ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

הכירו את שמורת טבע נחל פרת – עין מבוע

ההסטוריה, המורשת, הטבע


עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדרה של שלושה מעיינות גדולים הנובעים בין עין פרת במעלה הנחל לעין קלט במורדו. מימיו מגיחים בפעימות ובין פעימה לפעימה המעיין יבש.

מוקדי עניין

 • מעיין קארסטי פועם
 • נחל זורם בכל ימות השנה
 • פסיפס מהתקופה הביזנטית
 • תחנת שאיבה בריטית
 • שרידים משתי אמות מים קדומות – הרודיאנית ועות'מאנית
 • מסלול הליכה קצר הלוך-חזור באתר
 • מסלול יום לעין קלט
 • מסלול יום לעין פרת

פירוט

ברכת המעיין: עין מבוע (בערבית עין פוואר – המבעבע) הוא מעיין קארסטי פועם. הנביעה היא התיכונה בשלוש הנביעות בנחל פרת. המעיין נובע ברום 110 מ' מעל פני הים ועומקו כ-4 מטר בממוצע, בהתאם לעונת השנה.

מהו מעיין פועם?
מעיין פועם הוא מעיין קארסטי שאינו נובע בקצב קבוע אלא פורץ בקילוחים קצובים לסירוגין, בדומה לפעימות לב. ספיקה בלתי רציפה זו נגרמת מאגירתם של מי תהום בחללים קארסטיים בסלע ומהתרוקנותם בבת אחת כשהם מגיעים לסף מילוי מרבי. משערים שיש רק כמאה מעיינות כאלה בכל העולם.
מעיין שכבה רגיל מקבל את מימיו משכבת האקוויפר, שבה מי תהום נאגרים מעל שכבת סלע אטימה למים. האקוויפר בדרך כלל אחיד בצורתו ומתפשט לרוחב בין שכבות הסלע. לעומתו, מעיין פועם ניזון ממי תהום בחללים שנגרמו מהמסה קארסטית. החללים אינם אחידים בגודלם, בעומקם ובגובהם. יש חללים קטנים ויש מערות ענקיות, היוצרות אגן ניקוז תת-קרקעי עצום בגודלו. החללים התת-קרקעיים מחוברים אלה לאלה במיני חיבורים כמו צינורות או חללים שטוחים, וגם הם נוצרו בהמסה. מי התהום מחלחלים לחללים בעד הדפנות ומכוח חוק כלים שלובים הם נאגרים על הקרקעית בגובה שווה. מאחר שהחללים ברבדים שונים, קורה שחלקם מתמלאים וחלקם, הגבוהים מהם, נשארים ריקים עד שמפלס המים עולה ומציף גם אותם.
באגן הניקוז של מעיין פועם יש חלל קארסטי המחובר למוצא המעיין בצינור טבעי בצורת סִיפוֹן. אמנם נקודת המוצא של הסיפון מהחלל הקארסטי גבוהה ממוצאו למעיין, אך בהיותו מעוקל המים הזורמים בו מן החלל הקארסטי מטפסים לפני שהם נשפכים לפתח המעיין. החלל מתמלא במי תהום בקצב קבוע. כל עוד מפלס המים בו אינו עולה על רום הסיפון לא תהיה זרימה אל מוצא המעיין, אולם ברגע שהמים בחלל הקארסטי מגיעים למפלס רום הסיפון (מפלס הפעימה) הם זורמים החוצה במהירות ומאזנים את גובה המפלס על פי חוק כלים שלובים. החלל מתרוקן עד גובה המוצא ממנו וממשיך להתמלא בקצב קבוע כמו קודם, וחוזר חלילה. כל מחזור של מילוי החלל וריקונו נקרא פעימה. תדירות הפעימות תלויה בכמות המשקעים בשנה, בהפרש הגבהים בסיפון, בגודל החלל ובאטימות המסלע, והיא אינה קבועה במשך השנה בדרך כלל. תדירות הפעימות יכולה להיות מרבית בכל עת בשנה, אם כי ספיקת המעיין תהיה בשיאה בחורף בדרך כלל.
עין מבוע פועם בעיקר בקיץ. בחורף כמות המשקעים ממלאה את החלל הפנימי בקביעות, מפלס המים בחלל גבוה ממפלס המעיין, ובמצב זה הנביעה רצופה. ככל שמתרחקת עונת הגשמים אמנם יציאת המים מהחלל למעיין סדירה, אך אינה מתחדשת ממי גשמים, ולכן עם בוא הקיץ (בתחילתו, בעיצומו או בסופו, תלוי בכמות המשקעים) האיזון בין מפלס המים בחלל למפלס המעיין מופר, והביטוי החזותי לכך הוא תופעת הפעימה.

