גני שמורה


שמורת טבע עין גדי – נחל דוד

נווה המדבר עין גדי הוא הגדול בארץ. יש בו מעיינות ומפלים ולמרגלות המצוקים, ביתם של היעלים ושפני הסלע, זורמים פלגי מים. שימו לב: בשמורת הטבע עין גדי קיימים שלושה מתחמים: מתחם נחל דוד | מתחם נחל ערוגותמתחם עתיקות עין גדי

קראו על זה


גן לאומי עתיקות עין גדי

בסמוך לכניסה אל נווה המדבר הישראלי הגדול והפופולרי בישראל, שמורת טבע עין גדי, מסתתר בית הכנסת העתיק של עין גדי, המהווה את גולת הכותרת של מתחם עתיקות עין גדי. שימו לב: בשמורת הטבע עין גדי קיימים שלושה מתחמים: מתחם נחל דוד | מתחם נחל ערוגות |מתחם עתיקות עין גדי

קראו על זה
קטגוריות:

חי רמון

החי רמון הינו גן מדברי חי בו ניתנת ההזדמנות לראות בבית גידולם הטבעי את בעלי החיים הקטנים המהווים חוליה חשובה ביותר במערכת האקולוגית המדברית, שאותם לא נפגוש בדרך כלל בטיול רגיל בשטח במקום גם גן בוטני שבו מוצגים שישה בתי גידול שונים המאפיינים את הר הנגב וחלקו משמש כגן מקלט למיני צומח המצויים בסכנת הכחדה.    

קראו על זה

גן לאומי ירקון – מתחם תל אפק (אנטיפטריס)

הריאה הירוקה של גוש דן. בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מתחם תל אפק (מבצר אנטיפטריס), ומתחם מקורות הירקון (הקישו כאן), ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת בלב האזור המאוכלס ביותר בישראל. בגן הלאומי היפהפה והשלו תפגשו את הירקון הנקי ובו נופרים למכביר, ברכת שכשוך, אגם קסום ומבצר עתיק החולש על האזור.  

קראו על זה

גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון

הריאה הירוקה של גוש דן. בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מתחם מקורות הירקון , ו מתחם תל אפק (הקישו כאן), ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת בלב האזור המאוכלס ביותר בישראל. בגן הלאומי היפהפה והשלו תפגשו את הירקון הנקי ובו נופרים למכביר, ברכת שכשוך, אגם קסום ומבצר עתיק החולש על האזור.  

קראו על זה

גן לאומי קיסריה – מתחם הנמל

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס "הוא בחר לו על שפת הים עיר אובדת, ושמה מגדל סטרטון. כי הייתה יפת נוף וראויה להתכבד". כך מתאר יוסף בן מתתיהו בספרו "תולדות מלחמת היהודים" את קיסריה, העיר המפוארת שבנה הורדוס.

להירשם מראש ולטייל באחריות! האתר פתוח למבקרים תחת הגבלות משבר הקורונה. בשל מגבלה על מספר המבקרים ברגע נתון, יש להירשם מראש לביקור. הכניסה תותר אך ורק בהצגת אישור "תיאום מועד הביקור" ורק בשעות הנקובות בושימו לב בבואכם לגן לאומי קיסריה יש לבחור את הביקור הנכון, הגן הלאומי המלא הכולל את מתחם התיאטרון והנמל או מתחם הנמל בלבד. העלויות שונות  – לפרטים נוספים
 

קראו על זהברבאבא

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס "הוא בחר לו על שפת הים עיר אובדת, ושמה מגדל סטרטון. כי הייתה יפת נוף וראויה להתכבד". כך מתאר יוסף בן מתתיהו בספרו "תולדות מלחמת היהודים" את קיסריה, העיר המפוארת שבנה הורדוס.

אתר זה פתוח לציבור תחת הגבלות עקב משבר הקורונה – יש להירשם מראש לביקור בכפוף למכסות פנויות, לא תתאפשר כניסה ללא קבלת אישור הרשמה מראש. לפרטים נוספים 
בהתאם להנחיית משרד הבריאות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, אתר זה סגור לציבור עד להודעה חדשה. אנו מזמינים אותך לבקר באתרים אחרים שהותרו לפתיחה. לפרטים נוספים 
 

קראו על זה

גן לאומי צבעי מכתש רמון

ציר צבעי הרמון הוא נתיב נסיעה לכל רכב, העובר במכתש רמון באזור ששימש בעבר לכריית מחצבים. המרחב עבר שיקום יסודי והפך פארק גיאולוגי מרתק, החושף סודות מעברו הגיאולוגי של המכתש. לצד ציר הנסיעה הוכשרו רחבות חניה ושבילים קצרים המובילים את המטיילים אל סלעים ססגוניים ולצידם שלטי הסבר והמחשה שווים לכל נפש, שעושים את הביקור לחוויה.

קראו על זה


מישור ימין

מישור ימין הוא מישור רחב ידיים מכוסה בחולות אדמדמים – "אי" של נוף ושל צמחייה בין הרכסים הגבוהים של הנגב הצפוני. סיור במקום בעונת הפריחה הוא חוויה לכל מטייל. מישור ימין משתרע על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה. במרכז המישור נמצאת הקריה למחקר גרעיני ולפיכך רובו הוא שטח צבאי סגור. אפשר לסייר לאורך כביש 227 ובפינה הדרומית-מערבית של המישור (שם נמצא פארק תעשיות רותם), ליד כביש 206.

