורים ורכס חצרה. אזור חתרורים בנוי מסלעי ביטומן עשירים בחומר אורגני שהותמרו בטמפרטורה ובלחץ גבוהים. סלעי התצורה בעלי גוון אדמדם. בדרום-מזרח השמורה נמצא הר סדום, פקק מלח ענק באורך כ-10 ק"מ שפרץ ממעמקי האדמה ומתנשא כ-150 מ' מעל ים המלח. בהר נוצרו מערות רבות מהמסת המלח. בדרום השמורה מתרומם רכס חצרה ובתוכו המכתש הקטן (המכתש עצמו הוא בתחום שמורת המכתש הקטן), וכן חלק מנחל ציון ובו המעיינות עין צין ועין עקרבים.

קראו על זה

שמורת טבע מסיב הרי אילת

הרי אילת הם הקצה הצפוני של המסיב הערבו-נובי. באזור זה נחשפים סלעי היסוד העתיקים ביותר המוכרים בארץ. הקדומים הם מתקופת הפרקמבריום, וגילם נאמד בכמיליארד שנה. סלעי היסוד עשויים גרניט וטיפוסי סלע אחרים, והם נבדלים אלו מאלו בכמות היחסית של המינרלים הבונים אותם. מגוון הסלעים כולל גם סלעי מחדר שחדרו אל הסדקים שבסלעי היסוד וכן אבני חול ססגוניות, שנוצרו מהתפוררות סלעי היסוד במסיב והוסעו לכאן בנחלים ועם הרוחות. באבני החול התחתרו נקיקים וקניונים כגון הקניון האדום, עמודי עמרם וגיא אבוד. מאוחר יותר הציף ים תטיס חלק מהאזור והותיר אחריו סלעי משקע ימיים, בהם גיר, דולומיט וקירטון. הטופוגרפיה של הרי אילת תלולה במיוחד כתוצאה של בליה ארוכת שנים ושברים גיאולוגיים רבי עוצמה. במיוחד בולט השבר העובר מאזור נחל שלמה דרך מעלה נחל רודד והר שחורת, המפריד בין סלעי גרניט ממזרח לשבר לסלעי גיר ממערב לשבר. הרי אילת מייצגים מדבר קיצוני ששוררות בו טמפרטורות גבוהות במיוחד. מקורות המים בשמורה דלים מאוד. המעיין היחיד בהרי אילת הוא עין נטפים, אך מימיו מליחים ואינם ראויים לשתייה, ויש גם מעט ת'מילות – מקומות שבהם מי התהום גבוהים ואפשר להגיע אליהם בחפירת בור רדוד באדמה.

קראו על זה

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב היא מהשמורות הגדולות בנגב, ובתחומה ארבע יחידות נוף: רכס חצרה, החלק התחתי של נחל צין, גבעות יועדן והחלק המערבי של מישורי צפון הערבה.

רכס חצרה הוא אחד מחמשת רכסי צפון הנגב – רכסים מקבילים זה לזה שכיוונם צפון מזרח-דרום מערב, ובכולם המדרון המזרחי תלול והמדרון המערבי מתון – ומשוקע בו המכתש הקטן (מחוץ לשמורת מכתשים עין יהב). השמורה מקיפה גם את מכרות הפוספטים שבנחל צין וכן את הר צין, את עין עקרבים ואת גבי שיש. גבעות יועדן, למרגלותיו המזרחיים של רכס חצרה, מתפרסות על חלק ניכר ממרחב השמורה. רובן בנויות ממשטחי חצץ ומגבעות צור נמוכות.

קראו על זה

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור ומקום "ללכת בו לאיבוד" בין קניונים, נחלים והרים נישאים.   שמורת טבע נחל עשוש היא שמורה מדברית רחבת ידיים. הפסגות הגבוהות במערב השמורה מתנשאות כ-500 מ' מעל פני הים. בזכות המרחבים הרבים ודרכי הנוף המסומנות זהו גן עדן לטיולים ברכב שטח, אך גם מטיילים חובבי הליכה ימצאו עניין בשבילי השמורה. יופייה מזוקק גם מפני שיש בה רק תשתיות מעטות והן צמודות ליישובים שבשוליה.

קראו על זה

מרחב דולב

מדרונות מכוסים חורש, מעיינות נסתרים, מערת התאומים המפורסמת ועוד הרבה הפתעות – כל אלה מחכים לכם בנחל דולב, בנחל מערה ובחורבת בית עטאב – הלב של הרי ירושלים. מרחב הדולב הוא מרחב מורדותיהם המערביים של הרי ירושלים אל השפלה. זהו אחד מאזורי הטיולים המבוקשים בישראל. שבילים מסומנים מוליכים את המטייל אל מערת התאומים, אל האתר ההיסטורי חורבת בית עטאב, לבוסתנים ישנים ולחורש ים תיכוני. במרחב השמורה נטועים שני כרמי גפן מסחריים.

קראו על זה


שמורת טבע בני ציון

בחודשים ינואר-מרץ מתכסה השמורה הקטנה בשפע של פריחה ססגונית, והוא משמר את תפארתו של השרון. שמורת טבע בני ציון משתרעת על שתי גבעות ברכס הכורכר הפנימי (השלישי) בשרון. השמורה משמרת צמחיית כורכר וחמרה. באביב השמורה פורחת בשלל פרחים צבעוניים, בכללם מינים אנדמיים ומיני צמחים "אדומים", כלומר מינים בסכנת הכחדה בישראל. בשמורה יש שביל מסומן בין חבלים.