פסיפס עתיק:

בתקופה הביזנטית (638-324 לספירה) נבנה לאורך נחל פרת מכלול מנזרים גדול, בהם מנזר פארן ומנזר סנט ג'ורג'. הם נבנו בהשראתו של נזיר בשם גיאורגיוס ועומדים על תלם עד היום. נחל פרת התאים להפליא לחיי הנזירים: המצוקים והמערות העניקו תנאים להתבודדות, ושפעת המים סיפקה מים לחקלאות וכמובן לשתייה, לא רק לנזירים אלא גם לתושבי ירושלים ויריחו.
בעבודות פיתוח האתר בשנת 2008 התגלו במקום שרידי כנסייה ושרידי חדרים קדומים. הממצא הבולט ביותר היה פסיפס הרצפה של הכנסייה, המעוטר בדגמי פרחים אדומים. הפסיפס השתמר היטב והוא מוצג באתר. נראה שהפסיפס והחדרים סביבו היו חלק ממנזר ביזנטי שנוסד כאן במאה ה-4 לספירה. הפסיפס התגלה כבר בשנת 1931, אך כוסה בשכבה עבה של חלוקי נחל קטנים כדי לשמרו. חלקים ממנו שוחזרו באבני פסיפס שהתגלו במבנה אחר של המנזר, ששרידיו התגלו כ-100 מ' במורד הנחל. משחזרי הפסיפס הקפידו שיהיה הבדל ניכר בין השחזור למקור.

אמות המים:

כ-100 מ' במורד הנחל נראים שרידי אמות מים קדומות שבעבר הובילו את מי עין מבוע והמעיינות האחרים הנובעים בנחל לבקעת יריחו. האמה הקדומה ביותר נבנתה בתקופה החשמונאית (ימי בית שני) והיא סיפקה מים לארמונות החורף שבנו החשמונאים ולשדות המעובדים סביבם.
מאוחר יותר השתמש הורדוס בתוואי האמה החשמונאית ובנה אמה משלו להזרמת מים למבצר קיפרוס, החולש על בקעת יריחו. אמות מים נבנו גם בתקופה הערבית הקדומה ומאוחר יותר.
בעין מבוע אפשר לראות את האמות הקדומות וגם את ראשיתה של אמה המובילה מים ליריחו גם בימינו. האמה מתחילה בברכת עין מבוע, ממשיכה לעין קלט ומשם לבקעת יריחו. את האמה בת ימינו בנתה משפחת אל-חוסייני בשנת 1919, ועל פי הסכמים מימי המנדט הבריטי המים הזורמים באמה שייכים למשפחה זו עד היום.

תחנת שאיבה בריטית:

בשנת 1927 ניצלו הבריטים את מי עין פרת ושאבו אותם בצינורות במעלה נחל פרת לירושלים. בחלוף השנים ירושלים גדלה ובשנת 1931 בנו הבריטים עוד תחנת שאיבה בעין מבוע והעבירו את המים לעין פרת ומשם לירושלים. ירושלים המשיכה להתפתח וכעבור כמה שנים בנו הבריטים עוד מתקן שאיבה בעין קלט במורד הנחל והזרימו את המים בצינורות לעין מבוע. עד ראייה סיפר ששבעה גברים סחבו צינור אחד, 6 מ' אורכו, וכך הם פרסו את קו המים מנקודה לנקודה, צינור אחר צינור. כיום נראים באתר כמה שרידים מבית המשאבות הבריטי וכן מעמד המשאבות, ומעליו הצינור שבו זרמו המים לעין פרת. בברכת המעיין המרובעת יש עיגול בטון. העיגול נבנה בעומק 4.2 מ' כדי למנוע חדירה של אוויר למשאבה בעת פעימת המעיין, ובתוכו תמכו את המערכת כמה ברזלים (רלסים). בעבודות רשות הטבע והגנים לפיתוח האתר הוסרו רוב הברזלים מטעמי בטיחות, חוץ מברזל אחד שהשאירו במים כדי שיהיה אפשר לעמוד עליו, אך כיסו אותו בצינור פלסטיק לבטיחותם של הרוחצים.

שבילי טיול ברגל

מעין מבוע יוצאים כמה שבילי הליכה מסומנים. כולם חד-כיווניים.
ההליכה בשמורה מותרת במסלולים המסומנים בלבד.
המסלולים אתגריים ומיועדים למיטיבי לכת.
היציאה למסלול עין פרת עד שעה 11:00.
היציאה למסלול עין קלט עד שעה 12:00.
יש להשלים א המסלול ולצאת מהשמורה עד שעה 16:00 בחורף ועד שעה 18:00 בקיץ (מעין פרת עד שעה 17:00). בימי שישי ובערבי חג יש לצאת מהשמורה שעה קודם.
חשוב להצטייד ב-4.5 ליטרים מים לאדם לפחות, ובימים חמים ב-6 ליטרים מים לפחות. כמו כן יש להצטייד בכובע, בנעלי הליכה ובמפת סימון שבילים (מפה 8, גיליון צפון מדבר יהודה וים המלח).
המסלולים סגורים בימים שבהם עומס החום כבד ובימים שיש סכנת שיטפונות.
חובה להתעדכן אצל הפקחים טרם היציאה למסלול!
היציאה למסלול היא על אחריות המטיילים!