קראו על זה


שמורת טבע מדבר יהודה

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר זקוף אל בקעת ים המלח. נחלי המדבר מתחתרים במצוק ויוצרים בו קניונים עמוקים ומפלי סלע אדירים. רוב שטח השמורה הוא רמת המדבר, אזור של גבעות קירטון בעלות מדרונות מתונים, ובסלעיו הרכים של הקירטון משובצים סלעי צור. גם מצוק ההעתקים, המפריד בין רמת המדבר לבקעת ים המלח, הוא בתחום השמורה. המצוק האדיר, המזדקר כ-400 מ' מעל  לבקעה, מתנשא בחלקים ניכרים מהשמורה. בגלל בסיס הסחיפה הנמוך שבקעת ים המלח יוצרת, נחלי מדבר יהודה מתחתרים בשכבות הגיר והדולומיט שתחת סלעי הקירטון ויוצרים בהם קניונים אדירים. בתחום השמורה יש שני מרחבים גיאולוגיים מיוחדים: אזור חתרורים ורכס חצרה. אזור חתרורים בנוי מסלעי ביטומן עשירים בחומר אורגני שהותמרו בטמפרטורה ובלחץ גבוהים. סלעי התצורה בעלי גוון אדמדם. בדרום-מזרח השמורה נמצא הר סדום, פקק מלח ענק באורך כ-10 ק"מ שפרץ ממעמקי האדמה ומתנשא כ-150 מ' מעל ים המלח. בהר נוצרו מערות רבות מהמסת המלח. בדרום השמורה מתרומם רכס חצרה ובתוכו המכתש הקטן (המכתש עצמו הוא בתחום שמורת המכתש הקטן), וכן חלק מנחל ציון ובו המעיינות עין צין ועין עקרבים.

קראו על זה

שמורת טבע מסיב הרי אילת

הרי אילת הם הקצה הצפוני של המסיב הערבו-נובי. באזור זה נחשפים סלעי היסוד העתיקים ביותר המוכרים בארץ. הקדומים הם מתקופת הפרקמבריום, וגילם נאמד בכמיליארד שנה. סלעי היסוד עשויים גרניט וטיפוסי סלע אחרים, והם נבדלים אלו מאלו בכמות היחסית של המינרלים הבונים אותם. מגוון הסלעים כולל גם סלעי מחדר שחדרו אל הסדקים שבסלעי היסוד וכן אבני חול ססגוניות, שנוצרו מהתפוררות סלעי היסוד במסיב והוסעו לכאן בנחלים ועם הרוחות. באבני החול התחתרו נקיקים וקניונים כגון הקניון האדום, עמודי עמרם וגיא אבוד. מאוחר יותר הציף ים תטיס חלק מהאזור והותיר אחריו סלעי משקע ימיים, בהם גיר, דולומיט וקירטון. הטופוגרפיה של הרי אילת תלולה במיוחד כתוצאה של בליה ארוכת שנים ושברים גיאולוגיים רבי עוצמה. במיוחד בולט השבר העובר מאזור נחל שלמה דרך מעלה נחל רודד והר שחורת, המפריד בין סלעי גרניט ממזרח לשבר לסלעי גיר ממערב לשבר. הרי אילת מייצגים מדבר קיצוני ששוררות בו טמפרטורות גבוהות במיוחד. מקורות המים בשמורה דלים מאוד. המעיין היחיד בהרי אילת הוא עין נטפים, אך מימיו מליחים ואינם ראויים לשתייה, ויש גם מעט ת'מילות – מקומות שבהם מי התהום גבוהים ואפשר להגיע אליהם בחפירת בור רדוד באדמה.

קראו על זה

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב היא מהשמורות הגדולות בנגב, ובתחומה ארבע יחידות נוף: רכס חצרה, החלק התחתי של נחל צין, גבעות יועדן והחלק המערבי של מישורי צפון הערבה.

רכס חצרה הוא אחד מחמשת רכסי צפון הנגב – רכסים מקבילים זה לזה שכיוונם צפון מזרח-דרום מערב, ובכולם המדרון המזרחי תלול והמדרון המערבי מתון – ומשוקע בו המכתש הקטן (מחוץ לשמורת מכתשים עין יהב). השמורה מקיפה גם את מכרות הפוספטים שבנחל צין וכן את הר צין, את עין עקרבים ואת גבי שיש. גבעות יועדן, למרגלותיו המזרחיים של רכס חצרה, מתפרסות על חלק ניכר ממרחב השמורה. רובן בנויות ממשטחי חצץ ומגבעות צור נמוכות.

קראו על זה

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור ומקום "ללכת בו לאיבוד" בין קניונים, נחלים והרים נישאים.   שמורת טבע נחל עשוש היא שמורה מדברית רחבת ידיים. הפסגות הגבוהות במערב השמורה מתנשאות כ-500 מ' מעל פני הים. בזכות המרחבים הרבים ודרכי הנוף המסומנות זהו גן עדן לטיולים ברכב שטח, אך גם מטיילים חובבי הליכה ימצאו עניין בשבילי השמורה. יופייה מזוקק גם מפני שיש בה רק תשתיות מעטות והן צמודות ליישובים שבשוליה.

קראו על זה

מרחב דולב

מדרונות מכוסים חורש, מעיינות נסתרים, מערת התאומים המפורסמת ועוד הרבה הפתעות – כל אלה מחכים לכם בנחל דולב, בנחל מערה ובחורבת בית עטאב – הלב של הרי ירושלים. מרחב הדולב הוא מרחב מורדותיהם המערביים של הרי ירושלים אל השפלה. זהו אחד מאזורי הטיולים המבוקשים בישראל. שבילים מסומנים מוליכים את המטייל אל מערת התאומים, אל האתר ההיסטורי חורבת בית עטאב, לבוסתנים ישנים ולחורש ים תיכוני. במרחב השמורה נטועים שני כרמי גפן מסחריים.

קראו על זה


הקודם