הנוח'יילה - הצעה למסלול טיול

מאת: שחר וייס פלד 13.07.2022

מרחבי הנוח'יילה מקשרים בין אזורי מחיה שונים זה מזה – החרמון, הגולן והגליל – ומתאפיינים בנביעות מים, בצמחים נדירים ובריכוז גבוה של חיות בר.

נוחיילה 3 נוחיילה - צילמה שחר וייס פלד
נוחיילה - צילמה שחר וייס פלד
נוחיילה - טנק צילמה שחר וייס פלד

משך ואורך המסלול

אורך המסלול: 1.2 קילומטרים לכל כיוון


משך המסלול: שעה – שעתיים


 


דרגת קושי ואופי הטיול

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, הלוך – חזור


מוקדי עניין

מוקדי עניין: טנקים סורים, פריחה, שכשוך במעיין


כללי טיול בטוח

תכנון – למדו מראש את אופי המסלול, אורכו, דרגת הקושי שלו, דרכי הגישה והציוד הנדרש. התאימו את מסלול הטיול לגיל המטיילים ולכושרם הגופני.


מפה – למדו מראש את המסלול וצאו לשטח מצוידים במפת טיולים וסימון שבילים של אזור הטיול.


אור – תכננו את הטיול שיסתיים בטרם חשכה. אם נקלעתם לחשכה עצרו במקומכם, הישארו בציר הטיול והזעיקו סיוע בטלפון.


שיקול דעת – לכו אך ורק בשבילים מסומנים. ותרו על הטיול בימי שרב ובימים שבהם קיימת סכנת שיטפונות.


ציוד – הצטיידו בכמות מספקת של מים ומזון, לבוש מתאים, נעלי הליכה, קרם הגנה, כיסוי ראש וטלפון נייד עם סוללה טעונה.


עדכון  עדכנו את הקרובים לכם בפרטי המסלול המתוכנן. השאירו הודעה על חלון הרכב ובה פרטים על המסלול שלכם, מס' טלפון מספר המשתתפים בקבוצה ולוח זמנים משוער.


טבע  שימרו על הטבע ואל תשאירו עקבות בשטח. קחו את הפסולת עמכם לבל תגרום נזק לבעלי חיים. שימרו מרחק מחיות הבר ואל תאכילו אותן.


כניסה עם כלבים – במידה ומותרת כניסת כלבים לשמורה, עליהם להיות קשורים ברצועה. אין להניח לכלבים לשוטט חופשיים.


אנחנו כאן בשבילכם! 3639*


המרחבים הקסומים המשתרעים בין החרמון לגליל הם מסדרון אקולוגי עשיר בנביעות ובשטחי מחיה ייחודיים של בעלי חיים וצמחי בר. שטח בר זה, על גבול הלבנון ובגַבה של שמורת תל דן, נקרא נוח'יילה. על שום מה? נוח'יילה היה כפר סורי. יש סבורים כי מקור השם בערבית הוא 'חורבת הדקל הקטן' והוא משקף נוף קדום של דקלים אשר קישטו בעבר את מרחב הכפר והמעיין, ככל הנראה. 

הנוח'יילה היא סוואנה פתוחה שערוצי נחלים זורמים ורדודים חורצים אותה. בשנת תשפ"ב הופעלה לראשונה תוכנית חינוכית בשם 'שומרי הנחל' בכפר ע'ג'ר, הסמוך לנוח'יילה. לפי התוכנית תלמידי הכפר מסיירים במעיינות, דוגמים את המים ועוזרים לשמור על מקורות המים של חיות הבר. בד בבד הם עוזרים גם להתאמת כמה מעיינות לפעילות פנאי ובילוי בטבע למען תושבי הכפר והמטיילים.

 

תיאור המסלול:

מחניית האוטובוסים של תל דן נצעד צפונה בתוואי שביל ישראל הישן. בצומת טי נפנה שמאלה ונמשיך ישר עד לשלט המכריז על שביל הנוח'יילה, ושם נפנה ימינה. את השלט קבעו חיילי חטיבה 769 במיזם אימוץ השביל בשנת 2021.

נחצה את הנחל הזורם באביב, בחורף ובסתיו, ונצעד בדרך העפר הרחבה בעקבות החיצים והשילוט. נחלוף על פני הטנק משמאל ונטפס על הגבעה של חורבת נוח'יילה. בצומת שאחרי הגבעה נפנה שמאלה ונגיע למעיין אל-בארד. כאן אפשר לנוח בצל העצים וליהנות מקול זרימת המים, ומכאן נחזור למכוניות באותה דרך.

איך מגיעים:

נוסעים בכביש 99 (קריית שמונה–מסעדה). לבאים ממערב: עוברים את הפנייה לקיבוץ דן ואחרי קילומטר פונים שמאלה לכיוון תל דן, לפי השילוט. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים לחניית האוטובוסים מצד ימין.

לבאים ממזרח: עוברים את הפנייה לקיבוץ שניר ואחרי 800 מ' פונים ימינה לכיוון תל דן, לפי השילוט. ממשיכים בנסיעה עד שמגיעים לחניית האוטובוסים מצד ימין.

אורך המסלול: 1.2 קילומטרים לכל כיוון

משך המסלול: שעה – שעתיים

דרגת קושי ואופי המסלול: קלה, הלוך – חזור

מוקדי עניין: טנקים סורים, פריחה, שכשוך במעיין

ציון דרך ל-waze: שמורת תל דן (לפני הפנייה לקופות חונים בחניית האוטובוסים)

 

איך להגיע?
כתבו בוויז: שמורת תל דן

המידע הנמסר כאן הוא בגדר המלצה לטיול בלבד. השימוש במידע הוא באחריות המטייל ועל דעתו בלבד. מומלץ לבדוק לפני כל טיול את תחזית מזג האוויר ואת המבזקים באתר רשות הטבע והגנים, ניתן ליצור קשר עם המוקד הטלפוני בכל יום עד השעה 16:00 בטלפון 3639*.