המסלול לעין קלט:

מסלול יום למיטיבי לכת
אורך המסלול: 7 ק"מ
משך הטיול: 5¬-7 שעות
מעין מבוע יורדים מזרחה במורד נחל פרת בשביל שסימונו לבן-אדום-לבן. השביל יורד לאורך הגדה הצפונית של הנחל מתחת למצוקים התלולים. בחלקו הראשון של המסלול הנחל מתחתר בסלע ויוצר שפע ברכות ונקודות חמד לישיבה. בעומק המסלול מגיעים לברכת "המגלשות". שם יורדים בסולם יתדות קטן ומגיעים לברכה שאוגרת מים של שני מפלים (לא כל ימות השנה). מן הברכה ממשיכים לצעוד לאורך הנחל והוא נעשה רדוד ורחב. עוברים את מקום התמזגותו של נחל פרת עם נחל שוק אל-מרביע (נחל אכזב) ונפרדים מנחל פרת בטיפוס על השלוחה, לפי הסימון. לאחר טיפוס מאתגר הולכים על מצוקי הנחל – מהם נשקפים נופי הנחל והאזור הפרוס תחתם – אך שימו לב! ההליכה היא על מצוק גבוה.
לבסוף יורדים בירידה קצרה לעין קלט. זהו מעיין קסום ונראים בו כמה נקודות נביעה של המעיין. הקפיצה לברכה התחתונה מסוכנת ואסורה! לאחר טבילה בעין קלט חוצים את הגשר, ממשיכים כרבע שעה במסלול שחור-לבן-שחור ועוברים ליד שרידיו של גשר האמה המרשים מאמת המים ההרודיאנית. משם מתחברים לשביל ג'יפים ומטפסים בו כשעה לחניון בעין קלט. העלייה קשה ואורכה כקילומטר אחד.
אפשרות הארכה: ניתן להמשיך לסנט ג'ורג', מנזר ביזנטי מרהיב השוכן בין סלעי המצוק. המנזר פעיל עד היום והביקור בו תלוי בנזירים. ההליכה לעין קלט מוסיפה 5 ק"מ וכ-3 שעות הליכה. יש כמה חלופות הליכה ואפשר לקבל עליהן מידע עדכני מהפקחים במרכז השירות בעין מבוע. חלק מן ההליכה הוא לאורך האמה העות'מאנית, שזורמים בה מים, וחלק הוא לאורך הנחל. בחלק זה הנחל הוא נחל אכזב וברוב ימות השנה לא זורמים בו מים.

המסלול לעין פרת: מסלול יום למיטיבי לכת

אורך המסלול: 5 ק"מ
משך הטיול: 4¬-6 שעות
מעין מבוע עולים מערבה במעלה נחל פרת בשביל שסימונו לבן-אדום-לבן. ההליכה מתחילה בתוך הנחל ובקטע זה הוא נחל אכזב. בהליכה בנחל עוברים תחת הכביש בתוך צינורות גדולים להובלת מי שיטפונות. ממשיכים עד להתחברות נחל פרת ונחל מכמש מצפון. כאן יש צומת שבילים והתפצלות לשלושה שבילים.

חלופה מומלצת
מסלול לעין פרת לאורך נחל פרת: זהו המסלול ה"רטוב" ובו חולפים על פני שלל ברכות מדהימות שמזמינות את המטיילים לשחות בהן ולהשתכשך במימיהן. עוזבים את השביל שסימונו לבן-אדום-לבן וממשיכים דרומה בשביל שסימונו לבן-כחול-לבן. עתה מטפסים מעט מעל הנחל והולכים קטע קצר על מצוקיו הדרומיים. אחר כך יורדים חזרה לנחל ומכאן ואילך הנחל זורם ואפשר למצוא שפע ברכות לרחצה. הראשונה היא ברכת "יונתן הקטן".
חלופות אחרות
מסלול לעין פרת על צלע ההר: הבוחרים במסלול זה ממשיכים במסלול האדום-לבן-אדום והולכים לאורך מצוקיו הצפוניים של נחל פרת מעל נופיו. ההליכה במסלול זה מאתגרת פחות וההולכים בה חשופים לשמש.
מסלול נחל מכמש: נחל מכמש הוא נחל אכזב. ממשיכים במסלול הלבן-שחור-לבן והולכים לאורך נחל מכמש. מסיימים את המסלול בטיפוס ליישוב גבע בנימין (אדם).

ABC4354FTydfytd^%$

שמורת טבע נחל פרת – עין מבוע

מידע שימושי
שעות פתיחה

                    ניתן להיכנס עד שעה לפני הסגירה                  
שעון קיץ: בימים א' - ה' ושבת: 17:00 - 08:00 שעון חורף: בימים א' - ה' ושבת: 16:00 - 08:00

שימו לב:

בשל עומס מבקרים ובעיות בטיחות, אסורה הכניסה לרכב בשישי, שבת וחגים

יצירת קשר
טלפון: ‎ 02-6339263
הנגישות באתר

בתיאום מראש ניתן לרדת עם רכב עד למעין, פינת פיקניק, תצפית לעתיקות, שביל בטון עד למפל הראשון, חנות ומרכז שירות למטייל, בית שימוש, בריכת המעיין אינה מונגשת.


למידע נוסף


לפעילויות בשמורת טבע נחל פרת – עין מבוע
איך להגיע?