קראו על זה

שמורת טבע הר טייסים

אתר ההנצחה הראשי של חיל האוויר ממוקם על פסגת הר בלב חורש ירוק ונשקפים ממנו מרחבי הרי ירושלים. שמורת טבע הר טייסים היא שמורה קטנה המשמרת מיני סחלב נדירים וחורש ים תיכוני, המשמש בית ליחמור הפרסי השב לנופי ארצנו. בשמורה בולטים עצי קטלב מצוי, אדומי גזע. בלב השמורה ניצבות אנדרטות להנצחת חללי חיל האוויר לדורותיהם.

קראו על זה

שמורת טבע חורש עדולם

מערות חצובות בסלע ושרידי מבנים קדומים נחבאים בין עצי חורש, בגבעות שופעות פריחה מרהיבה בחורף ובאביב. בשפלת יהודה, בין עצי חורש, משמרת שמורת טבע חורש עדולם אתרי עתיקות, בהם מערות קולומבריה, מחילות מסתור מימי מרד בר-כוכבא, וכן שרידי מבנים ומתקנים חקלאיים חצובים בסלע.

קראו על זה

שמורת טבע יער הכפירה

מעיין הררי, טרסות ובוסתנים ותיקים ונופי ערוצים תלולים – כל אלה מחכים לכם בשמורה הצפונית ביותר בהרי ירושלים. שמורת טבע יער הכפירה מאופיינת בשלוחות הרריות תלולות וביניהן הגיאיות העמוקים של נחל החמישה, נחל כפירה ונחל יתלה, היורדים מערבה מהרי ירושלים אל עמק איילון בשפלה. בתחום השמורה נובעים המעיינות עין נטף ועין כפירה. נופי הבתה הנרחבים מבטיחים פריחה ססגונית באביב.

קראו על זה

שמורת טבע נחל אוג

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע ודרכים עתיקות – כל אלה מחכים לכם בשמורת נחל אוג. אחרי הגשם הגבים בנחל מתמלאים מים. נחל אוג (ואדי מוכלך) חוצה את מדבר יהודה לרוחבו ויוצר בדרכו שני קניונים מרשימים – מערבי בקמר מר-סבא ומזרחי במצוק ההעתקים בואכה ים המלח. בקניון המערבי נמצאים שרידי מנזר מהתקופה הביזנטית. בבקעת ים המלח מגינה השמורה על נופי הבתרונות המיוחדים של סלעי חוואר הלשון.

קראו על זה


פארק המעיינות

פארק שכולו מעיינות שופעי מים, והם עושים את המקום לגן עדן קטן. השדות המעובדים מסביב ונופי הגלבוע והגלעד משלימים את התמונה.  פארק עמק המעיינות הוא מכלול של פלגים ומעיינות שמימיהם נובעים בלב אזור חקלאי. בפארק נסללו דרכים באורך כולל של כ-15 ק"מ, והם מובילים את המטיילים בבטחה אל שלושה מעיינות גדולים ואל נחל שוקק מים. הכניסה לפארק ברכב אסורה. הולכי רגל ורוכבי אופניים נכנסים ללא תשלום. אפשר לשכור במקום אמצעי תחבורה (אופניים, קלאבקאר ורכבת קרוניות העוברת בין המעיינות – בתשלום). בכניסה לפארק מכיוון גן השלושה יש מבואה ובה שירותים, מים לשתייה וחנות נוחות. אפשר ללגום בה משקה חם או להצטייד במצרכים לפיקניק.

קראו על זה

שמורת טבע אלוני אבא

יער אלוני אבא הוא יער אמיתי: שלכת סתיו זהובה, משטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים באביב. את כל אלה תראו במו עיניכם בשביל הטיול הקצר והנחמד בשמורה.      בעבר השתרע אלון התבור על פני שטחים נרחבים בגליל התחתון. שמורת אלוני אבא מייצגת יער פארק טבעי של עץ זה.

קראו על זה

שמורת טבע מורדות הגולן

נחל גילבון (ואדי ג'לבינה) הוא מהנחלים היפים הזורמים בגולן. הנחל, שאורכו כ-15 ק"מ, מתחיל את דרכו כערוץ רדוד למרגלות הר שיפון והר אביטל. בערך במחצית ערוצו, ממעיינות עליקה שליד נפח, נעשה נחל גילבון איתן. משם ממשיך הנחל בדרכו מערבה ויוצר קניון עמוק בסלעי הבזלת ובו בריכות ושני מפלים - מפל דבורה ומפל גילבון. נחל גילבון נשפך לירדן ליד גשר ש"ן ("גשר הפקק").

קראו על זה

שמורת טבע נחל תבור

בדרכו ממורדות התבור לבקעת הירדן חוצה נחל תבור את רמת הבזלת של מזרח הגליל התחתון. מעיינות מעטים באגן ההיקוות של הנחל נובעים כל השנה ויוצרים פלג איתן של מים חיים, המקיים עולם עשיר של חי וצומח. בתחום השמורה צומחת חורשה נדירה של שיטה מלבינה.

קראו על זה

שמורת נחל שילה עילי

בדיר קלעה נראים שרידי מנזר מבוצר מהתקופה הביזנטית. המקום נמצא בקצה המערבי של רכס המתנשא מצפון לנחל שילה (ואדי צרידה). מהאתר, הממוקם בקצה של שלוחה המתנשאת 342 מ'  מעל פני הים, נשקפת תצפית מרהיבה על הסביבה.

קראו על זה

המופע הלילי החדש במצדה

מצדה כפי שעוד לא ראיתם! מופע לילי חדש – "מצדה משקיעה לזריחה". היכונו למסע רב-חושי, מסעיר ובלתי נשכח בלב המדבר למרגלות מצדה – ההר שהפך לסמל

קראו על זה

הקודם