עין מבוע נובע במדבר יהודה, לא הרחק מהיישוב אלון.
נוסעים בכביש מספר 1 מירושלים לים המלח ובצומת כפר אדומים פונים שמאלה. בכיכר של תחנת הדלק יוצאים ביציאה השנייה לדרך אלון (כביש 458).
סעו בזהירות! זהו כביש מפותל ועיקוליו חדים.
כ-1.5 ק"מ לאחר היישוב אלון מחנים בחניית האתר (מצוינת בשלט) מימין לכביש. מרחבת החניה צועדים כ-300 מ' על פי השלטים במורד שביל עפר המוביל אל המעיין.

כתבו בוויז: שמורת טבע נחל פרת – עין מבוע
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

פעילויות נבחרות

יש המון מה לגלות
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$

גנים לאומיים ושמורות טבע בסביבה

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

שמורת טבע נחל פרת - עין מבוע

עין מבוע הוא מעיין הפועם בלב הערוץ המצוקי של נחל פרת (ואדי קלט). זהו התיכון בסדר...

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

שמורת טבע נחל פרת - עין פרת

עין פרת הוא מעיין שופע מים, הנובע בקניון מדברי מרהיב עין. מלבד נחל זורם ובריכות ...

מוזיאון השומרוני הטוב

מוזיאון השומרוני הטוב

השומרוני הטוב מכניס אורחים

מנזר אותימיוס

מנזר אותימיוס

מהחשובים שבמרכזי נזירות מדבר יהודה בתקופה הביזנטית. דרך שרידיו המרשימים המבקרים ...

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

(שמורת הטבע נחל פרת (ואדי קלט

נוף מדברי, שפיעת מים וצמחייה מגוונת, הם היוצרים את נווה המדבר המיוחד של שמורת הט...

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים

גן לאומי עמק צורים שוכן במורדות המערביים של רכס הר הזיתים. זהו אי של טבע בלב הכר...

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע

שמורת טבע נחל תקוע היא שילוב של קניון צר החוצה את הקמר המערבי של מדבר יהודה. בנק...

גן לאומי עיר דוד

גן לאומי עיר דוד

אחד האתרים החשובים בגן הלאומי סביב חומות ירושלים הוא עיר דוד– מקום ראשית התהוותה...

שמורת טבע נחל אוג

שמורת טבע נחל אוג

נופי הקניונים של מדבר יהודה, צמחייה מדברית עשירה, שרידי מנזר קדום בנקרת סלע ודרכ...

גן לאומי נחל רפאים

גן לאומי נחל רפאים

בגן לאומי נחל רפאים שבמבואות העיר ירושלים טרסות חקלאיות משמרות נופים קדומים, מעי...

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא

שמורת טבע ליפתא (מי נפתוח) משמרת מעיין נִקבה, מדרגות חקלאיות ובוסתנים בכניסה לי...

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק - גן לאומי - נבי סמואל

פארק נבי סמואל הוא שילוב מרתק של אתר עתיקות, נופי מדרגות חקלאיות, מעיין הררי ובו...

פארק (גן לאומי) קומראן

פארק (גן לאומי) קומראן

שוכן למרגלות המצוק הזקוף של מדבר יהודה, המתנשא מעל חופי ים המלח. במאה ה-2 לפנה"ס...

גן לאומי עין כרם

גן לאומי עין כרם

כרמי זיתים עתיקים וטרסות חקלאיות למרגלות שכונת עין כרם בירושלים...

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

(שמורת טבע עיינות צוקים (עין פשחה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה

אתר לאומי הקסטל

אתר לאומי הקסטל

הקסטל - האתר שמבשר את ירושלים.

גן לאומי עין חמד

גן לאומי עין חמד

בפיתולי הדרך לירושלים, בפינה נסתרת וקסומה, שוכן הגן הלאומי עין חמד...

פארק (גן לאומי) הרודיון

פארק (גן לאומי) הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפסה"נ יצר הבנאי הגדול...

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה קאסר אל יהוד

אתר הטבילה בירדן הוא מקום מיוחד ומקודש לנצרות. במקום זה הנהר זורם בערבות יריחו ו...

שמורת טבע הר טייסים

שמורת טבע הר טייסים

אתר ההנצחה הראשי של חיל האוויר ממוקם על פסגת הר בלב חורש ירוק ונשקפים ממנו מרחבי...

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

שמורת טבע מצוק ההעתקים - נחל דרגה

נחל דרגה הוא אחד מנחלי האכזב הגדולים במדבר יהודה, המתחיל בקו פרשת המים בדרום שכו...

שמורת טבע יער הכפירה

שמורת טבע יער הכפירה

מעיין הררי, טרסות ובוסתנים ותיקים ונופי ערוצים תלולים – כל אלה מחכים לכם בשמורה ...

מרחב דולב

מרחב דולב

מדרונות מכוסים חורש, מעיינות נסתרים, מערת התאומים המפורסמת ועוד הרבה הפתעות – כל...

שמורת נחל שילה עילי

שמורת נחל שילה עילי

שרידים מרשימים של מנזר מבוצר, המשקיף על הנפתולים האדירים של נחל שילה. ביום בהיר ...

תל חברון

תל חברון

תל חברון הוא תל מקראי ובו שרידים של יישוב יהודי מהתקופה הרומית הקדומה והמאוחרת ו...

שמורת טבע חורש עדולם

שמורת טבע חורש עדולם

מערות חצובות בסלע ושרידי מבנים קדומים נחבאים בין עצי חורש, בגבעות שופעות פריחה מ...

שמורת טבע עין גדי

שמורת טבע עין גדי

נווה המדבר עין גדי הוא הגדול בארץ. יש בו מעיינות ומפלים ולמרגלות המצוקים, ביתם ש...

הר גריזים

הר גריזים

הר הברכה - בראש הר גריזים נחשפו שרידי המתחם המקודש הקדום של השומרונים, וסביבו שר...

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה

שמורת טבע נחל קנה היא שמורת הטבע הגדולה במערב השומרון. תמצאו כאן מעיינות שופעים ...

גן לאומי בית גוברין

גן לאומי בית גוברין

''ארץ אלף המערות'' הגן מציג פלא אדריכלי קדום: אינספור מערות, אמפיתאטרון רומי, שר...

גן לאומי ירקון

גן לאומי ירקון

בגן הלאומי ירקון שני מתחמים: מקורות הירקון ואפק, ושניהם יחד הם ריאה ירוקה ורוגעת...

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

(פארק (גן לאומי) שומרון (סבסטיה

תל שומרון אוצר את שרידי העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל, ואת שרידיה המרהיבים של הע...

גן לאומי תל לכיש

גן לאומי תל לכיש

בתל לכיש התגלו ממצאים רבים המשתלבים בתיאור המקראי ובתבליטי לכיש המפורסמים שהתגלו...

גן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה

מצדה המעוז האחרון של לוחמי חירות יהודיים מול הצבא הרומי, מסמלת את אחריתה של ממלכ...

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים הוא אתר נופש ובילוי ידוע לחובבי חוף הים, אבל הוא גם אתר טבע ...

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון

שמורת טבע בני ציון היא מעין אי מבודד של טבע בין שדות מעובדים. בחודשים ינואר-מרץ ...

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

(גן לאומי אפולוניה (תל ארשף

שוכן על מצוק כורכר שפניו לחוף ימה של הרצליה. באתר מבצר צלבני מרשים – תפאורה רומנ...

גן לאומי תל ערד

גן לאומי תל ערד

תל ערד הוא אתר ארכיאולוגי מהחשובים בישראל. באתר נחשפו שרידי עיר כנענית מבוצרת ומ...

גן לאומי חוף השרון

גן לאומי חוף השרון

צוקי כורכר נישאים לאורך החוף בין נתניה להרצליה ובעורפם צמחייה שופעת, תצפיות נוף,...

שמורת טבע שער פולג

שמורת טבע שער פולג

רכס כורכר ובית גידול לח סביב פרצה קדומה ובה נחל פולג מבקיע נתיב לים התיכון. בשמו...

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

שמורת ים חולות ניצנים ושמורת ים אבטח

שמורת טבע חולות ניצנים

שמורת טבע חולות ניצנים

השמורה משמרת את עולם הטבע של נופי חולות נודדים, חולות מיוצבים למחצה, שקעים ובהם ...

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי

שמורת טבע בתרונות בארי מפורסמת במרבדי הכלניות המכסים אותה בחודש פברואר. זהו רק ק...

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע

שמורת טבע גלבוע נמצאת במדרון ההר, המתנשא זקוף מעל עמק חרוד ובקעת בית שאן. אל הגל...

שמורת טבע ביתן אהרון

שמורת טבע ביתן אהרון

טבע, פריחה ומורשת בגבעת הכורכר שבשרון – בית גידול שהולך ונכחד מנופי ישראל....

פארק המעיינות

פארק המעיינות

פארק שכולו מעיינות שופעי מים, והם עושים את המקום לגן עדן קטן....

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

(גן לאומי גן השלושה (הסחנה

פארק מים מפורסם במערב עמק המעיינות (עמק בית שאן). ייחודו של גן השלושה במעיינותיו...

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן

גן לאומי בית שאן אוצר בקרבו את שרידי הפאר המרהיבים של בית שאן הרומית והביזנטית. ...

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

גן לאומי נחל אלכסנדר - חוף בית ינאי

נחל אלכסנדר הוא אחד הנחלים החשובים והיפים באזור השרון. לפני שהוא נשפך לים, סמוך ...

גן לאומי אשקלון

גן לאומי אשקלון

גן  לאומי אשקלון משלב אתר עתיקות מרתק, פארק לבילוי בחיק הטבע וחוף רחצה נהדר. באת...

גן לאומי בית אלפא

גן לאומי בית אלפא

בגן לאומי בית אלפא שרידים מרשימים של בית כנסת מתקופת התלמוד ובו פסיפס מן המפוארי...

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

גן לאומי ושמורת טבע חוף גדור

מצוק כורכר המזדקף לאורך רצועת חוף צרה יוצר נוף מן הדרמטיים בחופי ישראל...

גן לאומי תל באר שבע

גן לאומי תל באר שבע

תל באר שבע, הוא תל מקראי חשוב – אחד משלושה מתקופת המקרא שאונסק"ו כלל ברשימת אתרי...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

שמורת ים שקמה

שמורת ים שקמה

השמורה הימית הדרומית ביותר בישראל לחופי הים התיכון עם מצע רך של חול...

גן לאומי קיסריה

גן לאומי קיסריה

עיר הנמל האדירה שבנה המלך הורדוס

גן לאומי תל מגידו

גן לאומי תל מגידו

מגידו נמנתה עם הערים החזקות והחשובות בכנען. שרידי הארמונות, המקדשים, השערים ומער...

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן

גן לאומי כוכב הירדן מציג למבקרים את בלוואר – מבצר צלבני מושלם ויחיד במינו בישראל...

שמורת טבע נחל תנינים

שמורת טבע נחל תנינים

נחל תנינים מזמן יחד את עולם הטבע העשיר של נחל איתן ורכס כורכר חופי, ואת פסגות הט...

שמורת טבע נחל תבור

שמורת טבע נחל תבור

בדרכו ממורדות התבור לבקעת הירדן חוצה נחל תבור את רמת הבזלת של מזרח הגליל התחתון....

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין

שמורת טבע אלות סירין היא אי של טבע בין שדות מעובדים. ברמת הבזלת רחבת הידיים נובע...

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית

גן לאומי ממשית - אתר מורשת עולמית, משמר את שרידיה של עיר נבטית מהתקופות הרומית ו...

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת איי דור–מעגן מיכאל

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת טבע אירוס ירוחם

שמורת אירוס ירוחם משמרת ריכוז פריחה מרשים של אירוס ירוחם, שפרחיו הגדולים והיפים ...

שמורת טבע הר הנגב

שמורת טבע הר הנגב

שמורת הטבע הגדולה בישראל, במרחבים הפראיים שממערב למצפה רמון ומדרומה. השמורה כולל...

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים

שמורת ים דור-הבונים נושקת לקטע החוף המפותל והמפורץ בארצנו. בתחומי השמורה משגשגים...

שמורת טבע חוף דור הבונים

שמורת טבע חוף דור הבונים

רצועת חוף ציורית ויפה, רצועת החוף המפורצת ביותר בארץ. במקום שזורים יחד נופי פרא ...

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור - פארק אשכול

גן לאומי הבשור הוא פינה ירוקה במדבר על גדת נחל בשור. בלב מישורי הלס של הנגב המער...

גן לאומי בית שערים

גן לאומי בית שערים

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

שמורת טבע נחל המערות

שמורת טבע נחל המערות

חוויה פרהיסטורית במערות שבהן התגוררו בני אדם במשך מאות אלפי שנים, לצד טיולים רגל...

מישור ימין

מישור ימין

מישור ימין משתרע על פני כ-100 קמ"ר בקער שבין רכס חתירה לרכס חצרה. במרכז המישור נ...

שמורת טבע מדבר יהודה

שמורת טבע מדבר יהודה

המרחבים הבראשיתיים של מדבר יהודה נעצרים בבת אחת במצוק ההעתקים הענק, הנוחת כקיר ז...

שמורת טבע אלוני אבא

שמורת טבע אלוני אבא

יער אלוני אבא הוא יער אמיתי: שלכת סתיו זהובה, משטחי עשב ירוקים בחורף ושפע פרחים ...

גן לאומי ציפורי

גן לאומי ציפורי

ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה. בציפורי חיה אוכל...

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת טבע המכתש הגדול

שמורת הטבע המכתש הגדול הוכרזה בשנת 2006, והיא נמצאת בסמוך לעיירה ירוחם, על רכס '...

גן לאומי חמת טבריה

גן לאומי חמת טבריה

בגן לאומי חמת טבריה מוצג לראווה אחד הפסיפסים המרהיבים ביותר של בתי הכנסת הקדומים...

פארק הכרמל

פארק הכרמל

פארק הכרמל: גן לאומי ושמורת טבע הר הכרמל - ההר הירוק כל ימות השנה...

שמורת טבע חי בר בכרמל

שמורת טבע חי בר בכרמל

החי-בר שבכרמל מוקדש לגידול בעלי חיים הנתונים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור ולהש...

גן לאומי שדה עמודים

גן לאומי שדה עמודים

עמוד שצורתו לב המתרומם מעל שדה ירוק בבקעת בית נטופה, משקוף אריות וכתובות בארמית....

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון

שמורת טבע הר עצמון מציעה את המיטב של הגליל התחתון: העפלה לנקודת תצפית מרהיבה, צמ...

גן לאומי יודפת העתיקה

גן לאומי יודפת העתיקה

ביודפת נחשפים השרידים המרגשים של העיר שמרדה ברומאים והחזיקה מעמד נגד חילותיו של ...

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

גן לאומי ושמורת טבע ארבל

מצוק הארבל, המתנוסס מעל הכנרת, משקיף לגולן ולחרמון ומהווה את לבה של שמורת הטבע א...

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי

גן לאומי כורסי משמר שרידים מרשימים של מנזר וכנסייה מהתקופה הביזנטית. על פי המסור...

שמורת טבע עין אפק

שמורת טבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שרובם אבדו מן הארץ....

שמורת טבע נחל אל על

שמורת טבע נחל אל על

השחמט של הטבע: מפל שחור ומפל לבן נחל אל על בגולן מתחתר בסלעי בזלת ויוצר קניון ...

שמורת ים שקמונה

שמורת ים שקמונה

בדרום חיפה, מול תל ארכיאולוגי, השמורה מגינה על שוניות ייחודיות לחופי מזרח הים הת...

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב

שמורת טבע מכתשים עין יהב היא מהשמורות הגדולות בנגב, ובתחומה ארבע יחידות נוף: רכס...

גן לאומי נחל צלמון

גן לאומי נחל צלמון

מסלול קצר בפלג זורם שיש בו הכול: בריכות רדודות של מים צלולים, עצי חורש ושרידי טח...

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום

גן לאומי כפר נחום משקיף על נופי הקסם של חופי הכנרת. תמצאו כאן מעיינות ואתרי טבע,...

שמורת ים ראש כרמל

שמורת ים ראש כרמל

רכס הכרמל הגירני משתפל אל הים התיכון בשמורה ייחודית...

(שמורת הטבע מג

(שמורת הטבע מג'רסה - הבטיחה (בקעת בית ציידה

נקודת מפגש ייחודית שמנקזת אל הדלתא שנוצרה בה של כמה מנחלי הגולן החשובים בדרכם לכ...

גן לאומי קבר בן גוריון

גן לאומי קבר בן גוריון

אחוזת קבר בן גוריון - קברי דוד בן גוריון ורעייתו פולה עומדים בלב גן ירוק, מול נו...

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

שמורת ים שבי ציון–בוסתן הגליל

רצף של בתי גידול סלעיים עם חברות עשירות ומרהיבות ביופיין של בעלי חיים...

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים

גן לאומי כורזים משמר שרידים מרשימים של כפר יהודי מתקופות המשנה והתלמוד, ובהם שרי...

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה

גן לאומי שבטה-אתר מורשת עולמית, מציג לראווה שרידים מרשימים של עיר ביזנטית, שהתקי...

גן לאומי עין עבדת

גן לאומי עין עבדת

למרגלות מדרשת בן-גוריון מתחתר נחל צין בקניון עמוק ומרהיב. שלוש נביעות בו מזינות ...

שמורת טבע גמלא

שמורת טבע גמלא

בשמורת הטבע גמלא מתקיים שילוב נדיר של טבע ונוף עם סיפור אנושי היסטורי מרתק....

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף

שמורת טבע נחל שיזף משמרת לתפארה את עולם החי והצומח במגוון בתי גידול אופייניים לע...

גן לאומי עבדת

גן לאומי עבדת

אתר מורשת עולמית - בלב המדבר על גבעה גבוהה מעל ערוץ נחל צין ניצבות חורבותיה המרש...

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת טבע נחל המשושים

שמורת נחל המשושים הינה חלק משמורת יער יהודיה שבמרכז הגולן. בשמורה קניונים עמוקים...

שמורת טבע יער יהודיה

שמורת טבע יער יהודיה

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות...

גן לאומי מבצר יחיעם

גן לאומי מבצר יחיעם

שרידי מבצר גדול ומרשים המשלב מבנים מהתקופות הצלבנית והעות'מנית. המבצר מספר גם את...

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון

שמורת טבע הר מירון היא הגדולה בצפון הארץ. הרים נישאים, חורש סבוך, צמחים ובעלי חי...

שמורת טבע נחל עמוד

שמורת טבע נחל עמוד

בשמורת הטבע נחל עמוד נמצא שילוב של טבע מיוחד במינו ושל מורשת האדם. בַּמקום נחל א...

גן לאומי תל חצור

גן לאומי תל חצור

תל חצור אתר מורשת עולמית המזוהה עם חצור המקראית – אולי הגדולה בערי ארץ ישראל בתק...

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה

גן לאומי ניצנה חושף בפני המבקר את הדרה של אחד מיישובי הנבטים בנגב. בראש הגבעה שר...

גן לאומי מבצר מונפור

גן לאומי מבצר מונפור

מבצר מתקופת הצלבנים, בנוי בראש שלוחה צרה ותלולה בגדתו הדרומית של נחל כזיב. המבצר...

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם

גן לאומי ברעם מציג מבנה מפואר של בית כנסת מימי התלמוד, במצב השתמרות נדיר. ליופיו...

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב

מפרצי ים כחולים ונקרות סלע, רכסי כורכר וצמחים נדירים, אתרי הטלה של צבי ים, שרידי...

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

שמורת ים ראש הנקרה-אכזיב

השמורה הימית הצפונית בישראל, עם מגוון גדול, משטחים סלעיים וקניון תת-ימי עמוק...

שמורת טבע החולה

שמורת טבע החולה

שמורת הטבע החולה היא אתר בעל חשיבות עולמית לעופות מים ובית גידול לח חשוב ביותר ב...

שמורת טבע מורדות הגולן

שמורת טבע מורדות הגולן

מפלים זורמים בקניון בזלת ושרידי יישוב יהודי קדום...

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

שמורת טבע ומרכז מבקרים מכתש רמון

המכתש הוא חלק משמורות הטבע מצוק הצינים והר הנגב ומעליו מתנשא מרכז המבקרים מכתש ר...

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש

שמורת טבע נחל עשוש מציעה מרחבים של מדבר בראשיתי וטהור ומקום "ללכת בו לאיבוד" בין...

גן לאומי חורשת טל

גן לאומי חורשת טל

חורשת טל היא אתר טבע ונופש. הגן הלאומי משתרע על פני 700 דונמים, ובו מדשאות רחבות...

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

שמורת טבע נחל שניר - חצבאני

נחל שניר (החצבאני) הוא הארוך במקורות הירדן. הנחל זורם כל ימות השנה, ולאורכו "יער...

שמורת טבע תל דן

שמורת טבע תל דן

מעיינות הדן ועיר מקראית

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

(שמורת טבע נחל חרמון (בניאס

בתקופה אחת בהיסטוריה היהודית התמקדה תשומת הלב היהודית בעיר אחת – בית שערים. חשיב...

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

(שמורת טבע נחל עיון (התנור

שמורת הטבע נחל עיון, במעבר הנחל מעמק עיון ב"אצבע הגליל" אל עמק החולה, נמצא קניון...

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

(גן לאומי מבצר נמרוד (קלעת נמרוד

מבצר נמרוד השוכן למרגלות החרמון, הוא המבצר הגדול ביותר שנותר בישראל מימי הביניים...

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

שמורת טבע חי-בר יוטבתה

חצי שעה נסיעה מהעיר אילת נמצא נווה המדבר של יטבתה, ובו פרויקט פורץ דרך להשבת חיו...

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת טבע מסיב הרי אילת

שמורת מסיב הרי אילת משתרעת על פני כ-415,000 דונם. השמורה משמרת נופי מדבר של סלעי...

שמורת טבע עברונה

שמורת טבע עברונה

ערבת עברונה משתרעת על כ-40 קמ"ר בערבה הדרומית ואפשר למצוא בה עולם ומלואו: סוואנו...

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורת טבע חוף האלמוגים

שמורה ימית מהיפות בעולם - גנים צבעוניים מתחת למים...

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת

מרכז חינוך והסברה אילת נמצא בשמורת האלמוגים ומדריך ומחנך לשימור הטבע באזור אילת ...

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה נגב צפוני

מרכז חינוך והסברה (מחו"ה) נגב צפוני מזמין אתכם לטייל באזור עשיר ומגוון, הן מבחינ...

גן לאומי מעיין חרוד

גן לאומי מעיין חרוד

פארק נופש משובב נפש בחיק הטבע למרגלות הר גלבוע. בפארק זורם הפלג של מעיין חרוד, ה...

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז חינוך והסברה גולן

מרכז החינוך וההסברה גולן של רשות הטבע והגנים נמצא במושב אניעם, דרומית-מזרחית לקצ...

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

מרכז חינוך והסברה גליל עליון

הגליל עליון הוא אחד האזורים היפים והמגוונים שיש לנו בארץ. מחוף הים ורכסי הכורכר ...

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת הדרכה מחוז מרכז

יחידת ההדרכה של מחוז מרכז, שוכנת בגן לאומי אשקלון. היחידה מתמקצעת בהדרכות אתריות...

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים

מרכז חינוך והסברה הרי יהודה וירושלים שוכן בח'אן שער הגיא. מיקודו של המרכז בהדרכו...

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון

מרכז חינוך והסברה רמון נמצא במצפה רמון ומחנך לאהבת הארץ ולשמירה על נופיה ועל מור...

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון-עמקים

מרכז חינוך והסברה גליל תחתון–עמקים שוכן בלב הגן הלאומי ציפורי בין עצי הרימון והז...

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל

מרכז חינוך והסברה כרמל מזמין אתכם לטייל וליהנות בטבע בהר הירוק כל ימות השנה. המר...

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון

מרכז חינוך והסברה שומרון מציע מגוון רחב של ימי סיור ופעילויות חווייתיות באזור חב...

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון

מרכז חינוך והסברה שרון מזמין אתכם לטייל, לחקור ולפעול, באתרי טבע נוף ומורשת שבמר...

שמורת ים גדור

שמורת ים גדור

מחרוזת של טבלאות גידוד חובקת לגונות רדודות לאורך קו החוף...

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה

מרכז חינוך והסברה הר ובקעה מזמין אתכם לטייל בין נחלים והרים, מנזרים ומגילות, ולב...

שמורת טבע מערת הנטיפים

שמורת טבע מערת הנטיפים

בשמורה שטח חורש טבעי נרחב ומערת הנטיפים הגדולה והיפה במערות הארץ. הכניסה לבטן הא...

גם שם נעזור לכם לתכנן את הטיול

ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
ABC4354FTydfytd^%$
X